|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Инсеминација II
27.3.2013 18:36:37   
Melanija RR

Интраутерина инсеминација е метод кој подразбира посебна обработка на спермата и нејзино внесување во матката на жената, во момент на овулација.
Преку интраутерината инсеминација се зголемува бројот на сперматозоидите кои достигаат до каналите на матката, каде се случува оплодувањето. Интраутерината инсеминација се препорачува кај двојки со нејасен стерилитет, кои имаaт неуспешни обиди за забременување една година.

Жената се стимулира со специјални медикаменти за да се создадат повеќе јајцеклетки. Најчесто се користат Кломифен и гонадотропни хормони.Кога фоликулите ке достигнат определена големина се прима инекција со hCG хормон (најчсето Прегнил или Овидрел). Во времето на очекуваната овулација, спермата се обработува во специјална лабораторија и апаратура за таа намена.

При обработката се оделуваат сперматозоидите од другите компоненти на семенската течност. Процедурата трае од 60 – 120min. Приготвената сперма се вбризгува во цервикалнниот канал или внатре во самата матка со тенок и мек катетер. Инсеминацијата е безболна процедура.

Кога не се практикува инсеминација?

При следните состојби

*Запушени јајоводи
*Тешко повредени јајоводи
*Многу лош квалитет на јајцеклетките
*Менопауза
*Тешка форма на машки стерилитет


Интраутерината инсеминација најчесто се применува кај

*Ендометриоза (лесен степен)
*Неразјаснет стерилитет до 3 години
*ановулаторен инфертилитет
*лесни отстапувања во сперматогенезата
*кај двојки со лесни имунолошки проблеми_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Инсеминација II
27.3.2013 18:43:23   
Melanija RR
Meki те нема да пишеш како помина твојата инсеминација

butterfly 00 кога треба да правиш тест, околу 6 април или?

@bebe ти кога ќе правиш тест?

Дај боже кај сите user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Инсеминација II
27.3.2013 20:26:39   
butterfly 00
Melanija RR jas testot treba da go napravam na 5 April pa so sreka za nasite user posted image pa I na ostanatite sto pobrzo

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 28.3.2013 11:59:21 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Инсеминација II
28.3.2013 10:59:53   
butterfly 00
Melanija RR pisi mi koga pocnaa simptomite otkako ti kasnese ili i pred toa pocna nesto da cuvstvuvas ?

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Инсеминација II
28.3.2013 12:01:34   
Melanija RR
Никогаш немав никакво чуство бидејќи и никогаш немав симптоми од типот болки во половина,болни гради или брадавици само грчеви во јајници а грчеви имав и месецот и кога забременив.Така што нема што многу за симптоми да зборам user posted image ич не сум меродавнаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Инсеминација II
28.3.2013 16:58:41   
@bebe
Melanija, ke pravam test na 18.04 ako eventualno ne dobijam ne daj boze porano, lele kolku sakam da e uspesna, uste od sega se raduvam user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Инсеминација II
29.3.2013 14:48:26   
baby77
eve me mene devojki pak..od 1.04 na clomiphen i se spremame za nova IUI .. pa ima li uste nekoj sto pocnuva sega ? pozz i user posted image user posted image navivam za user posted image za site vas

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Инсеминација II
29.3.2013 18:42:16   
Melanija RR
baby77 како од шега 1 април да ти тргне со убаво и со најубави user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Инсеминација II
1.4.2013 14:16:20   
lanicka30
dolgo vreme ve sledam i odluciv da vi se prikluca i da pobaram mislenje od vas veke 11 m pijam bromergon bidejki imam pokacen prolakti veke tri meseci mi e reguliran no doktorot seuste ne mi dozvoluva da gi prekinam pijam mnogu mala doza 1/4 ednas na den pa me ineresira dali dodeka se pie bromergonot moze da se zabremeni inaku se spremame za prvata insiminacija na krajot na meseco nosepak jas mislam deka mozebi i nea da dobijam imam nekoe takvo custo bidejki pred edna nedela pravev laparohisteroskopija i problemot e otstranet taka na site vi posakuvam sto poskoro da gi vidime famoznite user posted image crticki i da se izraduvame

