|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку чини градинката?
9.2.2010 14:48:13   
topce
во декември беше само 1 недела во градинка, значи скоро 3 недели дома беше и плативме 1300 денари на уплатницата за јануари.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Колку чини градинката?
9.2.2010 14:48:31   
mother 29
да ,да тоа како кога предвреме е платеноuser posted image
кај нас не е така..јас сега ке плакам за месец јануари..што е и правилно по мене.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Колку чини градинката?
9.2.2010 14:49:46   
Еца
Луѓе знам јас што плаќам, за јануари палтив претходниот месец, сега платив за февруари.Ние одиме од јануари во градинка, а јас веќе платив две сметки, значи не сум грешка и еве ја уплатницата пред мене, платив за 02 месец

< Поракaта ја уредил Еца -- 9.2.2010 14:50:06 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Колку чини градинката?
9.2.2010 14:51:57   
mother 29
добро бре не се нервирај,на мене  само ми стана чудно дека ние овде не плакаме така...па си реков да нема збункаuser posted image

Скопје држава!прво плати, па..........

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Колку чини градинката?
9.2.2010 14:52:25   
topce
да, меѓутоа така ни кажаа уште на запишувањето дека се плаќа за тековниот месец и дека и да не оди детето во градинка градинката се плаќа, а ако 2 месеци не платиш по автоматизам си отпишан од градинката.и тоа е тоа.такви се условите, си ги прифативме бидејќи јас инсистирав во таа градинка да ја запишеме.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Колку чини градинката?
9.2.2010 14:54:41   
Еца
Ајде одам да си го земам детето од градинка и да покажам дека сум платилаuser posted image ај чаос и нема нервирањеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Колку чини градинката?
9.2.2010 14:56:22   
mis.
Мотхер29 и во градинката кај што оди син ми месецот го плаќаш откако ќе помине исто како кај вас.Ако детето не оди цел месец на градинка плаќаш режија500-600 ден не знам точно колку е500 и нешто.user posted image А во јули и август ако не оди не плаќа ништо а местото му се чува и го сметаат за зимски распуст.
Е баш ме чуди во аеродром едно во маџари друго.user posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Колку чини градинката?
9.2.2010 20:12:34   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

во декември беше само 1 недела во градинка, значи скоро 3 недели дома беше и плативме 1300 денари на уплатницата за јануари.


ќе ти одбијат во наредната сметка, немај гајлеuser posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Колку чини градинката?
9.2.2010 20:16:57   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

А во јули и август ако не оди не плаќа ништо а местото му се чува и го сметаат за зимски распуст.
Е баш ме чуди во аеродром едно во маџари друго.user posted image



Во Мајски цвет само ако најавиш однапред дека не доаѓа детето јуни, јули, август, не плаќаш ништо, во спротивно половина 

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Колку чини градинката?
9.2.2010 20:27:57   
topce
искрено, не ми е битно они само нека и даваат дупли порции јадење и кога она ќе посака да јаде не ми смета ако платам повеќе. битно дете да ми е задоволно user posted image

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Колку чини градинката?
5.4.2010 0:00:37   
Maca25
Една моја пријателка ја запишуваше ќерка и сега во градинка и одма и дадоа уплатница. Значи детево ни еден ден не престојувало во градинката, одма да се плати. Мислам дека ми рече дека е 1500 или 1600. Она сакала да биде ќерка и пола ден, па и рекле да уплати 800 ама мора во 11 да ја земе од градинка. Глупост тешка - го носиш детето во 8 или 9 зависи кога ќе стане и за 2 саати да го земеш, ама пак да си платиш 800 ден. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Колку чини градинката?
21.4.2010 23:22:27   
Maca25
Дали ви дадоа уплатница од 1480 денари за упис во градинка? нас сега ќе ни дадат, а и за тековниот месец. Ми дадоа и да потпишам договор со градиката. Ме чуди што на договорот стои сатум од 01.04.2010, а нина почнав да ја носам на 19.04 ?!?! Треба и цел април да го платам?!?! Изгледа тука се плажа однапред за месецот, барем така ми изгледа.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Колку чини градинката?
22.4.2010 8:56:50   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Дали ви дадоа уплатница од 1480 денари за упис во градинка? нас сега ќе ни дадат, а и за тековниот месец. Ми дадоа и да потпишам договор со градиката. Ме чуди што на договорот стои сатум од 01.04.2010, а нина почнав да ја носам на 19.04 ?!?! Треба и цел април да го платам?!?! Изгледа тука се плажа однапред за месецот, барем така ми изгледа.


