|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 9:14:31   
vezilka RR
user posted image user posted image April, се согласувам..само сакам да напоменам, сега ги читав постовите горе, и некој спомена дека во Систина оделе девојчиња и правеле абортус како да ваделе заб..И јас не се согласувам дека абортусот  треба да се третира како контрацептивно средство(тоеа е една друга кампања која треба сериозно да се спроведе), но на кјајот сепак да биде одлука на жената која ТРЕБА да го роди, и на крајот на краиштата ако сакате, на таа која ќе го одгледа тоа дете како и да се одвива животот понатака, бидејќи знаеме дека во реалниот живот, мајките се тие кои ги одгледуваат децата и после разводи, а уште повеќе во сличај на вонбрачен пород. И уште нешто сакам да напоменам..не се согласувам со бројките кои летаат по медиумите за изведени абортуси на годишно ниво, во ниеден официјален документ или институција која се занимава со статистики не можат да се сретнат овие бројки, тие се дааааалеку помали. Еве секој може да отвори на страната на Државен завод за статистика и да погледне..

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 9:20:25   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

user posted image user posted image April, се согласувам..само сакам да напоменам, сега ги читав постовите горе, и некој спомена дека во Систина оделе девојчиња и правеле абортус како да ваделе заб..И јас не се согласувам дека абортусот  треба да се третира како контрацептивно средство(тоеа е една друга кампања која треба сериозно да се спроведе), но на кјајот сепак да биде одлука на жената која ТРЕБА да го роди, и на крајот на краиштата ако сакате, на таа која ќе го одгледа тоа дете како и да се одвива животот понатака, бидејќи знаеме дека во реалниот живот, мајките се тие кои ги одгледуваат децата и после разводи, а уште повеќе во сличај на вонбрачен пород. И уште нешто сакам да напоменам..не се согласувам со бројките кои летаат по медиумите за изведени абортуси на годишно ниво, во ниеден официјален документ или институција која се занимава со статистики не можат да се сретнат овие бројки, тие се дааааалеку помали. Еве секој може да отвори на страната на Државен завод за статистика и да погледне..


good postuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 9:33:30   
caci20
Da no vo Drzaven Zavod za statistika se tretiraat samo ginekoloskite ordinacii sto imaat dozvola za vrsenje abortus. Prasanjeto e samo kolku ilegalni ordinacii i kvazi doktorcinja go pravat za pari bez nikakva traga. Se misli deka 90% od zenite/devojcinjata sto pravele abortus ilegalno imaat poteskotii pri zabremenuvanje.
Edukacija mu e majkata, prvo domasna a potoa i ne site nivoa. Citav pred izvesno vreme deka koka kola i soda bikarbona koristele kako kontraceptivno sredstvo. Strasno.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 9:44:50   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20


Edukacija mu e majkata, prvo domasna a potoa i ne site nivoa. Citav pred izvesno vreme deka koka kola i soda bikarbona koristele kako kontraceptivno sredstvo. Strasno.


И јас 100% те поддржувам дека решението е во едукацијата. Ама вака стојат работите..од сигурни извори знам, односно стои на сајтот на влада дека потрошоле огроооомни суми за кампања за ојаснување на штетните последици од абортусот, која патем речено сеуште не ја пушиле во етер иако им беше планирана за во септември, а не потрошиле ниту еден денар за кампања за контрацепција. Епа со тоа не се сложувам. И не се сложувам што државни институции намалувањето на абортусите го ставаат во контекст со зголемување на наталитетот..

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 9:59:11   
caci20

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20


Edukacija mu e majkata, prvo domasna a potoa i ne site nivoa. Citav pred izvesno vreme deka koka kola i soda bikarbona koristele kako kontraceptivno sredstvo. Strasno.


И јас 100% те поддржувам дека решението е во едукацијата. Ама вака стојат работите..од сигурни извори знам, односно стои на сајтот на влада дека потрошоле огроооомни суми за кампања за ојаснување на штетните последици од абортусот, која патем речено сеуште не ја пушиле во етер иако им беше планирана за во септември, а не потрошиле ниту еден денар за кампања за контрацепција. Епа со тоа не се сложувам. И не се сложувам што државни институции намалувањето на абортусите го ставаат во контекст со зголемување на наталитетот..


tuka si vo pravo

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 10:19:46   
profesorica
бебица нема што да те осудуваме, убаво си кажала.

