|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.12.2012 2:26:40   
Dr.BiljanaSpirkoska
SLOBODNO INTERSIRAJTE SE OKOLU SEKOJ PROBLEM NA VASHETO DETE..NIE OD PZU"DR iRENA MOSKOVA "STOIME NA RASPOLAGANJE DA ODGOVARAME NA DELOT DECA ..........SE SHTO VE INTERESIRA OKOLU TAA TEMA...POZDAV I SEKOE DOBRO KAJ SITE ...user posted image

< Поракaта ја уредил Dr.BiljanaSpirkoska -- 16.12.2012 2:28:06 >

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.12.2012 15:34:34   
*Bucka*
Д-р Москова,

Имам син кој за еден месец ќе полни две години. Кога беше бебе, односно до кај 9, 10 месеци, често се случуваше да заоѓа од плачење. Ќе му дувнев во лицето и веднаш земаше воздух. Тоа не му се случува веќе долго време, веројатно бидејќи е сега веќе поголем, НО вчера се случи повторно и овојпат беше стварно драматично. Толку силно заплака и зајде, што речиси 15-20 секунди беше без воздух, му помодре устата и лицето, дури и изгуби контрола на главата и ја зафрли наназад. Дував, но џабе беше. Не знам како наеднаш успеа да вдише воздух и се врати. После се беше вообичаено, си играше, трчаше, се смееше, а јас не можев да се средам цел ден од стресот. Инаку, немаше никаков повод за плачење, значи не се удри претходно или нешто слично, туку наеднаш почна да плаче.

Дали има потреба да сум загрижена? Дали може ваквиот недостаток на кислород да предизвика оштетување на мозочето или срцето? И дали да консултирам детски кардиолог во врска со ова?

Би ви била благодарна ако ми одговорите, поздрав.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
20.12.2012 10:50:52   
Junona
Почитувани,
Имам синче од 5 год.Доста често,посебно откако ке се смири и ке си легне, се жали на болки во левото ноџе,посебно во делот на подколеницата до долу.На почеток со сопругот мислевме дека на тој начин бара внимание ,зашто имаме бебенце,мегутоа ,тој секогаш покажува на истото место и на истата нога.Инаку е многу активно дете ,оди во градинка,и доста си игра лазејки ,на коленца како во градинката со децата ,така и дома,анимирајки ја сестричката.Понекогаш се буди со плачење,и откако ке му дадам Сир.Бруфен заспива.Досега не сум се консултирала за овај проблем со матичната, нит со ортопед.Дали мислите дека може да станува збор за некој вид на реума,зашто татко му на негова возраст(по кажувањата на свекрвата ми)е боцкан месечни инекции ,баш поради реума?И од каде да почнеме со испитувања?..и друго што би сакала на напоменам, млеко и млечни производи воопшто не јадеме,многу ретко јогурт,за потребите од калциум грицка јаткасто овошје.Дали можам да му додавам во исхраната калциумот и во каква форма и количина би требало за негова возраст?
однапред Ви благодарам

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
20.12.2012 17:22:40   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Bucka*

Д-р Москова,

Имам син кој за еден месец ќе полни две години. Кога беше бебе, односно до кај 9, 10 месеци, често се случуваше да заоѓа од плачење. Ќе му дувнев во лицето и веднаш земаше воздух. Тоа не му се случува веќе долго време, веројатно бидејќи е сега веќе поголем, НО вчера се случи повторно и овојпат беше стварно драматично. Толку силно заплака и зајде, што речиси 15-20 секунди беше без воздух, му помодре устата и лицето, дури и изгуби контрола на главата и ја зафрли наназад. Дував, но џабе беше. Не знам како наеднаш успеа да вдише воздух и се врати. После се беше вообичаено, си играше, трчаше, се смееше, а јас не можев да се средам цел ден од стресот. Инаку, немаше никаков повод за плачење, значи не се удри претходно или нешто слично, туку наеднаш почна да плаче.

Дали има потреба да сум загрижена? Дали може ваквиот недостаток на кислород да предизвика оштетување на мозочето или срцето? И дали да консултирам детски кардиолог во врска со ова?

Би ви била благодарна ако ми одговорите, поздрав.

pochituvana,
Ova se zborovite na D-r Moskova:
1.Mozhebi e vo prashaanje nekoja iznenadna bolka ( primer bolka vo uvo) koja odi so takov intenzitet pa deteto pochnuva vednash da plache,a bidejkji Vie ste imale iskustvo so toa ste znaele deka mozhebi pak taka kje reagira ..... Nema potreba od zagrizhenost ...toa e chesta pojava kaj decata pa namesto da mu duvnete treba barem jas taka mislam da go protresete deteto ....Ako seushte ne mu se komplet zatvoreni fontanelite dobro e da se napravi eho na mozocheto no po procenka na pedijatar ili pedijatar- nevrolog.....
2.Inaku okolu mozhni konslutacii slobodno konsultirajte pedijatar -nevrolog i kardiolog koj kje vi objasni kako podobro da se spravite vo dadena situacija...,i da ne se panichite..Pozz ......

