|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мени во детските градинки
4.4.2014 15:30:58   
MMM27
Melanija и ние го имаме истиот проблем со менито во градинка и атопичниот дерматит. Не знаеме уште од што се појавува, но кога имаат мед и лимон сум приметила дека се засилува и им напоменав, меѓутоа не внимаваат стално. Во нашата градинка за појадок има често еурокрем и леб со путер и мед и чај со мед и лимон user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Мени во детските градинки
4.4.2014 15:36:21   
Melanija RR
MMM27 ќе те замолам да споделиш искуство во темите Егзема (атопичен дерматит), Алергија на храна и Исхрана на деца со атопичен дерматит . Секоја информација е добредојдена user posted image

Во менито нема еурокрем ама чоколино ,врти сучи тоа е.Но менито е од 8 до 18 месеци, па жолчка.Веројатно постепено.Имаш ли поднесено написмено за што се работи или разговор со доктор во градинката?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 4.4.2014 15:40:15 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MMM27)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Мени во детските градинки
18.7.2014 0:14:37   
Melanija RR
Интересно мени и слично од првава страна user posted image педијатарот ми вика штом ќе оди градинка треба цело јајце да има пробано,млеко, чоколино ,а според распоредот(јасли 8 до 18 месеци) читам јунешко месо ,пудинг user posted image е да на 8 и на 18 месеци исто се јаде.
Едвај го подобрија менито ама според нови правила воопшто не следат.Белка се дава на година и сега додека се воведам да чекам да неоди во градинка???И баш мора за доручек жолчка?А зарем чоколадото не е алергенс и секако до година не???
Си се прашувам и чудам, но ќе мора да одам на разговор во градинка па од старт да ми се чудат и загледуват но тоа е тоа user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Мени во детските градинки
18.7.2014 13:09:51   
Felly RR
Па тоа е најдобро Меланија, да појдеш и директно да разговараш со воспитувачките. Разговарај и прашај ги дали може за некои јадења кои сеуште ги нема пробано, или некои на кои покажува реакција - да му даваат некое друго јадење за замена. Ако тие не ти понудат друго, можеш да се договориш и ти да си носиш нешто - но не знам за толку мало дете што би можела да носишuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Мени во детските градинки
18.7.2014 22:19:41   
Melanija RR
Да Felly RR ако нема некои промени пред да оди ќе одам на разговор па ако сакаат ќе излезат во пресредт,ми падна на памет да го носам да го примат одма по појадокот user posted image секогаш верувам дека има начини ако се има желбаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Мени во детските градинки
21.7.2014 12:17:08   
AnnaMolly RR
Меланија, нели ви дадоа да пополните ливче со храна која не треба да му ја даваат? Кај нас имаше така. Во тој случај, ќе му дадат нешто за јадење што не содржи тоа што не смее да јаде.
Исто кај нас има опција да го носиш по појадок, само треба да се најави и да го очекуваат подоцна, зашто после 8:30 откако ќе се приберат децата, заклучуваат врати.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Мени во детските градинки
21.7.2014 14:11:13   
Felly RR
Анамоли тоа ливчето им е само формалност, и ние пополнивме таков прашалник, во кој имаше и дел за матичниот лекар, и на две места стои истото дека чоколадо не смее да јаде - пополнето и од родител и од лекар, па сепак ако имаат нешто чоколадно за ужинка, немаат никаква замена - само лепче што им останало од ручекот. Исто знам и за едно детенце од групата на М е алергично на кравјо млеко, и кога беа помали, мајката му носеше две шишиња со соино млеко.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Мени во детските градинки
15.9.2014 0:21:38   
Snowhite RR
Што се случи со новото мени за здрава исхрана, не знам, пак си почнаа, смоки, тортици, еурокрем, мајонез...
А можеби беше само летово, поради одморите, ќе видиме

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Мени во детските градинки
15.9.2014 12:13:33   
Mihaela 2010
Jas konkretno za vo nasata gradinka ne veruvam deka ke ima nekakvi promeni vo menito.od koga znam nisto ne im smenija se edno te isto, bar da smenea nekoja mandjicka zavisno od vremenskiot period i proizvodite sto se nudat ama nema.letovo bev zadovolna za uzinka sto skoro sekoj den imaa ovosje ama sega koj znae kako ke bide.Se divam vo nekoi naselbi koga najavuvaat promeni ama ete za vo nasava i nesum nekoj optimist.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Мени во детските градинки
15.9.2014 13:20:32   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Што се случи со новото мени за здрава исхрана, не знам, пак си почнаа, смоки, тортици, еурокрем, мајонез...
А можеби беше само летово, поради одморите, ќе видиме

