|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Воспитување на детето
9.5.2014 7:53:43   
deluxe
Во врска со проодувањето ,не се сите деца исти.Некое порано,некое покасно,сите ќе проодат.Тоа е ,изгледа го мрзи,па некогаш се влече,лази...Не се грижи,ќе си тргнеuser posted image Сега може да ги искористите парковите и тревниците каде што има многу деца,па да си тргне самиот по децатаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Воспитување на детето
9.5.2014 8:12:54   
Defne90 RR
Се согласувам со делукс,не се сите деца исти,некои ќе проодат и пред годинка ама на некои им требаат уште неколку месеци после годинката.Во секој случај нема место за паника и грижи.Тој кога ќе се почувствува слободен,самиот ќе си се исправи и ќе почне да оди.И моите деца и двете беа мрзливи и проодија покасно на 15 месеци.И јас верувај бев истата ко тебе со првото дете,сепак прво е и неискуството си го прави своето и јас сосема ја разбирам твојата грижа.И јас додека гледав дека децата на моите пријателки проодуваат и пред годината се јадев и се грижев зошто моето дете сеуште не оди.Е ама сега на тоа кога ќе се потсетам на тие "грижи" така да кажам си се смеам.И јас истото го поминав со второто,првиот син не лазеше и само си се исправи и прооде,ама вториот исто како и вие лазеше и го мрзеше да оди.Јас ќе го ставев да виси да речеме до кревет и ќе застанев на метро ипол од него и ќе ги расширев рацете и ќе го викав кај мене.И тој така постепено почна да проодува.Секој ден така постојано и му стана интересно одењето и прооде за една недела.Само сакав да кажам не се секирај се си доаѓа по ред.А за однесувањето и нервозите што ги покажува твоето синче,што да ти кажам,истите сме и ние.И нам сега ни никнуваат запчиња,имаме само 4 и е ептен раздразлив.Па на тоа ако додадеме и фактот што надвор времето е лошо постојано и дека не може дете да излезе на свеж воздуш,го прави уште по нервозен и нерасположен.И ние се смируваме само со детски песнички и само тогаш можам да му држам внимание и да е мирен малку.Инаку деца како деца сакаат се да допрат и да испитаат.Сите се своеглави и не се разбираат од не може.Ова моево ако зело да си игра со автомобилчињата и некој само да му го допре,значи не мора да му ја земе играчката само да ја допре,тоа веднаш почнува да се дере,и да ја мава главата од под од нервоза.Ама ете второ ми е и поискусна сум и не се нервирам околу тоа.Знам дека сето тоа е дел од рзвојот на децата и дека се поминува.А верувај и јас со првиот синко бев истата како тебе но како што спомнав погоре сето тоа си се должи на неискуството.Јас дури кога го гледам така како си прави што си сака си се смеам и само ќе одам до него и без збор ќе го тргнам од местото каде што прави белја.И јас се трудам да му покажувам и да го учам барем да знае да покаже некои основни работи што ги покажуваат децата на таа возраст,ама синко незаинтересирано ќе си отиде на друго место и ќе почне да си брмчи со автомобилчињата.Така да остави го детето да се разива и само да си покаже што сака а што не.Верувај секое дете и неговиот родител заедно со него поминува низ истите нешта,кои во тоа време знаат ептен да не загрижат,ама после кога сето тоа ќе помине,и се вратиме после неколку години наназад можеме само со насмевка на лицето да кажеме дека тоа била нормална реакција за таа возраст.Поздрав Марчи и секое добро.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Воспитување на детето
10.5.2014 1:55:58   
marchi
ahh...dobro mi dojdoa 2ta komentari.ti blagodaram Defne90 znaete kako...sekoj muabet komentar sugestija bilo sto mi e kako uteha da znam deka sepak ne sum sama vo takvi situacii deka sepak ima i drugi so ist ili slicen problem.sekoe mislenje mi e kako poddrska...mnogu vi blagodaram.user posted image sme se spravile so mnogu raboti no i ova ke pomine.Prijatna veceruser posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Воспитување на детето
10.5.2014 13:35:52   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

ahh...dobro mi dojdoa 2ta komentari.ti blagodaram Defne90 znaete kako...sekoj muabet komentar sugestija bilo sto mi e kako uteha da znam deka sepak ne sum sama vo takvi situacii deka sepak ima i drugi so ist ili slicen problem.sekoe mislenje mi e kako poddrska...mnogu vi blagodaram.user posted image sme se spravile so mnogu raboti no i ova ke pomine.Prijatna veceruser posted image

