|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 11:49:53   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kockicka

Mene me interesira vasiot stav kon vakcinite konkretno za Mrp,nas ni stigna pokana , datata koga e zakazana ke imame 12 meseci i 10 dena seuste nemame probano belka ( so isklucok vo domasni kiflicki ili nesto sto ne sum znaela deka sodrzi no seto toa e vo mali kolicini) isto taka da potenciram deka od strana na nasiot pedijatar ni e zabraneto da konzumirame belka citrusni ovosja i riba bidejki spored nego sme skloni na alergija i imavme konstantirano slab autopicen dermatit i sega sum vo dilema sto da pravam
Blagodaram i pozdrav

Znachi , najnoviot stav na asocijacijata na pedijatri od USA i Evropskata ,a so toa i nashiot e deka bebeto ako e alergichno na jajce ne smee da se vakcinira samo od edna vakcina ( Grip - laiv bakcina ) a site drugi mozhe...Znachi slobodno so vakcina MRP...Ako sakate slobodno mozhete da iskonsultirate imunolog ,samo da go slushnete istoto mislenje ...smetam deka nema kontraindikacija Vasheto dete da ja prima vakcinata ....Pozz...user posted image

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 11:52:32   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Dr,
Imam 8 mesecna kerka...nekolku utra po red koga stanuva primetuvam pod levata vega kako malo crvenilo (kolku grebnatina so nokt ) koe posle 1-2 casa se gubi samo od sebe , cel den ne,ma nisto i slednoto utro pak se pojavuva so istata golemina i na istoto mesto...po teloto nema
Bas toa i go pomisliv prvoto utro , deka triejki si gi ocinjata se grebnala , ama ne e toa zatoa sto e sekogas na isto mesto , nova hrana nemame vovedeno za da e alergija
Dali treba da konsultiram dermatolog ? Dali treba da pravime dermatoskopija ?
Blagodaram :))

Definitivno se raboti za nekoja kozhna promena ...Shtom ne e grbnatinka...Megjutoa za da se vidi shto e najdobro e da konsultirate dermatolog koj kje proceni dali e neophodna dermatoskopija ili od samiot fisikalen pregled kje zakluchi za shto se raboti ....pozz i posetete kozhen lekar pa kje vidime za rezultatite posle pregledot ....Me interesira shto kje napravite ...pozz..user posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 11:58:55   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: saja1

Pocituvana Doktorke !!!

Imam edno prasanje do vas.
Imam kerka skoro 15 meseci,od pred skoro 1,5-2meseci pocnaa da i se nafrlaat obravcinjata (prvicno mislev od racete sto i se non stop vo usta sto i se prnjavi bidejki se faka....od bacuvanje...)
ali crveniloto se poveke se zgolemuvase,stanaa mno suvi obrazite i taman ke pomislam s epovleklo toa uste poveke ke se vospali.
ja odnesov na lekatr i mi predlozia alergotest na hrana i napravivme. pri citanjeto dr. bese zbuneta i neznaese dali edniot reagens e pomesan od drugiot(ja prasuvase sestrata dali proteklo mlekoto,nakaj jajceto...)
i na kraj ni kazaa deka e alergicna na jajca ( na mleko NE) pilesko,recna riba,kikiriki,jagodi.
i pokraj toa sto veke ne i davam d ajade od ovie raboti liceto i e seuste crveno duri i do sega ne i bilo tolku prosireno:(((

i se posomnevav da ne e alergicna i na mleko bidejki nesto mi e somnitelno so rezultatot,pa od vecerva pocnavme d apieme hipp hipoalergeno mleko i za sreka go pie...

kazete mi sovet i dali da i davam jogurt,kiselo i proizvodi sto ima kravjo mleko ili se da trgnam od menito izvesno vreme:(
a do 13 meseci cicase i potoa prodolzivme so tetrapak-dukat so 7 vit.

blagodaram mnogu
pozdarv i sekoe dobro:)

Pochituvana, ako e neshto od hrana so koe vasheto bebe doshlo vo kontakt znachi kasnalo ,hranata kompletno se resorbira vo crevata taka shto bi trebalo ispipot da se javi na celo telo ,....,ne mozhe da se odbere samo lice i na toa mesto samo da se javuva...Smetam deka tuka e neshto vo vrska so detergentot koj go koristite ili odreden omeknuvach ..Znachi ako e toj od grupata na Ariel,lenor,Merix,tide, golema e vreojatnosta deka isipot e od toa..Znachi so samoto potenje na liceto del od detergentot od navlakata od pernicheto se rastvara i pravi takvi kozhni manifestacii ...Pomislete na toa i...Ili proverete za mozhna reakcija na volna ,perduvi koi se najchesti alergeni i prichini za takvi pojavi ..Pozz..user posted image

(Одговор на членот saja1)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 12:02:22   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Happy mummy

