|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бактерии кај децата
7.5.2012 20:27:37   
Maca25
Н. имаше страшен секрет од нос. не ја носев ни на лекар ни на брис. Само инхалации дома, сабајле и навечер, тешко дишеше но се чистеше. После 2 недели носот престана да и тече, ама бактеријата уште ја има. Јас би ја оставила без антибиотик искрено во нос, но мора да и давам поради бактеријата во грло што ја има. И плус има огромни крајници и поради тоа отежнато дишење.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Бактерии кај децата
5.7.2012 13:10:02   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Конечно, 2 дена сме без температура, после 9 кошмарни дена- излезе дека Т имала бактерија во нос-S.pneumoniae...сега бар знам од што беше температурата..ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Сандриана, а правевте брисеви смао во нос, или и во око и грло. Пошто знам дека и со окцињата имавте проблем пред некое време.ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Фели, брис од око? Може и тоа? Јас првпат слушам!ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Сандриана, а правевте брисеви смао во нос, или и во око и грло. Пошто знам дека и со окцињата имавте проблем пред некое време.

Нос и грло, не ни земаа од очиња.....а бактеријата е во носето...претпоставувам дека си ја префрла сама и на окцињата. Сега ќе одам до кај д-р, да видам со ќе препише, иако мислам дека со Хлорамфеникол ќе завршиме работа...Како и да е, ќе ве информирам во темата за бактерии коа ќе се вратам user posted image_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Бактерии кај децата
5.7.2012 13:13:41   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Фели, брис од око? Може и тоа? Јас првпат слушам!

Секако дека може, ние 2 пати до сега сме испитувале. Сандриана, те прашав, зошто сепак ќе беше добро ако испитавте и од око. За да знаете дали бактеријата е исчистена. Да не испадне, од око на нос, па од нос пак во око, и само да ја шетате.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Бактерии кај децата
5.7.2012 13:18:08   
AnnaMolly RR
А тоа се прави ако има бактерија во носот? Завчера му правевме брис на Филип, ако се покаже некоја бактерија во нос, се препорачува да му направиме и од око брис?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Бактерии кај децата
5.7.2012 13:22:25   
Felly RR
Ако во окото нема никакви симптоми на инфекција (црвенило, секрет од окото - гурелки, отечено око), мислам дека нема потреба и око да се зема брис.
Ама кај сандриана дека имаа такви проблеми и со очињата, затоа пишав дека би било подобро да зеле брис и од око. Зошто многу често бактеријата може да ја има и во око и во нос, и барем кога се лечи, да се лечи и на двете места истовремено, за да нема пренесеување од едно место на друго, како што пишав погоре.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Бактерии кај децата
5.7.2012 13:30:01   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ако во окото нема никакви симптоми на инфекција (црвенило, секрет од окото - гурелки, отечено око), мислам дека нема потреба и око да се зема брис.
Ама кај сандриана дека имаа такви проблеми и со очињата, затоа пишав дека би било подобро да зеле брис и од око. Зошто многу често бактеријата може да ја има и во око и во нос, и барем кога се лечи, да се лечи и на двете места истовремено, за да нема пренесеување од едно место на друго, како што пишав погоре.

Точно Фели, имаме проблем и со очињата, и пред да бидат брисевите готови спомна д-р дека си се пренесува бактеријата-сега само да одам на консултација за терапијата,па ќе ви кажам детално....Само никако да успеам да излезам од канцеларијава, само ми трупаат обврски...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Бактерии кај децата
5.7.2012 15:13:22   
sandriana RR
Еве што ни препишаа за Streptococcus pneumoniae - хлорамфеникол маст за очињата и во носето да ставам (5 дена), плус сируп Хиконцил (10 дена).

