|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Децата како јазични иноватори
19.2.2013 9:43:04   
masa
Ние сега научивме да ја кажуваме буквата Р,во некои збориви сосема правилно,некаде ептен нагласено,а некаде,особено на почеток на збор неможе да ја изговори..многу е симпатична и интересна,а посебно што некаде почна да и го менува местото на буквата Р во зборот:
Тобра-торба
Друго ново во последно време е што понекогаш ми ги замачкува зборовите и на крај на именките става У
Стави ми водУ во чашУ
Ќе облечам јакнУ,капУ
Незнам дали од градинка има слушнато или од некое друго место,зошто малку личи како да повторува некој што зборува на дијалект. На почеток ја поправав постојано,но сега несвесно ќе ја повторам зошто ми делува интересно...знам дека некои деца и си измислуваат сопствен јазик,понекогаш и зборува неразбирливо,ама мислам дека е од што гледа цртани на сите можни јазици па и е испомешано се user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Децата како јазични иноватори
19.2.2013 11:16:39   
dostickage
Sega broime na angliski, eve vaka:

uan, ciu, ti, fo, pai, siks, ошум, najn, дешет (ili ten kako kje mu dojde) , sedum kako broj ne postoi nitu vo makedonaki nitu vo angliski jazik

Том и Џери - Томче



(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Децата како јазични иноватори
19.2.2013 12:45:06   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Sega broime na angliski, eve vaka:

uan, ciu, ti, fo, pai, siks, ошум, najn, дешет (ili ten kako kje mu dojde) , sedum kako broj ne postoi nitu vo makedonaki nitu vo angliski jazik

Том и Џери - Томче



Томче бе, хахаха. Достич твоево е царче дефинитивноuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Децата како јазични иноватори
19.2.2013 12:49:55   
vezilka RR
Никола Црвенкапа ја вика Цпеванка. И вчера мажле се обидува да го научи да ја каже правилно, и му викља, ај кажи црврн, и тој вика цвен, ај кажи капа, и тој капа е ај сега кажи црвенкапа брзо, и тој пак цпеванка..и така едно пола саат user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Децата како јазични иноватори
19.2.2013 19:00:02   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

Ние сега научивме да ја кажуваме буквата Р,во некои збориви сосема правилно,некаде ептен нагласено,а некаде,особено на почеток на збор неможе да ја изговори..многу е симпатична и интересна,а посебно што некаде почна да и го менува местото на буквата Р во зборот:
Тобра-торба
Друго ново во последно време е што понекогаш ми ги замачкува зборовите и на крај на именките става У
Стави ми водУ во чашУ
Ќе облечам јакнУ,капУ
Незнам дали од градинка има слушнато или од некое друго место,зошто малку личи како да повторува некој што зборува на дијалект. На почеток ја поправав постојано,но сега несвесно ќе ја повторам зошто ми делува интересно...знам дека некои деца и си измислуваат сопствен јазик,понекогаш и зборува неразбирливо,ама мислам дека е од што гледа цртани на сите можни јазици па и е испомешано се user posted image

masa, I mojov isto so u se naucil, I site pesnicki si gi prepejuva so u na kraj... I sega ja vezbame R I mu tempiram zborovi za da vezba. Mu vikam kazi trojka, trajko, treva, on mi vika trojku, trajku, trevu....
a vnuka mi se umisluvase deka zboruvala srpski pa na se stavase u. " ke odum vo gradinku, ke pejum, kje igrum, pa domu kje spijum " abe cirkus.... definitivno izvodat nesto, interesno im e.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Децата како јазични иноватори
20.2.2013 12:11:28   
masa
Ова не ми текна вчера ама е врв на се досега кажано ДОТКОРКА-за докторка на ова и едно тврдо ептен нагласено Р кога и да го изговори се user posted image
Ова со У фаза им е и ќе помине кога ќе измислат нешто ново user posted image
А дали вачите дечиња кога мислат на родителите велат мајкаТИ,таткоТИ,па и бабаТИ,дедоТИ?Се сеќавам на еден братучед кога беше мал исто така зборуваше,сега еве и моево..се трудам да објаснам како треба дека јас и велам татко ти зошто неа и е татко,а она треба да каже татко ми ама не и е јасно па си продолжува како слуша така изговара.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Децата како јазични иноватори
20.2.2013 16:09:28   
Snowhite RR
Да и Михаил долго време зборуваше мајка ти,татко ти,баба ти и покрај тоа што друго се знаеше точно да изговара,знаеше да разликува еднина и множина и пол, ама за ова едвај се научи да ги кажува правилно

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Децата како јазични иноватори
20.2.2013 16:35:38   
Beatris
Да и мојава така прави, ако прашам -да те слушам тебе или татко ти? - одговара со татко ти, или тебе user posted image user posted image user posted image

