|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Домашна работа во градинка
11.5.2015 21:30:40   
Snowhite RR
Мислам дека досега немаме ваква тема, а ме поттикна еден разговор со една рингерајка.
Дали на вашите деца им даваат домашни во градинка, од што се состои истата? На кој начин ви ја кажуваат, во смисла дали учителките ви кажуваат или тие им кажуваат на децата, па тие ви пренесуваат на вас. Се разбира кога пишувате на оваа тема убаво е да напоменете и колкава е возраста на детето, односно во која група оди во градинка
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Домашна работа во градинка
20.5.2015 12:27:59   
vezilka RR
Ние не сме имале домашна до сега. Барем не во класична смисла. Еднаш два пати ни рекоа да поработиме со децата на некои песнички кои ги спремаа за претстава и тоа е се. Мислам дека тоа е повеќе до принципот на работа на самата учителка. Лани учителката секој месец на огласна табла вадеше тема на која ќе работат и со по некоја песничка и цртежи на таа тема, па ние можевме и дома да работиме на истите теми. Годинава новава учителка поима немаме што работи. Од друга страна па мислам дека се мали (барем Никола, тој е претпоследната група) за класични домашни. Единствено што моше е да ни посочи учителката каде сме послаби, па на тоа да работиме дома. На пример, цртање, или учење песнички, било што таа ќе забележи дека послабо ни оди.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Домашна работа во градинка
20.5.2015 13:11:37   
Felly RR
ние сме во голема група, последна година и имаме баш прилично домашни задачи. На пр. прво по математика - се она што го работат таму, го работиме и дома, пр. ориентација во простор - дрво, и горе има птица, долу лист, или лево-десно, напред назад и сл се преку цртеж еднаш таму еднаш дома. Сега веќе при крајов почнаа со бројките и пишуваат по една страна, преку едно квардатче, пр бр 1 на цела страна. Сега се стигнати до 8. Македонски - веќе ја трошиме втората тетратка за почетно пишување, и прво почнаа со цртички - права, закосена, свиткана... па буквите, и до сега ги имаат пишувано а, м, и, у, т, с, ѕ, п, т, н, е, о, б, да ми беше тука тетратката ќе ви наброев точно, сигурно некоја имам пропуштено. во градинка пишуваат цела страна, и за домашна пак цела страна. Некои букви ги вежбаат и малата и големата.
Тоа за приредба - стандард - дома учиме песнички, драматизации... и плус што од време на време треба нешто за лепење да однесеме - кога учат за животни, овошје, заленчук, простории во домот и сл.

Кога имаат домашна, тетратките им се извадени надвор, над шкафчињата и тие сами си знаат што треба бидејќи претходно го работеле истото.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Домашна работа во градинка
20.5.2015 13:18:31   
mommy_angels RR
За ова јас првпаат слушам,ама со оглед на тоа дека учителката ја запознав сосема случајно,во ходник(никогаш не се појавува на земање и носење деца) ,не ме ни изненадува дека не ни дава ни домашни.Ама моево детуле е мало,3 год. па може е и рано

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Домашна работа во градинка
20.5.2015 13:52:38   
blue_blue
очигледно има тотална неусогласеност на програмите од град до град. Јас во Скопје од никој не сум чула дека неговото дете имало домажна во градинка, а ни моите немаа во 4 години што одеа во градинка. Искрено не ја ни гледам поентата на имање домажна во градинка, а посебно не на учење на истите работи кои ќе се учат во прво одделение и уште повторување на тие по дома. Децата може да создадат лажна слика за леснотијата и досадата во училиште зошто прво одделение (со овој начин на работа кој погоре го опишала Фели) ќе им биде репетитивно со последната година од градинка. Кај нас ни во прво одделение немаше домашни и наставничките рекоа дека по програма не е предвидено да даваат домашна во прво одделение дурни го употребија зборот - забрането е да им даваме домашна. Бројките ги вежбаа пишување дури после 1 месец од кога тргнаа во прво одд, а буквите со пишување (прво линии а сега и цели букви печатно) почнаа да ги работат на средина на март - значни на пола од второ полугодие. Дали е ова соодветна наставна програма нема да коментирам, ама дефинитвно не ја разбирам градинкава со својата програма и со домашните што е тотално неусогласено со школскава програма

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Домашна работа во градинка
21.5.2015 22:10:06   
sandriana RR
Т е мала група, но сепак од контакт со родители од поголемите групи не сум слушнала дека добиваат задачи за дома.
Единствени задачи ако може така да се наречат се оние за изработка на одредени предмети по повод базари и слични работилници на кои родителите не секогаш може да присуствуваат, па ги припремаат од дома ракотворбите.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Домашна работа во градинка
22.5.2015 11:23:59   
Felly RR
Ма не само од град до град, туку и од градинка до градинка има неусогласеност. Програмата е таа, ама секој воспитувач може да ја реализира на различен начин. Нашево свесна сум дека е премногу, посебно за буквите знам дека во прво почнуваат дури второто полугодие на училиште, и затоа не сум ни баш сигурна дека според програмата во градинка им е предвидено пишување на букви. Ама па се тешам дека барем кога ќе почне на училиште ќе има веќе стекнато навика па ќе и биде полесно со домашните.
Инаку во однос на домашните на училиште, не може да им биде забрането да даваат, но има одредени упатства кои треба да се почитуваат, и тоа за прво, второ, трето одд домашната не смее да одзема повеќе од 30 минути. БИ требало да изнесува 10-30 мин. Единствено ако децата посетуваат целодневна настава, па тогаш сите задачи би ги извршувале на училиште.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Пијан/а...
predrag

Колку често се опијануваш?

Еднаш дневно (15%)

Еднаш неделно (15%)

Еднаш месечно (26%)

Еднаш годишно (44%)

Поретко (0%)

Никогаш (0%)


Број на сите гласови: 80

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!