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
20.12.2012 17:31:55   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Junona

Почитувани,
Имам синче од 5 год.Доста често,посебно откако ке се смири и ке си легне, се жали на болки во левото ноџе,посебно во делот на подколеницата до долу.На почеток со сопругот мислевме дека на тој начин бара внимание ,зашто имаме бебенце,мегутоа ,тој секогаш покажува на истото место и на истата нога.Инаку е многу активно дете ,оди во градинка,и доста си игра лазејки ,на коленца како во градинката со децата ,така и дома,анимирајки ја сестричката.Понекогаш се буди со плачење,и откако ке му дадам Сир.Бруфен заспива.Досега не сум се консултирала за овај проблем со матичната, нит со ортопед.Дали мислите дека може да станува збор за некој вид на реума,зашто татко му на негова возраст(по кажувањата на свекрвата ми)е боцкан месечни инекции ,баш поради реума?И од каде да почнеме со испитувања?..и друго што би сакала на напоменам, млеко и млечни производи воопшто не јадеме,многу ретко јогурт,за потребите од калциум грицка јаткасто овошје.Дали можам да му додавам во исхраната калциумот и во каква форма и количина би требало за негова возраст?
однапред Ви благодарам

pochituvana,
ona shto treba da go napravite najprvo e kompletna laboratorija za da vidime dali e se vo red vo globala okolu sekoj organ..ne e nikakov problem prvo da ispitate vo konsultacija so pedijatar vrednost na kalcium vo serum i alkalna fosfataza..Prvo dali tie vrednosti se vo red ..Ako e toa vo red, zamislete se okolu mozhnosta od nastinka ( lazenje ,no na kakva podloga,dali e toa parket ili drug pod ...Postojat mnogu preparati koi sodrzhat kalcium vo oblik na gumeni bomboni za dzvakanje ,ekstrakt od kalcium vo techna forma ,znachi imate mnogu preparati na kacium na pazar,..no prvo e neophodno da napravite ispituvanje za vrednosta na kalciumot...I suri so konsultacija od ortoped doagja vo predvi i rtg na kolen zglob i potkolenica ..Toa e samo za pochetok...se n adevam kje me informirate okolu sledot na nastani za ponatamu ...Ispitajte ,sovetuvajte se i informirajte me zashto navistina me interesira reshavanje na ovoj Vash problem ...Pozz i sekoe dobro ..user posted image

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
28.12.2012 18:42:45   
gabi11
Zdravo..moeto since koe ima 8 meseci i 15 dena od pred 5 dena e so antibiotik Lekoklar koe go pie 2 pati na den po 5 ml.Pocnavme zatoa sto mu bese crveno grloto imase temperatura do 38.5,mu tece nosot i leukocittite bea 20000.Ovoj antibiotik ni go dadoa vo bolnica bidejki bese nedela i maticnata ne rabotese.Bevme vcera na kontrola kaj maticnata znaci posle 5 dena leukocitite se 13.5 a limfocitite 52.doktorkata ni rece deka grloto e mn crveno,deka antibiotikot ne deluva dobro bidejki deteto odvreme navreme kacuva temperatura do 37.8 i ne prati vo bolnica da polezime so infuzija.Odtamu ne vratija ni rekoa deka antibiotikot deluva cim leukocitite se namaluvaat,deka grloto ne e mn crveno,da prodolzime so sirupot do ponedelnik i togas na kontrola,deka ne moze naednas za 5 dena da se sredi deka moze i 10 dena da bide so sirupot ako ima potreba.Me interesira vaseto mislenje za situacijata?Dali e normalno krevanjeto na temperaturava i pokraj lekot i dali spored krvnava slika lekot deluva? Vi blagodaram na odgovorot odnapred.Pozdrav

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.12.2012 10:37:06   
nelaa
zdr.. mojata kerka ima 18 meseci i sekoj mesec e nastinata i toa so grlo crveno sekoj mesec pie antibiotik a sega poslednite meseci sme i so ineksii linkocin a ako ne i dam antibiotik temperatura kreva do 40 i gnojna angina i se praj ili afti vo ustata i toa bukvalno sekoj mesec........ za imunitet mu davav kinderimun ama ne bev zadovolna od nego i sega mu davam pikovit q........ briz od nos od grlo vo red krvna slika super ve molzm kazete mi nekoe mislenje sto da pravam pozz

(Одговор на членот gabi11)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.12.2012 23:18:50   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: gabi11

