|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 32 33 [34]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ортопед
2.4.2015 5:37:40   
rici
I mjot Stefan ima ramni tabani, ima 4,5 godini, sekoja godina od bolnica ni prepisuvaat ortopedski cevlicinja, i pak isto. Isto d-rkata rece mal e uste, moze so vremeto da mu se ispravat i da go ostavame bos. (toj i onaka celo vreme bos odi :)

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 826
   RE: Ортопед
10.4.2015 19:51:18   
Slonceo1
Mamicki jas bev kaj doktor Goran Vidoevsi i ispadna deka se e vo red. Samo od pamet covek da izvadat. Inaku site mamicki na koi im e kazano nivnite bebenca da nosat kaisi da si pobarat vtoro mislenje.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 827
   RE: Ортопед
10.4.2015 22:38:52   
lukajana RR
Slonceo 1 сега можеш мирно да спиешuser posted image ,докторите знаат да го извадат човек од колосек, сега да му одиш на учениот доктор со извештајот ,за џабе ке го малтретиравте детето.
И не само за ова за жал за се треба да се бара второ мислење ,заради некои доктори веќе во сите се сомневамеuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 828
   RE: Ортопед
15.5.2015 22:23:35   
Melanija RR
М сеуште на 21 м не е до стабилизиран од нагли и брзи двиења, советите се тие дома бос а надвор соодветни патичиња.Последно бевме 4 месеци по проодвување, во декември и ни рекоа дека за 4 месеци ќе се стабилизира.Ок ама па знае да залута.Следна контрола на 3 години.
Но кога трча по дома стапалат предниот дел му одат навнатре и брзо трча па често како да гази на страна со ногата а не на цело стапало.
Знам дека тоа се решава со обратни патичиња,но дали е рано за навнатре да оди? Да се консултирам па на преглед?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 829
   RE: Ортопед
16.5.2015 9:20:45   
Neurotoxin RR
Ние кога бевме на ортопед кај доктората во ортомедика, ни рече дека е нормално навнатре да газат, тоа е инстинкт, рефлекс, зашто се раѓаат со ноџињата во форма на буквата О, па со цел да се исправи газат навнатре, е сега за да не продолжи тоа така, се што треба е само нормално да се развива, што повеќе бос, и да не седи на коленца па со нозете од колено надалое наназад, туку најправилно било турски прекрстени ноџињата. Ако ме разбравте сега за позицииве user posted image
Значи така како што не треба го најдов како W sitting position.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 830
   RE: Ортопед
16.5.2015 17:38:48   
sandriana RR
И јас за Т прашував за моментот газење навнатре со стопалцата, од скочен зглоб. Го добив истиот одговор како Neurotoxin - појава наречена физиолошки Х и препорака за седење „турски„. До сега не сум забележала подобрување, а ми напомена д-рката дека би требало да се регулира до 5 годишна возраст.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 831
   RE: Ортопед
20.5.2015 14:21:48   
Melanija RR
Ама кога оди пред мене со едното стапало баш навнатре оди коси,кај го мрзи па знае да влечка нозе .Вака на 21 м како недостабилизиран.Ако има малку подигнато несмеам сам да го пуштам да оди одма ќе се тресне.
Но штом е така, го пазам и нема навика така да седи клекнат со позади нозе .
За тоа х ни рекоа дека дури ќе ни изгледа дека има криви нозе но всушност е тоа оформувањедо до 5 год

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 832
   RE: Ортопед
2.6.2015 12:01:10   
vanessa30
Ај и јас да пишам на оваа тема. Син ми има 3,5 години, пред 2-3 месеци го однесовме на ортопед бидејки приметивме дека гази навнатре, стапалата му се рамни, а плус на тоа и нозете ни се Х. Закажавме кај еден ортопед во Букурешт и после прегледот, стандард ни рече да внимаваме да неседи со нозете по газето, туку турски (е тоа дома јас го карам, ама во градинка незнам како седи и дали го опоменуваат), и ни преписаа и ги земавме и ги носиме ортопедски чевлички. Срека неправи проблем и сака да ги носи, и ги носи во градинка.
Мегутоа еве еден месец скоро одвреме навреме ми се жали на болки во листовите од нозете и на болки во зглобовите.

Дали некоја од вас го има овој проблем да споделиме искуство.

