Лошење во бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Исхрана за трудници



Порака


m@gic -> Лошење во бременоста (20.11.2009 9:56:56)

Сакам да ве прашам до кога ви се лошеше во бременоста-до која недела?




biljana16 -> RE: Лошење во бременоста (20.11.2009 10:02:56)

Toa e individualno kaj site. Jas imav nagoni za povrakanje nekade do krajot na 12ta nedela. Pozdrav.




profesorica -> RE: Лошење во бременоста (20.11.2009 10:09:04)

Да кај секого е различно, на некои жени не им се ни лоши воопшто.мене ми се лошеше скоро до кај 4ти месец а потоа имав некои периоди.

m@gic која недела си?дали сеуште ти се лоши?




ripce -> RE: Лошење во бременоста (20.11.2009 10:16:18)

мене ми се лошеше во текот на целата бременост до последните денови, првите 4 месеци повраќав нонстоп се што ќе изедев, па тоа се покажа како 10 килограми помалку на вагата, а понатаму поради анемијата пиев фероглобин од кој мислам дека посебно ми се лошеше... после пиењето обавезно бев над вц шољата




delfinka -> RE: Лошење во бременоста (20.11.2009 22:09:57)

a dodeka se ceka da (ne)dobies a pretpostavka deka nastapila bremenost,se javuvaat macnini?




arh_diz -> RE: Лошење во бременоста (21.12.2009 8:09:02)

Kako izdrzuvavte na rabota koga vi se losi.




mami -> RE: Лошење во бременоста (21.12.2009 8:10:30)

ИЗВОРНА ПОРАКА: delfinka

a dodeka se ceka da (ne)dobies a pretpostavka deka nastapila bremenost,se javuvaat macnini?


кај секого е различно, кај мене почнаа некаде средина на првиот месец, пред тоа ништо. На некои им почнува веднаш- секоја жена посебна приказна




mami -> RE: Лошење во бременоста (21.12.2009 8:11:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Kako izdrzuvavte na rabota koga vi se losi.



аууу работев во една фирма баш кога почнаа оние повраќања и вртоглавици и издржав една недела само- ми беше глупо на секои две мин јас во вц и повраќам, затоа си дадов отказ, немаше смисла




arh_diz -> RE: Лошење во бременоста (21.12.2009 8:12:00)

Jas edvaj izdrzuvam na rabota. Ginekologot mi rece da zemam nautro sok od pola limon na gladno .Probav ednas ama posle nemozam da jadam do 14 nisto




mami -> RE: Лошење во бременоста (21.12.2009 8:17:35)

а да прообаш кога ке станеш сабајле, да не стануваш од кревет веднаш, туку така  лежеечки да изедеш 2-3 парчиња двопек, да полежиш уште 10 минути отприлика и поле полека да станеш...и грицкај повеќе двопек и онакви- чајни колачиња...мене само тоа ме држеше и крставици- мислам дека првите три месеци живеев само на тоа




arh_diz -> RE: Лошење во бременоста (21.12.2009 8:21:00)

Ke probam mami ova so dvopekot fala ti. I jas zivejam na krastavici bez niv kako da ne sum jadela nisto [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




Cacko -> RE: Лошење во бременоста (21.12.2009 12:05:25)

mene skoro ic da ne mi se losese.nitu ednas ne povrativ a gadenje imav ednas ili dva pati i toa si mislam od hranata mi bese[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]super projdov vo toj pogled




Adrijana -> RE: Лошење во бременоста (21.12.2009 13:52:14)

Mi se losese cel vtori i cel treti mesec, mi se gadese najcesto, a povrativ mozebi 5-6 pati samo.I tolku posle treti mi pomina  i taka se frliv posle na jadenje[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




arh_diz -> RE: Лошење во бременоста (3.1.2010 12:17:20)

Јас вчера првпат повракав  вчера ама мислам дека ми е тоа од што сум настината. И денес ми е страв да јадам цел ден сум на двопек чај и вода. Што јадевте после повракање




srcence_25 -> RE: Лошење во бременоста (10.1.2010 16:13:53)

jas sum na pocetok na bremenost...osekam malku utrisnki vrtogolavici...i malku mi se ndraznuva organizmov koga jadam nesto....no ne vistinsko loseenje i povrakanje! izgleda toa doprva sleduva...inace od utre mi se smeta sedma nedela:) povrativ vcera,samo ednas...ama toa pretpostavuvam e poradi toa sto imam sljam vo grloto koj preterano mi smeta! griposana sum seuste....momentalno sum stranstvo i ne pijam nikakvi lekarstva osven nesto so se vari doma....caj...pa nesto za omeknuvanje na pluka(toa go vikaat goren serbet) i kaka) denes sum malku podobor...se nadevam deka ke mi pomine posto uste nekolku dena i se vrakam za doma! mozebi ova ne bese najpovolen moment za patovanje...posto prvite nedeli organizmot e najosetliv ama ete....zdravje...jas iskreno se nadevam deka se ke bide vo red so bebenceto sto doprva se fomira vo mene:)))
pozdravce do site