Zdravo..moeto since koe ima 8 meseci i 15 dena od pred 5 dena e so antibiotik Lekoklar koe go pie 2 pati na den po 5 ml.Pocnavme zatoa sto mu bese crveno grloto imase temperatura do 38.5,mu tece nosot i leukocittite bea 20000.Ovoj antibiotik ni go dadoa vo bolnica bidejki bese nedela i maticnata ne rabotese.Bevme vcera na kontrola kaj maticnata znaci posle 5 dena leukocitite se 13.5 a limfocitite 52.doktorkata ni rece deka grloto e mn crveno,deka antibiotikot ne deluva dobro bidejki deteto odvreme navreme kacuva temperatura do 37.8 i ne prati vo bolnica da polezime so infuzija.Odtamu ne vratija ni rekoa deka antibiotikot deluva cim leukocitite se namaluvaat,deka grloto ne e mn crveno,da prodolzime so sirupot do ponedelnik i togas na kontrola,deka ne moze naednas za 5 dena da se sredi deka moze i 10 dena da bide so sirupot ako ima potreba.Me interesira vaseto mislenje za situacijata?Dali e normalno krevanjeto na temperaturava i pokraj lekot i dali spored krvnava slika lekot deluva? Vi blagodaram na odgovorot odnapred.Pozdrav

Pochituvana,
Obichno za crveno grlo chij predizivkuvach vo 60 % od sluchaite e Streptococcus bakterija,najdobro e da se dade lek od grupata na Penicillini ,no ako bebeto e alergichno vtora linija na terapija e odenje so lek od grupa cefalosporini..Kako i da e Pedijatrite se odluchile za Lekoklar ...Smetam deka ako e neophodno da se bide pod terapija od 10 dena spored ona shto Pedijatarot veli, i treba,so ogled na toa shto se simnuvaat leukocitite..No kje ve zamolam na kontrolata posle 10 dena terapija,da se na pravi kontrolna krvna slika i CRP spored shto kje se zakluchi do kade sme so terapija,a osobeno da se obrne da ne ima prisuten naod na plukja,shto bi odelo vo prilog na odrzhuvachkata temperatura od 37,8 ..da se otkrie kade e tochno fokusot,...POzz...I sekoe dobro ..user posted image

(Одговор на членот gabi11)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
30.12.2012 23:25:49   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: nelaa

zdr.. mojata kerka ima 18 meseci i sekoj mesec e nastinata i toa so grlo crveno sekoj mesec pie antibiotik a sega poslednite meseci sme i so ineksii linkocin a ako ne i dam antibiotik temperatura kreva do 40 i gnojna angina i se praj ili afti vo ustata i toa bukvalno sekoj mesec........ za imunitet mu davav kinderimun ama ne bev zadovolna od nego i sega mu davam pikovit q........ briz od nos od grlo vo red krvna slika super ve molzm kazete mi nekoe mislenje sto da pravam pozz

Pochituvana,
1.dali odite vo gradinka ? toa e moeto prvo prashanje koe ako e da ,i kje se ochekuva sekoj mesec poboluvanje zaradi golemata mozhnost od infekti osobeno od faktot shto se raboti za kolektiv kade sepak sekoe dete ne e zdravo vo celost ...
2.Ako ne ste zadoovolni od Kinderimunot bi vi predlozhila Caps.Bronho-vaxom od 3,5 mg z deca koi se davaat vo tek na tri meseci na vozrast nad 6 meseci i odi vaka:Od 1- 10 Januari nasabajle sodrzhinata od kasulata se istura vo mala kolichina technost( chaj ,voda ) i se ispiva so lazhichka...Posle toa pravitte 20 dena pauza ,pa potoa povtorno da se napravi kurs od 10 dena i pauza od 20 dena za na kraj da se zavrshi so posledni 10 dena od mesec mart...Megjutoa posle sekoi 10 dena broite 20 dena pauza...Bidejkji Januari ima 31 den, kje pochnete od 31 -vi kako prv den od vtoriot kurs terapija do 9 Fevruari...Potoa pak od 2 Mart ido 11 mart i tuka s eprekinuva,,,Ako e neophodno posle odredena pauza se prodolzhuva pak so toa ili neshto drugo...
3.Konsultacija so spec.Po ORL koj kje vi napravi kompleten pregled i kje ve informira dali se raboti za crveno grlo, dali za toa e prichina grloto ili i nosnata sluznica .....Pozz...Sekoe dobro...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.1.2013 17:21:56   
Simona_k
СЕ НАДЕВАМ ДЕКА СЕУШТЕ ОДГОВАРАТЕ НА ПРАШАЊА...МОЕТО Е ИМАМ СИНЧЕ 2ГОД И 4 МЕСЕЦИ
ИМАМЕ МАКА СО КАКАЊЕТО ВЕЌЕ ЕДНА НЕДЕЛА ТОЛКУ СЕ МАЧИ ТОА Е ЧУДО СЕ ПОЦРВЕНУВА ЦЕЛ,ГУРМАНЧЕ СИ Е САМО МАНЏИ ЈАДЕ СУВО НЕСАКА НИКАКО,ЕДИНТВЕНО АКО ИЗЕДЕ НЕКОЈ МАЛ ЧИПС ИЛИ 2-3 КРЕМ-БАНАНИ.МУ ГО СМЕНИВ СОКОТ ОД ПРАСКА ТОЈ ГО ОБОЖАВА АМА ПАК ПРВОТО Е КРВАВО СЕ ЖАЛИ И ДЕКА ГО БОЛИ ГАЗЕТО.
КАЖЕТЕ НЕКОЈ СОВЕТ ВЕ МОЛАМ ОДНАПРЕД БЛАГОДАРАМ

