|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Абортус - да или не?
30.11.2009 8:35:00   
Iva
Можеби ќе ме осудите но јас сум ЗА абортус.

Сепак според мене тоа е право на секоја жена да одлучи што ќе направи, се работи за неа и нејзиното тело. Ако жената смета дека не е способна да има дете или пак се работи за икс други причини подобро да направи абортус отколку потоа тоа дете да пати.

Не знам дали имам кажано (можеби  на некои слични теми сум кажала), но јас имам направено 2 абортуса до сега. Тие се случија помеѓу раѓањето на моите две деца. Кога го родив Михајло бев (па и сеуште сум) многу млада само 21 год. Иако веќе бев мажена, немав завршено факултет, не бев вработена. Тогаш помислата на дете не ми беше страшна и сакавме со мм. Но проблемите кои што настапија потоа доведоа до тоа да не ти ни текне за дете. Иако се пазевме јас останав трудна еднаш, па потоа уште еднаш. Единствено решение беше абортус. Јас веќе работев, едноставно имав други планови во животот. Но кога Господ сака да се замеша, последниот пат пат кога останав бремена со Тео, јас дознав дури во 5-иот месец. Значи добивав секој месец редовно без никакви симптоми за бременост. И кога дознав веќе беше касно. Јас тогаш го доживеав нај големиот шок во животот, добив неревен слом. Се скршив психички и ми требаше мнооогу време да се опоравам.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Абортус - да или не?
30.11.2009 8:38:50   
arh_diz
секоj си знае за себе што е наjдобро .Тешко е да се осуди некоj

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Абортус - да или не?
30.11.2009 9:00:53   
Еца
Ма какво осудување. Не мислам дека жената што абортирала треба да биде обележана. Да постоело решение сигурно немала на тој чекор да се нафати. јас сум сигурна дека досега ретко(значи постојат и такви случаи) која жена се одлучила за абортус само затоа што така и текнало, од чиста мира... ма што ќе ми е дете. Секој кој поминал и го доживеал ги знае причините за својата постапка, а ние сме последни кои треба да осудуваме. А зборот убиство е многу тежок збор и сметам дека не треба дополнително да им се отежнува на оние кои сепак се решиле на тој чекор. Поздрав до сите и не осудувај, зошто животот е судница, па не знаеш што ќе ти пресуди во иднина.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Абортус - да или не?
1.12.2009 11:37:46   
lilit
    Eve edna vistinska prikazna od mojot zivot >Na mm mu bese mn.loso pred edna dve nedeli i bidejki kako mal imal problemi so srceto resivme da odime na kardiolog da se proveri bevme kaj dr .Oliver Kalpak vo dijagnosticki centar i dr .mu rece deka ima prolaps na mitralna valvula i edna mala septum no deka ne  e nisto poasno so dieta orbitrek i pesacenje ke dozivee 100 god.Se setavme niz grad dolgo i on si kutese taka . i koga se vrativme doma gledavme na internet za seto toa sto ni go ka zd. i mm vo ede moment Mi vika dr. ni kaza deka toa e vrodeno i deka taka sum se rodil i znaci da imalo pred 30 god dopler i eho majka mi trebalo da me abortira i da ne se rodam i da gi nemam Marko i tebe i bebeto se iznaplakav lugee.Zatoa Ne za abortusot osven so jako dobra pricina i ne osuduvam nikogo!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Абортус - да или не?
1.12.2009 11:42:39   
Adrijana
Abortus definitivno DA
Sekoj ne e za da bide roditel, podobro da se resi na vreme, otkolku da trpi deteto posle cel zivot, ili da kisne po domovi ili da go maltretiraat ili...

_____________________________



(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Абортус - да или не?
2.12.2009 1:37:59   
alex_mo
Неможам да се одлучам за да или не.Ама еве една случка.Снаа за братучед на еден наш  другар(инаку видна и богата фамилија),незнам дали знаеја или не дека детето е со даунов синдром.....ама се мислам дека знаеја оти одеа само по приватни клиники и супер испитувања,па не ми се верува дека не знаеле..Едно време се зборуваше и дека мајката знаела и дека не кажала на никој оти и било страв да абортира,па така соломонско решение...сите среќни и пресреќни,со детски соби и незнам кој луксуз,а мајката се породува и потпишува за посвојување.Незнам дали и таткото го натера,ама детето го дадоа во дом.Мајката делуваше сосема нормално,а таткото неможеше да се помири,нон-стоп со лекови....незнам како го пребродија тоа и како си ги сочуваа мислите ама еве сега е пак бремена.......без коментар......