Марчи како сама,ако некоја мајка ти каже дека не се нашла во вакви или слични ситуации на моменти ,ќе те излаже.Децата растат,преминуваат од фаза во фаза,а на нас е да се потрудиме правилно да ги насочиме и живците подебелки да си ги сочуваме user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Воспитување на детето
8.2.2015 1:01:05   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

Какви методи применувате вие?
Јас досега 90 % сум задоволна од тоа како е воспитан мојот двегодишен син.Не сум применувала тепање, забрани и казни туку уста ми замалувала од зборување како треба и не треба и кои се последиците.Знам дека рано е и допрва треба да учам методи затоа сакам совети од мајките на поголеми дечиња.

Ve molam da mi kazete barem del od tie soveti zasto kaj mojot dvegodisen sin ne uspevaat sekogas zboruvanja pa nekogas duri ni vikanje, ne sakam da stane svoeglavo inaetlivo i uvereno deka se treba da bide po negovo, mnogu se interesiram za vakvi iskustva zasto mnogu e vazno deteto od nalo kako ke go naucis, posle se e dzabe

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Воспитување на детето
9.2.2015 11:56:32   
niki
marci zboruvanjeto ne pali kaj ni edno dete od ednas, nitu pak vikanjeto i tepanjeto
posebno kaj dvogodisni deca ne se gleda rezultat vednas
zboruvanjeto razgogvorot i povtoruvanjeto na edno te isto do nedogled potocno duri da se sovlada ona sto treba da se nauci e celozivoten proces i sekogas ke ima nesto sto ostanalo nedoreceno
ona sto ne treba da zaboravis e deka tvoeto dete sega go zapoznava svetot i za da go zapoznae ti treba da mu pomagas objasnuvajki, pokazuvajki, prasuvajki go i za negovo mislenje, dozvoluvajki i toj da ima interakcija so se okolu nego taka sto ke moze odblizu da pogleda, da dopre, da podigne, da se obide da go iskoristi predmetot za onaa namena za koja sluzi, povtoruvajki sekogas koga ke vidis potreba ona sto si go zboruvala prethodniot den bidejki decata zaboravaat, memorijata im e kratkorocna
normalno deka postojat nebezbedni predmeti za koi e premalo deteto i tie e najdobro da se drzat na mesta kade toa ne moze da dojde do niv
inaku inaetlivosta i svoeglavosta ne se nuzno losi osobini i najcesto po moe mislenje se javuvaat bas zatoa sto nie premnogu sakame decata da gi napravime po nas nekoj terk pa gi opteretuvame so mnogu "ne" so premnogu zabrani i pravila
razgovor so deteto odi sekogas vo dva pravci i iako ti mislis deka si vozrasna i mnogu poveke znaes od dvogodisno dete sepak za da go naucis deteto bilo sto sto ti e tebe vazno a i nemu ke mu bide vazno ponatamu vo zivotot treba i nego da go slusas, da mu dozvolis da istrazuva i da prasuva, da se zacuduva na se novo sto ke sretne i zapoznae pa makar i nesto opasno i nesoodvetno za negova vozrast da e toa


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Воспитување на детето
11.2.2015 2:11:28   
marchi
Draga niki, blagodaram za komentarot, vo pravo ste se trudev i prethodno da go pravam bas ova sto me posovetuvavte pa vidov reakcija kao sto me interesira sto velis nema da te slusam pa morav da pobaram mislenje tuka. Obicno jas samata brzo se nerviram pa ne sakam so taa reakcija da pogresam vo vospituvanjeto