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Бактерии кај децата
6.7.2012 0:15:43   
Elce
Не се става маст хлорамфеникол во носето,може да повлече детето и да предизвика масна пневмонија.Ова ми го кажа др.Лековска од Козле,знам дека препишуваат матичните педијатри но тоа не е правилно,и јас сум и ставала,но повеќе никогаш.За таа бактерија подобро е да ти направат капки со физ.раствор и Цитерал капки 2:1 во аптека,но мора да имаш рецепт.Според антибиограмот провери треба да е бактеријата сензитивна на Цитералот.Да не те плашам кај нас настинката почна со таа бактерија,исто и ние на почеток пиевме Хиконцил,но немаше подобрување ,па Алицеф и пак ништо и на крај спушти на гради,и се лечевме со Лендацини.Се надевам дека кај вас ке биде делотворна терапијата,секое детенце различно реагира.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Бактерии кај децата
6.7.2012 8:49:14   
AnnaMolly RR
Немаме бактерија ни во нос ни во грло! Само што ми стигнаа резултатите од Авицена!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Бактерии кај децата
6.7.2012 8:58:47   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Не се става маст хлорамфеникол во носето,може да повлече детето и да предизвика масна пневмонија.Ова ми го кажа др.Лековска од Козле,знам дека препишуваат матичните педијатри но тоа не е правилно,и јас сум и ставала,но повеќе никогаш.За таа бактерија подобро е да ти направат капки со физ.раствор и Цитерал капки 2:1 во аптека,но мора да имаш рецепт.Според антибиограмот провери треба да е бактеријата сензитивна на Цитералот.Да не те плашам кај нас настинката почна со таа бактерија,исто и ние на почеток пиевме Хиконцил,но немаше подобрување ,па Алицеф и пак ништо и на крај спушти на гради,и се лечевме со Лендацини.Се надевам дека кај вас ке биде делотворна терапијата,секое детенце различно реагира.

Резистентна е бактеријата на Цитерал и на Алицеф (Алицефот плус го испивме и пред да знаеме дека има бактерија во нос, коа и беше црвено грлцето). По антибиограм реагира само на Хлорамфеникол и Хиконцил....
Сепак, фала на совет....user posted image
Како и да е, ќе мора да завршиме со сирупот, па да правиме контрола и ќе знаеме на што сме...а Хлорамфеникол морам да и ставам и на очињата,да се исчистат

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Бактерии кај децата
17.7.2012 17:37:17   
kate_rina
Sakam da postavam edno prasanje.Mojata kerkicka koja e 2god i 8meseci veke tret pat na sekoi dve nedeli ima crveno grlo i kreva tamperatura i samo sto ke go dopie edniot antibiotik pocnuva so sleden toa dosega bese cefaklor ili amoksiklav. No pred nekoj den dobi urtikarija koja nejverojatno bese od cefaklorot pa taka go zamenivme i sega pie veke 3 den Amoksiklav i inhalira.Dosega nemame zemeno bris od nos i grlo pa me interesira dali mozi bakterija da bide pricinitel da tolku cesto ima problem so grloto i od toa da kreva temperatura i me interesira koga moze da se zeme bris posle kolku vreme od kako ke go dopie Amoksiklavot.Dosega prasav trojca lekari i site mi dadoa razlicen odgovor deka mozi po 2 dena otkako ke zazdravi drugiot odgovor bese posle 10 dena otkako ke go dopie sirupot a tretiot koga ke se povtori sledniot pat crveno grlo i temperatura.Ve molam odgovorete mi zosto veke neznam kogo da go slusama da napomenam deka ova seto se slucuva otkako pocna da odi vo gradinka.

(Одговор на членот Marija_L)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Бактерии кај децата
17.7.2012 17:46:09   
kikicka
Кате рина ако прочиташ во последните постови на 13 стр.имаме пишувано за ова.
Јаснемам искуство со брисеви,бидејќи и слабокористиме антибиотици само 3 пати до сега има примано,и од тогаш ја лекувам со хомеопатија.Незнам зошто докторите не те упатиле одма на брис,и крвна слика да испиташ пред да дадат антибиотик,кога веке знаеле дека на детето му се повторува.Мисламдека најубаво е да прашаш во лабараторија бидејќитие сигурно знаат.
Можеш да и дадеш да се напие масло од кантарион,тоа е убаво посебно за разрането грло.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања РР