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
8.1.2013 8:12:21   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Simona_k

СЕ НАДЕВАМ ДЕКА СЕУШТЕ ОДГОВАРАТЕ НА ПРАШАЊА...МОЕТО Е ИМАМ СИНЧЕ 2ГОД И 4 МЕСЕЦИ
ИМАМЕ МАКА СО КАКАЊЕТО ВЕЌЕ ЕДНА НЕДЕЛА ТОЛКУ СЕ МАЧИ ТОА Е ЧУДО СЕ ПОЦРВЕНУВА ЦЕЛ,ГУРМАНЧЕ СИ Е САМО МАНЏИ ЈАДЕ СУВО НЕСАКА НИКАКО,ЕДИНТВЕНО АКО ИЗЕДЕ НЕКОЈ МАЛ ЧИПС ИЛИ 2-3 КРЕМ-БАНАНИ.МУ ГО СМЕНИВ СОКОТ ОД ПРАСКА ТОЈ ГО ОБОЖАВА АМА ПАК ПРВОТО Е КРВАВО СЕ ЖАЛИ И ДЕКА ГО БОЛИ ГАЗЕТО.
КАЖЕТЕ НЕКОЈ СОВЕТ ВЕ МОЛАМ ОДНАПРЕД БЛАГОДАРАМ

Pochituvana,
Srekjni Novogodishni i bozhikjni praznici najprvo...Sokot od praska kje go zamenite so bistar sok od jabolko...
2.Kje mu dadete da jade i srknuva,kompot domashen od sliva so jabolko ( sigurno ako nemaat negovite babi) kje se snajdete so toa shto Vie kje kupite nekakov kompot ,zashto jabolkoto i slivata deluvaat na pobrzo praznenje na creva..Ako i toa ne e dovolno kje se potrudite so preparat fibri Vitabor koi se kako gumeni bomboni i se dozvoleni edna dnevno preku dzavakanje a potoa da se ispie cela chasha voda..Znachi posle gumenata bombona chasha voda...Ako i toa ne pomogne dodadete Olei paraffini od apteka 2x1 k.l na den ....I ako i ovoj nachin ne dade rezultati dajte chepche vo gaze Glycerolax ili easylax slobodno barem da gi isprazni crevcata incidentno..A za ponatamu ako pak imate problem kje piete sir.Portalak vo konsultacija so Pedijatar 2x1/2 k.l ....Pozz i se nadevam deka kje uspeete da se iskakate..Pozz i do Vasheto gurmanche ....user posted image

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.1.2013 13:40:11   
deluxe
Zdravo doktorke moetouser posted image ima 5 meseci sto smee sega da jade od ovosje i zelencuk i dali smee plazma?i

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.1.2013 18:12:46   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

Zdravo doktorke moetouser posted image ima 5 meseci sto smee sega da jade od ovosje i zelencuk i dali smee plazma?i

Pochituvana,
sigurno Vie ste pochnale dosega so ovoshni kashi i ovoshen sok...Ona shto mozhe e sekako ovoshna kasha od vareno ovoshje( jabolko,krusha,sliva,morkov,tikva,banana) istoto ispasirano i kako kasha dadeno , plus tuka mozhe edna lazhichka melena plazma...Bistar sok od site ovie ovoshja e istotaka dozvoleno ....,ama ne svezho ovoshje( znachi vareno pa procedeno i sokcheto da se procedi niz gaza ,zaradi to ashto seushte ne e dozvolena pulpa i od zelenchuk slobodno mozhete ( grashok,brokula,tikvichka,znachi varen i ispasiran sezonski zelenchuk ili bilo koja ovoshna ili zelenchukov kasha ,samo vnimavajte na nekoi od niv ima tragovi od jajce i leshnik ( tie vo nashata drzhava se izbegnuvaat zaradi mozhna alergisdka reakcija...Mislam na kashichki od Hipp..Samo zaradi tie trasgovi Vie ne zemajte takva kashichka..Rano e za jaceto i leshnikot...Pozz ..Ako ne bev kompletna so odogovorot slobodno prashajte ako imate nejasnotii .................user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.1.2013 23:06:58   
deluxe
blagoaram na odgovorot , srekni praznici user posted image