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Воспитување на детето
11.2.2015 21:45:01   
niki
se si e toa u rok sluzba, i negoviot neinters da te slusa i tvojata nestrplivost
ednostavno nekogas izignoriraj prenasoci vnimanie na nesto drugo, prilika da mu drobis ke ti se dade povtorno
a tek tamu posle 3-4 godini ke pocnes da gledas rezultati od drobenjeto
do togas celicaj zivci i gledaj sto posmirena da si posebno vo tie situacii koga ke te testira kako reagiras

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Воспитување на детето
22.3.2015 1:58:44   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Belo_Oblache

Драги мајки, не знам од каде да почнам... вашите искуства ги почитувам и не ве осусдувам дека сте пробале и со викање и со тепање да ги воспитувате вашите деца. Само сакам да ве охрабрам дека деца може да се воспитуваат со почит, емпатија, нежна строгост и поставување граници, а без викање и тепање. Ви го препорачувам блогот на Janet Lansbury, таа е застапник на RIE (Resources for infant caregivers) на учењето на Magda Gerber и Emmi Pikler.


Ако има некој заинтересиран за да споделиме искуства, слободно нека ме контактира.

Админ: Не се дозволени надворешни линкови.

Duri sega se osmeliv da gi procitam site komentari, sum pisuvala na ovaa tema i dobri soveti dobiv no me zainteresira ovoj komentar eve jas sum zainteresirana za toj blog i iskustva od nego. Pa ete ke ja molam clenkata ako ne tuka da me kontaktira vo poraka.

(Одговор на членот Belo_Oblache)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Воспитување на детето
26.5.2015 10:27:15   
blue_blue
од која возраст почнавте да ги пуштате децата да одат дома кај другари/другарки чии родители вие не ги знаете? на пример деца од школо, од курс итд...и како сте сигурни дека во таа куќа нема некој педофил, лудак, итд...јас искрено не знам што е исправно...моите веќе почнуваат да сакаат да идат кај деца дома од одделение и од школо. на пример скаат многу да се дружат со едно девојче од 6 одд (тие се прво) и девојчево се дружи со нив...ама јас никад не би гуи пуштила кај неа дома...не знам бре кој таму живее, искрено најмногу имам фобија од педофили...знам дека кога тогаш ќе треба да одам кај деца по дома, ама како да се осигурам дека домот во кој одат е безбеден...да барам да ги запознаам родителите? тие мислам дека се мали да им одржам предавање за педофили, алкохоличари, лудаци...што да им речам, а да ме разберат. еве на пример тоа девојчето од ѓесто беше вцера кај нас дома. Си играа, се ОК, ама тие родтиелите нејзини појам немаат јас и маж ми кои сме, кај живееме, што луѓе сме...јас не сакам моите деца да се некаде кај што не знам кој има и какви се тие возрасни луѓе..секој совет и искуство е добредојдено...

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Воспитување на детето
26.5.2015 13:37:45   
Neurotoxin RR
А да смислиш да се најавите и да ги однесеш ти таму, и да поседиш додека играат, или бар едно кафе, со муабет за запознавање со родителите. Најави им на децата дека ќе одите кај другарчето, ама на кратко зашто подоцна имате некоја друга обврска, така заедно ќе си заминете и ти ќе знаеш каде ќе си ги пушташ децата. Ако излезат ОК луѓе таман и ти ќе имаш пријателство плус.

