|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Знаци на бременост II
31.10.2014 0:17:26   
AnnaMolly RR
Да да, се обидувавме и баш знаев дека сум трудна. за жал не заврши со убаво мојата втора бременост, па здравје во новата 2015 годдина ќе чекам две цртки :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Vljubena)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Знаци на бременост II
31.10.2014 13:12:40   
Vljubena
Јас да ја додадам и поспаноста на списокот. Веќе 2-3 дена кога и да легнам сабајлето се будам како заклана и не можам да станам до 11, 11 ипол. А патем од 12-1 покасно не сум легнала. Рано ли е за ваков симптом со оглед на тоа што имам една недела до датата? Ви посакувам убав ден на сите. user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Знаци на бременост II
31.10.2014 15:20:37   
lolla RR
Јас конкретно првите симптоми да ги наречам ги имав околу шестта недела, дотогаш ништо, и тоа прво ми беше задишаноста по скали, потоа дојде поспаност, малку гадење. Значи кај секој различно, не мора да се имаат било какви симптоми во периодот за добивање.

Инаку, во нашите обиди кои траеја 5 цели долги години, во ериод на добивање ги имав сите можни симптоми, од гадење до поспаност итн... и секогаш беа лажни, најверојатно биле на психичка база.

(Одговор на членот Vljubena)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Знаци на бременост II
31.10.2014 16:24:38   
Roberta r
eve da pisam i simptomi.uste odma znaev deka sum bremena ete taka celo vreme mi bese vo glavata.3 dena posle ovulacijata pocn da me bolat gradite , frekfentno uriniranje duri noke se budam samo za toa mislam ke mi pukne mocniot meur,nogu se custvuvam umorna i denje is pospivam po nejoj saat i se so vidam se mi se jade.5 den pos. ovulacija imav grcevi ili nekoi si dvizenja vo matkata nekogas jajnicite i dvata, tie grcevi gi ima 3 dena so prekini.9 dpo pravev test i imase svetla linija so edvaj se gledase .10 i 11 dpo svetla ama gleda se.12 dpo uste po temna i 13 dpo digitalen test 1-2 nedeli bremena

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Знаци на бременост II
1.11.2014 0:15:47   
Vljubena
Фала девојки, ме уверивте дека е можно да се добијат симптоми и пред датата. user posted image Инаку и мене ми се јаде мнооогу, цело време се чувствувам гладна и и сега да сум јадела гледам пак што да грицнам. Па ќе видиме. user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Знаци на бременост II
1.11.2014 9:00:12   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Vljubena


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany


ИЗВОРНА ПОРАКА: Vljubena

Ќе ја почекам датата за добивање која е на 7-ми и ќе направам тест, доколку нема бременост и ако сеуште имам бело прање, ќе посетам гинеколог. И немам веќе толку многу. Не знам зошто месецов не се обидувавме но не се ни пазевме многу но имам некое силно претчувство за user posted image но може и само онака ми се увртело во глава па ќе видиме. user posted image Ќе го направам тестот на 7-ми па баш на денот на славата да го израдувам, ќе има дупли повод за славење ако е така. user posted image Веројатно би покажало позитивен и на самиот ден, ако е така, иако знам дека е индивидуално. user posted image Поздрав до сите и фала на советите па ќе пишам. user posted image

Кај мене бел секрет и во двете бремености ми значеше токму бременост.
Едноставно, веќе го знам телото како функционира и ми се познати сите фази и како секретот ми се менува во текот на еден циклус, и кога ми изостана тој жолтеникав секрет (и/или спотинг) кој го имам пред добивање и кога стана млечно бел знаев дека е нешто поинаку.

Е сега кај тебе е прилично рано, не сакам да ти давам лажна надеж, во секој случај сочекај па ќе сознаеш. Јас ти посакувам наскоро да биде токму тоа што го посакуваш ти. user posted image

Фала мила, знам дека е рано мене исцедокот ми се случи неколку дена по овулација но бидејќи никогаш сум немала вакво нешто и мене ми падна чудно... Денес па цел ден од време на време имам како болки во стомакот и позади во половината и не може да ми е замислено бидејќи се прилично јаки... не знам дали може да е знак на нешто или пак ме фаќа стомачниот вирус од брат ми, баш вчера се видовме. user posted image На сто ума сум, се на тоа мислам... ми останува само да си почекам. А во меѓувреме ако имала некоја слично искуство со симптомиве пред датата за добивање, добредојдено е да сподели. Поздравче до сите. user posted image

Кај секого е различно јас бев таква пред секое добивање, секрет ненормален и болки во стомак и кичма, а кога ќе добиев леле мале сите дома на нозе, и кога се пораѓав можам да кажам дека истите болки беа user posted image user posted image па јас заспав на боксuser posted image user posted image Тие ми се смее таму. А немав никакви симптоми кога останав бремена освен што ми каснеше, направив тест и за 30 секунди оп 2 линии user posted image user posted image Така да ако продолжи да те боли а сеуште немаш добиено најубаво да си отидеш на гинеколог зашто може да ти е нешто со јајници или нешто друго, да нема врска со бременост.Често знаело така да ме боли и од прелада, а може и да ти доцни од промена на време од стрес, конзумирање антибиотици или друг вид на апчиња да мислиш дека се симптоми а да не е така. ПОчекај и ако ништо иди си на гинеколог обавезно.