Не треба да го платиш цел април туку од наредниот месец ќе ти одбијат. Нема шанса да треба да платиш за услуга што не си ја добил. Само не знам како е во вашата градинка, дали има вработен сметководител или доаѓа еднаш неделно. Во нашата градинка доаѓаше на визита :)
Учителките запишуваат редовност на децата, а ти треба да си побараш корекција на сметката. Ако не си побараш, нема :) они малку мутави се прават за одбивање пари :)

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Колку чини градинката?
22.4.2010 9:59:14   
Maca25
мислам дека има сметководител. денес прашав и ми рекоа дека ќе се одбие од следната сметка и дека воделе сметка за тоа, јас да не се секирам user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Колку чини градинката?
22.4.2010 10:00:56   
matushka
Jas go zapisav minatiot oktomvri mateja vo gradinka, bese 4 pati po pola saat, mnogo loso prifati i veke ne go odnesov. A isto go plativme cel mesec, 1500 denari.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Колку чини градинката?
22.4.2010 10:25:39   
Olga
Jas ima loso iskustvo so smetki. Malata idese do mesec Maj vo gradinka ( i toa sedese do 12h) i vo juni se javiv da ja otpisat mi rekoa "Docna se javuvate za otpis , sega ke plakate celo leto i toa  zaradi mesto da drzite". I zamislete na 30 avgust mi se javuvaat da mi kazat deka nema mesto vo gradinkata i deka ona ispolnuva uslovi za vo skolo (so 5 god. i 6 meseci.), a ako insistirame za gradinka ke mora da doneseme potvrda od Simpo deka ne  e za vo skolo- taka e zakonot"?!!!!user posted image
I uste mi zvonat na telefon da ja platam avgustovskata smetka! E nema!

A na ovaa situacija ako se dodade deka jas se porodiv na 12.08 i toa 35 nedela (maloto  vo inkubator), mm trca po skoli na 31.08 (nesovesni roditeli:)) za upis....

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Колку чини градинката?
28.10.2010 15:56:02   
big_mama817
сега прочитав дека е во план до крајот на годината да ја поскапат градинката за 400 денари значи сега ќе чини 1900 денари

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Olga)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Колку чини градинката?
28.10.2010 16:15:07   
blue_blue
сметка за градинка се плаќа однапред, значи за септември плаќаш докај 10-15 септември. Во тој момент они не знаат детето дали ќе оди цел септември или ќе отсуствува поради болест. Затоа ја добиваш сметката на полна сума од 1500 денари. Дали детето оди само до 12 саати или цел ден тоа за нив не прави разлика, зафаќа место во градинката, јаде и доручек и ручек и ужинката му ја даваат да си ја земе ако не спие таму, така да за нив трошокот е ист. Ако детето отсуствува до 5 дена, ја плаќаш полната сума. Отсуство од 6 дена нагоре почнува да се одбива од сметката процентуално, зависи колку дена е отсутно детето. Тоа се рефлектира на следната сметка - значи ако отсуствувало во септември - намалена ќе биде сметката за октомври.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Колку чини градинката?
28.10.2010 16:46:29   
mama26
jas od 1490 li bese eve od 1500 den mesecno plakav 1370 den.a sinot 2 nedeli doma,dve gradinkauser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Колку чини градинката?
28.10.2010 17:53:49   
strelec 8
i jas procitav deka ke ima pokacuvanje.znaci nie sto imame dve deca ke plakame 4000 denari.mnogu ubavo.od merak

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Колку чини градинката?
2.11.2010 13:43:46   
jovanka
Po Nova Godina ima moznost da se zgolemi cenata vo gradinkite (drzavni)od 1490 koja cena  koja ne e promeneta vo poslednive sedum godini na  okolu 2000 den.Kolku toa e opravdano vo momentotuser posted image .Ke cekame do sredinata na januari t.e.po praznicite koga ke ja dobieme prvata smetka za januari2011god.Definitivno ke ima pokacuvanje ama kolku ???.

< Поракaта ја уредил jovanka -- 2.11.2010 13:51:49 >


_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Колку чини градинката?
3.11.2010 7:16:18   
Sarah
Lele kolku se nerviram za ova poskapuvanje user posted image user posted image Pa ke se poskapuva li lebot, mlekoto ili sto????? Ili im treba za spomenicite pari pa aj nema od kade pa na nas grb. Sramota nevidena. I posle ragajte deca. DDa ne bidam pogresno sfatena. Jas sakam treto dete i ako Gospod dade super, samo stvarno pa kako ovoj narod ke raga deca, a na se gi nabile cenite, ama nema vrska sekoj trebal da ima treto dete im e kampanjata. Pa jas sega od 3000 ke plakam 4000 a toa ne e malku. Iljadarka poveke. Lele epten sum iznervirana. user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Колку чини градинката?
3.11.2010 11:25:18   
Popce
Ne e gradinkata skapa, sto se 1500 - 2000 MKD za cel mesec deteto samo da jade tamu tie pari ke otidat. Platite se mali i standardot e nizok, problemot e sto nema nikakva sigurnost vo nisto. Koga ke stignat parite od porodilno pa za edni kapki za nos plakame po 180 MKD !!!

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Колку чини градинката?
3.11.2010 11:43:16   
nadica
абе да не е скапа градинката ама како што пиша за се имаме европски/светски цени само платите и примањата ни се мизерни ајде да не ни избега муабетов од темата

инаку нас сеуште ништо ни немаат кажано за цената user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Popce)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Колку чини градинката?
28.11.2010 1:13:37   
veckasr
a kolku cinat privatnite gradinki mesecno 

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?