|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 15:25:43   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

E ova e toa sto iskreno apsolutno ne go pocituvam kaj lugjeto. Zdravjeto cini, ama treba da bidete svesni deka otkako ke go nemate zdravjeto 3 pati povekje pari ke dadete na medicina. Druga rabota, edno treba da bide jasno, sto e prvo na prioritetnata lista? ZDRAVJETO! Znaci ako imate kola, imate mob, plakjate smetki, imate internet, a nemate zdravje - seto toa vi e dzabe! Abe od se ke skratam, ama zdrava ke bidam... I zgora na se zosto si go komplicirame zivotot? Zdravjeto moze da bide i besplatno, ama nas ne mrzi da go zapotime gazot. Ako nemam pari za zdrava hrana, ke sadam! Baska da ne zboruvam deka otkakko ke se isklucat stetnite namirnici smetkite za hrana ke ni bidat mnogu pomali...
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Јас сакам само малку да отворам еден друг дискурс кон дискусијата. Јас се сложвам во однос на здравата храна, колку е битна и што спаѓа во здрава храна. И тотално ми е јасен и процентот 60 наспроти 40 свежа, наспроти термички обработена храна. И верувам дек голем број луѓе, и деца и возрасни би се придржувале кон ова,барем за себе сум сигурна, доколку тоа не кошта многу. Здравата храна во Мк, па и секаде, кошта. Да купиш, зеленчук и овошје, од еколошки чиста околина, кои би изнесувале 60% од дневнио внос за едно семеејство кошта. И верувам дека тоа е една голема причина кај голем број на луѓе што не се придржуваат до тоа.




Да се разбереме, луѓето за кои јас зборувам немаат ни за смоки и чипс, јадат грав, и манџа, која нели исто не спаѓа во здрава храна.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 15:30:05   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori

За здрава храна луѓето никаде не се богати. Не е до цената. Дебелината и џанкот не излезе од кај нас од пуста немаштија, туку од развиени земји чии жители немаат време да спремат и направат па ќе си купат. И на некого така му одговара. така после се троши се. Од храна до лекови. Пуна капа на сите.

На крај краева подобро патлиџан од тераса, одошто хамбургер од 7ца.



Абе во нашава традиционална кујна нели во секоја манџа се става запршка. А тоа ти доаќа туку-речи како сендвич од &мица. Значи не баш така.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 15:32:00   
Mihaela 2010

Абе во нашава традиционална кујна нели во секоја манџа се става запршка. А тоа ти доаќа туку-речи како сендвич од &мица. Значи не баш така.


jas vo niedna mangja ne stavam zaprska,nikogas
mm sekogas mrci oti mu bilo nevkusno ama neka si mrci,ke si se navikne so tek na vreme

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 15:36:13   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori

За здрава храна луѓето никаде не се богати. Не е до цената. Дебелината и џанкот не излезе од кај нас од пуста немаштија, туку од развиени земји чии жители немаат време да спремат и направат па ќе си купат. И на некого така му одговара. така после се троши се. Од храна до лекови. Пуна капа на сите.

На крај краева подобро патлиџан од тераса, одошто хамбургер од 7ца.



Абе во нашава традиционална кујна нели во секоја манџа се става запршка. А тоа ти доаќа туку-речи како сендвич од &мица. Значи не баш така.


Па добро, никој мене дома не ми кажува дали традиционално да ја правам храната. А и запршка на пр баба ми не користела никогаш. Дури гравчето со пасирано гравче го згуснуваше.... Така да јади си го ти хамбургерот од 7ца слободно. Дали е така или не зависи од луѓето. Некои живеат за да јадат, други јадат за да живеат. user posted image

Апсолутен фалт е џанкот од кај е дојден, ама пуста болест, да се мрчи за се наше...