Изговорот нека ти биде ете да се запознаете, децата се дружат, а и после имате договорено да одите некаде заедно, па таман ти луфтата од време да ја пополниш.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Воспитување на детето
2.2.2016 19:01:43   
marchi
se mislev dali postov da go stavam vo fazi na decata ili vo vospituvanje ama mislam deka povekje e za ovde.
za okolu mesec ke napravi 3 godini,stanuva se posvesen za situaciite odnosite mu se pousovrseni ama nekako pojavuva nekultura.znaci pocnav i emisii da gledam i lugje da prasuvam i literatura da citam i da najdam nacin da mu objasnam.mi se obrakja so ke te utepam koga e nervozen koga nesto ne mu e ispolneto,pcue koga nekoj ke vika ili ke se rasprava,koga ke oseti neprijatna mirizba vika ti prdna smrdis .... milion pati mu kazuvav deka toa ne e kulturno ama dzabe i sekogas povtoruvam i ustata penja ke mi fati...i ke se iznerviram sto ne saka da svati.ne znam koja metoda da ja primenam za da go naucam da svati deka stvarno toa ne cini.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Воспитување на детето
2.2.2016 22:07:15   
Estera
Марчи оваа е мое мислење. Значи за да пцуе детето мора да го слушнал тоа од некаде, или пак кога ке рече си прднал смрдиш, да не му зборе некој на него така, затоа што тој не би знаел така да зборува ако не му некој вика така на него.
Јас во тој случај би го прашала од каде го слушнал тој тоа, кој му го кажува тоа, и на смирен начин ке му објаснам дека така не смее да разговара со никого, а посебно не со мама и татао. Ако тој се бунтува за работи што ти ке му кажеш не тогаш мора да најдеш некоја дисциплина. и да си постојана во тоа. Оваа ти го кажувам од искуство, и јас имав такво дете, додуша тој не пцуеше, ама се контраше со мене или пак ке кажеше нешто што ке те извади од памет, беше многу немирен, пакосно, додека се свртиш тој се качил на прозор, или пак ке се лигави, ама јас решив упорно да го сечам тоа од корен, игнорирање не функционираше, ама си најдов метода што мене и на мм одговараше и ете сега е добар и е многу културен, кажува, фала, те молам, да мама ама има доста работа. Инаку тоа е моето трето синче.
јас користев книга, се вика Baby wise, Toddler wise ( ovaa e za taa vozrast 3 god. ), preschool wise итн. Мене многу ми помогна има супер идеаи, но си треба упорност и истрајност.
ке биде подобро. се ке си дојде на место. user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Воспитување на детето
5.2.2016 2:34:21   
marchi
Draga estera so vas bi mozela milion muabeti da napravam ama za toa vo privatna poraka user posted image jasno mi e deka sega se uci od slusanje pa probuvam da go naucam na Dobra komunikacija za da doznaam sto misli sto znae od kade znae...a za toa kolku e nemiren i taka so stav na kontranje mislam deka toa e period.donekade probuvam da go razberam sam e,edno dete pa ke.recam ajde moze mu e dosasno.

(Одговор на членот Estera)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Воспитување на детето
30.8.2016 12:24:01   
marchi
dragi majki sakam da ve prasam nesto. se raspravavme vcera so cicko mi okolu vospituvanje na decata. moeto prasanje e kolku treba da im se zboruva na decata? jas po cela den mu zboruvam del sto razgovarame del sto treba i ne treba da pravi... moeto dete pokasno zazboruva. me sovetuvaa deka treba mnogu da mu zboruvam.zboruvav zboruvav... kolku e toa dovolno zboruvanje nedovolno zboruvanje premnogu zboruvanje..... navistina sum zbuneta. ako ne mu zboruvam mi vikaat mu pravam steta ako mu zboruvam bilo mnogu zboruvanje mu pravam steta...

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Воспитување на детето
30.8.2016 14:21:53   
niki
pa marchi nema tuka merka za zboruvanje pa ti sega izbroj kolku zbora si izrekla i dovolno se, ili premnogu se
toa ti treba da go cuvstvuvas i gledas po sebe i po deteto, i nekako da ne gi slusas mnogu drugite sto ti merat sto pravis mnogu ili malku
jas se vodam po toa kolku mi e zainteresirano deteto da me slusne pa spored toa doziram
ama isto taka i preispituvam koga nesto se povtoruva i povtoruva dali mozebi premnogu ocekuvam od deteto ili mozebi toa sto go kazuvam ne go kazuvam kako treba pa menjam pristap a mozebi i na deteto ne mu odgovara toa sto jas go ocekuvam ili ne moze da go ispolni na nacin na koj jas ocekuvam pa popustam i gledam moze li poinaku polesno
za mene deteto moe e posebna licnost i taa licnost i pripaga nejze a ne mene i soglasno toa se odnesuvam, poducuvam i sugeriram ama i ostavam i ona samata da si odluci da li voopsto i koga ke me poslusa, prosto ne sum jas zakonodavec koj znae se pa ona mora slepo da me slusa i ako ne go pravi toa da mislam deka ne zboram dovolno
treba da si razvies nekoj oset koga i kakva komunikacija e potrebna i kolku
nema formula

