|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спонтан абортус
27.12.2009 12:21:20   
mis.
После чистење мора да се прими антибиотик.Јас после киретажата примав и инекции бидејќи доста сум крварела да се стопира крварењето.Мене ми е многу страв од заборавени делови,сепак е то страно тело а и температурата што ја имаш не е шала.И јас ја имав температурата а тоа е знак дека нешто работи во тебе.И јас ја имав таа температура 37,4,5,6бтука некаде дури и ја нормализирав но тоа пак работи во тебе.веднаш на чистење нема шала со вакви работи.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Спонтан абортус
27.12.2009 12:23:43   
arh_diz
јас незнам само како ја пуштиле неисчистена добро па сто гледале тие доктори. Знам дека после чистењето гледаат на ехо како не виделе незнам не ми е јасно навистина

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Спонтан абортус
27.12.2009 12:38:00   
angelcinja
takvi se nasive doktori dojde sestrata da i mi vika ako ti e dobro odi si jas stanav ne mi se vrtese pametot mislam dobro mi bese i si otidov od bolnica ne me pregledaa jas dr den koga kaciv temperatura mu kazav na ginekologot i toj togas mi rece dojdi da vidam da ne ostanalo uste nesto koga otidov sto ke vidam se ostanato i vrekickata i plodot se bukvalno se katasrofa se doktorive barem koga zimaat edna rabota neka ja zavrsat do kraj a ne vaka e toa takva ni e drzavata da ne znaete kolku pari e vo cistina cistenjeto?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Спонтан абортус
27.12.2009 13:34:55   
mother 29
ШО ДА КАЖАМ ПОСЛЕ ОВА!Бесилка!

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Спонтан абортус
27.12.2009 13:37:17   
mina_m
angelcinja,najbrzo sto mozes da posetis doktor isto kako sto ti kaza i mis,ne ostavaj do posleden moment,cim imas temperatura i bolki vo stomakot,trk na doktor,jas stvarno neznam kako mozele da te ostavat taka,se slucuva nekoe parce da podostane pa da izleze nekogas i samo, ama ova skoro se da ti ostavat stvarno ne se normalni!!!!!!a zasto vo taa nedela so kiretaza ti pravele ,a ne klasicen abortus????

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Спонтан абортус
27.12.2009 13:40:37   
angelcinja
nemam pojma sto mi pravea mi pustija lokalna anestezija nesto vleceja tegneja grebea a sto nemam pojma za 2 saati me pustija doma toa e se sto bese 

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Спонтан абортус
27.12.2009 13:41:17   
iki82
angelcinja и јас имам едно такво слични искуство во државна болница. Имам негде пишувано за тоа по форумов. Не е абортус но,јас имав ЦИН 2 и решија да ми земат биопсија. Биопсијата ми ја зема Др. Горан Димитров и ми повредил крвен сад од кој јас по 2 дена почнав да крварам ненормално многу. И кога му отидов цела утоп од крв (по нозе ми течеше) ми вика сигурно имаш менструација.  И му викам не ми е тоа, зошто си ги знам симптомите, плус сега имав добиено. И не сакаше да ме прими во болница, за на крај кога веќе беше алармантно(искрварев многу) реши да ме прими и да ме сошие. Па не ме сошил добро, па пак ме шиеше и ми правеше киретажа зошто пак крварев и малтретирања без крај. Па кога ме пуштија дома исто така не ми дадоа антибиотик и дигнав температура, јас дури до 39 дигав од што ми беше ослабен организмот, и кога им се јавуваа моите да ги прашат што да пијам, не отеруваа у пм. Како и да е јас успеав да се опоравам дури од кога најдов приватен лекар добар, кој што успеа да ме дигне со антибиотик и со природни препарати. Ама целата агонија траеше добри 4 месеци, а имав само 20 год. Јас сум поучена од сето тоа и сакам да те утешам дека се тоа ќе помине, само траумата после останува. Пробај во Систина или Ремедика, иако таму обично викаат кој те почнал нека те заврши. Барем мене тогаш не сакаа да ме примат во Систина. Но здравје боже кога ќе сум бремена ќе си почнам од почеток негде на приватно, за да се поштеди човек од вакви глупости што ни ги прават и трауматизираат млади жени. Ти посакаувам побрзо да се опоравиш и мој совет, пиј повеќе цедени сокови, од цвекло, морков (мислам го имаше негде рецептот на рр) и алое вера, да ти го подобри имунитетот да може да ти се бори со инфекциите и за некој месец ќе си спремна за ново user posted image  user posted image од мене

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Спонтан абортус
27.12.2009 13:41:43   
mother 29
а сега како си?имаш температура уште?
да ги тужишш!