< Поракaта ја уредил Viktori -- 19.6.2013 15:38:58 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 15:50:46   
Octavia
Најважно во се, па и во исхраната е умереноста. И освен здравата исхрана, неопходно е да се надоврзе на тоа движењето и секако состојбата на психата (да не речам на духот). Здравата исхрана е многу важен фактор, ама не е пресудна. Примерот со Стив Џобс и неговиот начин на исхрана, но и за неговата болест, верувам дека на сите ни е познат. Факт е дека треба на децата да им создадеме здрави навики уште од мали, за да им стане тоа начин на живеење. Не мора да се претерува, не мора да сме фанатици, туку само малку повеќе посветени. Овошје наутро, секој ден свежа салата и сл. ситни работи не не оптоваруваат, а многу помагаат. Барем еднаш неделно риба (не панга, по можност не замрзната и не од јужните мориња, секогаш се вели најдобро локална). Домашна супа направена без зачини со адитиви, со многу зеленчук. Варива без запршки (иако според мене ретко кој става запршка, не знам, можеби грешам, ама јас лично не знам никој кој става запршка во јадење). Нема потреба од пржење храна, еве јас се што може да се пече, печам во рерна. И на сето тоа житарки (кој не ги сака цели, може и мелени семиња, многу се лесни за употреба). Далеку сум од фанатик, иако се трудам на децата да им ги нагласувам позитивните страни на здравата храна. А се јаде и нездрава храна кај нас, да, како што убаво кажа еден нутриционист, се дека е повремено и не се претерува, не е опасно. Важно е да сме свесни што јадеме, и ние и децата, да им ја градиме и нив свеста, преку нашиот пример, и да бидеме умерени.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 16:02:30   
Fiao
Ama voopsto ne stanuva zbor za lugje koi ne mozat leb da si dozvolat. Jas zboruvam za prosecna familija, a lugjeto koi se siromasni, ako me prasate mene ziveat 2 pati pozdravo nego nie. Najcesto ziveat podaleku od cenator, kade ima cista pocva i nemajki pari da kupuvaat najcesto sadat i cuvaat seminja za dogodina... Moze ama bas lekcii da ni drzat kako se zivee zdravo
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

E ova e toa sto iskreno apsolutno ne go pocituvam kaj lugjeto. Zdravjeto cini, ama treba da bidete svesni deka otkako ke go nemate zdravjeto 3 pati povekje pari ke dadete na medicina. Druga rabota, edno treba da bide jasno, sto e prvo na prioritetnata lista? ZDRAVJETO! Znaci ako imate kola, imate mob, plakjate smetki, imate internet, a nemate zdravje - seto toa vi e dzabe! Abe od se ke skratam, ama zdrava ke bidam... I zgora na se zosto si go komplicirame zivotot? Zdravjeto moze da bide i besplatno, ama nas ne mrzi da go zapotime gazot. Ako nemam pari za zdrava hrana, ke sadam! Baska da ne zboruvam deka otkakko ke se isklucat stetnite namirnici smetkite za hrana ke ni bidat mnogu pomali...
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Јас сакам само малку да отворам еден друг дискурс кон дискусијата. Јас се сложвам во однос на здравата храна, колку е битна и што спаѓа во здрава храна. И тотално ми е јасен и процентот 60 наспроти 40 свежа, наспроти термички обработена храна. И верувам дек голем број луѓе, и деца и возрасни би се придржувале кон ова,барем за себе сум сигурна, доколку тоа не кошта многу. Здравата храна во Мк, па и секаде, кошта. Да купиш, зеленчук и овошје, од еколошки чиста околина, кои би изнесувале 60% од дневнио внос за едно семеејство кошта. И верувам дека тоа е една голема причина кај голем број на луѓе што не се придржуваат до тоа.




Да се разбереме, луѓето за кои јас зборувам немаат ни за смоки и чипс, јадат грав, и манџа, која нели исто не спаѓа во здрава храна.



(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 16:09:34   
dostickage

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Значи според достич сите ние мајки што ги носиме децата во градинка сме неспособни да им воведеме ред, не знаеме да работиме со децата и не знаеме да ги социјализираме. А такви сме 90% од жените не само на форумов, туку општо.