Еца -> RE: Лошење во бременоста (10.1.2010 16:20:04)

срценце како не пиеш ништо од лекарства, мислам дали пиеш тифол - фолна киселина?




srcence_25 -> RE: Лошење во бременоста (10.1.2010 16:31:18)

ne pijam...
eve sega ciitam toa i se custvuvam isplaseno! izgleda nejdobro e da ne rizikuvam i da ne se glupiram tuku da si zamninam doma! i da se konsultiram so mojata dokorka-ginekolog so da pravam! posto eden den pred doaganje doznav deka sum bremena! ovde sum od sredata so znaci 5 dena sum tuka! sto mi sugerirate da napravam??ili ke bide vo red ako utre pocnam da pijam???sega sum cela vo PANIKA!!!




Maria -> RE: Лошење во бременоста (10.1.2010 16:32:12)

Za losenje pomaga vitamin B6 ili bekompleks.




talisman -> RE: Лошење во бременоста (10.1.2010 16:39:18)

Jas bev od srekjnite na koi voopshto ne im se losheshe vo prvite tri meseci od bremenosta, duri koga pocna da raste stomaceto stanuvav svesna deka sum bremena ili kako shto go vikam " vo vonredna sostojba" [sm=smiley1.gif]. Do togash nemav nikakvi problemi, nitu so loshenje, nitu so hormonite...




penelopa -> RE: Лошење во бременоста (7.4.2010 17:09:49)

Јас сум 7 недела...сега за сега не сум повраќала а ми се лоши, некогаш повеќе, некогаш помалку зависи од денот. Глава ме боли ужасно и многу сум изморена, нон стоп ми се спие[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley24.gif[/image], неможам да поднесам некои мириси особено месо... 




Maca25 -> RE: Лошење во бременоста (7.4.2010 17:16:26)

Мене ми се лошеше цели 9 месеци. Ако не секој ама секој втор ден повраќав. Дури и од вода. Првите 4 месеци ми беше ептен лошо, некогаш дури и спиев во купатило [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. Имаше денови кога ништо не ми беше, само малце се чувствував изморено. Ми се спиеше секој ден во исто време, морав да дремнам малце преку ден, имав среќа што не одев на работа. 




denicka -> RE: Лошење во бременоста (8.4.2010 17:10:59)

jas i penelopa tuka sme. i jas sum 7 nedela. voopsto ne mi se losi a za povrakanje pa ic. e mi se spie ceeeel den a posebno okolu 11- 12 na rucek. nisto ne mi smeta nitu sakam da jadam nesto posebno. se si jadam [sm=smiley1.gif]




stela -> RE: Лошење во бременоста (8.4.2010 20:37:46)

Penelopa i Denicka i jas sum tuka so vas, sedma nedela od deneska[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] a za losenje pocna ovie denovi da mi se losi, ne od se , a ne i od nesto posebno...mozzebi uste e rano za so sigurnost da znam od sto (se nadevam nema da bide mnogu izrazeno[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]). Ne mi se losi nautro, a pocnuva pred rucek a osobeno posle rucek i do vecer onaka sum na stand-by za povrakanje ama...sega za sega ne odam do kraj.
A za spienje mnogu mi se spiese tie nedeli dodeka uste ne znaev deka sum bremena. ama epten mi se spiese i si prespivav...a sega samo porano si legnuvam[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]







milicka85 -> RE: Лошење во бременоста (18.4.2010 0:08:27)

jas sum 5 nedela i ne povrakam samo sto mnogu mi se losi,osetliva sum na sekakva mirizba i mnogu mi se spie,cesto i glavata me boli.a pijam folna kiselina i vitamin b6 a prethodno procitav nekade pogore deka od nego ne se povraka p mozebi e tocno zasto imam nagoni za povrakane no ne povrakam,i ne mozam da pijam nikakvo kafe.




antonie -> RE: Лошење во бременоста (15.5.2010 18:18:52)

jas sum treti mesec i mnogu mi se losi, nemozam cel mesec od krevetot da stanam, neznam do koga ke bide vaka ama mnogu mi e tesko, nisto nemozam da pravam samo lezam




Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>