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Абортус - да или не?
7.12.2009 19:10:15   
arh_diz
Да разграничиме уште на старт, овој пат ќе се задржиме на свесното прекинување на бременоста и последиците кои може да се јават во процесот.
И обичната рана, доколку дозволиме да се инфицира, може да на донесе компликации. Така и абортусот е медицинска интервенција, која сама по себе носи одреден ризик.
Фактори кои ги зголемуваат шансите за компликации:
Староста на жената, здравствената состојба на пациентот,  во кој стадиум е бременоста, техниката на зафатот, стручноста на гинекологот...
Рани компликации:
Инфекции- висока температура, болки во стомакот и појава на непријатен мирис на вагиналниот секрет. Ако не се излечи, инфекцијата може да предизвика сериозни заболувања, стерилитет, сепса и смрт.
Долготрајното крварење - прекумерното крварење може да биде знак на заостанато ткиво, перфорација или неможност матката да се собере. Доколку забележите сериозно крварење известете го докторот.
Заостанато ткиво - лекар кој го изведува абортусот не може да ја види внатрешноста на матката, па може да се случи во матката да остане извесна количина на ткиво од плодот. Значи заостанатото ткиво е силно крварење кое може да трае повеќе од две недели, исфрлање на парчиња од згрутчена крв, грчеви или можни знаци на бременост. Понекогаш се даваат лекови кои предизвикуваат контракции на мускулите на матката и го исфрлаат остатокот од ткивото.
Компликација од Анестезија - локалната анестезија може да предизвика зуење во ушите, пецкање на дланката и стапалата, и се чувствуваат празнини во главата. Сериозни алергиски реакции се ретки. После будењето, после општата анестезија, често се јавува малаксаност, тешкотии и дезориентација.
Неуспешен абортус (продолжување на бременост) - многу ретко се случува абортусот да биде неуспешен, односно жената да продолжи со бременоста. Привремениот прекин на бременоста се случува во ситуации кога плодот е целосно неотстранет, или не е утврдено дека постои вонматерична бременост.
Доцни компликации:
Најчесто настануваат после еден месец од бременоста, па дури и покасно во животот. Се работи за стерилитет кај жената, пореметување на менструалниот циклус, доколку жената со негативен Rh фактор не примила заштита после абортусот, станува Rh сензибилна.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Абортус - да или не?
7.12.2009 19:56:31   
tereza
ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

Abortus definitivno DA
Sekoj ne e za da bide roditel, podobro da se resi na vreme, otkolku da trpi deteto posle cel zivot, ili da kisne po domovi ili da go maltretiraat ili...

И јас сум за абортус како право на избор,има xxx причини поради кои жената се одлучува за абортус како здравствени и тоа е во секој случај право на избор а не е за осуда.не можеме на никој да му судиме или да обвинуваме,се тоа е индивидуално.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Абортус - да или не?
8.12.2009 9:12:14   
Mila na mama
Дефинитивно сум за абортусот како мое неприкосновено право едноставно јас како жена сум доволно свесна и паметна да одлучувам за сопственото тело. Има многу причини и здравствени и социо-економски поради кои се донесува таква одлука. Плус убаво вели Андријана не е секој за родител, а да го дадеш на посвојување може да добие прекрасни родители а може и да заглави во системот по домови и како и да е траумата дека било напуштено ќе си ја носи и еден ден ќе те побара дали од љубопитност дали за да те обвинува итн синџирот продолжува. Не сум ни за тоа само роди го па нека расте во мизерни услови, а ако не си спремен за дете како ќе го воспиташ, што ќе му дадеш?твоите фрустации?