Незнам дали ова е поврзано со ортопедскиве чевлички што ги носи, или станува збор за нешто друго,. Бидејки читав некои статии дека на 1 од 10 деца при брз раст чуствуваат болки во нозете, зглобовите и колената.На ова најчесто се жали навечер пред спиење или се буди со болки од спиење.
Е сега и мајками ми потврди дека јас како мала сум имала болки во колената и сум се жалела, а дури и ден денес колената знаат да ме вртат при промена на време.
Ај писете и споделите искуство и мислење.
Инаку следно во септември сме договорени за контролен преглед.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 833
   RE: Ортопед
2.6.2015 19:46:03   
Neurotoxin RR
Мислам дека сега правилно гази и му се зацврстува и правилно оформува мускулут во тој дел. Слободно давај му Б-комплекс, таму има Б12 за градба на мускулно влакно, Б6 за да го опушти од болката. а и не е на одмет

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 834
   RE: Ортопед
2.6.2015 23:29:43   
lukajana RR
Vanessa30 можеш да му ставаш облоги од борова вода или да му ги мачкаш ноџињата со водата ако не сака да држи облога ,јас од мала имам болки во мускулите на нозете кои некогаш се појаки некогаш послаби и ми рекоа дека е од рамни стапала .
Сепак кога ке одите на контрола нека го види докторот и на стапалата додека е помало поубаво се решава.позз

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 835
   RE: Ортопед
21.10.2015 16:00:03   
Felly RR
Ние денес бевме на прв преглед на ортопед, и докторот рече се е во ред, ама на извештајот што ни го даде пишува дека не се присутни јадра - па ме интересира на колку месеци се оформуваат јадрата? Ние немаме ни 2 полни.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 836
   RE: Ортопед
21.10.2015 16:30:41   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние денес бевме на прв преглед на ортопед, и докторот рече се е во ред, ама на извештајот што ни го даде пишува дека не се присутни јадра - па ме интересира на колку месеци се оформуваат јадрата? Ние немаме ни 2 полни.

Мислам дека можат да се видат веќе после 5-6 месец, како што се сеќавам ако не сум грешка.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 837
   RE: Ортопед
21.10.2015 18:24:16   
lukajana RR
Felly rr рано е да се оформат на нареден преглед може да бидат оформени ,јас сум ги носела на 5-6 месеци втор пат.
Иначе ја носев и јас Јана во септември на ортопед да ја види проодена и ми закажаа по два дена во Мајчин дом ,се чудев зашто бев спремна да чекам два месеци user posted image
Докторката многу љубезна до сега не сме биле кај неа ,ја прегледа од глава до пети ,ја пушти да оди боса ,ми рече од Октомври да давам капки за коски и контрола по една година

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 838
   RE: Ортопед
2.5.2016 23:40:28   
TeaM
Мамички, кога ги однесовте васите бебиња на прва ортопедска контрола, после онаа по раѓање во болница?

Од кога почнвте да им давате Д капки ? Колку и кои Д3 или Вигантол?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 839
   RE: Ортопед
3.5.2016 10:10:42   
Bea
Ние го однесовме на полни 2 месеци, наредна ни закажаа на 6 месеци.
Уште од болница имавме препорака по навршени 8 дена на бебушот, да ставаме по 1 капка Вигантол, потоа со порастот на килажата зголемивме на 2. Сега и ортопедот ни рече да продолжиме со Вигантол 2 до 3 капки.

< Поракaта ја уредил Bea -- 3.5.2016 10:11:49 >

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 840
   RE: Ортопед
3.5.2016 10:24:05   
sandriana RR
Девојки, во врска со капките кои содржат различни форми и концентрации на Д витамин има и засебна тема ТУКА, па може и во нејзе за прочитате и продискутирате.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 841
   RE: Ортопед
18.5.2016 20:09:32   
TeaM
Препорака за добар ортопед? Освен Видоевски ( нема термин) и Иванка-Ремедика (лошо искуство)?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 842
   RE: Ортопед
19.5.2016 20:10:44   
sandriana RR
Тони Талески во Неуромедика, или Александра Димовска, исто во Неуромедика Влае. Др. Тони има и термини во Мој Термин, а Александра мислам само на приватно работи.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 843
   RE: Ортопед
21.5.2016 14:19:22   
Babygirl2016
Odlicen ortoped Dr Vesna sto raboti vo Ortomedika kaj Vidoevski.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 844
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 32 33 [34]
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 32 33 [34]
Оди на:


Анкета

Milenicinja
AnMari

Dali e bezbedno da se cuva mileniche vo soba?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!