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Спонтан абортус
27.12.2009 13:43:51   
mina_m
stvarno ludi se!!!!ti necekaj utre da odis na doktor,so vakvi raboti nema sala,odi deneska na doktor...a zasto vo 11 nedela ti pravea kiretaza ,a ne abortus????

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Спонтан абортус
27.12.2009 13:48:04   
angelcinja
lele jas iskreno neznam mozebi oti plodot bese veke isusen neznam stvarno 

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Спонтан абортус
27.12.2009 13:54:14   
mina_m
pa idi prasaj gi sto ti pravea za ti e dva saata,i jas se slagam so mother29 samo za tuzenje se tie doktorcinjata....se nadevam vo brzo vreme ke se oporavis i povtorno so novi siliuser posted image

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Спонтан абортус
3.1.2010 12:59:01   
ripce
Генетските фактори - причина за повторувачки спонтани абортуси

Меѓу најчестите причини за повторувачки спонтани абортуси се и малформациите на матката, инфекциите, лековите и пушењето

Спонтаниот абортус е прекинување на бременоста пред 22. недела на гестација или прекин на бременоста кога плодот тежи помалку од 500 грама. Спонтаниот абортус е многу непријатна и фрустрирачка ситуација и за докторот и за пациентката. Се смета дека спонтаниот абортус се појавува кај 75 отсто од жените што се обидуваат да останат бремени. Најголем број од тие "загубени" бремености се случуваат пред или за време на очекуваната менструација и ниту пациентката ниту докторот не знаат дека воопшто се случила бременост. Повеќето студии говорат дека процентот на спонтани абортуси се движи меѓу 10 и 15 отсто (но докторите велат дека вистинскиот процент на спонтани абортуси е 50 отсто).

Повторувачките спонтани абортуси се посебно загрижувачка категорија абортуси. По спонтаниот абортус, шансите да се случи нареден се 15 отсто. Ако кај пациентката има два последователни абортуса, ризикот се зголемува на 25 отсто. Ако кај пациентката има три последователни абортуси, тогаш ризикот за нареден спонтан абортус се зголемува на 30 до 45 отсто. Повторувачки абортус е кога пациентката има три или повеќе последователни спонтани абортуси.

Најчести причини за повторувачките спонтани абортуси се генетските фактори, конгенитални малформации на матката, стекнати малформации на матката, имуни и автоимуни фактори, ендокринолошки (неадекватна функција на жолтото тело, антитиреоидни антитела, зголемено лачење на лутенизирачкиот хормон), инфекции, хематолошки фактори, лекови, хемикалии, радијација. Пушењето како негативен фактор за исходот на бременоста е предмет на многу истражувања, бидејќи чадот од цигарите содржи стотици штетни материи.

Гестациската старост во која се случил спонтаниот абортус може да сугерира за евентуалната причина што го предизвикала. За илустрација, ако причина за спонтаниот абортус е антифосфолипидниот синдром или некомпетентен цервикс на матката, тогаш спонтаниот абортус се јавува по првото тримесечје на бременоста. Причина за повеќето спонтани абортуси што се случуваат во првите три месеци е абнормалниот кариотип на ембрионот. Цитогенетските истражувања на материјалот добиен од овие абортуси говорат за присуство на најмалку 50 отсто цитогенетски абнормалности. За илустрација, триплоидија (се добива кога нормална јајце-клетка истовремено е оплодена од два сперматозоида, така што концептусот наместо нормален диплоиден број на хромозоми има триплоидија) има кај 16 отсто од абортусите во првите три месеци.