јас искрено не би знаела што да правам и дали би абортирала кога би истанала бремена.генерално сум против абортус но никогаш не се знае за во иднина!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 10:55:52   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA


Podobro jas da se isplacam toj den ili taa godina dena nego toa dete da place cel zivot poradi mene.




potpis

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 11:49:46   
Enika
Читам на темава и се обидувам да пишам свое мислење...генералбно сум против, со одредени одстапки( малформации на плод, силување...итн). Тука до негде би го оправдала и крајно загрозени социјални семејства мегутоа мн примери има каде што таквите семејства имаат по 5-6 деца и бараат социјална помош ио помош од дрѓавата, со год живеат мизерно а најмалото дете им е само неколку месеци...тоа не ми е јасно.
Едукација треба и тоа мн...пред некое време на вести кога кажаа каква неинформираност е за контрацептивните сретсва се запрепастив...кока кола, сода бикарбона( цаци20 мислам дека пиша)...страшно. Разговор и едукација од дома...обавезно.

КОга сме кај вршење абортуси...јас сум немала ( пу пу не дај боже) мегутоа кога бев на ласерска вапоризација за хпв, после будење од анестезија после мене имаше два абортуса, а јас мораше да леѓам уште два саати, да примам инфузија и сл. Ги слушав абортусите како ги прават бидејки шок собата е одма до салата, и сакав одма да станам да си одам...страшно. Солзите на таа до мене, муабетотѕ на двер што тукушто абортирале...лугејас излегов потресена а не ониuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 11:52:57   
pacuvce
Еве едно просто прашање од мене...Јас досега сум немала искуство со абортуси и други гинеколошки зафати...Зар абортусот,било планираниот,било спонтаниот (кога треба да се исчисти плодот од матката) не се врши со анестезија???

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 11:54:49   
Enika
Да со анестезија...за спонатан не сум сигурна мислам дека ако имаш спонатан не се дава анестезија...ама не сум сигурна. А за планиран да се дава анестезија, за 5 мин е завршено се...и одма ги будат и седат у шок соба одредено време.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 11:55:47   
caci20
Jas imav spontan i me cistea so anestezija. A drugarka mi vo Sistina bez, ja ostavile sama da se docisti. Pojma nemam kako.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 11:56:42   
zami
Sekoja zena sto abortirala, namerno ili ne ke ti potvrdi deka grutka vo dusata sekogas ostanuva.
Kako sto kaza Visnja, ja stegas dusata i prodolzuvas,
Jas pogore pisav deka so lesno go pominav mojot abortus, ama odvreme navreme si pomisluvam ,,eh sega ke imase dve godinki,,.
Ama Bebica mnogu ubavo kaza i ke povtoram, podobro jas da se isplacam toj den otkolku deteto cel zivot da place poradi mene.

„Мое тело, моја одлука! Држи ги законите надвор од моето тело!"


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 12:01:28   
Enika
Иначе сум апсолутно против закон за абуртус.Владата нека си гледа што им е работа...кај тоа не го праат уште и моето тело ке го командат!

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 12:12:02   
Mila na mama
Наместо да трошат пари за кампањи нека ги пренаменат за контрацептивните таблети да бидат ставени на позитвна листа. 500 ден месечно за пилули не може секој да оддвои, 80 ден за три кондоми со 3 - 4 пати неделно секс тоа е пак околу 400-500 ден. И после конторла на раѓање?! Ризикот за многумина е некако поефтин. 

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 12:13:07   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Jas imav spontan i me cistea so anestezija. A drugarka mi vo Sistina bez, ja ostavile sama da se docisti. Pojma nemam kako.


pa izgleda nemalo potreba da ja cistat ,bebeto samo si izleglo,barem kaj mene bese taka,prav poragaj,a ako ima mnogu krvarenje a seuste ne izleguva bebeto stavaat vaginalni tabletki za da se dobijat porodilni bolki i pobrzo da se otvori....

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 13:31:35   
mother 29
Jас го подржувам правото на живот!

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 13:35:10   
Annabel

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Наместо да трошат пари за кампањи нека ги пренаменат за контрацептивните таблети да бидат ставени на позитвна листа. 500 ден месечно за пилули не може секој да оддвои, 80 ден за три кондоми со 3 - 4 пати неделно секс тоа е пак околу 400-500 ден. И после конторла на раѓање?! Ризикот за многумина е некако поефтин. 


