|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 13:35:24   
Hunny
Мила ние уште сме само на цицање, ама мислам дека павлака е рано да му дадеш, барем јас така мислам.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 13:44:01   
mila28

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hunny

Мила ние уште сме само на цицање, ама мислам дека павлака е рано да му дадеш, барем јас така мислам.

ti blagodaram Hunny, sin mi seuste si cica, vsusnost i podoite mu se glavna hrana,bidejki kako sto pisav kasi jade samo po 2-3 lazicki, moram da go naucam bidejki za 2 meseci pocnuvam so rabota a i on ima polni 6 meseci i edna nedela, neka pise nekoj koga se pocnuva so jogurt, pavlaka i kiselo mleko

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 13:53:22   
Calypso
Јогурт и кисело млеко можеш со 6 полни месеци да дадеш, а за павлака почекај. Јас лично дадов после година.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 13:57:42   
Beatris
Јас дадов павлака во исто време со киселото млеко и јогуртот, некаде околу 7 месеци

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 14:06:52   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Јас дадов павлака во исто време со киселото млеко и јогуртот, некаде околу 7 месеци


Исто и јас.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 14:25:08   
mila28
Vi blagodaram na site za odgovorot..jas ke probam denovive ke mu dadam malku, ke pocnam so jogurt bio balans.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 14:26:18   
*Elena*
Nie sme 7 meseci bez edna nedela, sin mi se davi vo jogurt i ovosen jogurt, se sto ne mu se dopagja, izmesano so jogurt si go jade. Pocnav i pavlaka da mu davam, ovosnite jogurti i doma mu gi pravam, so jogurt ili pavlaka zavisi od ovosjeto, pavlakata e pogusta i povkusna. Inaku na majcino mleko e uste, ima 4-5 obroka majcino mleko dnevno...pozz

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 14:39:38   
Andriance
Кој ќе ми каже како на бебе да му спремам леќа??? user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 14:43:59   
Beatris
Свари си ја нормално, како грашак на пр. Јас користам црвена леќа, била побогата со железо, така разбрав, и ја варам со телешко месо, ставам морков, пашкенат, патлиџан, кромид и магдонос и излегува ептен вкусно. Само А кога јадеше на почеток знаеше да и биде тешко на мешето, така да не му бутај многу, пак леќата е потешка, а може да му се бендиса па да не знае за доста user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 14:47:36   
vanessa30
Adrijance jas mu ja pravam kako za nas da se jade samo mu ja pasiram niz cedilka poradi luspite mi rekoa deka moze da mu zaletne od niv.
Inaku ja spremam isto kako gravot.

Ianku mojotuser posted image ne e merak mnogu na jogurot bidejki izgleda mu doaga dosta pokiselo, ali zatoa pavlaka si jadime.


< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 2.7.2012 14:50:40 >

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 14:50:11   
Beatris
Ете заборавив, и јас ја пасирам низ цедалка заради лушпите, не дека ќе залетнат туку потешко се варат. А останатиот зеленчук го пасирам

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 14:58:39   
mila28

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Nie sme 7 meseci bez edna nedela, sin mi se davi vo jogurt i ovosen jogurt, se sto ne mu se dopagja, izmesano so jogurt si go jade. Pocnav i pavlaka da mu davam, ovosnite jogurti i doma mu gi pravam, so jogurt ili pavlaka zavisi od ovosjeto, pavlakata e pogusta i povkusna. Inaku na majcino mleko e uste, ima 4-5 obroka majcino mleko dnevno...pozz

Elena a od koj jogurt mu davas? i pocna prvo so jogurt ili so pavlaka? Nie sme polni 6 meseci i edna nedela.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 15:06:24   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Nie sme 7 meseci bez edna nedela, sin mi se davi vo jogurt i ovosen jogurt, se sto ne mu se dopagja, izmesano so jogurt si go jade. Pocnav i pavlaka da mu davam, ovosnite jogurti i doma mu gi pravam, so jogurt ili pavlaka zavisi od ovosjeto, pavlakata e pogusta i povkusna. Inaku na majcino mleko e uste, ima 4-5 obroka majcino mleko dnevno...pozz

Elena a od koj jogurt mu davas? i pocna prvo so jogurt ili so pavlaka? Nie sme polni 6 meseci i edna nedela.


So jogurt pocnav, mu imam dadeno od bitolskiot(rozeviot) so 2,8 % maslenost i na zbregov isto so 2,8% maslenost...pavlaka isto od bitolskata so 12% maslenost.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 15:20:14   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Ете заборавив, и јас ја пасирам низ цедалка заради лушпите, не дека ќе залетнат туку потешко се варат. А останатиот зеленчук го пасирам


Јас не ги пасирам леќата и грашокот и гравот, така цели си ги јаде многу одамна веќе. Не сум знаела дека прави проблеми со стомакот?! Мене ми викаа да пасирам низ цедалка за да не му залетне, ама не знаев за ова со стомакот. А баш претходниот викенд кај моите изел две чинии леќа и после бил нервозен и ждригал user posted image Ама не сме имале нешто посебни проблеми со тегоби.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 15:23:26   
kikicka
Исто и јас не ја цедев леќата,директ со лебче и к.млекце ја јадеше,проблем немаше се со сласт си ја јадеше.
Низ цедалка ја процедував пченката.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Прва нова храна на бебето II
2.7.2012 15:24:04   
Beatris
Епа ништо страшно де, само потешко се вареле лушпите, е сега дека тргнувајќи и од себе дека гравот и леќата ми прават тешкотии во мешко, затоа и пасирам преку цедалка.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.7.2012 14:44:18   
Fiao
Prasanje broj koj znae koj user posted image :
od koga pocnavte so kromid i luk? kromidot pretpostavuvam go varite, a lukot? i, kolku kolicinski luk davate za 6-7 m?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.7.2012 14:55:33   
*Elena*
Jas na 6 ipol meseci, staviv edno rezance kromid, se varese so zelencukot, ama bidejki mnogu jako mi mirisase, pred kraj del go izvadiv, a ostatokot go izblendirav so zelencukot. Luk ne sum dala user posted image