Што се однесува до компликациите и  да се изгребеш на рака можеш да добиеш инфекција така што нема гаранции.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот tereza)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Абортус - да или не?
8.12.2009 10:53:32   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: alex_mo

Неможам да се одлучам за да или не.Ама еве една случка.Снаа за братучед на еден наш  другар(инаку видна и богата фамилија),незнам дали знаеја или не дека детето е со даунов синдром.....ама се мислам дека знаеја оти одеа само по приватни клиники и супер испитувања,па не ми се верува дека не знаеле..Едно време се зборуваше и дека мајката знаела и дека не кажала на никој оти и било страв да абортира,па така соломонско решение...сите среќни и пресреќни,со детски соби и незнам кој луксуз,а мајката се породува и потпишува за посвојување.Незнам дали и таткото го натера,ама детето го дадоа во дом.Мајката делуваше сосема нормално,а таткото неможеше да се помири,нон-стоп со лекови....незнам како го пребродија тоа и како си ги сочуваа мислите ама еве сега е пак бремена.......без коментар......



se slucuva da ne moze da se vidi na eho deka bebeto e daunce,vakvi primeri imam slusano i stretnato , a i samite doktori ovdeka kaj sto ziveam im preporacuvaat na site trudnici bez razlika na vozrasta i bez razlika na priska-testot dali ke pokaze visokorizicnost na nekoja anomalija ili ne da go napravat testot so amniosinteza,poradi gore navedeniov primer.
Jas sum inaku ZA abortusot,potpolno go opravduvam od prosta pricina sto nikoj neznae od koj okolnosti ja naveduva zenata da se odluci na ovoj cekor,premnogu e surovo nekoj da se obvinuva za nesto sto neznae kako mu e na dusata.Pred nekolku dena doznav deka povtorno(po 4 pat)sum ostanala trudna user posted image taman pocnav so strav da se raduvam(posto niedna bremenost ne ja donosiv do kraj)bev na eho utvrdija deka sum 12 nedela spored plodot vednas priska-test mi napravija i bese visokorizicnost za daunov sindrom,odma prifativ za amniosinteza ,cekav dva-tri dena so molbi i placki i taka posle tri dena go izvestija mm deka so bebeto ne e kako sto treba(daunce)i mislevme podolgo vreme sto da pravam i se odluciv za abortus,go napraviv,nemozam da se pomiram so celava situacija i seuste sum vo sokuser posted image

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Абортус - да или не?
11.12.2009 18:46:12   
Maria
Леле незнам на која програма ама мислам дека беше Дискавери,синоќа гледав како изгледаат делови од абортирани дечиња,во 10та недела од бременоста.Беше ГРОЗНО!user posted image Отсекогаш сум била против абортуси,ама после тоа што го гледав...немам зборови.Мали рачиња,ножиња,со се прсти...оформено бебче...а имаше и едно 26та недела абортирано...што да ви кажам...user posted image
Дали некоја од вас го гледаше ова?

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Абортус - да или не?
25.2.2010 14:32:15   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Планираното абортирање е право на избор на секоја жена...Не дека го подржувам,ама понекогаш треба да се почитуваат нечии одлуки... Може да биде резултат на многу работи,затоа што не секогаш во животот коцките се редат онака како што сакаме ние...
Сосема друга приказна е спонтаниот...


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Абортус - да или не?
25.2.2010 14:37:20   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA

I ubavo napisav za ABORTUSOT A NA ZA SPONTAN ABORTUS SE ODNESUVA OVA.Spontaniot e nesto sto ne e po nasa zelba a ova da!
I sekoj  ima pravo na razmisluvanje  taka da sekoj ima razlicni stavovi i nemozam da navleguvam ponatamu.
Blagodaram!!!!!!!!!



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Абортус - да или не?
25.2.2010 14:38:55   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA

I jas samata go imam doziveano 2 pati so 3 bebinja i najdobro znam kako e.Zatoa potencirav da gi vidat slikite onie koi mislat da napravat planirano abortiranje pa neka razmislat


Jas imam napraveno planiran abortus vo petta nedela i ne se smetam za ,,ubiec,,. Nema da objasnuvam bidejki barem dva pati negde niz forumov imam pisano.