Pocituvana Doktorke,
Moeto since e veke 9.5meseci.Na poslednata proverka na krvta pred dve nedeli hemoglobinot bese 110.Maticniot doktor ni rece deka toa e na dolnata granica i treba da se raboti na pokacuvanje.Sto bi mi preporacale?Kako na najbrz i najzdrav nacin preku ishranata da go regulirame HGBot? Inaku seuste cica,bidejki odam na rabota cica nasabajle i posle 17h ednas i preku tekot na nokta,a denski praktikuvam da ima eden ovosen obrok pojacan so biskviti,zelencukov ili mesen i navecer pred spienje mlecen,a izmegu ima uzinka.Ima 9.100kg i se drugo e vo red,dobro napreduva,ima osum zapcinja,samo uste da go popravime HGB.
Odnapred Vi blagodaram

pochituvana.za ozrasta vrednosta na Hgb e vo red ..znachi ona shto vie treba da go pravite e preku ishrana( znachi sekako da ima mesen obrok,spanakj,cveklo mozhe sekako i obavezno i slobodno po dve tabletki vit C od 50 mg ....koi kje pomognat zhelezoto shto go vnesuva so hranata da se resorbira i da se popravi Hgb-ot ....Odlichni ste ,prodolzhete taka..pozz..user posted image

(Одговор на членот Happy mummy)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 12:08:58   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: marina111

Здраво др.Билјана
Во 2003 год.родив машко бебе во 33 гн со дијагноза meningimielocela o lumbosacralna regija оперирано и ок е ако можете да ми ги објасните следниве испитувања и резултати ке ви ги препишам од отпусното писмоuser posted image
---na priem masko nov.lesno dispnoicno hipotono.koza i vidlivi ligavici uredni koloririaniPMTreducirano Na auskultacijana beli drobovi vezikularno disenje proprateno so naod na vlazni bronhiticni hrkulki obostrano
---krvna slika Hb157 Er4.41 Le6.6 Tr354 Hct50.5% glikemija7.8 Kreatinin50 urea2.8 total bili.68 direk.12 indire.bili.56
---Transaminazi AST31 ALT 25 Total protoini61 Albumini29 ABS:so znaci na acidoza CRP7.51.7 36.71 4.91 4.91
-----deteto bese postaveno na infuziona i dvojnaAB terapija--TOLYCAR
ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ МИ ШТО СЕ СЛУЧУВАЛО ТОГАШ И ЗА ШТО ЈА ПРИМАЛО ОВА ТЕРАПИЈА

Pochituvana,milo mi e shto e reshena meningomielocoelata vo regijata ....toa e odlichno......lesnodispnoichno ( lesno otezhnato dishenje) , PMT -potkozhno masno tkivo namaleno, na slushalka imalo bronhitichni promeni na dvete belodrobni krila zatoa e i postaveno na antibiotska terapija so Tolycar ....Imalo pokacheni vrednosti na bilirubinot i acidoza - toa znachi na ponaroden jazik zakiseluvanje na organizmot shto mu prechi vo funkcioniranjeto - znachi metabolna promena koja mozhe da se reshi ,zatoa bilo i takvo negovoto dishenje . ako toa ne se sredi mozhe da dojde do oshtetuvanje na mozocheto ...i ste imale visoko CRP shto znachi akuten infekt ...Imeno CRP znachi C-reaktiven protein koj ni ukazhuva za nekoja akutna sostojba koja verojatno ovde po postavuvanjeto na dvojna Ab terapija bila uspeshno reshena ...Bitno e shto sega ste ok i sostojbata so memingomielocoelata e reshena ...Za pozdrav ....Sekoe dobro ...i bidete spokojni ...user posted image

(Одговор на членот marina111)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 14:23:39   
marina111

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: marina111

Здраво др.Билјана
Во 2003 год.родив машко бебе во 33 гн со дијагноза meningimielocela o lumbosacralna regija оперирано и ок е ако можете да ми ги објасните следниве испитувања и резултати ке ви ги препишам од отпусното писмоuser posted image
---na priem masko nov.lesno dispnoicno hipotono.koza i vidlivi ligavici uredni koloririaniPMTreducirano Na auskultacijana beli drobovi vezikularno disenje proprateno so naod na vlazni bronhiticni hrkulki obostrano
---krvna slika Hb157 Er4.41 Le6.6 Tr354 Hct50.5% glikemija7.8 Kreatinin50 urea2.8 total bili.68 direk.12 indire.bili.56
---Transaminazi AST31 ALT 25 Total protoini61 Albumini29 ABS:so znaci na acidoza CRP7.51.7 36.71 4.91 4.91
-----deteto bese postaveno na infuziona i dvojnaAB terapija--TOLYCAR
ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ МИ ШТО СЕ СЛУЧУВАЛО ТОГАШ И ЗА ШТО ЈА ПРИМАЛО ОВА ТЕРАПИЈА