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Прва нова храна на бебето II
3.7.2012 15:54:53   
AnnaMolly RR
Фиао, јас одамна давам кромид и лук, не памтам колку имаше Филип, веројатно околу 6 месеци. Прво му ставав по половина лукче. Сега за едно јадење по едно цело.

Му го варев лукот сосе зеленчукот. Најомилено му е компир, морков, кромид, лук и брокула со сирење. А ако не сте пробале сирење, направи и тиквичка, морков, брокула и лук. Само јас му ставав обавезно вегета, немаше шанси да јаде така бљантаво.
Кај мене важи политиката „ако не ми е вкусно мене, не давам на бебе“.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 0:40:43   
miana
Мамички дај кажете каков е тој корнфлекс што го давате на бебиња? И Каков овошен јогурт им давате? и патем кажете домати од кога се даваат? Ние имаме 6 ипол месеци и денес јадевме за доручек за прв пат палента,со путер и јогурт ( баланс +) Мислев со палента да почнам покасно но патронажната ми рече слободно да и дава,кога веке месо давам ,зошто да не и дадам нешто како палента..Многу убаво ја прифати бебето и цела си ја изеде. Епа сакам да ја почастам и овошно јогуртче ама незнам какво и каде да купам???? И пилешко месо какво им давате? Купувате батаци или? Каде наогате тазе батачиња?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 8:32:18   
AnnaMolly RR
миана, јас му давав пченкарен корнфлекс, обичен, од тој жолтиот. А овошен јогурт најубаво е дома да си направиш. Во блендер стави јогурт и на пример праски лупени, или кајсии лупени, може и банана, цреши... Јас така му правев кога беше помал. И од сува брусница сум му правела. Само ако ти останат лушпички од црешите или брусницата, помини ги низ цедалка и стави го јогуртот во шише и ете ти најубав домашен јогурт.
Сега Филип е поголем, па му давам и купечки од Дукат овошен јогурт. Можеш и од тој, има еден од грозје, јаболко и растителни влакна. Само пази на шишенцето да не пишува дека има и парчиња овошје. Тие на Дукат во зелено шишенце немаат парчиња овошје.

Пилешко месо јас стек сум му давала. Ќе купев едно парче стек, ама убаво, тазе, ќе го исечкав на едно 6 коцки и индивидуално ги замрзнував. Па така за шест оброци од едно парче месо имав. Нели за мало бебе доволно е по 50 грама месо на еден оброк._____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 10:15:47   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Мамички дај кажете каков е тој корнфлекс што го давате на бебиња? И Каков овошен јогурт им давате? и патем кажете домати од кога се даваат? Ние имаме 6 ипол месеци и денес јадевме за доручек за прв пат палента,со путер и јогурт ( баланс +) Мислев со палента да почнам покасно но патронажната ми рече слободно да и дава,кога веке месо давам ,зошто да не и дадам нешто како палента..Многу убаво ја прифати бебето и цела си ја изеде. Епа сакам да ја почастам и овошно јогуртче ама незнам какво и каде да купам???? И пилешко месо какво им давате? Купувате батаци или? Каде наогате тазе батачиња?


Јас давам од најобичниот корнфлекс на Виталиа..само малку го потопувам во вода ( пошто кравјо сеуште не пиеме)...патлиџанче мислам дека веќе можете. ја пилешко не сум дала...мојот педијатар ми рече ако немам некој домаќо да ми даде, да не давам уште некое време.
и јас овошен јогурт правам дома, благодарени ена РР-јки...цреши-банана и јогуртче...мф мф

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 11:10:58   
*Elena*
Miana, ja ovesni snegulki davam, se potopuvaat vo voda, caj, jogurt, mleko 2 min i se koristat vo sto sakas...pilesko meso samo belo svezo koristam, a ovosen jogurt pravam doma ili ako sum nadvor kupuvam na humana, toj e za bebinja od 6 meseci. Domati ne sme jadele uste...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 11:14:16   
AnnaMolly RR
Јас корнфлексот и овесните снегулки со јогурт директно ги потопувам, не прво во вода, па после во јогурт/млеко. Ги оставам да постојат десетина минути и меки си се.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Прва нова храна на бебето II
4.7.2012 12:24:11   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Miana, ja ovesni snegulki davam, se potopuvaat vo voda, caj, jogurt, mleko 2 min i se koristat vo sto sakas...pilesko meso samo belo svezo koristam, a ovosen jogurt pravam doma ili ako sum nadvor kupuvam na humana, toj e za bebinja od 6 meseci. Domati ne sme jadele uste...

A kade da go najdam toj ovosen jogurt od humana?????
Vi blagodaram na odgovorite???

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

/
Jana9

Dali ste zadovolni od pernicite na Dormeo?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!