Samo ke kazam deka podobro nameren abortus otkolku, invalid, sirace, pitace ili sto znam sto.

Ima milion pricini za nameren abortus taka sto nikoj ama bas nikoj nema pravo da sudi



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Абортус - да или не?
25.2.2010 14:39:36   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m


ИЗВОРНА ПОРАКА: STRUMFETA

Vo red,koga tolku nekoj se voznemiri za slikive i mu precat podobro da se izbrisat.
Megutoa gi staviv tuka zosto tioa e abortus a  samo takva tema  -abortus -nema.E sega i toa e del od covekot i negoviot zivot.I toa e predizvikano od nas lugeto.Zosto da se vrtime na druga strana i da se pravime deka se e rozovo?Mislam deka seto ova go imam pominato i jas kako i mnogu drugi i deka bi trebalo da se prifati i drugata strana i da se pomirime.I na site koi ne se informirani ima devojcinja koi citaat ,mladi luge, neka gi znaat posledicite od greskata.I ubavo napisav za ABORTUSOT A NA ZA SPONTAN ABORTUS SE ODNESUVA OVA.Spontaniot e nesto sto ne e po nasa zelba a ova da!
I sekoj  ima pravo na razmisluvanje  taka da sekoj ima razlicni stavovi i nemozam da navleguvam ponatamu.
Blagodaram!!!!!!!!!



pa strumfeta voznemiruvacki se slikite,kako i da gledas ne se ubavi za gledanje,a za toa deka nekoj se pravi deka se e rozevo..neznam sto mislis da kazes so ovaa recenica,jas ne se pravam deka mi e rozevo nitu pak ja vrtam glava na drugata strana(a i neveruvam i drugite bi go pravele toa),gledam nekako da pocnam da ziveam so toa-zboruvam za sebe(prifakam da ziveam so toa),ama toa neznaci takvi sliki da gledam i ke bidam ok(ke naucam da ziveam)user posted image
slikite po moe mislenje nisto nemozat da ubedat,ako taa devojka ili zena ima makauser posted image
ps ne se lutiuser posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Абортус - да или не?
25.2.2010 14:50:39   
caci20
Ne e prasanjeto na pravo na izbor, prasanjeto e za edukacijata na mladite i deka toa ne e igracki, ke legnes i gotovo. Strasno e koga devojcinja od 14-15 godini pravat abortusi, a nivniot broj e golem. Jas imam prijatelka vo Sistina i vika ne znaes kolku doagjaat. Toa im e rutina kako vadenje zab, zasto deckovcite ne sakale da koristat kondom. Abortusot da koga se ima pricina za toa: bolest na plodot, razvod, nemastija,se se slucuva.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Абортус - да или не?
25.2.2010 15:08:34   
mina_m
caci20 ok e toa za edukacija na mladite devojcinja(nekoi od niv moze si mislat ke bidat happy family,mnogu od niv im veruvaat na nivnite deckovci i na kraj gi ostavaat na cedilo,na nekoi im pukaat kondomite,ima milijardi pricini na ovaa tema,povuci zategni im e vrskatauser posted image ),ama pak ke kazam toj sto mislel,naumil,ili ima pritisok ke go izvrsi abortusot,deka vo takva situacija isprepleten so strav,stram,sto ke bide ponatamu(ako se sami vo celata prikazna,ako familijata nejzina neznae sto se slucuva i itn) baraat vakov izlez(zboram za devojki,pomali devojcinja)...taka da mislam i niv im e tesko...user posted image

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Абортус - да или не?
25.2.2010 17:24:20   
Mucka
ako je ikako moguce veliko NE za abortus,nevolim da ulazim u velike diskusije i rasprave,(nisam taj tip, jer zivot ipak je kratak) sve kad se uzme u obzir ako igdje postoji tracak nade,mogucnosti ili sto i da je razlog ja bih rekla NE...!!!!!!!!!!!!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Абортус - да или не?
25.2.2010 17:52:54   
BEBICA
Abortusot da koga se ima pricina za toa: bolest na plodot, razvod, nemastija,