Pochituvana,milo mi e shto e reshena meningomielocoelata vo regijata ....toa e odlichno......lesnodispnoichno ( lesno otezhnato dishenje) , PMT -potkozhno masno tkivo namaleno, na slushalka imalo bronhitichni promeni na dvete belodrobni krila zatoa e i postaveno na antibiotska terapija so Tolycar ....Imalo pokacheni vrednosti na bilirubinot i acidoza - toa znachi na ponaroden jazik zakiseluvanje na organizmot shto mu prechi vo funkcioniranjeto - znachi metabolna promena koja mozhe da se reshi ,zatoa bilo i takvo negovoto dishenje . ako toa ne se sredi mozhe da dojde do oshtetuvanje na mozocheto ...i ste imale visoko CRP shto znachi akuten infekt ...Imeno CRP znachi C-reaktiven protein koj ni ukazhuva za nekoja akutna sostojba koja verojatno ovde po postavuvanjeto na dvojna Ab terapija bila uspeshno reshena ...Bitno e shto sega ste ok i sostojbata so memingomielocoelata e reshena ...Za pozdrav ....Sekoe dobro ...i bidete spokojni ...user posted image


премногу ви благодарам прекрасна стеuser posted image user posted image

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 14:40:44   
eli07
Doktorke ve molam uste edno kratko prasanje povrzano so prethodnoto.Dali mislite deka ima razlika vo majcinoto mleko t.e dali ima poslabo i pokaloricno mleko.Prasanjevo go postavuvam poradi odgovorot sto mi go dadovte deka treba sin mi prvo na edna grada pa na druga da go dojam i edno cicanje da bide okolu 30 min.Moeto bebe cica 5-10 min. i toa samo od edna grada (nekogas ne ja docicuva potpolno) i pak si kacuva na kilaza mnogu.Zatoa mislev da ne e moeto mleko dosta kaloricnouser posted image user posted image

(Одговор на членот marina111)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
4.12.2012 17:28:28   
ema28
pozdrav doktorke! imam 10 mesecno bebe i na obravcinata i pod vegite mu se pojavuva crvenilo ova crvenilo mu e od koga imase 2 meseci i do den denes ne mu e zaginato bevme vo sk vo det bolnica kozle napravivme alergotest na hrana i rezultatoe e negativvven eve i denes povtorno mu e vospaleno na obravcinata i pod vegite ve molam za sovet i ali treba da posetime kozen lekar pozdrav i falauser posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.12.2012 0:06:33   
Nardi
Ke ve zamolamza odgovor i na edno moe prasanje!
Imam sin 8,5 meseci...Roden e vo 31g.n.Do sega sme super,gi stignavme vrsnicite ushte na 4-ot mesec.
Prasanjeto se odnesuva na ishranata..Znaci seusthte mu nemam dadeno sheker,sol,gluten.Konzumira sega-zasega samo fruktoza i celosno organska hrana sto ja kupuvam od edno selo.I mesoto sto mu go davam e domashno od tamu.Nemame probano biskvita,niti lebce (zaradi glutenot)
Dali da prodolzam vaka ili poleka mozam poopushteno??
Pozdrav i fala vi odnapred!

(Одговор на членот ema28)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.12.2012 8:27:15   
Cipi Ripi
Поздрав докторке! Син ми е 7 месеци и вчера кога бевме на контрола педијатарот ми рече дека можам да му давам сирење со палента но тоа да биде младо. Кога дојдов дома свекрва ми категорично рече дека не смеело да се дава младо сирење на бебе затоа што не било извриено и ќе фатело салмонела. Ве молам за совет, и какво сирење препорачувате(па дури посочете и фирма) Ви благодарам однапред.

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.12.2012 23:26:17   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Doktorke ve molam uste edno kratko prasanje povrzano so prethodnoto.Dali mislite deka ima razlika vo majcinoto mleko t.e dali ima poslabo i pokaloricno mleko.Prasanjevo go postavuvam poradi odgovorot sto mi go dadovte deka treba sin mi prvo na edna grada pa na druga da go dojam i edno cicanje da bide okolu 30 min.Moeto bebe cica 5-10 min. i toa samo od edna grada (nekogas ne ja docicuva potpolno) i pak si kacuva na kilaza mnogu.Zatoa mislev da ne e moeto mleko dosta kaloricnouser posted image user posted image

Pochituvana,
Nema slabo ili jako majchino mleko...Vasheto mleko denes e takvo kakvi shto mu se potrebite na Vasheto sinche, utre e takvo kakvo za utre shto treba da bide...Nema slabo ili jako majchino mleko....Poentata so doenje so dve dojki e so cel , da imame efikasen podoj, znachi 5-10 min na edna dojka pa na druga 5-10 min,zashto bebeto cica i toa e teshka fizichka rabota (napor ) za nego ....Ako vie na primer ste pochnale podoj so desna dojka,i vasheto bebe normalno ne ja docica, nareden podoj pak kje pochnete so nea , bidejkji pominalo dovolno dolgo vreme, vie ste se odmorile , ste dozvolile da nadojde mleko i da imate bash dobar podoj....Ona shto s eveli pogolema kalorichnost e vo t.n posledno mleko ,mlekoto koe ostanuva ili se iscicuva pri kraj na doenje,toa e bogato so povekje proteini i masti....A kachuva na kilazha normalno,i kako shto gledam nego mu e dovolno doenje i samo od edna dojka ...user posted image user posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.12.2012 23:33:31   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: ema28

pozdrav doktorke! imam 10 mesecno bebe i na obravcinata i pod vegite mu se pojavuva crvenilo ova crvenilo mu e od koga imase 2 meseci i do den denes ne mu e zaginato bevme vo sk vo det bolnica kozle napravivme alergotest na hrana i rezultatoe e negativvven eve i denes povtorno mu e vospaleno na obravcinata i pod vegite ve molam za sovet i ali treba da posetime kozen lekar pozdrav i falauser posted image

