|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку чини градинката?
28.11.2010 1:31:57   
Viktori
зависи, ама над 200 евра сигурно.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Колку чини градинката?
28.11.2010 1:35:11   
Maca25
Јас се имам распрашувано по приватни градинки низ Скопје и цената беше од 9.000 до 15.000 денари.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Колку чини градинката?
6.12.2010 23:24:27   
jovanka
Цените во градинките скокнаа на 2.000 денари
user posted image
За новиот месечен трошок родителите се известуваат со соопштенија
Од овој месец новата цена во државните градинки ќе биде 2.000 денари. Градинките со соопштенија ги известуваат родителите дека наместо досегашната цена од околу 1.490 денари, отсега ќе треба да плаќаат 500 денари повеќе.

Министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами, уште пред еден месец најави дека размислува за покачување на цените во државните градинки, за што рече дека ќе се изјаснат до крајот на годинава.

Новата цена не е за изненадување бидејќи првичните процени беа дека цената на градинките треба да скокне од 1.490 на 2.000 денари. Сепак, таа доаѓа ненајавено, бидејќи претходно никој не ги известил родителите дека од декември ќе мора да го плаќаат престојот на децата по нова цена.

„Сериозно размислуваме за зголемување на партиципацијата, со оглед на тоа што таа не е коригирана во последните седум години. За тоа дали и колку ќе се коригира ќе се знае до крајот на годинава“, изјави Бајрами пред извесно време. Тој смета дека досега градинките ги посетувале децата чии родители имаат добри примања. За семејствата со помали приходи, Бајрами најави дека ќе размислат да ги намалат цените. Тој смета дека покачувањето на цената не значи и дека автоматски ќе се намали опфатот на деца, кој сега изнесува 14 отсто. (Ж.Ѓ.)

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Колку чини градинката?
6.12.2010 23:49:45   
Maca25
А од каде знае почитуваниот министер колкави им се примањата на родителите?!?! глупости! кога се запишува детето во градинка на крајот од листата има и месечни примања на мајката и на таткото но јас не напишав ништо, нема што она да знаат колкави ми се мене примањата!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Колку чини градинката?
7.12.2010 8:37:43   
vesna1
Luge, realno da zborime sto e 2000den. da ti go cuvaat deteto 9 saati i da jade dva obroka i da igra. Privatnite gradinki se nad 10000 den, zena da ti go cuva isto. Iskreno osven sto se razboluvaat edno od drugo nema nikakva prednost deteto doma da sedi. Jas plakam zena 9000 den. i zali boze za parite. Deteto ni jadeno, nejkelo da jade, dosadno i e doma. Ama epten e mala, i problem mi e od rabota sto nemozam bolovanje da zimam inace ic ne se mislam. Ja zapisav od april i ke ima 18 meseci i ke si odi. Jas isto plakam celodnevna vo uciliste 2000 den za pogolemata kerka. 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Колку чини градинката?
7.12.2010 10:16:15   
Lokica1
Vesna1 i mojata kerka vo april ke ima 18meseci, ja zapisav vo gradinka uste vo septemvri no seuste ja nemam odneseno, no sega posle nova godina ke probame....inaku mislam deka cenata bese 1500den eventualno ako nema nekoe zgolemuvanje vo meguvreme.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Колку чини градинката?
7.12.2010 23:20:36   
Maca25
весна1 2000 денари не се ништо, но кога ќе видиш дека 80% од децата одат 1 недела и после 3 се дома, и доколку одиш на работа мора да платиш некој да го чува, тогаш ќе се подразмислиш малце околу цената. Не велам дека е висока цената на градинката, но одело 3 дена или цел месец исто плаќаш. Искрено јас само плаќам, а ќерка ми е дома цело време болна. Значи доколку детето оди 5 работни дена во градинка, си плаќаш исто како и за цел месец. Ќерка ми до сега нема изодено цел месец во градинка, најмогу што одела без прекин е летоска 2 недели. А јас плаќам полна цена, а останатото време додека е болна плаќам жена или еве сега јас ја чувам.
Мора да се направи нешто и со начинот на плаќање. Зошто да плаќам како за цел месец кога моето дете било таму само 3 дена?!?! Па што прават тие со тие пари?!?! Ова ме нервира многу.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Колку чини градинката?
17.4.2011 22:39:58   
suzeto
nemoze nisto da se napravi...koga jas prasav zosto da platam isto ako odi cel mesec i ako ne odi, nivniot odgovor bese pa hranata za nego e naracana uste od pocetok na mesecot.............
a zosto ako go zapises pokasno ne ti vikaat ne moze nema da ima hrana za nego nego go zapisuvaat i pak plakas isto

< Поракaта ја уредил suzeto -- 17.4.2011 22:40:46 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Колку чини градинката?
18.4.2011 8:50:39   
zapce
Kaj nas gradinkata ja plakame 1490 denari, so toa sto ako odi 8 dena ke platime pola 750 denari ako odi nad 8 dena ja plakame celata, a ako odi 3 dena ili voopsto ne odi toj mesec samo za cuvanje na mestoto se plaka 350 denari.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Колку чини градинката?
23.9.2011 8:48:37   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: zapce

Kaj nas gradinkata ja plakame 1490 denari, so toa sto ako odi 8 dena ke platime pola 750 denari ako odi nad 8 dena ja plakame celata, a ako odi 3 dena ili voopsto ne odi toj mesec samo za cuvanje na mestoto se plaka 350 denari.