Миана не ми е јасно зошто не ти препорачала матичната првин да направите крвна слика пред да поченте со антибиотици. За брис е веќе доцна а и онака додека се добијат резултатите поминуваат неколку дена во кои детето мора да прима терапија. Најдобро е на направите обична крвна слика. Ако се покачени леукоцитите се работи за бактериска инфекција ако не, нема потреба од антибиотик. Нашата матична НИКОГАШ не препишува антибиотик без крва слика а за антибиограм се препорачува кога бактериската инфекција трае подолго време и антибиотиците не делуваат, значи кај хронични состојби.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kate_rina

Sakam da postavam edno prasanje.Mojata kerkicka koja e 2god i 8meseci veke tret pat na sekoi dve nedeli ima crveno grlo i kreva tamperatura i samo sto ke go dopie edniot antibiotik pocnuva so sleden toa dosega bese cefaklor ili amoksiklav. No pred nekoj den dobi urtikarija koja nejverojatno bese od cefaklorot pa taka go zamenivme i sega pie veke 3 den Amoksiklav i inhalira.Dosega nemame zemeno bris od nos i grlo pa me interesira dali mozi bakterija da bide pricinitel da tolku cesto ima problem so grloto i od toa da kreva temperatura i me interesira koga moze da se zeme bris posle kolku vreme od kako ke go dopie Amoksiklavot.Dosega prasav trojca lekari i site mi dadoa razlicen odgovor deka mozi po 2 dena otkako ke zazdravi drugiot odgovor bese posle 10 dena otkako ke go dopie sirupot a tretiot koga ke se povtori sledniot pat crveno grlo i temperatura.Ve molam odgovorete mi zosto veke neznam kogo da go slusama da napomenam deka ova set_o se slucuva otkako pocna da odi vo gradinka.
< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 17.7.2012 17:48:33 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kate_rina)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Бактерии кај децата
6.9.2012 13:21:30   
libra.n
Nie uste pred da pocneme vo grdinka zakacivme Staph. aureus. Nemame ama bas nikakvi simptomi, ne ni tece nosot, nisto. Mozno e da e greska od tamu od lab.?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Бактерии кај децата
6.9.2012 13:24:22   
Felly RR
И кај нас лани исто беше. Правевме брис, за да тргне во градинка, и без никакви симптоми, кога ги зедовме резултатите истата бактерија. Па стававме капки во носето, па пак брис, и дури по 2 недели тргна во градинка.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Бактерии кај децата
21.10.2012 23:25:15   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamaemili

Здраво мамички, јас веќе пишував на темата зелена столица меѓутоа сакав да ја отворам оваа тема долколку некој има било какво искуство да го споделиме. Моето бебушче има 2 месеца и е само исклучиво на доење. Има доста чести (околу 8) и зелено - слузасти столици. Ваквата појава трае веќе цела недела и некој ден. Посетивме два педијатра и матичниот ни кажа дека не му е ништо и дека тоа е од секретот од носето кој се слева во желудничето и се исфрла надвод преку изметот. Но другиот педијатар ни даде лиобиф 2х1 и за три четири дена на конторла. Но ништо ни од лиобифот повторно истите каки ги имаме. Откако го однесовме на контрола тој ни рече утре да одиме да направиме копрокултура, бидејќи тој се сомнева во E.Coli која давала слузава столица. Утре одиме на микробиологија. но јас многу се плашам што ке се случи. Ајде мамички долколу некој имал сличен проблем пишете ги вашите искуства, како го пребродивте оваа. Поздрав_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Бактерии кај децата
5.11.2012 15:28:17   
*Bucka*
Мами, помагајте со совет.
Син ми има 22 месеци и пред два дена со брис во нос излезе дека има стрептокока пнеумониае.
Ни дадоа спрееви, инхалации и аугментин сируп. Ама некои колеги на работа ми кажуваат дека немало лек за тоа, нивни деца со години не можат да ја искоренат.
Толку ли е страшна бактеријата? Докторката ми рече дека сега треба да гледаме само да не се спушти на грло и плуќа.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Бактерии кај децата
5.11.2012 15:39:30   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Bucka*

Мами, помагајте со совет.
Син ми има 22 месеци и пред два дена со брис во нос излезе дека има стрептокока пнеумониае.
Ни дадоа спрееви, инхалации и аугментин сируп. Ама некои колеги на работа ми кажуваат дека немало лек за тоа, нивни деца со години не можат да ја искоренат.
Толку ли е страшна бактеријата? Докторката ми рече дека сега треба да гледаме само да не се спушти на грло и плуќа.