Ako alergoloshkite ispituvanja se negativni,vo prilog odi da e vo prashanje alergen od tipot na detergent,omeknuvach,pamuk,volna,perduvi itn , znachi golemo vlijanie ima prashokot so koj gi perite alishtata i navlakata na koja lezhi bebeto..Znachi ne treba da koristite prashok od slednive : ariel, tide,faks,merix ili lenor od omeknuvach ...Bidejkji toa se mnogu jaki hemikalii postoi mozhnost bebeto koe se poti,da rastvara del od detergentot so koj se perat alishtata vo kontakt so kozha nastanuva alergiska reakcija koja rezultira so isip....Ne daj bozhe upotreba na smoki,bitolsko mleko ili jogurt ( ima mn kazein vo istite - fosfoprotein koj e odgovoren za dosta alergiski promeni..No ako e neshto od hranata bebeto sigurno kje ima isip na golem del od teloto..Alergijata od hrana ne poznava mesta na pojavuvanje ....Znachi nema sega da recheme da se isipi samo pod vegja ili obravchinja,....Hranata se raznesuva po cela cirkulacija taka shto bi ochekuvale po celo telo ....Barajte prichina vo nekoja hemikalija ili neshto so shto obravchinjata doagjaat vo kontakt...Kako kontakten alergiski dermatit..Sekoja vasha molba za pomosh e moja zapoved ....pozz ....user posted image

(Одговор на членот ema28)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.12.2012 23:37:58   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Поздрав докторке! Син ми е 7 месеци и вчера кога бевме на контрола педијатарот ми рече дека можам да му давам сирење со палента но тоа да биде младо. Кога дојдов дома свекрва ми категорично рече дека не смеело да се дава младо сирење на бебе затоа што не било извриено и ќе фатело салмонела. Ве молам за совет, и какво сирење препорачувате(па дури посочете и фирма) Ви благодарам однапред.

Znachi slobodno da go poslushate Vashiot pedijatar ..Se slozhuvam ...da mlado sirenje koe ne e podlozheno na solenje....No,istoto da bide kupeno kako pakovano , nikako vo nikoj sluchaj nekade od pazar ( zaradi mozhnost od Bruceloza) iako denovive sldime po mediumi deka vekje Makedonija ja iskorenuva Brucelozata..sepak za sekoj sluchaj pakovano belo mlado sirence( ABC, Megle, dukat mozhebi ima ...) a se so cel da ne se vnesuva sol ,zashto ne smee...Toa bi mu dalo podobar vkus na zelenchukoviot obrok koj go podgotvuvate .....Pozz do Vashiot pedijatar i do Vas...I do sincheto se razbira....user posted image user posted image

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
6.12.2012 23:44:22   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nardi

Ke ve zamolamza odgovor i na edno moe prasanje!
Imam sin 8,5 meseci...Roden e vo 31g.n.Do sega sme super,gi stignavme vrsnicite ushte na 4-ot mesec.
Prasanjeto se odnesuva na ishranata..Znaci seusthte mu nemam dadeno sheker,sol,gluten.Konzumira sega-zasega samo fruktoza i celosno organska hrana sto ja kupuvam od edno selo.I mesoto sto mu go davam e domashno od tamu.Nemame probano biskvita,niti lebce (zaradi glutenot)
Dali da prodolzam vaka ili poleka mozam poopushteno??
Pozdrav i fala vi odnapred!

Pochituvana,
Sol i sheker sekako i nema da davate nezavisno dali e toa prematurno ili zrelo novorodeno, a kako shto spomenuvate gi stignavte vrsnicite ,znachi se e okej...Smetam deka netreba da imate nedoumica okolu upotreba na gluten ( slobodno vovedi biskvita-plazma na primer i kje vidime dali ima nekakva reakcija ...Jas smetam deka ne bi trebalo da projavi ....Mene me interesira dali mozhebi ima prichina nekoja poradi koja davate melko bez gluten ,dali e dokazhana intolerancija na gluten..Ako toa ne e taka, slobodno kje vovedite i leb,biskvita,blago mleko koe kje si go kupite od market....Mora da se naviknuvame poleka poleka....No,sekoja novivna koja kje ja vovedish kje ja pochnesh zasebno...znachi edno po edno
denes edna biskvita ,utre dve meleni so ovoshnata kasha da dobiesh obrok i kje vidime dali kje se javi nekoja reakcija...Ako ne,kje pochnesh postepeno i so leb ...Nema zashto da se plashish i ogranichuvash...Namesto sol ( mlado pakovano kupeno belo sirence-ne od pazar , maaaalku vegeta-Podravka mn malku samo kolku zelenchukovata kasha da dobie na vkus nishto povekje ......Samo hrabro i napred ......Ve pozdravuvam......sekoe dobro....user posted image