Татко ми и мене не постојат!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Децата како јазични иноватори
20.2.2013 17:26:32   
Calypso
И син ми исто збори, татко ти, мајка ти итн. Порано кога ќе ме видеше велеше „Еве го мајка ти“user posted image , ама тоа пред неколку месеци. Сега вели „еве ја мама“, учи со тек на време како треба. Ама затоа татко ти ***** (името на татко му) му е закон. Никогаш не го заборава името да го каже, испаѓа ко да има десет татковциuser posted image па потенцира еден од нив user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Децата како јазични иноватори
20.2.2013 21:41:22   
Felly RR
Матеа пак тоаа од секогаш точно го кажжува, дури еднаш ме изнасмеа, помала беше, и се спремаме за излегување и и кажува на свекрва ми - ќе одиме кај мајка и, а не кај баба.
Инаку последно време најимтересно ми е когаа се тркаме кој попрв нешто ќе направи, таа вика - Ајде да видиме кој е пропв!user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Децата како јазични иноватори
20.2.2013 22:36:54   
Џесика
Хахахах, мене мојов ми е најсмешен која за „двајцата“ вика „јавцата“ user posted image мамо, ги изедов јавцата чоколатца... или „Го пеав Поточиња“ граматика, родови, броеви, падежи.... ма јок бре user posted image а кога нешто сака да му кажам вика „мамо што е ова, ајде познавај го“ user posted image демек сум му викала неколку пати „Не знам ,не го познавам“ и сега за тој термин се изразува со „познавај го“ user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Децата како јазични иноватори
21.2.2013 8:31:19   
Mihaela 2010
M isto za doktorka vika DOTKORKA
za svadba= SVADBA
Aleksej e = Aleskej

ne deka ne moze da se popravi ama taka se naviknala i mislam i deka i e interesno taka da gi kazuva user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Децата како јазични иноватори
21.2.2013 13:42:50   
AnnaMolly RR
Исто и Филип вика доткор.

Не знам дали сум ги пишала неговиве бисери. Тој супер си збори, ама некои зборови ептен ги извртува.
Фиока - фојка
земја - земија (со акцент на и)
канализација - кизнација

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Децата како јазични иноватори
24.2.2013 13:59:48   
Felly RR
Морам да ја напишам целата приказна за најновава иновација:
Јас: Како си помина во градинка?
М: Убаво. Со Ц си игравме фризерки.
Јас: Им правевте фризури на бебињата?
М: Не, само Ц беше фризерка.
Јас: А ти што беше?
М: Јас бев тетка, и Ц ме ФРИЗЕРКАШЕ.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 10:49:54   
dostickage
Ako nekoj pogodi sto e "bunki pai" castam kafe user posted image

drugi: pakuku - kupatilo
         pupace- pucece
         prikazna- piskaka
         Koristi i ova tova i tuka tamu koga saka nesto da objasni sto e i kade e .

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 11:03:24   
dostickage
Гашка пини : Пингвините од Мадагаскар

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 11:10:15   
Mihaela 2010
Bunki pai da ne e Zbunki pravi??user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 11:20:20   
dostickage
Бунки паи - прави пудинг user posted image

Пудингот од Фиао , со банана , какао и мед ... тоа е бунки паи - со изразено Н - буНки паи

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 11:22:45   
Mihaela 2010
tuuuuuuuuuuuu a jas se ponadevav na kafeuser posted image ...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 11:40:15   
dostickage
se salam , za kafe nema gajle user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 12:22:20   
mum2beagain
Moeto sonce za eden mesec pravi 5 god.
Najinteresnite izjavi:
1. da ti pogomnam- da ti pomognam
2. naderi gi -naredi giuser posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 12:39:45   
niki
mamo mamo kako da go NAVIKAM ova mace...user posted image
po nejzina logika od kako se vikas-navikuvanje(davanje ime nekomu) nikako da zapamti narecam, toa sto zboruva srpski ni sozdava vakvi problemcinjauser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mum2beagain)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 14:03:08   
elenak
Достич детево твое го прогласувам за РР јазичен иноватор за 2013 user posted image Колку ли ви е забавно по дома user posted image Абе едвај чекам веќе да зуцне ова моево, само еден збор знае ЗАК (кога се крие) и се остало е само неврзани буквиuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 15:38:51   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Достич детево твое го прогласувам за РР јазичен иноватор за 2013 user posted image Колку ли ви е забавно по дома user posted image Абе едвај чекам веќе да зуцне ова моево, само еден збор знае ЗАК (кога се крие) и се остало е само неврзани буквиuser posted image


Леле остај се, се газиме од смеење. ПОМ НЕМА како му тенуваат сите будалаштини.
Дури сега и песничка си искомпонира кога ќе го прашаме како му текнало да каже тоа и тоа - вика вака :

Пом нема мама
Пом нема тато
Пом нема баба
Пом нема пом нема

Меид бај Виктор Б.

user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Децата како јазични иноватори
25.2.2013 15:49:49   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Достич детево твое го прогласувам за РР јазичен иноватор за 2013 user posted image Колку ли ви е забавно по дома user posted image Абе едвај чекам веќе да зуцне ова моево, само еден збор знае ЗАК (кога се крие) и се остало е само неврзани буквиuser posted image


Еее остај се се газиме дома од смеење. ПОМ НЕМА како му текнуваат сите будалаштини.
Кога ќе го прашаме како му текнало тоа и тоа , си има искомпонирано песничка - вика вака:

Пом нема мама
пом нема тато
пом нема баба
пом нема пом нема

И тука имаш кореографија бесна 200 посто

Мејд бај Виктор Бuser posted image

Инаку В прозборе на 2 години и три месеци со тоа што за два три дена почна да врзува прости реченички од по 2-3 зборчиња. Зборувањето кај секое дете е индивидуално така што нема простор за грижа.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?