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Инсеминација II
1.4.2013 15:24:44   
Melanija RR
lanicka30 бромергонот не смета на забременување напротив со регулиран пролактин се забременува,јас имам затоа наменски пиево во исто време и кломифен и бромергон.
Штом со лапараскопијата се поминало добро дај боже да нетреба инсеминација ти посакувамuser posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Инсеминација II
1.4.2013 19:13:34   
lanicka30
moze li nekoj da mi objasni podetalno koja e procedurata dr. mi rece da se javam na pregled stom dobijam ?????user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Инсеминација II
2.4.2013 12:53:08   
Melanija RR
Од добивање до инсеминација е една процедура а денот на инсеминација е друга.
ЗАвиси дали ќе те следи на ехо матичниот па потоа ќе одиш на државно ГАК на инсеминација,или цела постапка ти е на приватно.
На денот на инсеминација ако тоа конкретно те интересира се дава сперма која се обработува 2 часа, и по тие 2 часа се прави инсеминацијата која трае 2-3 минути и потоа 3о мин лежиш и си заминуваш дома.
Што те интересира подпрашај а повеќе можеш да прочиташ и во постарата тема за инсеминација ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Инсеминација II
2.4.2013 15:16:24   
lanicka30
ti blagodaram.Celata procedura mi ja vodi dr.Trajkovski na GAK od nego sum mnogu zadovolna neznam dali nekoj drug bil kaj nego a ako bil neka go pise negovoto iskusto.dr. rece da se javam vednas stom dobijam ,pa me interesira od koga se zimaat tie stimulacii i dali nesto od niv odi na recepta.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Инсеминација II
2.4.2013 20:11:30   
Melanija RR
lanicka30 за искуства со др.Трајковски има многу но низ разни теми во пребарувачот напиши го името и ќе ти излезеат резултати во кои теми има постови за него.
И јас бев задоволна од него и тој мни правеше лапаро и хистеро но на овој начин со пребарување ќе најдеш уште многу задовоно од него.
Кога ќе одиш тој ќе ти каже каква стимулација според твојот случај и добар дел одат нарецепт.Еве пример веројатно ќе те стимулира со кломифен за која тема имаш ТУКА user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Инсеминација II
3.4.2013 15:48:33   
Elena27
Posle neuspesni obidi za prirodno zabremenuvanje i citanje na ovoj del za inseminacija , se razmisluvame i nie da ja napravime prvata inseminacija. Ve molam koj ima iskustvo so inseminacii vo privatnite kliniki (remedika)- koi ispituvanja moram da gi napravam i da gi imam pred da zakazam za inseminacija ( pap test, redovnite mikronioloski ispituvanja.... ili nesto drugo??

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Инсеминација II
3.4.2013 16:52:31   
lanicka30
zdravo Elena 27 dobro ni dojde eve jas se spremam za prvata insiminacija i9mozam da ti kazam osven pap ,mikrobioloski brisevi i spermogram ne postar od 6m zaedno so nego i sda test treba ti da imas napraveno HSG i laparo hisero skopija ova ti go kazuvam od iskustvo inaku jas odam na klinika i sum mnogu zadovolna od celata ekipa.Jas pred sedum meseci napraviv HSG i na snimkata izlleze deka kanalite mi se proodni no doktorot kako da ne veruvase na taa snimka i sega pred edna nedela mi napravi edna mala inervencija koja se vika laparohisteroskopija na koja izleze deka sepak sum imala promle na neprooden kana sega problemot e otstranet vo celost i na krajov od mesecuv so GOSPOD napred se spremame za prvata insiminacija se nadevam deka ti pomognav malku da ti stane pojasno i ti posakuvam sto poskoro da ostanesuser posted image i da gi vidime ste nie koi sme vo iscekuvanje na ti user posted image crticki user posted image user posted image user posted image

inaku jas utre odam na prvite mikrobioloski brisevi posle intervencijata i se nadevam deka rezultatite ke mi bidat cisti . Sakav da ve prasam RR dali nekoj gi piel apcinjata Agnes koi se na prirodna baza pa me interesira dali mozam da si gi zemam na svoja raka i dali muser posted image ozam da gi pijam vo kobinacija so bromergonot bidejki nego go konzumiram redovno veke 11 m.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.4.2013 18:07:40 >