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.1.2013 23:51:20   
Bilence2
Draga doktorke, i od mene srekni praznici.
I moeto bebe ima 5 ipol meseci i mu varam orizov griz pa posle mu dodavam ad mlekce i banana, ili jabolce...toa ni e za navecer, no seuste ne sum ukinala obrok cicanje, tuku samo red fakam za ponatamu. Me sovetuvaa dekamoze oriz da.davam, i pcenkarna palenta bidejki nemaat gluten, a gledam ne ste gi spomnale vo prethodniot odgovor. Da ne sum izbrzala so orivcevo jas ili? Gledam i vo marketive gotovite kasi sto se.na milupa pogodni za 4meseci se od oriz i pcenka, a i vo ovosnite kasi na hipp isto za 4meseci ima orizov skrob.
Isto me inteteresira i blagiot kompir ili batat, dali moze da go davam i nego?
Magdonos smeam li da upotrebuvam kako zacin vo zelencukovi mandzicki?
Kromid i luk znam deka od podocna se voveduvaat,no dali moze da.se varat zaedno so zelencukot a pred da.se pasira sodrzinata da se izvadat?
Pozdrav i odnapred blagodaram.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
12.1.2013 23:22:17   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Draga doktorke, i od mene srekni praznici.
I moeto bebe ima 5 ipol meseci i mu varam orizov griz pa posle mu dodavam ad mlekce i banana, ili jabolce...toa ni e za navecer, no seuste ne sum ukinala obrok cicanje, tuku samo red fakam za ponatamu. Me sovetuvaa dekamoze oriz da.davam, i pcenkarna palenta bidejki nemaat gluten, a gledam ne ste gi spomnale vo prethodniot odgovor. Da ne sum izbrzala so orivcevo jas ili? Gledam i vo marketive gotovite kasi sto se.na milupa pogodni za 4meseci se od oriz i pcenka, a i vo ovosnite kasi na hipp isto za 4meseci ima orizov skrob.
Isto me inteteresira i blagiot kompir ili batat, dali moze da go davam i nego?
Magdonos smeam li da upotrebuvam kako zacin vo zelencukovi mandzicki?
Kromid i luk znam deka od podocna se voveduvaat,no dali moze da.se varat zaedno so zelencukot a pred da.se pasira sodrzinata da se izvadat?
Pozdrav i odnapred blagodaram.

Pochituvana,
Preporakite predviduvaat ekskluzivno doenje ili podoj so ad mleko do 6-ti mesec a potoa vnes na SKROB vo bilo koj oblik,se so cel zaradi nezrelosta na sistemot za varenje na bebeto...Nie imame iskustvo so deca koi napreduvaat povekje od svoite vrsnici i go voveduvame toa od kaj 5 nakaj 5 ipol meseci ,no vo iskluchitelni sluchai,....dodavanje na zachini od tipot na magdanos ne e preporachlivo bidejkji e rastenie ,pa se plashime pak zaradi mozhni alregii da go iskluchime i da pochekame vo poodminata vozrast..Vie slobodno mozhete da se varat lukot i kromidot vo zelenchukot kolku da dobie dobar vkus obrokot i tochno taka da se izvadat koga ostanatiot del od sodrzhinata treba da se pasira....Znachi nie ne sme protiv oriz,morizova voda,blag kompir , no seto toa e zaradi mozhni stomachni grchevi pred 6 mesec zashto skrobot e slochen sheker pa mu treba podolgo vreme da se vari ,Inaku ne sum protiv ni malku porano no 6 ti mesec da se dade ....No so vnimanie..se razbira...Zashto kaj kashichkite shto se kupuvaat tochno vo procent se znae sodrzhinata na kompir ili oriz shto so klinichi isleduvanja e dokazhano deka ne mu shteti na doencheto ,no domashnata priprema nema mozhnost za takov nachin na vnes vo tochni procenti na dadeni sostojki....Inaku kashichkite slobodno probajte gi..So toa kje zakluchite dali bebeto gi saka i mozhe da gi vari( vo toj sluchaj mora toa da znachio zamena na obrok ) ., znachi podoj so adaptirano mleko preskoknuvate zashto toa kje go zasiti.....user posted image

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.1.2013 22:40:58   
Palce
Pocituvana doktorka,pozdrav i od mene i Srekni praznici.Mojata kerkicka ima 3 godini i od pred izvesen period pocna da se zali deka ja boli celoto,jas go tolkuvam glavata.Cesto me tera i da ja masiram.Znaci ja iskluciv sekoja moznost Na manipulacija zosto gledam deka navistina ja zaboluva..Nekogas odednas ke vikne..Lele mamo celceto me boli..Pocnav da se zagrizuvam,najprvo mislev deka ne e nisto ama ova zacesti.Preleza varicela i kako od togas da pocnaa bolkite..Denovive Koga ke stand od sabajle mi kazuva deka ja boli..Denes i pravev i krvna slika mislejki da ne e slabokrvna ama rezultatot e dobar..Inaku momentalno kasla i i tece nos,no i Koga ne bese Vo vakva sostojba se zalese Na celoto
Bi vi bila blagodarna dokolku me sovetuvate sto da prevzemam...Blagodaraam