(Одговор на членот Vljubena)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Знаци на бременост II
1.11.2014 11:06:54   
Vljubena
Ќе пишам обавезно што ќе направам. user posted image Сега па не ме боли и секретот го нема, само апетитот остана. user posted image Ќе почекам па ќе ви кажам. user posted image

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Знаци на бременост II
2.11.2014 11:41:41   
Roberta r
Ajde Vljubena stiskame palci. I da jas gi imav site simptomi i e mozno.i mojte gradi bolat nekoj den nekoj ne.A sekretot e bel kako da sum crtala so kreda i e malku nemam mnogu.

(Одговор на членот Vljubena)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Знаци на бременост II
2.11.2014 13:54:25   
blond
Еден ден откако ми доцнеше (додуша и не ми беше бап редовна и очекував после неколку дена да добијам) осетив болка во градите и си помислив јас сум бремена, иако не се надевав. Ова за последната бременост. Претходните бремености знаците ги добивав подоцна, некаде околу 6-7 недела.

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Знаци на бременост II
2.11.2014 20:11:16   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ma4a

Devojki trebase da dobijam na 25ti no eve mi docni veke cela nedela napraviv test i izleze negativen no uste ne dobivam. I se javiv na maticnata ginekolog mi rece posle 7miot den da napravam test dokolku ne dobijam do togas.. Vcera napraviv pak i pak e negativen.. Imav redoven ciklus nikogas ne mi docni.. Imam bolki vo stomakot vo kicmata i mnogu spijam.. Odnosi imav na 14ti vo plodni denovi.. Vr molam za sovet, mislenje, nekoe slicno iskustvo.. Fala vi.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nemora da znaci deka si bremena, obicno posle dva tri dena od docnenje preku test pokazuva dali si ili ne.mozebi si nastinata, moze si piela nekoi apcinja, moze od stres.ima povekje faktori zosto bi ti docnela..



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Знаци на бременост II
8.11.2014 18:27:23   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenadavidov

Сакам да прашам!

Добив минструација 26ти октомври, обично ми трае 5-6 дена.
На 5ти Ноември имав не заштитен сексуален однос и партнерот сврши во мене.
Веке 2 дена ненормално ме болат јајниците. Никогаш до сега не сум имала ситуација каде болката е толку силна.

Што би можело да биде проблемот?
Може ли да сум трудна?

Ви благодарам однапред


Elenadavidov, добредојде. Рано е за тест, така што мора да почекаш барем до денот на добивање на мензис. Пиши ни како ќе биде.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Знаци на бременост II
8.11.2014 19:10:56   
Vljubena
Девојки, вчера требаше да добијам и не добив и бев нестрплива направив на самиот ден тест, попладнето уште... негативен е. user posted image Еве втор ден како уште немам но се си велам дека ќе добијам, дека не ми е секогаш како саат точна а и времево променливо... Дали мислите дека можно е да е лажно негативен бидејќи не почекав ни ден да ми задоцни или пак и на самиот ден за добивање би требало да покаже ако има бременост? user posted image

< Поракaта ја уредил Vljubena -- 8.11.2014 19:12:18 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Знаци на бременост II
8.11.2014 19:15:34   
LoveableMe RR
Влјубена, направи уште еден тест за 3-4 дена, па пиши ни, би требало дотогаш да е точен....user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Vljubena)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Знаци на бременост II
8.11.2014 19:16:58   
Bethany
Vljubena, sekako deka e mozno. Mozebi e rano da ja detektira bremenosta.
Sacekaj nekoj den pa povtori go testot, ako ne dobies naravno, a jas navivam da ne dobies :)

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Vljubena)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Знаци на бременост II
8.11.2014 19:23:04   
Vljubena
Ви благодараммм, и јас така мислев ама подобро е кога ќе слушнеш и други мислења. А и плус некои девојки викаат дека и пред датата им излегол позитивен па затоа... Ах таа моја нестрпливост. user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Знаци на бременост II
9.11.2014 1:50:03   
Vljubena

ИЗВОРНА ПОРАКА: Vljubena

Ви благодараммм, и јас така мислев ама подобро е кога ќе слушнеш и други мислења. А и плус некои девојки викаат дека и пред датата им излегол позитивен па затоа... Ах таа моја нестрпливост. user posted image

Да додадам дека пред малку видов точка темна на гаќите, ако остане на тоа и не добијам можно е да е таа имплантација нели? user posted image

(Одговор на членот Vljubena)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Знаци на бременост II
9.11.2014 14:00:09   
elenadavidov
ВИ благодарам на одговорот!!!!
Мене ме загрижува дека многу ме болат јајниците! Некако не е нормално!