Не е толку страшна, не се грижи. Дури по некои статистики таа бактерија е нормална микрофлора во носот кај деца до 3 годишна возраст. Ќерка ми 2 пати ја закачуваше во градинка, и ја регулиравме со антибиотик- прво Хиконцил, а вториот пат со Аугментин. Внимавај само терапијата да се прими редовно, до крај, и секогаш прави контролни брисеви после тоа, да си имаш увид во состојбата.

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Бактерии кај децата
5.11.2012 15:41:52   
@Mila@
Nie ja imavme od gradinka si ja donesovme i so citeral kapki  ja iscistivme i eve 2 pat posle toa se nastinuva i mene odma strav deka e od bakterijata no na brisot nishto nema kako virus go definiraat.Taka da ne se plashi tolku obrni poveke vnimanie na ishrana da mu se ojaa imunitetot i ke bide oki.Normalno terapijata isteraj si ja kako sto doktorot ti kazuva i bris napravi posle odredredeno vrem 5-7 dena otkako ke prekinete so antibiotik za proverka.

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Бактерии кај децата
5.11.2012 16:00:43   
meU87
Малата има 29дена, затната е и ни кажаа да направиме брисеви од нос и грло. Грлото е чисто, а во носето има Стрептокока ауреус. Ве молам за совет и искуства. Дали се лечи брзо, со што(пишува кои антибиотици се користат, но некако мислам дека е многу мала за лекови уште сега)???

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Бактерии кај децата
5.11.2012 16:06:13   
@Mila@
Taa e bakterija sto skoro sekoe dete ja ima, ako nema nekoi pogolemi problemi da kashla temni mrsuli zatnotost se tretira so fizioloshki rastvori,topla banja cistenje na mrsulcinja so pumpica i ke si pomine.Nishto opasno za antibiotici da se dava.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Бактерии кај децата
5.11.2012 16:09:48   
blue_blue
Два педијатри кои многу ги ценам (мојата матична и Смоковска која сите овде ја споменуваат како одличен педијатар) ми имаат кажано дека за оваа бактерија во нос, доколку детето нема други симптоми не се дава терапија никаква, ама баш никаква, а најмалку орален антибиотик. Ако просурфате по сајтови ќе го најдете истото - дека ова е најчеста бактерија која ја имаат 10% - 40% од здрави луѓе и дека доколку човекот/детето е здраво, значи нема лоша клиничка слика (температура, кашлање и слично) не се дава ништо. Само се уништува флората во носот, со антибиотик детето го намалува имунитетот и одма кога ќе дојде во градинка пак ќе ја фати бактеријата зошто многу деца, а и учителките ја имаат а не ни знаат дека ја имаат, па вие пак ќе му дадете антибиотик, по што бакетријата ќе стане резистентна па додека сконтате дека станала резистентна вие ќе си давате од антибиотикот кој претходиниот пат ја уништил, па ќе се префрлите на друг и имате зачаран круг.

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Bucka*

Мами, помагајте со совет.
Син ми има 22 месеци и пред два дена со брис во нос излезе дека има стрептокока пнеумониае.
Ни дадоа спрееви, инхалации и аугментин сируп. Ама некои колеги на работа ми кажуваат дека немало лек за тоа, нивни деца со години не можат да ја искоренат.
Толку ли е страшна бактеријата? Докторката ми рече дека сега треба да гледаме само да не се спушти на грло и плуќа.