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.1.2013 23:28:25   
miana
Pozdrav za doktorkite.
Mojata golema kerkicka ima polni 5 godini. Cesto e bolna i pie antibiotici. ( odi vo gradinka )
Ednas pojdovme na pulmolog i taa ne sovetuvase da zememe Brohno Vaxom ako prodolzi cesto da se razboluva.
Me interesira koga e najdobro i koga treba da se zapocne so Bronho vaxomot? Dali koga e deteto bolno ili mozebi treba da se zema koga e deteto zdravo?
Vi blagodaram mnogu sto ni soite na raspolaganje i Ve pozdravuvam.

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
19.1.2013 23:39:48   
kikicka
Јас се извинувам што се мешам, но, протресувањето на дете не е добро воопшто,бидејќи и така мозокот трпи оштетувања. Ова го знам бидејќи доата читав на интернет, зошто и моето дете доста зајдуваше како мало и реагираше само кога ќе плеснев со рацете силно.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Bucka*

Д-р Москова,

Имам син кој за еден месец ќе полни две години. Кога беше бебе, односно до кај 9, 10 месеци, често се случуваше да заоѓа од плачење. Ќе му дувнев во лицето и веднаш земаше воздух. Тоа не му се случува веќе долго време, веројатно бидејќи е сега веќе поголем, НО вчера се случи повторно и овојпат беше стварно драматично. Толку силно заплака и зајде, што речиси 15-20 секунди беше без воздух, му помодре устата и лицето, дури и изгуби контрола на главата и ја зафрли наназад. Дував, но џабе беше. Не знам како наеднаш успеа да вдише воздух и се врати. После се беше вообичаено, си играше, трчаше, се смееше, а јас не можев да се средам цел ден од стресот. Инаку, немаше никаков повод за плачење, значи не се удри претходно или нешто слично, туку наеднаш почна да плаче.

Дали има потреба да сум загрижена? Дали може ваквиот недостаток на кислород да предизвика оштетување на мозочето или срцето? И дали да консултирам детски кардиолог во врска со ова?

Би ви била благодарна ако ми одговорите, поздрав.

pochituvana,
Ova se zborovite na D-r Moskova:
1.Mozhebi e vo prashaanje nekoja iznenadna bolka ( primer bolka vo uvo) koja odi so takov intenzitet pa deteto pochnuva vednash da plache,a bidejkji Vie ste imale iskustvo so toa ste znaele deka mozhebi pak taka kje reagira ..... Nema potreba od zagrizhenost ...toa e chesta pojava kaj decata pa namesto da mu duvnete treba barem jas taka mislam da go protresete deteto ....Ako seushte ne mu se komplet zatvoreni fontanelite dobro e da se napravi eho na mozocheto no po procenka na pedijatar ili pedijatar- nevrolog.....
2.Inaku okolu mozhni konslutacii slobodno konsultirajte pedijatar -nevrolog i kardiolog koj kje vi objasni kako podobro da se spravite vo dadena situacija...,i da ne se panichite..Pozz ......_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
20.1.2013 22:20:47   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Palce

Pocituvana doktorka,pozdrav i od mene i Srekni praznici.Mojata kerkicka ima 3 godini i od pred izvesen period pocna da se zali deka ja boli celoto,jas go tolkuvam glavata.Cesto me tera i da ja masiram.Znaci ja iskluciv sekoja moznost Na manipulacija zosto gledam deka navistina ja zaboluva..Nekogas odednas ke vikne..Lele mamo celceto me boli..Pocnav da se zagrizuvam,najprvo mislev deka ne e nisto ama ova zacesti.Preleza varicela i kako od togas da pocnaa bolkite..Denovive Koga ke stand od sabajle mi kazuva deka ja boli..Denes i pravev i krvna slika mislejki da ne e slabokrvna ama rezultatot e dobar..Inaku momentalno kasla i i tece nos,no i Koga ne bese Vo vakva sostojba se zalese Na celoto
Bi vi bila blagodarna dokolku me sovetuvate sto da prevzemam...Blagodaraam

