|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Лошење во бременоста
23.6.2014 13:24:46   
nataly86
Мене многу за лошење и повраќање ми помагаше ладен чај од нане со лимон и јогурт...некако ме освежуваше..пробај

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Лошење во бременоста
23.6.2014 13:30:29   
AnnaMolly RR
Лимонот ми прави многу киселини :) А јогурт не обожавам, ама се трудам да пијам повеќе.
Ќе земам бадемчиња живи, тоа ми помагаше и во првата бременост. Освен лошењето, почнаа и киселини аман! Едвај чекам да помине уште некоја недела.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Лошење во бременоста
6.10.2014 8:44:59   
Mihaela 2010
Jas eve uste malku vleguvam vo 12 nedela,i se uste od sabajle koga ke stanam mi se losi,i toa cudna rabota primer ako stanam vo 5 sabajle za da otidam vo wc nisto,ama koga stanuvam vo 7 za na rabota i koga ke pocnam drugive da gi budam,koga pocnuvam da zboram ,pocnuva i da mi se povrakja..odma zimam biskvitka ama denes nekako ko da ne mi pomogna..se nadevam uste malku pa ke mi projde..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Лошење во бременоста
2.12.2014 16:26:20   
caciana
Losenje vo bremenost e normalna pojava.No isto taka i (ne)losenje user posted image Sestra mi nemase ama bas nikakvi macnini vo dvete bremenosti. Zatoa pak snaa mi do 9ti mesec povrakase.Nekoj i kaza da gricka jatkasti plodovi na utro za da nema macnini,no i toa ne i pomogna,Najverojatno hormonskata bura vo teloto pravi takva reakcija.user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Лошење во бременоста
10.3.2015 14:57:35   
Maya1
Имав мачнини на сабаље и пред легнување до 13-та недела од бременоста и така се со повраќање се што ќе каснев и одма во шоља user posted image , ослабев 2 кг. Еве сега сум 18-та недела и тие мачнини исчезнаа па сега си јадам нормално, со цигарите прекинав одма кога направив тест и сеа ми е се супер. user posted image

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Лошење во бременоста
30.9.2015 13:51:32   
SOLE
Od koga obicno pocnuvaat macninite (losenjeto)? jas pozitiven test domasen vidov na 21.09 a preku krv naredniot den I eve veke dva tri dena imam losenje, gadenje bez povrakanje, no dali e normalno tolku rano da mi se pojavat uste sega? Na 05.10 imam zakazano prvo eho.

(Одговор на членот Maya1)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Лошење во бременоста
30.9.2015 14:35:01   
Kvisko
Sole нормално е да се појават и рано. Јас додуша имав мачнини и пред секој циклус па кога ми се зголемија пред тест си помислив дека ми е сиптом за добивање. Нормлано после тестот станаа поголеми о степен кога најмногу ми годеше само сува храна ама никогаш не повратив туку само имав мачнини цел ден не само сабајле. И сега во 26 недела некогаш знае да ми се јави лошење и гадење.
Радувај се штом ги имаш значи бременоста убаво си напредува.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Лошење во бременоста
30.9.2015 15:39:43   
Veronica_Lia
Eve i jas da se priklucam kon temava user posted image veke sum 27ma nedela, a seuste mi se losi ponekogas... prvite 3 meseci denje-nokje povrakjav, ama toa e.. user posted image
Ne mozev da jadam nisto bez da mi se slosi, osven salata piper patlidzan kromid i sirence user posted image posle 3ot mesec vekje prestanaa macninite non-stop i pak mi se vrati apetitot...
No kako sto napisav i pogore, seuste znae da mi se slosi ponekogas i da povratam, no sega polesno go kontroliram nagonot za povrakanje..
Sve se izdrzuva, pominuva, ne e strasno user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Лошење во бременоста
27.1.2016 19:30:08   
Neurotoxin RR
Што правиме со мачниниве веќе неколку дена ме прогонуваат, се обидувам да ги камуфлирам, да заборавам дека се тука, ама тука се... пробав со поткаснување наутро, моментално ќе помине и после пак...и со првата бременост ми беше вака, многу бев осетлива на мисриси и ми се лошеше од нив, сега дури и пократко земам воздух и свесно игнорирам мириси само за да не ми се слоши, а мачниниве и на спиење ги осеќам и плус не спијам убаво user posted image а што ми беше убаво три години, од премаленост, одма заспивав и спиев цврсто, сега ем прмеорена ем несоница.