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Бактерии кај децата
1.12.2012 19:46:39   
Lalence
Два месеци веќе се обидуваме да ја излечиме бактеријата стрептокок пнеумониа во носе,но безуспешно.Примаше најпрво сируп Сумамед , маст Хлорамфеникол капки оперил со гарамицин сето тоа по антибиогарм но безуспешно.На следниот брис повторно ја имаше бактеријата.Почна да кашла но докторката ни рече дека градите биле чисти и дека нема потреба од антибиотик туку само локално да ја лечиме бактеријата.Пробавме и така и еве веќе на третиов брис повторно ја има,температура нема само затнато носе и влажна кашлица па сега примаме и инхалации.Дали може некој да ми каже што да правам веќе стварно незнам....

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Бактерии кај децата
3.12.2012 14:53:57   
Lara2224
I nie sme isti....
edna terapija Amoksiklav so citeral (edniot oralno edniot lokalno kapki vo nose) - ne se iscisti
sledna terapija pancef so citeral i soleni kapki - ne se iscisti
treta terapija Zinnat i citeral (pred antibioticite ubavo cistenje na nosot so solen rastvor i cistenje so pumpica) i denes dobivam rezultati - pak nisto, bakterijata e uste tuka.... Ne znam veke sto da pravam, plakjam priatna gradinka a go cuvam doma.....
premnogu se iznervirav... sega razmisluvam za nekoj homeopatski lek no ne sum mnogu informirana i nemam nikakov kontakt, pa gi molam tie od prethodno sto imaat da mi pisat kaj kogo kako se lecat......

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Lalence)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Бактерии кај децата
3.12.2012 14:58:45   
@Mila@
ИЗВОРНА ПОРАКА: Lalence

Два месеци веќе се обидуваме да ја излечиме бактеријата стрептокок пнеумониа во носе,но безуспешно.Примаше најпрво сируп Сумамед , маст Хлорамфеникол капки оперил со гарамицин сето тоа по антибиогарм но безуспешно.На следниот брис повторно ја имаше бактеријата.Почна да кашла но докторката ни рече дека градите биле чисти и дека нема потреба од антибиотик туку само локално да ја лечиме бактеријата.Пробавме и така и еве веќе на третиов брис повторно ја има,температура нема само затнато носе и влажна кашлица па сега примаме и инхалации.Дали може некој да ми каже што да правам веќе стварно незнам....


Nie ja imavme ovaa bakterija + ushte edna ne se sekavam koja beshe ja izlecivme od prva so Cefalexin  sirup + citeral kapki so toa sto kaj nas beshe poslezeno neli trebashe da se najde eden antibiotik koj odgovara na dvete. Veke na sledniot bris nemashe nishto i posle 2 nedeli pak mu protece noseto i jas na toa se somnevav i napravivme bris ne beshe negativen.lesno pominavme.

(Одговор на членот Lalence)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Бактерии кај децата
3.12.2012 15:19:48   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

I nie sme isti....
edna terapija Amoksiklav so citeral (edniot oralno edniot lokalno kapki vo nose) - ne se iscisti
sledna terapija pancef so citeral i soleni kapki - ne se iscisti
treta terapija Zinnat i citeral (pred antibioticite ubavo cistenje na nosot so solen rastvor i cistenje so pumpica) i denes dobivam rezultati - pak nisto, bakterijata e uste tuka.... Ne znam veke sto da pravam, plakjam priatna gradinka a go cuvam doma.....
premnogu se iznervirav... sega razmisluvam za nekoj homeopatski lek no ne sum mnogu informirana i nemam nikakov kontakt, pa gi molam tie od prethodno sto imaat da mi pisat kaj kogo kako se lecat......

Ќе ти пишам ПП на нашата хомеопатка, а инаку има хом.лек за таа бактерија, стрептококцин се вика

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

preslekuvanje
fetusce

KOLKU PATI VO TEKOT NA DENOT MU GI MENUVATE PELENITE NA BEBETO

A) 4 PATI VO TEKOT DENOT (35%)

B) 6 PATI VO TEKOT NA DENOT (38%)

V) 8 PATI VO TEKOT NA DENOT (17%)

G)10 VO TEKOT NA DENOT. (9%)


Број на сите гласови: 128

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!