Баш убаво zapce, така би требало да биде секаде.
Ај некој од Прилеп нека ми пише како е кај нас.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Колку чини градинката?
23.9.2011 18:11:05   
Snowhite RR
Мене вчера ми тутнале уплатница во чантата од Михаил на 1490 ден за септември, а почна да оди на 19 септември, што значи 10 дена, а ќе платам за цел месец. Не прашав, зашто не ми ја дадоа на рака, ја видов дома, а заборавив да ја прашам свекрва ми зошто така

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Колку чини градинката?
23.9.2011 18:49:29   
Џесика
Колку и да иде, се плаќа цел износ, дали 10, 15 или 30 дена, а ако не оди цел месец се плаќа само основица за местото, околу 500 денари.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Колку чини градинката?
23.9.2011 20:04:30   
Maca25
Нина во август не одеше 2 недели во градинка, ама ни дале уплатница за цел месец. 2-3 пати кога не одела во градинка го плаќав целиот износ, ама веќе не. Ќе барам нова уплатница. Не се големи пари, ама зошто да ги плаќам.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Колку чини градинката?
23.9.2011 20:13:37   
Snowhite RR
Ама разбирам ако сте почнати, па нешто не дај боже настинало детето и не одело 10 дена или 2 недели, па мораш да платиш за цел месец зашто го држиш местото, ама ние прв пат значи го запишуваме и почнуваме од крај на месец и ми даваат уплатница за цел месец ( а сакавме да почнеме порано, ама ни рекоа да чекаме, имало гужви) Тоа не го разбирам user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Колку чини градинката?
23.9.2011 20:23:44   
Maca25
Сноувајт, јас почнав Нина да ја носам од кај 19 април и си го платив полниот износ. јас само не разбирам зошто мора да платам и за тие 2 недели неодење. Кога не одеше Нина лани 3 месеци (имаше инфекција на окото) плаќавме по 500 и нешто денари за местото. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Колку чини градинката?
23.9.2011 20:49:51   
Snowhite RR
Епа најверојатно така им се исплаќа, зашто јас се чудам како се исплаќа за 1500 ден да го чуваат и да јади(појадок, ручек, ужина) и да спие, ама изгледа на овој начин, одиш 3 дена, а плаќаш цел месец и така ги покриваат трошоците за другите деца

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Колку чини градинката?
23.9.2011 22:47:52   
Felly RR
Snowhite, и ние почнавме од 15 да одиме, и нас ни дадоа уплатница со цела сума. Не знам дали постои кај нас таква можност да се плати пола сума

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Колку чини градинката?
23.9.2011 23:54:52   
mami2
Првата сметка за во градинка е секогаш на полната сума. Наредниот месец ќе ви дадат корегирана сметка за деновите кога детето не било во градинка.
Моето појде на 26 ти во месецот, плативме полна сума,а одеше четири дена во месецот. Наредниот месец ни дадоа сметка намалена на 1.100-1200 денари. Се побуниме кај сметководителката во градинката, прво велеше дека тоа е по Правилникот, така се пресметувало итн., па на крајот бидејќи мм беше досаден добивме уплатница на 250 денари.
п.с добивме и напомена да не кажуваме на другите за ова, како да сме учествувале во злосторство...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Колку чини градинката?
24.9.2011 8:49:24   
majmunce
FELI AKO STE RODENI VO PRILEP KADE IMA gradinki vo prilep i kolku jas pojma neam kade bi go nosela matej ziveam kaj panorama tuka nikade neam zabelezano koja mi e najblisku?

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Колку чини градинката?
24.9.2011 8:50:45   
majmunce
i kolku cini eden mesec na primer cel da se plati bez razlka dali sedelo sekoj den ili ne i sto vklucuva seto toa jadenje mu nosite ili? kako e se dvoumam so da pravam za v gradinka


_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Колку чини градинката?
24.9.2011 10:03:56   
Snowhite RR
majmunce тебе сите градинки ти се бааги далечку, мислам дека Бончејца или Тризла би ти биле така поблиску. Инаку градинката е 1500 ден и вклучува појадок, ручек и ужина, ти од дома можеш да носиш сок или млеко, друго се имаат таму

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Колку чини градинката?
24.9.2011 11:15:53   
Felly RR
Мајмунче, Тризла мислам ти е најблиску, ние тука одиме. Еве и Snowhite веќе ти пишала, за цена - тоа е исто во сите градинки. А за јадење можеш, ама и не мора да носиш млеко, кај МАтеа им даваат и со појадокот и со ручекот млеко.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Колку чини градинката?
24.9.2011 11:23:48   
majmunce
ZADOVOLNI LI STE KAKO GI CUVAAT TOPLO LI MU E NAJADENI OD KOLKU POCNAVTE DA GI OSTAVATE OD KOLKU MESECI?

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Колку чини градинката?
24.9.2011 11:29:42   
Felly RR
Мајмунче, за да не забегуваме тука надвор од темата, еве ќе ти поставам линкови од други теми кои се поврзани со градинката па може и таму да продискутираме околу се што те интересира.user posted image
Во која градинка
Од којоа возраст ги носите децата во градинка/јасли
Прилагодување кон градинката


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Колку чини градинката?
24.9.2011 11:30:41   
majmunce
OD KOLKU DO KOLKU CASOT RABOTAT


_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?