Повеќето гинеколози се согласуваат дека испитувањата за причината на спонтаниот абортус треба да почнат кога пациентката имала два или повеќе повторувачки спонтани абортуси. Врз основа на земена анамнеза кај пациентката, нејзината старост, бројот на повторувачки абортуси и неделата на гестација во која се случуваат, гинекологот ќе одлучи кои истражувања да ги направи. Ако постои сомнение за генетска причина, се советува кариотип на двата партнера. Ултразвучен преглед на матката дополнет со хистеросалпинографија ќе ги открие вродените или стекнати аномалии на матката, кои можат успешно да се решат со помош на оперативната хистероскопија. Ако докторот се сомнева во имуни, ендокринолошки и хематолошки фактори како причина за повторувачки спонтан абортус, треба да се направат неколку лабораториски испитувања. Инфекциите бараат опсежно микробиолошко испитување. Само квалитетен и сеопфатен пристап кон проблемот на повторувачкиот спонтан абортус ќе резултира со навремено откривање на причината, а со тоа и соодветен избор на терапија: конзервативна или оперативна.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Спонтан абортус
25.2.2010 14:42:31   
Палешка РР
Ве молам да се држиме до темата спонтан абортус.
Со расправата за абортус продолжете ОВДЕ

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Спонтан абортус
30.3.2010 1:55:13   
saniii
Zdravo na site, brenmena sum vo 5 nedela i denes mi otkrija ureoplazma, ginekologot mi prepisa terapija i mi rece ke bide ok, no citajki po net, na nitu edno mesto ne sretnav deka nekoj se izlecil vo prvite  3 meseci, potocno deka site zavrsile so SPONTAN ABORTUS.

Ve molam kazete mi dali nekoj imal takvo iskustvo, dajtemi nekoja uteha zosto padnav vo totalna depresija, se plasam deka i da ne trebalo da se desi, od premnogu misli ke se desi :(((

Vi blagodaram mnogu

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Спонтан абортус
30.3.2010 2:28:55   
Rossana
draga sanii eve klikni na ovoj link mozebi ke ti pomogne da najdes potrebni informacii.

http://www.ringeraja.hr/forum/m_269846/mpage_1/key_/tm.htm

(Одговор на членот saniii)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Спонтан абортус
30.3.2010 9:40:43   
mother 29
сании ,добре ни дојде на рр!

и најпрво да ти кажам дека  стравот  ти се појавил токму од пребарување на интернет, каде навистина има многу страшни работи за оваа бактерија. Но , доколку на време се открие и излечи нема никаква опасност. Дали сега пиеш Еритромицин редовно???????? и се надевам , се ке  биде во ред
бактеријата уреоплазма уреалитикум  не е толку опасна ,ако се открие на време и се следи со редовни брисеви!Затоа немај гајле, испиј си ја дозата и уживај!и те молам без црни мисли и без многу претраги по нет!
ете дружи не нас и нема да имаш место за паникаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Спонтан абортус
30.3.2010 9:43:33   
arh_diz
sanii samo tvoite crni misli mozat da dovedat do spontan abortus , misli pozitivno i primaj ja terapijata koja ti ja dal ginekologot i se ke bide super

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Спонтан абортус
30.3.2010 9:47:46   
profesorica
сани те молам немој да мислиш така, имај позитивни мисли дека се ќе биде во ред. одмарај, примај терапија и не се оптеретувај со информации на интернет. се и сешто има ама не значи дека тебе ќе ти се случи се најлошото

ајде мила ние сме со тебеuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Спонтан абортус
30.3.2010 10:28:46   
dostickage
ne e malce rano da se ravi bris vo petta nedela od bremenost.
Jas da sum,bi otisla na drug lekar,nekako mi mnogu simptomaticno toa deka treba da pies lekovi tolku mnogu rano.Pa vo sedna osma nedela se ceka srceva akcija,togas se se formira...

Ti si znaes,samo bez nervoza.

So srekja

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Спонтан абортус
30.3.2010 10:57:07   
mother 29
jas mislam deka ne e rano za brisevi..na mene prvite brisevi mi gi pravea,vednas po konstatiranjeto na bremenosta.
i obicno se davaat antibiotici koi najmalku deluvaat na plodot ,a toa najcesto se penicilini.....pa podobro da deluva lekot na bakterijata otkolku infektot na plodot !