Како го решавате ова???

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Лошење во бременоста
28.1.2016 8:00:53   
Neurotoxin RR
Дали е возможно да изнајдов начин да ги смирам мачнините, вчера беа малку, денес еве сеуште ги нема, се стресов да не ми отидоа симптомите, ама градиве сеуште ме болат. Вчера си јадев онака по малку, и почнав со чајсот од ѓумбир и вит Б6, има ли шанси да ги исконтролирав или да паничам што ми ги нема мачнините????

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Лошење во бременоста
28.1.2016 10:20:22   
MamaKiki
B6 pomaga pri macnini vo bremenost :)
za prvata bremenost piev 3 pati na den po 2 tabletki i nemav nikkavi macnini mada i samata bremenost mi beshe polesna, sega so vtorata imam macnini non stop nagoni , `i vrtoglavici i slicno pocnav da pijam B6 ama ne mi pomagaa mnogu i ispiv nekolku tabletki torokan i mi se smirija barem za upola od toa sto bea pa sega funkcioniram kolku tolku, pijam seuste B6 ama toa e takva mi e bremenosta sega....
aj so lesno neurotoxin , btw koj mesec si?
pozdrav meshinja imajte ubav den

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Лошење во бременоста
28.1.2016 12:02:07   
Neurotoxin RR
Многу сум на почеток, пред една недела ми почнаа мачнините, сега сум 7-ма недела. И имам симптоми, не се секирам, сега ми иде да задавам некој, а и многу ми се спие user posted image

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Лошење во бременоста
28.1.2016 13:31:43   
lolla RR
Мене ми помагаше 3 по 1 Б6 на ден и чајче од ѓумбир.

А едно прашање, дали мирисите од кои ви се лошеше ви останаа непријатни и по породувањето?

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Лошење во бременоста
28.1.2016 13:45:17   
scared RR
Јас па ич немам проблеми со гадење, храна, мириси се ми е исто ко порано. Едно време се исплашив зашто е така, ама ете и мајка ми со двете бремености немала проблеми па на неа сум се метнала изгледа :) На почетокот од мирис на риба и руска салата имав нагон за повракање само и толку беше.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Лошење во бременоста
28.1.2016 15:31:30   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla RR

Мене ми помагаше 3 по 1 Б6 на ден и чајче од ѓумбир.

А едно прашање, дали мирисите од кои ви се лошеше ви останаа непријатни и по породувањето?
Ooooooo, после 4 години од првата бременост тие мириси што тогаш ми се згадија, сеуште ми се гадни... сега дишам на шкрги само да нема пак мириси што ќе ми се згадат.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Лошење во бременоста
21.9.2016 10:20:51   
Mama_Mia
Zdravo. Jas sum nova ovde I nova vo ulogava na idea majka. Malku poveke sum isplasena od povrakanje I gardenje, nemam apetit za jadenje, mi se gadi skoro od sekakov meris. Inaku bremena sum 5 nedeli, a macninite mi pocnaa od pred 2 dena, i nesonica imam ovie denovi. Jas i pokraj bremenosta sum slaba, stomakot mi go nema nikade 😭 dali e seto toa normalno. Ve molam za sovet

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Лошење во бременоста
21.9.2016 10:39:26   
Hopeful RR
Mama Mia, честитки! user posted image

Нека си расте и нека се развива бебуле, а за твоето лошење не се плаши, се е нормално. Знам дека ти е тешко, но прочитај наназад во темава искуства на други трудници и ќе видиш начини на справување со гадењето. Кај најголемиот број трудници лошењето престанува после првиот триместар, така што не се секирај.