А што мислите зленечукот и овошјето купени во продваница или пазар се здрави. Вештачки созреани, прскани со пестициди, да сигурно се здрави. Како може сите, ама баш сите јаболка да бидат со иста форма и големина? Сите убави мазни, наредени во маркетите едно до едно небаре украси. Природно? Не верувам.
Сите сакаме нашите деца да се хранат здраво и сигурна сум дека сите настојуваме кон тоа, ама колку здраво ни пласира пазарот е прашање со гооолем прашалник. Е сега најверојатно треба сите да се откажеме од работа и да одгледуваме бавча со зеленчук, овоштарници и живина дома за да им даваме исклучиво здрава храна на нашите деца. А и тогаш не е 100% здрава, зашто и ние ќе ги прскаме од бубачки и од болести.




Epa dobro be Snowhite kupi si kesa cips od prodavnica koj ti brani, i tie se site isti so ista sara i golemina. Izborot e tvoj koj ti brani. Ne jadi jabolki od tie istite po goleminina i kraj.
A ova za gradinkive tocno znam sto pisav za redot kaj decata. Ima majki sto samite si kazuvaat deka gradinkata im go napravila redot kaj nivnite deca. Jas li sum im kriva sto samite ne mozat da si go vospostavat??? Jas sum im kriva sto ne znaat da gi zapsijat ili sto nemaat red na jadenje i spienje pa se krstat u gradinkata sto toa go napravila za niv???
Mozebi i jas sum kriva sto od prv den imav i seuste imam red kaj moeto dete , pa ne bi imala za sto da ja blagoslovam gradinkata. Who knows!

By the way na moeto pazarce babite sto imaat svoj zelencuk i ovosje go prodavaat po poniska cena od ostanatite prekupci. Go prodavaat samo ona sto go proizveduvaat i im e visok za doma.
Samo mene ne me mrzese i si najdov takva baba sto doagja od selo kaj sto e cisto i gi prodava produktite od nejziniot dvor koga vekje ne mozam da sadam na 12 -ti sprat.
Ama i za toa treba nekoj da se pomeri od doma , da pobara toa sto saka da najde.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 19.6.2013 17:04:14 >

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 16:59:57   
miana
Za zal nemame site takvi "babicki" za da kupuvame od niv . A za da go mrdneme gazot vo potrgaga po takvi babicki nemame vreme na pretek,se ni e organizirano.Tia kako tebe nemozat da svatat nekoi raboti dodeka ne gi doziveat. A za ona sto go napisa Snowhite - ti sama znaes sto napisa a znaeme i nie sto go procitavme istoto,takada kolku i da glumis deka ne si napisala - ti sama si znaes - nema potreba da te ubeduvame.Nas ne ne lazes,sama se lazes.
Jas gi hranam moite deca zdravo kolku sto mozam,znam i umeam a ke gi vidam vasite deca koga ke gi pustite vo gradinka ( so onie cii deca se tamu zosto roditelite im se nesposobni ) pa da vidam rezultat na vaset_o zdravo hranenje. Vaka kako del od vas sto gi cuvaat doma i napagaat sto tugite deca se bolni,ke gi vidam koga ke pojdat vo duvloto na bakterii nareceno gradinka. Nemam nisto protiv onie sto gi hranat zdravo i samo zdravo decata - bravo za vas ,alal da vi e,ama nemojte da osuduvate drugi koi sto ne go pravat toa od druga pricina.

A da i da dodadam deka kogo i da prasame na pazar za proizvodite site vikaat - prva klasa,domasno.Pa nie treba da glumime deka im veruvame neli?

< Поракaта ја уредил miana -- 19.6.2013 17:01:04 >

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 17:12:48   
Felly RR
Така е миана - се согласувам, и од пазар, ако не ти е проверен човек, не можеш да знаеш колку е точно она што ти го кажува. Јас единстевно од моите кога ќе земам нешто - краставици, патлиџани, знам дека 100% се природни и органски, и кога имам ги чувам само за Матеа, а за нас трошам купени од пазар. И цело време се трудам да јаде свежа салата, и овошје во текот на денот, ама секако дека и градинката има влијание, друго е дома кога седи, друго е кога секој ден иди во контакт со 25 деца. Значи не е само до здравата исхрана.
Дури еднаш и со педијатарот правев муабет, што да правиме со ова дете - и даваме свежо овошје, зеленчук, аронија, мед... а таа пак секој месец е настината. И нејзиното видување беше дека -се гледа дека детето се храни здраво, ама кога оди во градинка се знае дека мора да го помине тој период на чести настинки.