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Спонтан абортус
25.5.2010 23:35:06   
menca
zdr jas sum menca na kratko edna maala moja istorija pred godina dena abortirav na 7ot mesec morase hidrocefalus (voda vo glavceto na bebeto i rbetot isto taka ne se razvivase pravilno).sega sum bremena isto 7 meseca kaj adamova bev na pregled pred dva meseca na 4d fala bogu see vo red.megutoa do pred  dva dena dodeka spiev nesto mi krcna vo stomaceto jas znam deka mozebi vie  ne ste lekari ama iskreno  voopsto ne sum zadovolna od nieden lekar smeniv 2ca maticni i ne sum zadovolna niod  dvajcata  custuvuvam deka nesto nee vo red ve molam sovet ili bilo sto(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Спонтан абортус
25.5.2010 23:42:51   
Bogdancanka
најпрво добренидојде Менцаuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image се надевам ќе имаш пријатна дружба со сите нас на рр и ќе добиеш одговори на твоите прашања,убаво рече дека не сме доктори али имаме доста искусни мамички кои сигурно би ти дале некој добар совет,тука сме мила за подршка и за се што ќе ти треба user posted image user posted image user posted image user posted image поззз
ајде мамички совет?


< Поракaта ја уредил Bogdancanka -- 25.5.2010 23:43:20 >


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот menca)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Спонтан абортус
25.5.2010 23:59:25   
Палешка РР
И мене ми крцкаше во 4-ти месец, како да ми се преметнува мускул и појдов одма на преглед и кога ја прашав докторката се зачуди user posted image , но ми рече дека е се` во ред. Појди и ти обавезно.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Спонтан абортус
23.6.2010 14:04:32   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna_kr

Зошто се случува спонтан абортус? Ако сте имале такво лошо искуство како сте се справиле....


Jas nemozam da se pomiram seuste so zagubata na mojot plod.Seuste mi e vo mislite i ke mi bide do krajot na mojot zivot nemozam da go zaboravam niz site maki sto gi pominav i bev spremna uste na mnogu izmacuvaja samo da mi se zadrzi plodot no se bese zaludno.Go nosev cetrii meseci a poslednite dva meseci od bremenosta gi pominav vo bolnica i koga mi kazaa deka nema srcevaakcija srceto i se skrsi cinam celata bolnica mi se prevrte,nemozev da se smiram bev sama vo bolnicata vo Cair soprugot ne go pustaa na poste bidejki tamu posetite se zabraneti bev sama samo po telefon se slusavme i mi bese mnogu tesko i na mene i na nego,sakav i jas da zavrsam so plodot.No eve vremeto si pomina a jas seuste mi e vo mislite terminot mi bese do 10 Avgust 2009go.Kako se nablizuvase terminot na mene mi bese se potesko i potesko i samo gi izgovarav zborovite deneska ke se porodese ke bev najsreknata majka ali se bese  zaludno i nemozam da se pomiram a na celata nesreka od togas ne mozam da ostanam bremena bolkata mi se zgolemuva se poveke samo ziveam so nadezta deka naskoro ke stanam majka pa mozebi ke mi bide polesno sekako deka nema da go zaboravam i toa no pak ke bide podrugo mozebi nema da mislam mtolku.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Спонтан абортус
23.6.2010 14:07:37   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: angelcinja

takvi se nasive doktori dojde sestrata da i mi vika ako ti e dobro odi si jas stanav ne mi se vrtese pametot mislam dobro mi bese i si otidov od bolnica ne me pregledaa jas dr den koga kaciv temperatura mu kazav na ginekologot i toj togas mi rece dojdi da vidam da ne ostanalo uste nesto koga otidov sto ke vidam se ostanato i vrekickata i plodot se bukvalno se katasrofa se doktorive barem koga zimaat edna rabota neka ja zavrsat do kraj a ne vaka e toa takva ni e drzavata da ne znaete kolku pari e vo cistina cistenjeto?Za vo sistina ne znam a vo remedika znam tamu e okolu 8000iljadi jas odam tamu na pregled kaj doktorkata Petrova Elena i sum premnogu zadovolna a vo sistina mislam deka e poskapo

(Одговор на членот angelcinja)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali rodendenskata torta na vaset_o dete ja izbirate vie ili vaset_o dete?

Nie (33%)

Deteto (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!