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Воспитување на детето
31.8.2016 11:45:20   
marchi
nekogas i navistina sum se zaprasala deka mnogu mu zboruvam no koga gledam deka edno te pa isto go povtoruvam mora da mu sugeriram na greskite,dete e pa mora da go posocam,so malku zboruvanje spored mene deteto poslabo razviva komunikacija a i toa vo princip e zborlesto no ne mu odgovaram na se ona sto go zboruva tuku na ona sto treba i zasluziva da go prifatam kako razgovor.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Воспитување на детето
31.8.2016 15:57:22   
elenak
Не може марчи никој да ти каже колку,ти сама си знаеш како со детето.Јас не користам никаква литература и немам намера да одгледувам деца ,,по книга,,.Демек ако сите учиме како се воспитуваат деца и сите деца ќе се воспитани и совршени. Па и ние како родители треба да расчистиме со тоа дека не се сите деца исти и не можат да бидат ние а далеку од тоа па дека можат да бидат совршени. Зборувам онолку колку што ми бара детето,сама веќе прашува што е добро а што е лошо,што е тоа што е страшно итн. И корегирам секогаш кога прави или зборува нешто што сметам дека не треба. Можеби ќе треба да повториме и сто пати ама не губам надеж дека ќе разбере.За се досега што имам пробано да и наметнам не успеав,едноставно доаѓа денот кога сама решава за истото и сфаќам дека нервирањето ми било за џабе.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Воспитување на детето
1.9.2016 11:34:11   
marchi
Можеби ќе треба да повториме и сто пати ама не губам надеж дека ќе разбере.

e poradi toa deka ne saka ne moze ili ne znam zosto ne razbira i jas isto kako vas mislam deka i po 100 pati treba da povtoram so nadez deka ke razbere

За се досега што имам пробано да и наметнам не успеав,едноставно доаѓа денот кога сама решава за истото и сфаќам дека нервирањето ми било за џабе.
i jas sum vo situacija da nesto sto sakam da nametnam ne uspevam,samo si resava isto kako vas sto nekogas me doveduva do situacija da mislam kade sum pogresila vo zboruvanjeto vo vospituvanjeto...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Воспитување на детето
1.9.2016 12:08:24   
blue_blue
мој став е дека на децата треба да им се зборува и објаснува тогаш кога тие се спремни да слушаат. Нема поента на дете да му објаснувате како треба ако тоа во тој момент лупа, вика и се треска од земја...едноставно не може да ве исперцепира. Исто така ќерка ми знае да ми каже - доста, доста разбрав...не е битно дал разбрала или не, битно она затвара врата тогаш за понатамошна дискусија и секоја понатамошна би била во тој момент контра продуктивна. Секако, ако јас гледам дека не е сфатена поентата пак во друга прилика го повторувам истото. Со тек на време им влегува во глава и како раснат помалку треба да се повтрува, односно со помал бро јповторувања се сфаќа поентата. Јас сум човек кој многу чита и истражува, бев нма некој начин принудена на тоа со едната ќерка зошто како родител едноставно во дадени моменти немав во ракав решенија. Не мислам дека сме учени родени ниту пак дека родителството само по себе доаѓа, баш напротив ако на работа нон стоп учиме и читаме, единствено логично ми е тоа да го правам и за воспитување на децата – „работа“ која ми е од круцијално значење. Тоа не значи дека децата ги воспитувам по книга, но факт е дека многу ми помогнале идеите во разни книги, написи, списанија од светски познати детски психолози и педијатри. Не поддржувам одгледување на деца по балканскиве „бабски“ правила, едноставно не функционираат за мене и моиет сфаќање на нештата, затоа си читам, си истражувам и пробувам методи и прилагодувам. Факт е дека секое дете е своја индивидуа и има своој карактер што е неменлива категорија, но како родител сметам дека морам да наметнам неколку основи правила кои не се за преговарање, ниту било кога ќе бидат лична воља на детето, а тоа е: се станува во одредено време за да не се доцни на училиште, и се легнува во одредено време за да се има доволно сон, ни деца ни возрасни не се навредуваат со погрдни зборови без разлика колку си лут, деца никогаш не се удираат, лутина не се искажува со насилство, намерно и смислено не се прават лоши и злобни работи – ако не ти се помага не пмогај, ама немој ни да одмагаш...се друго е ствар на договори и преговори и изразување на лична воља, а ова претходново е строго наметнатнато и ќе биде така додека не се усвои како составен дел од живеењето