И ова заборавив - мислам дека нема родител кој преферира чипс, пред јаболко, па колку и да е тоа неприродно, друга е поентата на муабетот.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 19.6.2013 17:15:01 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 17:27:14   
vezilka RR
Да има такви баби и на моето пазарче. И кога го мрднав газот и се распрашав, дознав дека нивчето им е поделено на два дела, за ддома и за продажба, со две различни сорти.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 17:48:29   
deluxe
Да не ве плашам,ама познавам луѓе со ниви што ги наводнуваат од градската река ,е па сега замислете колку е хигиенски и колку е здраво(јадете спанаќ,или зелка наводнувана од градскиот смет)И тоа треба да се знае ,не само да речеме од село е ова купено чисто е,ама во какви услови е одгледувано?? со каква вода и каде точно расте? не е едноставно само да речеме јас се размрдав и најдов,ама како што кажа везилка тие жто произведуваат си имаат финти што за пазар што за дома...user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 17:48:57   
Octavia
Кога сме кај тоа, да, тоа што е за дома не го прскаат, тоа за продавање го прскаат и тоа страшно. Кај нашите земјоделци, еве може не кај сите, најчесто ставот за прскањето е „повеќе е подобро“. Човек што е производител на јаболка од Преспа си има дрвца во дворот и нив ги чува чисти (евентуално еднаш ги прскал, не знам кој период, ама демек некогаш морало тогаш) и тие им се за семејството и си има овоштарник што си го прска машала... И уште вика „Ако го излупиш не е страшно, во лушпата може само да има“, ама ако не е страшно-зошто тогаш не ги прска и тие за нив што се?
Инаку, органските производи по светот исто се третираат против штетници, ама со еколошки прифатливи средства. Но тоа не значи дека тие средства се безопасни. Има на нет, кој сака ќе најде, дека и при употреба на тие средства може да дојде до контаминација на производите и тоа до ниво кое може да биде штетно или пак ако се употребуваат неправилно, може да се јават здравствени проблеми...
А патем, кај нас е дозволено да се продава ГМО храна и има семиња за земјоделци кои се ГМО. И нека не се прскани воопшто, ќе мислите купувате органско, а всушност уште поголема белја си правите. Така што темата Здрава исхрана е многу, многу поширока од чипс и јаболки... И инаку, докажано е дека ако купите од мал производител не значи дека е поздраво, ни млекото, ни јајцата, ни овошјето... И тие им даваат концентрати на кокошките и јајцата не им се ништо поздрави од оние од фармите, само што нели ќе речат „Домашни се, мои“, за млекото веќе сите знаеме, исто и за другото, впрочем. За да биде производот воопшто органски мислам дека еден од условите беше во близина од ХХ километри да нема никаква индустрија, потоа почвата најмалку (мислам) 10 години да е чиста и да не е третирана со хемикалии, за што се правеа истражувања... И верувајте дека не е секоја баба производител на органска храна. За органска храна треба поприлично услови да се исполнат и да бидат проверени...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 18:26:31   
Ikana
Моето дете колку - толку се храни здраво. Дневно јаде 4 врсти на овошје и 3 врсти на зеленчук, пие јогурт и млеко, јаде житарки, пие цедени сокови и јаде месо - телешко или риба, некогаш јагнешко ако улета супер.

хит во последно време ни е свежа салата. Паштета, прженици, салами и остали џанк нема да види. Некогаш јаде по малку чоколадо, ама тоа пошто јас и давам не е дека она бара.

Пред некое време јадев чипс и пробав да и дадам, не сакаше. Па после ми текна дека нема потреба да и давам чипс кога може да јаде оризови колачиња.