За мешето, прерано е user posted image Сигурна сум дека си нестрплива, но меше очекувај да видиш околу 15 недела, плус минус. Јас дека буце и со близнаци па ми рипна во 13 недела, а кај слабички трудници им треба малку повеќе време.

Ајде со лесно и пишувај ни за се што те интересира!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mama_Mia)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Лошење во бременоста
21.9.2016 10:44:34   
Mama_Mia
Blagodaram. Mene momentalno stomakot od ovie denovi sto povrakav mi e zalepen za rebra 😊, se nadevam deka nema da povrakam dolgo zosto jas imam strav od povrakanje, I se koga sakis koga povrakam mi doagaat losi misli 🙁 poz i blagodaram

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Лошење во бременоста
22.9.2016 4:49:13   
fetusce
Jas sum kraj na cetvrti mesec i uste povrakam. Nemozam da prestanam od povrakanje. Ne mi se ni jade, nalepiv bronhit i sega od zinatot i od rinokoto mi se povraka uste poveke.oD MAGNEZIUMOT SO BEKOMPLEKS USTE POVEKE MESTO DA ME SMIRI POVRAKAM KAKO LUDA. Ginekologot mi veli deka pijam vitamini i tie me drzat da ne se sekiram.

(Одговор на членот Mama_Mia)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Лошење во бременоста
9.10.2016 14:47:54   
Pipi_88
Zdravo mamicki,jas sum nova vo forumov,6n+4dena sum i imam gadenje skoro po cel den mi pocna gadenjeto od 5ta nedela i eve seuste trae.Ne mi se jade nisto jadam od sto moram da jadam.Dali e vo red ova zosto mi e prva bremenost i me faka starav.I dali ste imale grcevi vo stomakot ili kako blagi bolki.Fala vi odnapred i imajte lesna bremenost site.user posted image

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Лошење во бременоста
9.10.2016 22:30:00   
elenak
Во првата бременост немав мачнини, повратив од прејадување се на се три патиuser posted image Со вторава бременост до трет месец имав мачнини, не повратив ниту еднаш ама онака цело време ми беше тешко и немв баш апетит. После тоа се вратив во нормала ама сега почнаа некои киселини да ме мачат, само што не им се предавам, јадам СЕ па се препелкам послеuser posted image Со вагата не сме во добри односиuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Pipi_88)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Лошење во бременоста
10.10.2016 12:42:13   
Kvisko
Pipi со среќа. Јас имав само лошење без повраќање во бременоста првите 12/13 недели. Ми помагаше јадење почесто по малку. Исто така не можев да јадам многу месо ама леб таманев многу. Исто така ми помагаа непечени бадеми. Пробај со нив и види. кај секоја жена е индивидуално што и одговара а што не. Некому помага ѓумбир, некому не (мене не ми помагаше ич).

Благи болки и затегања дури и налик на благи менструални болки во стомакот имав скоро цела бременост и се беше во ред.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Лошење во бременоста
12.10.2016 12:26:47   
Pipi_88
Eve me mene pak.Koga stanav sabajlevo mi se losese i mi se nadkrevase za povrakanje,gi miev zabive i povrativ kako zolto nesto,znaci ne jadenje sto sum jadela od vecerta da recime tuku kako zolto nesto,dali vi se ima i vas ova sluceno me faka strav user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Лошење во бременоста
12.10.2016 13:18:23   
Neurotoxin RR
да пипи, немаш содржина во желудникот па ја повраќаш желудочната киселина, ми се има случено и мене, често оваа бременост

(Одговор на членот Pipi_88)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Лошење во бременоста
12.10.2016 16:53:09   
Pipi_88
Ti blagodaram mnogu da ne se sekiram ko takauser posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:


Анкета

Име за машко дете
Jana9

Кое од овие наведени машки имиња ви се допаѓа?

Стефан (25%)

Филип (15%)

Марко (13%)

Дамјан (19%)

Андреј (22%)

Дарко (6%)


Број на сите гласови: 68

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!