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.12.2012 15:28:16   
Marina I
Pozdrav Doktorke
Moeto since e 8 ipol meseci, veke cela nedela mu e zatnato noseto,na pocetokot tecese bistra vodicka, a sega veke beluznavi so malku zelenikava boja.Mu stavam marisol kapki i posle 5 min so pumpica, izleguvaat, nekogas ne,zavisi. Mi kazaa i majcino mleko vo noseto, omeknuvale mrsolcinjata za da polesno izlezat??? Bris od nose ne sme zemale, mi e strav malce da odam vo bolnica, ima mnogu virusi,me interesira dali ima nekoi vidlivi simptomi sto moze da se prepoznae bakterija vo noseto,ne kasla, nema temperatura, samo zatnato nose, najmnogu se oseka koga cica. Dali da prodolzam da mu gi vadam so pumpica, dali da odime za bris, dali samo po sebe pominuva???? Fala mnogu pozzz

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.12.2012 16:28:51   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marina I

Pozdrav Doktorke
Moeto since e 8 ipol meseci, veke cela nedela mu e zatnato noseto,na pocetokot tecese bistra vodicka, a sega veke beluznavi so malku zelenikava boja.Mu stavam marisol kapki i posle 5 min so pumpica, izleguvaat, nekogas ne,zavisi. Mi kazaa i majcino mleko vo noseto, omeknuvale mrsolcinjata za da polesno izlezat??? Bris od nose ne sme zemale, mi e strav malce da odam vo bolnica, ima mnogu virusi,me interesira dali ima nekoi vidlivi simptomi sto moze da se prepoznae bakterija vo noseto,ne kasla, nema temperatura, samo zatnato nose, najmnogu se oseka koga cica. Dali da prodolzam da mu gi vadam so pumpica, dali da odime za bris, dali samo po sebe pominuva???? Fala mnogu pozzz


Pochituvana,
Ako imate problem samo so noseto , jas bi vi predlochila kapki Sinomarin koi kje gi stavate 4 pati dnevno po 1 kapka ,a potoa kje pochekate nekoe vreme ( 1-2 min) i kje zabelezhite dali kje kivne ili kje mu isteche sekretot,ako mu isteche okej,ako se vtechni mozhete so pumpica da izvlechete kolku shto mozhete ..Sinomarinot mozhe da se dava i 4 pati ,nemora na sekoi 6 h i toa povekje denovi...Posle sinomarinot za da dobieete prooden nos kje kupite kapki Effedrini hydrochloridi od 0.5 % i kje mu stavate posle sinomarinot znachi samo 3 pati na den i samo po edna kapka vo nozdra ....Istite kje gi primenuvate samo 5-6 dena i kje prekinite...Ako i posle ova imate problemi so noseto ,ne kje e losho da se napravi bris od nos....Prvo probajte vaka...Za da ne se maltretirate po institutite ,bidejkji mozhete da nastinete povekje...Pozz user posted image

(Одговор на членот Marina I)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.12.2012 18:02:03   
Gjuce
Почитувани Др. имам 2 прашања за вас. Мојот син сега има полни 6 месеци, цицаше до полни 4 а на почетокот од 5-от месец веќе немав млеко а и тој самиот одбиваше да цица. Сега пие козјо млеко домашно, дали тоа е во ред сакам ваше мислење.
Второ уште пред да наполни 40 дена имаме проблем со носето, нон-стоп му е затнато ставаме физиолошки и го чистиме со пумпа.Во последно и кашла шлајм ама го искашлува и го повраќа.Кога го носиме на матичен педијатар докторката вика дека нема ништо на гради. Ќе ве замолам за ваше мислење
Голем поздрав и ви благодарам

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.12.2012 21:45:01   
elenak
Почитувана докторке, ги следам вашите совети и се восхитувам на вашата стручност. Па во недостаток на квалитетен педијатар во нашиов град морам да побарам Ваше мислење и да Ви одземам малку време.
Ќерка ми во четвртокот поручек стана од спиење со температура. Беше околу 38 (не многу) но бидејќи ни беше прв пат во овие 11,5 месеци не можев да ја гледам така малаксана и зацрвенета во обравчињата и и дадов Далерон сирупче. Т не се симна па ја однесовме кај матичната, која не можеше убаво да и го види грлото ама рече дека демек видела гнојuser posted image Без да биде сигурна во тоа ни препиша сируп Оспен и ми рече да ја однесам утредента. Мислам дека ни даде многу јак антибиотик ама јас како неискусна мајка потрчав да го купам и одма почнав да и давам. Утредента се испостави дека нема гној, само многу црвено грло.
Тоа што ме загрижи е дека детево ми се смени 100% после ова. Три дена мака мачиме со заспивање, не шета по 3 саати во раните утрински часови и секој мој обид за заспивање е кошмар и за неа и за мене. Дури и откако ќе заспие се буди со плачење и тоа трае цела ноќ, кенкање,плачење, лулање, шетање. Помислив дека можеби се работи за вадење заби, но имаме комплет единици и двојки и ваква мака немавме со нивното излегување. Гледам дека четворките и се познаваат ама забче на излегување има набрекнато,тврдо непце, па пред да пукне проѕирно а ова не изгледа така. Единствено што ми преостанува да мислам е дека има некаква реакција на антибиотикот, дали е тоа можно?
Да напоменам и дека има намален апетит, не знам на што се должи и тоа.
Ви благодарам. Поздрав