(Одговор на членот Elena27)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Инсеминација II
3.4.2013 17:19:51   
cacisk
Lanicka30 mozes da gi pies Vitex Agnes so bromergon. Jas Bromergon pijam veke edna i pol godina, a Agnes gi piev pred 5-6 meseci. Od Agnesot imav pozitivni rezultati iako ne bev dovolno uporna i ne ostanav od niv bremena. Koga piev Agnes imav 2-3 folikuli i endometriumot mi bese mnooogu podebel otkolku prethodno. Jas zabusavav so pienjeto, no ako bides ti pouporna moze da ostanes bremena, imase edna ringerajka sto ostana od niv bremena.
Po kolku tableti na den pies? Pozdrav

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Инсеминација II
3.4.2013 18:13:41   
Melanija RR
lanicka30 не се пие Агнес и било кој вид на стимулација,така што кога ќе ти препишат прашај си ајс знам дека едно со друго во исто време не се земаат.
Инаку за инсеминација не бараат лапараскопија и хистероскопија ,но затоа пак е добро да се направам зошто најточна дијагноза се добива за каналите,јајниците и матката и ако има било како проблем со ова е чекор напред кон целта.
Elena27 добре дојде и како што ти кажа lanicka30 пап,миркобиолошки чисти брисеви,сермограм не постар од 6 месеци и ХИВ тест не постар од 6 месеци ,и ХСГ.Со среќа user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Инсеминација II
3.4.2013 19:56:55   
lanicka30
Melanija RR ima pravo ne e moralno laparo histero skopija no spored mene e navistina neopjodno bidejki HSG vo mojot slucaj pokaza lazni rezultati i ako mu veruvav na toj rezultat zaludno ke pravev insiminacii bidejki sigurno ke bea neuspesni zatoa nemoj da gubis vreme Elena27 fati si go redot i napravi si gi site ispituvanja za da si bides mirna.
cacisk inace bromergonot go pijam 1/4 na den a agnesot ne sum go pocnala ke bobaram sovet i od ginekologot dali moze da go kobiniram so bromergonot da ne e prmnogu da se koristat i dvata leka odednas???

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Инсеминација II
3.4.2013 22:38:43   
Melanija RR
Исто и со моето ХСГ затоа е најдобро и лапао и хистеро и си на чисто што е и како е user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lanicka30)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Инсеминација II
4.4.2013 0:18:38   
baby77
Lele devojki pomagajte.user posted image Neli vi pisav deka pocnav so clomiphen pa si velam daj da si sredam uputi hiv testovi (gi pravev pred dva meseca za prvata IUI) ama nukade ne mozam da gi najdam..E sega prasanje do vas so pogolemo iskustvo: moze da gi zadrzale na GAK ? Tolku bev zbuneta za prvata IUI sto ne pamtam dali gi vratile ..pomos .

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Инсеминација II
4.4.2013 0:31:54   
nataly86
neznam za na gak ama po privatnite mene mi baraa kopii od site ispituvanja ne orginal.pozz i se nadevam deka ke si gi najdisuser posted image

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Инсеминација II
4.4.2013 0:54:02   
kapina
da da i jas na prvata inseminacija ne go nosev hiv testot so sebe go zaboraviv no datata ja znaev koga e napraven i mi izdadoa nov rezultat

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Инсеминација II
4.4.2013 10:14:03   
Melanija RR
baby77 на ГАК кога се оди во лаб за материјал ХИВ тестот само го гледа а може и запишува податоци и одма го враќа.Ама се е можно,убаво вика капина од кај што е пробај да земеш копија од тој.

Еден совет од секој оригинален документ правете по 2-3 копии и секогаш ќе сте спремни ,заштедува и време и нерви user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Инсеминација II
4.4.2013 12:51:03   
Elena27
Fala vi na pomosta. Inaku pravev vo oktomvri 2012 histeroskopija i mi otstranija septum od 2mm . Navodno toj bil edna od pricinite za spontanite abortusi.( bremenosti bez intervencii ili stimulacii) No eve od togas prirodno ne ostanuvam bremena.?? Pa mozebi so inseminacija ce bidne nesto. Daj boze.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

dali da imam 2 dete
amela

jas veke imam 2 dete i naskoro ke napolni 1 godinka a mojot soprug saka uste edno

da (55%)

ne (15%)

ne zanam (12%)

odluci si sama (18%)


Број на сите гласови: 91

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!