А тоа дека децата јадат се и сешто па не им е ништо, не држи вода. Проблемите понатаму излегуваат на површина. Ние возрасните да отидеме на лекар сега којзнае што ќе ни најдат, ќе не преплашат.

Не велам дека целосно ни е здрава исхраната, но пазам колку што можам. Би сакала да јаде повеќе свежи работи, термички обработена храна и не е толку полна со витамини и минерали. Ќе се потрудам уште од денес тоа да го реализирам и за себе и за бебка.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 18:38:40   
Ikana
Миана, не знам Достич зошто би лажела, кога и таа оди на работа и има потполно исти обврски како и сите други вработени мајки. До свеста и до трудот е само, ништо повеќе. Ако таа смета или воопшто било која мајка, дека треба да се потруди, макар и на збор од пазарџијата да купи домашно, наспроти тоа да купи од супермаркет кеса чипс или што и да е, тогаш и тоа е за поздрав.

Патем, корисен совет: мирисајте ги овошјата и зеленчуците пред да ги купите, ако ви мирисаат на хемикалија, бегајте подалеку. Сега баш сакав цреши да земам, мирисаа од километар на хемија.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 18:58:29   
Палешка РР
Моите деца се секое приказна за себе...Марио не јадач, Миа јадач (на секакви нивоа user posted image )

Марио толку не јадеше што кога ќе ми побараше чоколадо со трчање одев му купував, молев Бога нешто да стави во уста, па нека се и пржени компирчиња и паштета, сеедно ми беше верувајте, толку бев очајна. Кога порасна, кога почна да вежба, почна сам здраво да се храни (житарици, протеинска храна, овошје и зеленчук).
Миа беше тотално спротивна, адаптирано млеко не поднесуваше (повраќаше до дехидрирање), кашички купечки никако, ама ништо, тотално ништо. Се дома и правев, а колку беше здраво појма немам....кој гарантира дека овошјето и зеленчукот се органски?

Е сега избегнуваме чипсови најмногу од се... друго тек-тук јаде.
Најмногу ги благословував смоките во неделата вечерта, кога по 4 дена стомачен вирус и нејадење, уста не отворање, таа смоки побара. ОДМА и дадов. Детето си ги изеде пола пакетче и потоа си почна друго да си бара.

Затоа велам, ние се трудиме како родители да ги храниме здраво, но маркетнгот го прави своето...влези в продавница прво на рафтовите што ќе видат се чоколади, смоки, чипсови и трчаат по нив. Е ај сега да се тепаме....дете ко дете, сака се да касни...посебно стрвле ко моево user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 19.6.2013 19:00:04 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 19:09:01   
Палешка РР
И нешто заборавив што ми е најважен момент од се.
ПУШЕЊЕТО во близина на деца - за мене е многу пострашно од едно животинско царство.
Многу работам на тоа Марио да не пропуши, да не пие...побрзо за хамбургер пари ќе му дадам жими се, ама за цигари ако разберам дека пуши или дека пие, лошо ќе си помине user posted image
Јас сум непушач, а мм можи да шета малку со цигарата надвор, зимо лето веза нема user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 19:55:30   
Martins mom
Специјален поздрав до сите принципиелни, грижливи итн. мајки. Ај штом се трудите толку многу за своите деца, Ве молам потрудете се и за општото добро на сите деца што се лошо хранети од страна на своите мајки и пишувајте ни го секој ден менито на вашите деца, што и како им готвите, а исто така и за здравиот ручек што секојдневно (и покрај обврските со кариерата) го приготвувате за вас и вашиот сопруг. Однапред ви благодарам!