Pochituvana,
Najchesta prichina za bolenje na mestoto kaj cheloto ( del od glavata ) e sinuzitis. t.e vospaleni ena sinusi , vtoro mozhe da e posledica od prelezhanata Varicellae, no toa e so pojaka klinichka slika a ne samo so glavobolka...Ona shto jas smetam da napravite pokraj toa shto kazhuvate deka e dobra krvnata slika e ispituvanje na sedimentacija , CRP ,da vidime dali se raboti za neshto akutno i dali treba neshto da se prevzemi....Moj sovet e konsultacija so Pedijatar -nevrolog zaradi prelezhanata Varicella,da se iskluchi zaseganje na mozochni obvivki ,a vtoro e obavezen pregle dkaj spec. po ORL za da iskluchi vospalenie na sinusi..Duri ne s eiskluchuva poseta na ochen lekar za da se proveri vidot..AKo seto toa e okej, togash nema potreba od panika i zagrizhuvanje....Otkoga kje gi napravite ovie konsultaciski pregledi ,Ve molam da mi odgovorite shto se sluchi i kako e kjerkichkata...Pozzi i Ve ochekuvam ...user posted image

(Одговор на членот Palce)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
20.1.2013 22:27:11   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Јас се извинувам што се мешам, но, протресувањето на дете не е добро воопшто,бидејќи и така мозокот трпи оштетувања. Ова го знам бидејќи доата читав на интернет, зошто и моето дете доста зајдуваше како мало и реагираше само кога ќе плеснев со рацете силно.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Bucka*

Д-р Москова,

Имам син кој за еден месец ќе полни две години. Кога беше бебе, односно до кај 9, 10 месеци, често се случуваше да заоѓа од плачење. Ќе му дувнев во лицето и веднаш земаше воздух. Тоа не му се случува веќе долго време, веројатно бидејќи е сега веќе поголем, НО вчера се случи повторно и овојпат беше стварно драматично. Толку силно заплака и зајде, што речиси 15-20 секунди беше без воздух, му помодре устата и лицето, дури и изгуби контрола на главата и ја зафрли наназад. Дував, но џабе беше. Не знам како наеднаш успеа да вдише воздух и се врати. После се беше вообичаено, си играше, трчаше, се смееше, а јас не можев да се средам цел ден од стресот. Инаку, немаше никаков повод за плачење, значи не се удри претходно или нешто слично, туку наеднаш почна да плаче.

Дали има потреба да сум загрижена? Дали може ваквиот недостаток на кислород да предизвика оштетување на мозочето или срцето? И дали да консултирам детски кардиолог во врска со ова?

Би ви била благодарна ако ми одговорите, поздрав.

pochituvana,
Ova se zborovite na D-r Moskova:
1.Mozhebi e vo prashaanje nekoja iznenadna bolka ( primer bolka vo uvo) koja odi so takov intenzitet pa deteto pochnuva vednash da plache,a bidejkji Vie ste imale iskustvo so toa ste znaele deka mozhebi pak taka kje reagira ..... Nema potreba od zagrizhenost ...toa e chesta pojava kaj decata pa namesto da mu duvnete treba barem jas taka mislam da go protresete deteto ....Ako seushte ne mu se komplet zatvoreni fontanelite dobro e da se napravi eho na mozocheto no po procenka na pedijatar ili pedijatar- nevrolog.....
2.Inaku okolu mozhni konslutacii slobodno konsultirajte pedijatar -nevrolog i kardiolog koj kje vi objasni kako podobro da se spravite vo dadena situacija...,i da ne se panichite..Pozz ......Pochituvani,
Ako " zajduvanjeto " e predizvikano od plach i ne e za zagrizhuvanje no plach so gubenje na kontrola na glavata i zafrlanje na nazad bara ponatamoshni isleduvanja...Jas Vi napomenav d as ekonsultirate so Pedijatar-nevrolog koj po samiot klinichki pregled kje predlozhi ili iskluchi pravenje na ispituvanje shto vkluchuva sledenje na mozochnata aktivnost ...( istoto ispituvanje mozhe da se pravi vo mir, vo son,i vo tek na budenje) ....Zashto " zajduvanje" pri plach od bolka e chesto i benigno,i samo so vozrasta se povlekuva no zafrlanje na glavata nanazad so mozhno gubenje na svest...A okolu sovet so kardiolog ne sum obavezno da s enapravi ,mozhe no mislamm deka nevrologot e ovde kluchna alka...Pozz i se nadevam na izvrshen pregled i ishod od istiot ....Ve pozdravuvam ...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
20.1.2013 22:33:00   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Pozdrav za doktorkite.
Mojata golema kerkicka ima polni 5 godini. Cesto e bolna i pie antibiotici. ( odi vo gradinka )
Ednas pojdovme na pulmolog i taa ne sovetuvase da zememe Brohno Vaxom ako prodolzi cesto da se razboluva.
Me interesira koga e najdobro i koga treba da se zapocne so Bronho vaxomot? Dali koga e deteto bolno ili mozebi treba da se zema koga e deteto zdravo?
Vi blagodaram mnogu sto ni soite na raspolaganje i Ve pozdravuvam.