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Воспитување на детето
2.9.2016 20:19:00   
fetusce
И јас мака мачам со Ѕведан се сака да е по негово и само за ништо плаче. Некогаш ми иде да го истепам ама се воздржувам. Па и тоа не чини само да му попуштаме кога плаче, а домашните ме караат да не го карам, а тоа значи да му попуштам во нешто што греши. Така му попуштаме и дојдовме до ситуација сите да не тепа дома, само бидејќи го карам колку што можам мене ме остава на мира. Есега ај како да се справиме со оваа ситуација. Сите што го бранеа ги маршира.

< Поракaта ја уредил fetusce -- 2.9.2016 20:21:22 >

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Воспитување на детето
3.9.2016 12:13:34   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: fetusce

И јас мака мачам со Ѕведан се сака да е по негово и само за ништо плаче. Некогаш ми иде да го истепам ама се воздржувам. Па и тоа не чини само да му попуштаме кога плаче, а домашните ме караат да не го карам, а тоа значи да му попуштам во нешто што греши. Така му попуштаме и дојдовме до ситуација сите да не тепа дома, само бидејќи го карам колку што можам мене ме остава на мира. Есега ај како да се справиме со оваа ситуација. Сите што го бранеа ги маршира.

eve edna statija sto mislam na ringeraja ja procitav i mislam deka na mnogu majki bi im pomognala okolu vospituvanjeto.

Еве како да го уништите вашето дете
Овие неколку препораки и совети за родителите, ако сакаат да го уништат своето дете, ги објави лондонскиот лист за педагогија и воспитување
Исполнете му ја секоја желба и уверете го дека целиот свет се врти околу него.

Кога ќе опцуе или ќе каже некој безобразен збор, насмејте се гласно и од срце, па детето ќе поверува дека тоа е многу забавно.

Никогаш не му зборувајте за моралот: ова чини, ова не чини, ова смееш да го направиш, ова не смееш...Не му зборувајте за должностите и обврските кон општеството.

Секогаш суредувајте по него и ослободете го од секаква обврска.

Секогаш пред него расправајте се и нема да се зачуди ако се случи било што во семејството.

Дајте му пари секогаш кога ќе побара и нека ги троши како сака. Ако вие страдавте, не мора и вашето дете!

Исполнете му ја секоја желба која ја има за јадење и пиење.

Секогаш бидете на негова страна кога некој ќе го нападне: учител, професор, комшија. Така ќе израсне уверено дека секогаш е во право.

Кога ќе западне во било каква неволја, кажете дека сте вие виновни и ослободете го од секаква одговорност.

Ако направите 80% од наведеното, бидете задоволни, сте ја оствариле целта.

Сте го уништиле вашето дете!

a i nie se naogjame vo situacija bas kako i vas,nekogas mislam deka e razgaleno nekogas mislam deka nekade sum potfrlila so vospituvanjeto... na kraj ke ispadne deka e period ama ova e vreme malku da se stegne deteto. ne znam kako bi izgledalo toa detet da ne go iskaras. pa vo nikoj slucaj ne smees da mu popustis,za kjotek ... neutralna sum,smetam deka deteto e normalno malku da go udris ama zdrav kjotek ne.

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 97
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:


Анкета

Masko ime
cece81

Koe od ovie iminja da go izberam za mojot sin

Antonij (18%)

David (44%)

Danil (4%)

Danail (5%)

Aleksej (28%)


Број на сите гласови: 289

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!