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Gjuce)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.12.2012 11:22:09   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Почитувана докторке, ги следам вашите совети и се восхитувам на вашата стручност. Па во недостаток на квалитетен педијатар во нашиов град морам да побарам Ваше мислење и да Ви одземам малку време.
Ќерка ми во четвртокот поручек стана од спиење со температура. Беше околу 38 (не многу) но бидејќи ни беше прв пат во овие 11,5 месеци не можев да ја гледам така малаксана и зацрвенета во обравчињата и и дадов Далерон сирупче. Т не се симна па ја однесовме кај матичната, која не можеше убаво да и го види грлото ама рече дека демек видела гнојuser posted image Без да биде сигурна во тоа ни препиша сируп Оспен и ми рече да ја однесам утредента. Мислам дека ни даде многу јак антибиотик ама јас како неискусна мајка потрчав да го купам и одма почнав да и давам. Утредента се испостави дека нема гној, само многу црвено грло.
Тоа што ме загрижи е дека детево ми се смени 100% после ова. Три дена мака мачиме со заспивање, не шета по 3 саати во раните утрински часови и секој мој обид за заспивање е кошмар и за неа и за мене. Дури и откако ќе заспие се буди со плачење и тоа трае цела ноќ, кенкање,плачење, лулање, шетање. Помислив дека можеби се работи за вадење заби, но имаме комплет единици и двојки и ваква мака немавме со нивното излегување. Гледам дека четворките и се познаваат ама забче на излегување има набрекнато,тврдо непце, па пред да пукне проѕирно а ова не изгледа така. Единствено што ми преостанува да мислам е дека има некаква реакција на антибиотикот, дали е тоа можно?
Да напоменам и дека има намален апетит, не знам на што се должи и тоа.
Ви благодарам. Поздрав


Pochituvana,
1.toa shto mi kazhuvate deka deteto kemka,plache i gledate deka chetvorkite se poznavaat ,a ne se izlezeni nemora da chekate da se nabreknat ( mozhe ushte sega da chuvstvuva bolka)..Jas bi vi rekla da zemete Sol.Dentinox so koj kje go premachkuvate nepceto,tamu kaj shto se ochekuva izlez na zapche i do 4 pati dnevno....
2.Bidejkji se raboti za mnogu crveno grlo,deteto sekako deka prvite dva tri dena kje odbiva da jade ( osobeno cvrsta hrana),znachi ima mnogu bolka, a okolu sirupcheto vashiot pedijatar voopshto ne zgreshil ( Vi dal prekrasen bezazlen preparat koj go davame kaj takvo crveno grlo) Znachi bez zagrizhuvanje i ochajuvanje sirupot e najmalku toksichen od bilo koj drug na pazarot i slobodno da go davate minimum 7 dena..Sostojbata kje se reshi,bez grizhi...Tochno,deteto e smeneto,ima infekt i ne mozhe da ima ista aktvinost kako dosega i ist apetit...Ama toa kje trae dodeka ne se sredi sostojbata so grloto...Posle toa vie kje go imate istoto dete...Znachi bez paniki i grizhi....Golem pozz do vas i sekoe dobro ...user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.12.2012 11:44:20   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gjuce

Почитувани Др. имам 2 прашања за вас. Мојот син сега има полни 6 месеци, цицаше до полни 4 а на почетокот од 5-от месец веќе немав млеко а и тој самиот одбиваше да цица. Сега пие козјо млеко домашно, дали тоа е во ред сакам ваше мислење.
Второ уште пред да наполни 40 дена имаме проблем со носето, нон-стоп му е затнато ставаме физиолошки и го чистиме со пумпа.Во последно и кашла шлајм ама го искашлува и го повраќа.Кога го носиме на матичен педијатар докторката вика дека нема ништо на гради. Ќе ве замолам за ваше мислење
Голем поздрав и ви благодарам