user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 20:06:06   
Fiao
Vo sekoja vakva diskusija (koja sum ja imala na milion forumi), mora da se pojavi "najgrizlivata" i da postira vakva slika, minatiot pat bese so przeni kompiri od m'c donalds. Edna mala ispravka kaj nas doma mm gotvi i tera kariera paralelno, navistina ne mu e problem! A jas pak se grizam za uzinkite od ovosje i svezo cedenite sokovi! Ubava rabota ako treba da go zapostavam zdravjeto zaradi "jakata" kariera! Osven sto se nategate nikoj nisto korisno na tema zdrava hrana ne kazuva... Ete jas imav otvoreno tema sto zdravo jadese moeto dete, gleam se potepavte od pisuvanje... Sekoja cest za isklucocite koi osobeno gi pocituvam...
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Специјален поздрав до сите принципиелни, грижливи итн. мајки. Ај штом се трудите толку многу за своите деца, Ве молам потрудете се и за општото добро на сите деца што се лошо хранети од страна на своите мајки и пишувајте ни го секој ден менито на вашите деца, што и како им готвите, а исто така и за здравиот ручек што секојдневно (и покрај обврските со кариерата) го приготвувате за вас и вашиот сопруг. Однапред ви благодарам!

user posted image


(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 20:12:44   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Vo sekoja vakva diskusija (koja sum ja imala na milion forumi), mora da se pojavi "najgrizlivata" i da postira vakva slika, minatiot pat bese so przeni kompiri od m''c donalds. Edna mala ispravka kaj nas doma mm gotvi i tera kariera paralelno, navistina ne mu e problem! A jas pak se grizam za uzinkite od ovosje i svezo cedenite sokovi! Ubava rabota ako treba da go zapostavam zdravjeto zaradi "jakata" kariera! Osven sto se nategate nikoj nisto korisno na tema zdrava hrana ne kazuva... Ete jas imav otvoreno tema sto zdravo jadese moeto dete, gleam se potepavte od pisuvanje... Sekoja cest za isklucocite koi osobeno gi pocituvam...



user posted image user posted image user posted image за Вас. Ништо лошо не реков, само ве замолив да пишувате за вашата здрава храна во семејството.Сакам да давате идеи, оти и јас сакам да почнам здраво да го хранам моето дете, а и општо семејството.

< Поракaта ја уредил Martins mom RR -- 19.6.2013 20:14:22 >


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 21:36:25   
Еки82
Јас имам една препорака многу важна.
Но бара трпение.

Секој пат кога ќе купите овошје и зеленчук, треба да отстои во вода (некои препорачуваат во неа да има и сода бикарбона, некои јаболков оцет) минимум 6 саати.


Обично сабајле пред одење на работа покиснете ги во сад кога ќе се вратите ги одмивате. Со ова излегуваат пестицидите најефективно и може да се јаде сосе кора. Ова ми го препорача докторка кога јас бев алергична на пестициди и многу е важно секојдневно да се применува.

Кога немам многу време гледам да биде бааарем 3 саати.



(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 22:25:01   
Fiao
Konecno nekoj da napise nesto korisno! Aj belkim ke trgne temava vo korisna i konstruktivna nasoka, pa moze i navistina ke deluva kaj onie koi sakaat promena user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еки82

Јас имам една препорака многу важна.
Но бара трпение.

Секој пат кога ќе купите овошје и зеленчук, треба да отстои во вода (некои препорачуваат во неа да има и сода бикарбона, некои јаболков оцет) минимум 6 саати.


Обично сабајле пред одење на работа покиснете ги во сад кога ќе се вратите ги одмивате. Со ова излегуваат пестицидите најефективно и може да се јаде сосе кора. Ова ми го препорача докторка кога јас бев алергична на пестициди и многу е важно секојдневно да се применува.

Кога немам многу време гледам да биде бааарем 3 саати.