(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Знаци на бременост II
9.11.2014 14:31:22   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Vljubena


ИЗВОРНА ПОРАКА: Vljubena

Ви благодараммм, и јас така мислев ама подобро е кога ќе слушнеш и други мислења. А и плус некои девојки викаат дека и пред датата им излегол позитивен па затоа... Ах таа моја нестрпливост. user posted image

Да додадам дека пред малку видов точка темна на гаќите, ако остане на тоа и не добијам можно е да е таа имплантација нели? user posted image

Имплатацијата се случува порано,некаде седум дена после односот. Ако грешам во врска со деновите, нека ме исправи некој.
Може да е знак пред добивање, или едноставно заостанала крв од прошла менструација и може да не добиеш.
Еден совет најдобронамерен од мене: ако во некој случај не си бремена (а не би сакала да е така), потруди се да во наредните месеци на обидување не се оптеретуваш толку, ќе се шекнеш. :) Опушти се, ќе дојде и тоа :)

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Vljubena)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Знаци на бременост II
9.11.2014 16:54:54   
Vljubena
За жал не сум бремена, денес добив... од сабајле имав кафен исцедок и баш си помислив дека може да не добијам но еве се повеќе имам... Ќе се потрудам да не се оптоварувам но баш се изнервирав бидејќи ептен очекував овој месец некако... Џабе и дадов пари за тест од што не можев да се стрпам, ете исчекувањето заврши... Фала ви девојки на советите па се читкаме повторно. user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Знаци на бременост II
10.11.2014 10:40:10   
LoveableMe RR
Вљубена, не се откажуај, па наскоро user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Vljubena)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Знаци на бременост II
10.11.2014 11:17:24   
scared RR
Можно ли е доколку има бременост да болат градите? Ужасно ме болат особено кога лежам и кога ќе станам user posted image Обично пред мензис не ме болат, ма да се има случувано на некој циклус да ме болат и да добијам после тоа така да не се надевам многу. Само ако не сум бремена нека доаѓа да не ме мачи више да си почнеме со постапката за инсеминација user posted image

Да ја прашам Роберта Р кој е тој дигитален тест, од каде го зема и која му е цената? Ако не добијам до сабота сакам таков да направам.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Знаци на бременост II
10.11.2014 12:20:05   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Можно ли е доколку има бременост да болат градите? Ужасно ме болат особено кога лежам и кога ќе станам user posted image Обично пред мензис не ме болат, ма да се има случувано на некој циклус да ме болат и да добијам после тоа така да не се надевам многу. Само ако не сум бремена нека доаѓа да не ме мачи више да си почнеме со постапката за инсеминација user posted image

Да ја прашам Роберта Р кој е тој дигитален тест, од каде го зема и која му е цената? Ако не добијам до сабота сакам таков да направам.


Можно е. мене прв знак, два три дена пред очекува андата да добијам, почнаа да ме болат градите на допир, и иако не очекував бременост одма си помислив, јас сум бремена. Направив тест и така биднаа user posted image . Кога очекуваш да добиеш?

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Знаци на бременост II
10.11.2014 12:26:52   
scared RR
Mene skoro cela nedela me bolat user posted image denes mi e 31 den od menzis, posto ne mi e redoven do sabota bi trebalo da ne dobijam i togas planiram test da napravam. Pred malku bev vo vece i go imav onoj rastegliv iscedok ama vo zolta boja taka da nisto cudno da dojde user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Знаци на бременост II
10.11.2014 12:33:26   
blond
Уф, па да не правиш за џабе тест кој може и лажно негативен да ти биде, почекај си до сабота, се надевам дека немад а добиеш. Инаку жолт исцедок и во бременост е нормален :) јас во почетокот го имав поизраено, сега малце се потсмири на крајот на прво тромесечие.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Знаци на бременост II
10.11.2014 12:55:36   
scared RR
Фала Блонд, се надевам ќе има user posted image и кај мене user posted image До сабота ќе шекнам ама ај ќе пробам да се стрпам да не направам до тогаш user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?