Pochituvana,
Zemanjeto na Caps.Bronho-vaxom ili slichni imunostimulatori najdobro e da se zemaat pred sezona na grip ili nastinki...Najidealen period e od Oktomvri do dekemvri , no ne se iskluchuva da se zapochne i posle zabelezhani chesti infekti i antibiotski terapii....Bitno e da se zapazi intervalot i ako e neophodno da se zema i pokraj antibiotskata terapija..Znachi nautro na gldano ,sodrzhinata ood kapsulata vo mala sodrzhina na technost da se ispie ...Nema potreba da se cheka da ozdravi deteto,zashto na primer ako Vie ste zapochnale so primanje na kapsulite dodeka e deteto zdravo na primer mesec Oktomvri i toa od prvi do 10-ti , i posle napravenata pauza od 20 dena vi sledi pak period na zemanje od 10 dena i togash deteto se razboli,nema nikakva potreba od prekinuvanje zashto so toa sme go prekinale rezhimot i ritamot na zemanje na imunostimulatorot....Odgovorot e da,mozhe de se zeme, i toa i vo period koga e deteto pod infekt ...Pozz i sekoe dobro ...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.1.2013 14:53:00   
barbi83
zdravo doktorke
sakam da ve prasam za sovet kerkata mi e godina i pol stara pred nekoj den mi povrati dva tri pati bevme na lekar i ja pregledaa i napravija i krvna slika i nema nisto se e vo red ni dadoa ampuli pro life i elektroliti na humana ampulite si gi pie bez problem a elektrolitite samo pola okolu 100 ml.a deneska ne saka ic nisto da pie si kasna malku kompir varen i malku jogur i smoki i toa e a i mleko i davam uste si cica ama snagata i e omalaksana ne saka da si igra samo vo raci da ja drzam pa sto ke me sovetuvate a ne povraka veke od vcera sabajle nema povrateno i proliv nema.pa kako da i ja vratam silata ne mozam veke vaka da ja gledam tazna

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
25.1.2013 15:54:28   
Bilence2
Pocituvana doktorke,
Mojot 6 godisen sin sega gi menuva zapcinjata i gornata leva edinica nikako ke saka da izleze. Skoro 4 meseci e izvadeno mlecnoto zapce, mestoto e podueno no zapceto ne izleguva. Treba li da bideme zagrizeni i dali treba da odime na stomatolog ili da.socekame samo da nikne? Prasuvam vaka, bidejki i jas koga sum bila mala isto dolgo.vreme ednata edinica ne mi izleguvala, pa posle sama niknala bez problemi. Ima li nesto da.se.stori ili samo da.cekame?

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот barbi83)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
26.1.2013 1:17:10   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: barbi83

zdravo doktorke
sakam da ve prasam za sovet kerkata mi e godina i pol stara pred nekoj den mi povrati dva tri pati bevme na lekar i ja pregledaa i napravija i krvna slika i nema nisto se e vo red ni dadoa ampuli pro life i elektroliti na humana ampulite si gi pie bez problem a elektrolitite samo pola okolu 100 ml.a deneska ne saka ic nisto da pie si kasna malku kompir varen i malku jogur i smoki i toa e a i mleko i davam uste si cica ama snagata i e omalaksana ne saka da si igra samo vo raci da ja drzam pa sto ke me sovetuvate a ne povraka veke od vcera sabajle nema povrateno i proliv nema.pa kako da i ja vratam silata ne mozam veke vaka da ja gledam tazna

Pochituvana,
Jas bi Vi predlozhila povtorna krva slika zashto mozhe da recheme da se rabotelo za stomachen virus koj prvo napagja meshe( creva) a potoa dishni patishta ..Ili pak mozhe i drugo..Osven stomachen da ima nakalemeno i respiratoren virus ( ovoj sezonskiov) i toa da ja pravi omalaksana...Gledajte da bide na chaj nane , kupena ( vo shishe ) obichna voda,supa so dovolno morkov rendan,kompir ,oriz,no nemojte da i davate smoki.( sok vo nikoj sluchaj!!!! )..Odete slobodno so nekoi solenki ( pereci,Hello stapchinja i sl.) ..Znachi jas pretpochitam povtorna krvan slika ,mozhebi kje treba eden sistem ( iako e toa chista solena voda) no taa bidejkji edvaj pie elktroliti teshko deka kje uspeete lesno da ja vratite silata i da ja rehidrirate ... Molam za ushte edna krvna slika i mochka po mozhnost i napishetemi gi rezultatite , pa kje vidime shto ponatamu..Pozz ...user posted image

(Одговор на членот barbi83)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Koj mesec
Jana9

Koj mesec ke odite na letuvanje?

Juni (0%)

Juli (50%)

Avgust (50%)

Septemvri (0%)

Oktomvri (0%)

Nema da odime (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!