(Одговор на членот Еки82)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 22:45:06   
Fiao
Mene komentarot zaedno so vovedot i slikata ne mi licese na nisto drugo osven potsmev (koj navistina ne bi mozela da kazam kakva poenta bi imal...) Kako i da e, jas edno vreme gi obajvuvav i site moi ruceci, pa duri i celoto meni na forumov, ako ne se lazam, taka sto koj e zainteresiran mozel da vidi... Inaku i jas ne smetam deka sme 100% na zdrava hrana ama mislam deka go pocituvame ona 60% nasproti 40%
Eve za site zainteresirani kako izgledase denesniot den na Angelina:
(imajte vo predvid deka sme na odmor i deka cel den bevme na plaza, a jas sepak uspeav da imanevriram vo koordinacija so mojot soprug za nejzinoto meni da ostane zdravo!)
Za dorucek kasna malku mleko i plazma uste dodeka ne bevme izlezeni i po 1 cas na plaza izede poln dlabok tanjir mesavina od seckani praski, kajsii i dinja prolieni so malku med.
Za rucek, dodeka ona spiese jas pravev lekja so varen kromid, morkov, luk i domat. Ja iskrka bez problem vo kombinacija so rendana krastavica.
Potoa pak otidovme na plaza i jas (pola saat kako idiot, ali jbg se za zdravjeto na moeto dete) cistev cresi, mislam gi seckav i gi vadev semkite, isto taka izede eden poln dlabok tanjir, niv mnogu gi saka mozebi moze i 1/2 kg sama da izede.
Otkako pominaa nekolku saati od uzinkata tatko i i napravi ceden sok od cveklo, morkov, limon i dinja, 250ml slatko si go ispi (da i sokovnikot jack la lejn go nosime kako najgolemi cigani edvaj ne sobra dodeka se pakuvavme ali jbg - se za zdravjeto na moeto dete!). I na kraj vecerase taratur so rendana krastavica, i eve ja sega spie - koma user posted image
Ni najmalku ne mozam da kazam deka odmaram na odmorov, ama dusata mi e mirna posto znam deka deteto mi se nahranilo i toa zdravo. Ete eden super predlog, mozeme da otvorime tema so naslov zdravi recepti pa da pisuvame...
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Vo sekoja vakva diskusija (koja sum ja imala na milion forumi), mora da se pojavi "najgrizlivata" i da postira vakva slika, minatiot pat bese so przeni kompiri od m''c donalds. Edna mala ispravka kaj nas doma mm gotvi i tera kariera paralelno, navistina ne mu e problem! A jas pak se grizam za uzinkite od ovosje i svezo cedenite sokovi! Ubava rabota ako treba da go zapostavam zdravjeto zaradi "jakata" kariera! Osven sto se nategate nikoj nisto korisno na tema zdrava hrana ne kazuva... Ete jas imav otvoreno tema sto zdravo jadese moeto dete, gleam se potepavte od pisuvanje... Sekoja cest za isklucocite koi osobeno gi pocituvam...



user posted image user posted image user posted image за Вас. Ништо лошо не реков, само ве замолив да пишувате за вашата здрава храна во семејството.Сакам да давате идеи, оти и јас сакам да почнам здраво да го хранам моето дете, а и општо семејството.


(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 22:49:16   
kikicka
Миана јас незнам зошто мислиш ако тие деца што не одат во градинка се поздрави? Моето еве оди и нема примено антибиотик! Си доаѓа дома и мама нормално не и дава краосана зошто знам дека тоа баба и ке и го тутне приквечер, или купечки овошен јогурт. Наместо тоа давам што е можно повеќе овошје и тоа и го блендирам иако е голема, подобро 1 јаболка, 1 банана и праска во комбинација блендирано отколку само банана и супер имунитет си има. Не дека не јаде џанк фуд, јаде ама сепак кога има кј да и дава таква храна јас избегавам да и купувам и да и давам.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Здрава исхрана
19.6.2013 23:42:52   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Ete eden super predlog, mozeme da otvorime tema so naslov zdravi recepti pa da pisuvame...


http://www.ringeraja.mk/forum/zdrava-hrana---recepti/m_292653/mpage_1/tm.htm#309649

Темата ми е оддамна отворена само што не е баш интересна.

< Поракaта ја уредил elenak -- 19.6.2013 23:47:43 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Здрава исхрана
20.6.2013 9:28:38   
Ikana
Jas ne znam navistina zosto gi napagate majkite koi barem se trudat da gi hranat zdravo decata...koja vi e ponetata be luge?!

Zosto da vikate deka nekoj laze ako se trudi zdravo da go hrano svoeto dete?
Olabavete malce, nemojte da napagate odma poradi toa sto vie se osekate kako da ne pravite dovolno...

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 20.6.2013 22:24:23 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?