Се согласувам потполно....контрацептивните средства се навистина скапи, особено за тинејџерите кои не заработуваат, а парите од мама и тато не стигаат и за пијачка во кафич и за кондоми.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 13:36:21   
ikipp
i jas go podrzuvam pravoto na zivot


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 15:29:15   
BILJANA_G
ас сум против абортусот, го оправдувам само доколку има некоја медицинска причина, доколку е опасно по живот на мајката или бебето, ама да се абортира при здрава мајка, здрава бременост и да се прекине?!мене тоа не ми е јасно

Potpis.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Абортус - да или не?
26.2.2010 16:02:04   
ivaelena
Sekoja zena sto abortirala, namerno ili ne ke ti potvrdi deka grutka vo dusata sekogas ostanuva.
Kako sto kaza Visnja, ja stegas dusata i prodolzuvas,
Jas pogore pisav deka so lesno go pominav mojot abortus, ama odvreme navreme si pomisluvam ,,eh sega ke imase dve godinki,,.
Ama Bebica mnogu ubavo kaza i ke povtoram, podobro jas da se isplacam toj den otkolku deteto cel zivot da place poradi mene.



Potpolno se slagam so gore napishanoto!!!


_____________________________

Животот е она што ни се случува, додека ние кроиме планови.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Абортус - да или не?
1.3.2010 10:04:27   
ripce
Кој како сака нека ме сфати, не поддржувам ничие мислење или политика...
Апсолутно сум против абортус и истиот го оправдувам само ако постои опасност по животот на мајката или бебето, или ако се знае дека бебето ќе биде со аномалија...

Па и јас забременив на 18,5 години и што требало да абортирамuser posted image


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот ivaelena)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Абортус - да или не?
1.3.2010 11:36:21   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Кој како сака нека ме сфати, не поддржувам ничие мислење или политика...
Апсолутно сум против абортус и истиот го оправдувам само ако постои опасност по животот на мајката или бебето, или ако се знае дека бебето ќе биде со аномалија...

Па и јас забременив на 18,5 години и што требало да абортирамuser posted image



А дали исто ќе размислуваше ако забременеше на 14 или 15 години? Дали исто ќе размислуваше ако таткото на твоето дете не те подржеше во зачувувањето на бременоста исто и твоите родители, неговите родители? Дали исто ќе размислуваше да мораше  да се откажеш од завршувањето на студиите за сметка да го сочуваш детето и да мораше ти сама да работиш за да го растеш и издржуваш, со 18, со никакво работно искуство, со никаква квалификација за да најдеш работа?
Во животот ништо не е црно-бело, ниту пак апсолутно така како што замислуваме или сакаме да веруваме!
Не те сваќам погрешно, само сакам да ти кажам дека многу различни ситуации постојат и нијансите се тие кои не тераат различно да одлучуваме. Ти си имала можност да избереш бременост наспроти абортус, но има други чии можности не се како твоите и имаат полно право да изберат поинаку.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Абортус - да или не?
1.3.2010 11:39:23   
Mila na mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


Во животот ништо не е црно-бело, ниту пак апсолутно така како што замислуваме или сакаме да веруваме!
Не те сваќам погрешно, само сакам да ти кажам дека многу различни ситуации постојат и нијансите се тие кои не тераат различно да одлучуваме. Ти си имала можност да избереш бременост наспроти абортус, но има други чии можности не се како твоите и имаат полно право да изберат поинаку.



Апсолутно се согласувам.


_____________________________

love u all

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Абортус - да или не?
1.3.2010 11:55:01   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Наместо да трошат пари за кампањи нека ги пренаменат за контрацептивните таблети да бидат ставени на позитвна листа. 500 ден месечно за пилули не може секој да оддвои, 80 ден за три кондоми со 3 - 4 пати неделно секс тоа е пак околу 400-500 ден. И после конторла на раѓање?! Ризикот за многумина е некако поефтин. 


Во животот ништо не е црно-бело, ниту пак апсолутно така како што замислуваме или сакаме да веруваме!
Не те сваќам погрешно, само сакам да ти кажам дека многу различни ситуации постојат и нијансите се тие кои не тераат различно да одлучуваме. Ти си имала можност да избереш бременост наспроти абортус, но има други чии можности не се како твоите и имаат полно право да изберат поинаку.

потпис

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Абортус - да или не?
1.3.2010 16:00:30   
ripce
значи не осудувам никоја што направила... само кажав дека јас никогаш не би направила, дури и мм да ме оставеше немаше да абортирам!!!

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?