I ja sum za abortus pogotovo koga se slucuva kaj mladite od 15 16 godini.
Ili na primer kako sto gore e napiseno nemastija ne e samo da go rodis tuku treba i da mu pruzis dostoen zivot a ne da pati.
Ne za dzabe baba mi rekla ne treba da bide sekoe letence detence.
Eve jas imam primer bratuced moj momentalno ima dve deca ednoto 6 godini drugoto 1 godina a tretoto na pat.Niti on raboti niti ona raboti, da ne e brat mu i majka mu bi umrele od glad.Nemaat ni sini kartoni niti nisto.
kazitemi dali e ova vo red.Ova e dokaz deka sakaat golemo semejstvo i deka od ljubov kon decata se zivee.Realnosta e druga dragi moi.
Sto e najinteresno bratuced mi ne sakal covekot da raboti za 200 evra uste i bira a od druga strana pravi deca gi stanca a nema so sto da gi izdrzuva kazete mi kakvei se tie roditeli.Lesno e da se rodi tesko e da se cuva.Ne e samo da go rodis, cel zivot treba da go cuvas toa dete.
Ja sum DA za abortus so golema ili mala pricina.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Абортус - да или не?
25.2.2010 18:07:28   
none
ne e taka forumki jas imam abortusi i sega nema dete sega kaam ama kasno e,pa sega da zabremenam ke bidam najsrekjna na svetot

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Абортус - да или не?
25.2.2010 18:08:15   
ikipp
mene mnogu mi e strav i od samata pomisla da abortiram,nedaj boze da treba nekogas.ama mislam deka podobro da se pazis otkolku posle da ubies zivo sustestvo.i jas sakam 5 deca,ama nemam moznost tolku,a mnogu sakam deca,ama kako sto vika bebica treba se im ovozmoziis,i fakulteti,i jadenje,i izleguvanje,zatoa podobro pazi se,otkolku posle da si ja cukas glavata.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Абортус - да или не?
25.2.2010 18:19:36   
BEBICA
none zal mi e sto e taka kaj tebe.Stvarno mi e zal.
No jas zboram za onie kako bratuced mi i snaa mi.Neli e grev taka da se pravi samo da stanca.
Pa baba mi bre koja ima preku 75 godini vo toa vreme nemala nitueden abortus no imala 4 posakuvani deca no imala i moznosti da im pruzi so dedomi se.
Koga ona im ima kazano ne e samo da go rodis i ne treba sekoe letence detence da bide.

Eve ke bidam najiskrena znam deka ke me osudite no ako jas ostanam momentalno trudna bi abortirala posto ne sum vrabotena. momentalno da rabotam ne bi ni pomislila na abortus bi rodila.
No nemam tolkavi sredstva za da odgleduvam uste edno dete vo mometov.Jas sum naj naj iskrena.
Realnosta e takva i surova.
Znam deka ke me osudite svesna sum no ne bi sakala nekoj koj ne e ni kriv ni duzen da ispasta poradi mene.
Podobro jas da se isplacam toj den ili taa godina dena nego toa dete da place cel zivot poradi mene.
Nemojte da mi zamerate samo bev iskrena.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 8:35:20   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

„Мое тело, моја одлука! Држи ги законите надвор од моето тело!"

Ова е моето мислење на оваа тема. Таа одлука треба да ја донесе сама жената без никакви притисоци..особено не под притисок на државата и законите..



потпис

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 8:39:41   
April
сосема се согласувам со везилка...
тоа е личен избор и право пред се' на жената, а и на партнерот...сигурно не постои жена која со леснотија и мирно срце се решава на абортус, но верувам дека секој пат постојат оправдани причини за такво нешто...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 8:54:15   
caci20
Гинеколозите потврдуваат дека во последниве десетина години рапидно расте бројот на абортусите кај девојките од 14 до 18 години. Прагот на старосната граница е особено намален во изминативе неколку години и се почести се пациентките на возраст меѓу 14 и 16 години.
Според неофицијалните бројки, во Македонија годишно се извршуваат околу 30.000 абортуси.
Од 30.000 абортуси годишно во Македонија, дури 25.000 се вршат нелегално.


_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?