Pochituvana,
Pretpostavuvam deka Vasheto bebche jade dodatno tri obroci ( ovoshna ,zelenchukova,mlechna kasha i dve uzhinki od svezho ovoshje ) kako zamena za tri podoi ....Mislam deka toa vi e resheno..Okolu toa dali da se pie ili ne kozjo mleko ,smetam ne,osven ako toa e Vashe ili od vashi bliski pa kozata ne vnesuva nikakvi antibiotici ili hormoni koi se izlachuvaat vo mlekoto a potoa Vasheto bebe gi pie...Vtoro zaradi shto ne bi sakala da piete kozjo se mozhnite mnogu chesti alergiski manifestacii bilo tia da e na kozha ili vo oblik na kashlica( mozhebi kashlanjeto shlajm e od mlekoto?????????..Megjutoa ne ssum sigurno vo toa...toa mozhe da se ispita ako napravite prekin so istoto i namesto toa vnesete bilo koe drugo mleko osven Bitolsko( se dokazha deka Bitolskoto sodrzhi nekoi sostojki za zgolemuvanje na gustinata i zaradi mnogubrojnite alergiski isipi po telo i alergiski kashlici ne go predlagame...Mozhe da bide bilo koe kako Dukat,Zbregov,Vindija,alpsko mleko ili bilo koe od adaptiranite mleka ( Humana 2 ,Hipp 2,Aptamil2 ,Nan 2 itn ,mnogu gi ima na pazar...A,okolu noseto probajte so rastvor Sinomarin koj kje go kapite 4 pati po edna kapka vo nose, posle aplikacijata bebeto mozhe da kivne ili da se rastechni sekretoto vo nos pa vie so pumpica da izvlechete kolku mozhete ,a potoa d aaplicirate kapki Effedrini hydrochloridi od 0,5 % tri pati po 1 kapka vo nozdrva 5-6 dena vo kontinuitet ,kako eden vid terapija za nosot..Vkluchete i sir.Prospan zaradi shlajmot 2h 2 ili 2,5 ml ....se so cel da nemame nitu shlajm nitu sekret vo nosot...Ako i toa ne pomogne ochigledno treba da s enapravi krvna slika koja mozhe d ani kazhe da ne se raboti za nekoja infekcija pa kje treba nekoe sirupche da se vkluchi....zashto zaostanatiot sekret vo nos ,postojano,mozhe da bide prichina da se nakalemat mnogubrojni bakterii koi kje preizvikaat bolest...Pozz i sekoe dobro ...Za bilo kakvi dopolnitelni informacii prashajte,....user posted image

(Одговор на членот Gjuce)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.12.2012 12:05:52   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Почитувана докторке, ги следам вашите совети и се восхитувам на вашата стручност. Па во недостаток на квалитетен педијатар во нашиов град морам да побарам Ваше мислење и да Ви одземам малку време.
Ќерка ми во четвртокот поручек стана од спиење со температура. Беше околу 38 (не многу) но бидејќи ни беше прв пат во овие 11,5 месеци не можев да ја гледам така малаксана и зацрвенета во обравчињата и и дадов Далерон сирупче. Т не се симна па ја однесовме кај матичната, која не можеше убаво да и го види грлото ама рече дека демек видела гнојuser posted image Без да биде сигурна во тоа ни препиша сируп Оспен и ми рече да ја однесам утредента. Мислам дека ни даде многу јак антибиотик ама јас како неискусна мајка потрчав да го купам и одма почнав да и давам. Утредента се испостави дека нема гној, само многу црвено грло.
Тоа што ме загрижи е дека детево ми се смени 100% после ова. Три дена мака мачиме со заспивање, не шета по 3 саати во раните утрински часови и секој мој обид за заспивање е кошмар и за неа и за мене. Дури и откако ќе заспие се буди со плачење и тоа трае цела ноќ, кенкање,плачење, лулање, шетање. Помислив дека можеби се работи за вадење заби, но имаме комплет единици и двојки и ваква мака немавме со нивното излегување. Гледам дека четворките и се познаваат ама забче на излегување има набрекнато,тврдо непце, па пред да пукне проѕирно а ова не изгледа така. Единствено што ми преостанува да мислам е дека има некаква реакција на антибиотикот, дали е тоа можно?
Да напоменам и дека има намален апетит, не знам на што се должи и тоа.
Ви благодарам. Поздрав


Pochituvana,
1.toa shto mi kazhuvate deka deteto kemka,plache i gledate deka chetvorkite se poznavaat ,a ne se izlezeni nemora da chekate da se nabreknat ( mozhe ushte sega da chuvstvuva bolka)..Jas bi vi rekla da zemete Sol.Dentinox so koj kje go premachkuvate nepceto,tamu kaj shto se ochekuva izlez na zapche i do 4 pati dnevno....
2.Bidejkji se raboti za mnogu crveno grlo,deteto sekako deka prvite dva tri dena kje odbiva da jade ( osobeno cvrsta hrana),znachi ima mnogu bolka, a okolu sirupcheto vashiot pedijatar voopshto ne zgreshil ( Vi dal prekrasen bezazlen preparat koj go davame kaj takvo crveno grlo) Znachi bez zagrizhuvanje i ochajuvanje sirupot e najmalku toksichen od bilo koj drug na pazarot i slobodno da go davate minimum 7 dena..Sostojbata kje se reshi,bez grizhi...Tochno,deteto e smeneto,ima infekt i ne mozhe da ima ista aktvinost kako dosega i ist apetit...Ama toa kje trae dodeka ne se sredi sostojbata so grloto...Posle toa vie kje go imate istoto dete...Znachi bez paniki i grizhi....Golem pozz do vas i sekoe dobro ...user posted image

