|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 15:57:04   
elenak
Епа почасти не со некое клипчеuser posted image Не и се секирам туку многу сум нестрпливаuser posted image Гледм дека се мачи да каже нешто па се надевам ќе и се смачи во скоро времеuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 19:56:05   
Џесика
Јас сум ИЗРАДОСЕН !!! user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 20:10:02   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Јас сум ИЗРАДОСЕН !!! user posted image

user posted image user posted image user posted image Me iznasmeauser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Децата како јазични иноватори
10.3.2013 22:44:32   
tnade
eve nekolku bisercinja i od Teodora
banana-maja nana
fustan-tusan
kompjuter-putelj
sporet-poetuser posted image
cokolino-totoino
penkalce-pisance
jabolce-daboce...
ama mele kako vodenica, samo brmci nesto

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Децата како јазични иноватори
11.3.2013 9:54:09   
Slagjana
На 3 години и уште со неправилно зборување:

ќотек=чокет
наопаку=нокапу
Црвенкапа=Чепа
Снежана=Жежана
чизми=џибџи

А јас сум била дома: готача и мијача (готвачка и мијачка)user posted image


(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Децата како јазични иноватори
11.3.2013 11:15:33   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

На 3 години и уште со неправилно зборување:

ќотек=чокет
наопаку=нокапу
Црвенкапа=Чепа
Снежана=Жежана
чизми=џибџи

А јас сум била дома: готача и мијача (готвачка и мијачка)user posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image

Ние за жал сеуште немаме јазични иновации,а едвај чекам искрено да ви кажам да пишувам во тематаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Децата како јазични иноватори
11.3.2013 11:16:56   
Calypso
Ќе биде Натушке, не се секирај.
Мојов за игротека вика тикотека user posted image


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Децата како јазични иноватори
11.3.2013 11:54:21   
dostickage
Не се секирај Нате и В прозборе после 2 години па сега оди запри го.
Еве некои:

шеќер= шеке паф
прави пудинг = буНки паи
количка= кошка
кревет= кетче
убава мама= мммм ногу убо мама user posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Децата како јазични иноватори
11.3.2013 11:57:55   
arh_diz
cizmi -cimsi :)
naocari-ocari
Inaku dosta dobro zboruva , nekogas znae da se preprava samo

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Децата како јазични иноватори
16.5.2013 8:33:21   
dostickage
Морков=Мофкот
Точак=ТоКаЧ
Ктаставичка=Стаичка
Патики=Пики

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Децата како јазични иноватори
16.5.2013 8:48:13   
Luci
Четка = Чепка
Жарко(татко му) = Чако
Патики = Пати
Вода = Бода
Чајче = Чаче
Зоре(мајка ми) = Мале
Соленки = Кики

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Децата како јазични иноватори
16.5.2013 9:10:16   
Slagjana
правосмукалка=пушаша (со акцент на вториот слог)

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Децата како јазични иноватори
1.6.2013 12:15:21   
oliva
na tri godini i uste nepravilno zboruva
oboblak=oblak
anata=anastasija
sija=sijalica
optopta=lopata
ukukral=ukral

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Децата како јазични иноватори
1.6.2013 14:29:04   
rina13
Во последно време почна да ги изговара правилно зборовите но сеуште имаме бисери:
птици-ципи
бокс-боцк
јагоди-јагоје
слонови-тоној(изгледа ој и значи множинаuser posted image )
павлака-пакаја
млекце-мецке
WC-деце
каде си- деси
криј се- кисе

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Децата како јазични иноватори
5.6.2013 22:43:07   
sandriana RR
Eве ги "бисерите" на Т (секој ден има по некој нов збор на репертоар, и во принцип не прави големи утки, ама овие се за на тапет)
канго - чоколадо
уда - вода
очи - очила, наочари (а за око вели оче)
јата - врата
чучето - столчето

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Децата како јазични иноватори
6.6.2013 13:11:54   
miana
Керками бе збори многу и сега за сега имаме едно извртено зборче

Јак- сок user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Децата како јазични иноватори
6.6.2013 13:20:27   
Bethany
И мојов збори многу утепа се user posted image
Кога го прашаш како се вика, тој одговара : Јадја (јаков инаку) user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Децата како јазични иноватори
6.6.2013 15:13:06   
oliva
bethany мојот наместо давид вика ада,јас ке го поправам и по мене ке рече даид,инаку ако пак го прашаш како се вика он повторно вика ада

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Децата како јазични иноватори
6.6.2013 15:28:07   
princessa
Natalija zbori kako naviena po cel den, ma da na 25 meseci seuste nemoze da gi izgovara site glasovi. Najinteresni zborcinja sto gi kazuva se:
tato digni me - tato dingi me
vrti - uti
sladoled - ado
karamela - mela
praska - paka
kambanata cuka - kambata tuka
za nea si vika Nateto i sto ida vidi po pat go povikuva, naprimer ke vide tramvaj i vika: tuta dojdi nateto ili tao tuto taouser posted image
Ima mnogu biseri, se znae i veke pazime sto zborime zasto e tuzi baba. Ako i se potskaram koga doaga tatko i vednas mu se zali: mama kaa, Nateto lutauser posted image . (toa deka sum i se karala i sum bila luta na nea), a be smeski. Sega i e hit reklamata za boom tv i koga ja gleda pee: gedaj me gedaj

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Децата како јазични иноватори
6.6.2013 15:42:52   
mama_06
Син ми има 16 месеци и изгледа ќе е голем тужибаба. Им се испразнила батеријата на лап-топ и баба му рекла: .ту, пусто едно, не можам да ти пуштам музика,,. Идеме ние од работа, тој ме фаќа за рака, ме носи кај компј. и вика : путо ено! аа ааа ааааа(демек пее) ассссс (ашшш),,

Знае да каже: ка-ко-си?

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Децата како јазични иноватори
6.6.2013 16:36:33   
princessa
i neznam drugo sto i e fintata, site glagoli i zavrsuvaa na -aat:
nankaat, odaat, kekaatuser posted image , bankaat, gunkaat(se gushkat), tunkaat ( se baknuvaat) itn.
a i za sirenje vika: cin-cin i za jogurt vika: ogouser posted image user posted image
Ima eden kup smeshki ama na covek ne muteknuva se vednas.user posted image

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Децата како јазични иноватори
1.7.2013 13:13:04   
oliva
апостолки акатолки,а знае и апостолки,но така му е полесно
аптека-акатека,но може и аптека
телефон-телетон или ало,ало

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Децата како јазични иноватори
8.7.2013 15:41:51   
masa
пашкети-може пола саат се обидував да дешифрирам што е и дури по некој ден откривме-шпагети user posted image

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Децата како јазични иноватори
28.7.2013 20:43:03   
Felly RR
Морав да отворам РР, за да го запишам бисеров, уствари и не знам дали е баш така, оти на секое има различен изговор. user posted image
дисквалификуван = дистваликифуван
Исто пред некој ден си одиме дома, и по пат не стемни, а таа натажена ми вика: - Мамо, оти олку брзо се занојчи (по прилепски нелиuser posted image )

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Децата како јазични иноватори
29.7.2013 10:08:29   
sandriana RR
Најновите актуелности од месецов: user posted image
- чопали - чорапи
- лезело - езеро
- ночкирче - нокширче
- токчак - точак

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Дали ви се допаѓа името Јован?
*Daniela*Го обожавам тоа име (19%)

Дааа (31%)

Па...да (26%)

Не ми се допаѓа тоа име (11%)

Па...не (11%)

Го мразам тоа име (2%)


Број на сите гласови: 98

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!