Vi blagodaram mnogu doktorke,pomisliv deka mozebi antibiotikot i predizvikuva voznemirenost zosto nekako se poklopuvaa rabotite.Samo sto ke I dadev sirup pocnuvaa epizodite na placenje I nesonica.Ako ne Vi e problem samo uste da mi kazete kolkava e preporacanata doza od sirupot,bidejki d-r ni rece 4 ml,vo apteka se zacudija i ni rekoa deka e dovolno 2,5 ml a na upatstvoto pisuva 1,25 ml.Znaci imame 11,5eseci,8 kg i pieme na 8 casa normalno po 4 ml kako sto ni kaza d-rkata ama zbuneta sum.Blagodaram uste ednas.


< Поракaта ја уредил elenak -- 10.12.2012 12:10:46 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.12.2012 17:16:59   
deluxe
Zdravo doktorke , bebusko nekolku pati imase probano kravjo mleko (razredeno) no mu se pojavi osip nad laktite kako crven krug so suva koza,malku luspesto deluva me interesira dali e toa nekoja alergija od mlekoto veke ne mu davam no sto da go premackuvam na suvoto mesto sigurno se raboti za atopicen dermatit,kazete mi so koja mast bi mozela da go premackuvam?? blagodaram i pozzz ne bi sakala da idime vo vasata ordinacija poradi sezonskite gribovi zatoa pisete mi

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.12.2012 7:58:06   
Malecka23
Imam bebce 3.5meseci od pocetokot sme na ad nan.No poslednive 3nedeli deteto ne saka da pie mleko go odbiva.smenivme cucli sisinja mleko u temna prostorija so muzika i sto uste ne no detevo po miris go oseka i vristi place ne saka ni da go proba.Bevme na pedijatar ni rekoa demek e period ke pomine mala bila za kasicki ili bilo sto.napravivme krvna slika eritrocitite i se namaleni malku pod dolna granica a Hbg i e edna edinica nad dolnata granica.Vo urinata imame bakterija leukociti i +za askorbinska k-na.sega pravime urino kultura.Bidejki ne mozev da izdrzam morav nesto da prevzemam na svoja raka za deteto da jade.Pocnav mlekoto da go mesam so orizova voda i davam kasicki-do sega banana ajbolko kompirce seto toa pak izmesano so mleko i orizova voda.Mlekoto pocna po malku da go pie a kasickite epten gi saka.Se konsultirav i so mojata maticna i ona mi rece da prodolzam so kasickite i da i davam kolku sto detoto saka.Me interesira vaseto mislenje sovet dali postapuvam pravilno i kako ponatamu so ishranata kolku kolicinski mozam da dadam bidejki gledam deka nekako deteto samo kako da si zamenuva obrok so kasicka i pravam domasni kasicki celo vo edna mala teglicka od 125g i toa e za dena no ete vcera probav i cela tegligcka si ja izede naednas i bese mnogu zadovlna i radosna.Da napomenam deka bebeto e veselo ne pokazuva nikakvi znaci deka nesto go boli kaka i mocka redovno.Od koga pocnam da i davam kasicki stolicata i se promeni prethodno bese premnogu zeleno pa posle imase i dijarea a sega e zlatno zolta.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.12.2012 10:49:31   
Ring
Zdravo Dr,
Od koja vozrast moze da se dava B-complex ? Kerka mi ima skoro 9 meseci, no imame problem so nejadenjeto...
Do pred 2 nedeli jadevme super, ama od koga pocnaa da ne macat zapcinja (T, nervoza , nespienje navecer ) ne saka da jade...ne saka da lizne , ne saka da proba...cicanjeto ni e svedeno na minimum.
Po 2-3 saata minimum e bez jadenje, bez cice i bez uzinka i koga ke treba da ruca ne otvara usta :(((
Zatoa razmisluvav da i dadam B-complex , moze ke i otovri apetit ?????
Dali smeam da i dadam ?
Pozdrav !!!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.12.2012 22:14:02   
raklav
zdr.vcera primivme vtora doza na di-te-per vo gazeto uste edna druga vakcina mislam deka e polio vo nodjeto i uste edna vo ustata hepatit b e sea me interesira taa vo gazeto na mestoto gade sto e bocnato malce e tvrdo dali e toa deka so pogolema igla e bocnato i meko mestoto ili e nesto drugo a crveno e od bockanjeto dali ke pomine za nekoj den i taa vo usta sto ja primi samo sto stignavme doma povrati malce pa sega nesum sigurna dali i vakcinata ja povratila ili ne a vo nodjeto e o.k pozz. cekam odgovor

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?