Во лето, и јас имам впечаток дека помалку се грижат за исхраната. Изгледа дека помалку деца има, па гледаат да поминат со тортици, што не е во ред, но да се надеваме дека ќе вратат промените кои ги имаше минатата година.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Мени во детските градинки
25.9.2014 8:04:44   
vezilka RR
Кај нас од оваа годи а новост во менито е место еурокрем воведуваат мед. Овошје и аат секој ден како прва ужинка. Е сега имаат и омлет што не ми се допаѓа, можеле варено јајцето да им го дадат но претпоставувам дека така им е полесно да ги наранат.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Мени во детските градинки
25.9.2014 12:47:41   
bucko mal
Vaka izgleda nasheto meni. M demek se jadel osven kari I supa od tikva,ic ne mi cudno zosto ne gi jade ovie dve rabotiuser posted image

user posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Мени во детските градинки
25.9.2014 13:30:20   
elenak
Кај нас нигде нема истакнато мени, секој ден треба да прашуваме што имале а доручек,за ручек а и не ми е згодно секој ден исто да прашувам, па некогаш знам некогаш и не знам што јадела, само дали јадела или не. Од она што досега го имам слушнато главно е леб и зденка,леб и еурокрем за појадок, еднаш-два пати некој намаз од маргарин со урда. За ручек имаат грав,леќа,растурена сарма,ризи-бизи, варен ориз или макарони со пилешко (како манџа), вчера имале боранија, денес супа па шпагети.user posted image Воглавно добро е, нема некоја екстра нездрава храна, сабајле имале чај или млеко кој што сака, потоа им даваат сок (тертапак) а ужинка најверојатно има само една и Ј не ја јаде, зошто некогаш наоѓам во ранчето некое колаче, обланда или валкано во шеќер во прав,јаболко. Нема тортици,смоки такви работи, добор е засега задоволна сум.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Мени во детските градинки
3.10.2014 12:37:08   
Melanija RR
Дел од менито од септември а новото сеуште не е истакнато
user posted image

Ненајдов соодветна тема, а сакам да прашам бидејќи ручек е во 11и30 часот, значи во 16-17 пак треба да јаде и пак зеленчук/Како комбинирате?Според менито за дента и следниот ден треба нешто сосема друго?Засега правам одделно од нас но кога ќе јаде од нашето слично,како се организирате?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Мени во детските градинки
3.10.2014 23:41:04   
Snowhite RR
Jas nikako ne se organiziram ednostavo ja postavuvam masata za nas i ako mu se jade, jadat od nasiot rucek, a moze i samo salata da jadat, moze nisto da ne jadat, pa pokasno ke im dadam uzina, pa vecera i spienje

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Мени во детските градинки
4.10.2014 16:31:14   
Felly RR
И јас никако не комбинирам. Ако ми каже (бидејќи менито никаде не е истакнато) дека имале некоја полесна ужинка, гледам да јаде пак со нас. Но ако убаво се најадила со ужинката, може пак дома нешто како ужинка да има, и дури после - вечера и млеко само.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Мени во детските градинки
4.10.2014 16:58:35   
Mihaela 2010
Jascod prilika znam koj den sto imaat za rucek, primer eden ponedelnik lekja pa odbegnuvam toj den da gotvam toa.posto vo 2:30 e doma zenata sto ja zima obavezno i dava da ruca.e sega nekogas znae da ni se pogodi i gradinka i doma gravce ama ne e strasnouser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 9:14:43   
Melanija RR
Кај нас има истакнато за октомври иоваа 2 и 4 недела што ќе видам секој ден јунешко месо user posted image многу интересно и сега незнам дали пак некој ден и дома да дадам месо.Јас сеуште ќе мора да внимавам бидејќи е мал.Да не биде 2 месо или жолчка.За другите оброци ок и да повтори млеко,бисквит,гриз не е важно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 9:48:14   
Bethany
Не зе оптеретувај Меланија со тоа, они да не им стават по 50 грама месо за секоја чинија, те.на секое дете по толку месо, како да не. Ќе банкротираат. Тоа дома што му правиш таков оброк со 50-60 грама месо, ама таму така сигурно не е, па да му дојде премногу.

Јас не сум задоволна од менито во нашата градинка. Лани беше подобро, или до сезоната ќе да е.
За појадок секогаш лепче со нешто, варено јајце, маргарин, мармелад, павлака итн.се што тој не јаде дома ама ај.
Ама ручек кога и да прашам се е зелка манџа, грав, ориз или компир манџа.
И мислам имаат за ужинка нешто овошје или сок, кога како. Не знам зошто, ама мислам дека немаат секој ден, кога имаат, им дадат.
Слабо јаде во градинка. Тој ионака е избирач, па плус што може и да се извлекува таму да не јаде, на него му убаво, ионака мисли дека без јадење може да се живи user posted image







< Поракaта ја уредил Bethany -- 7.10.2014 9:49:21 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 9:57:58   
Mihaela 2010
bethany ne se sekiraj,se sto doma ne jade tamo ke si projade
Primer kazuvam za moevo dete, doma nema teoretski sansi da kasne lepce so marmaladce,a tamo vikaat jade...aj ne im veruvav se dodeka ne bese 1 april,pa bea site maskirani,pa se pogodil dorucek,i nekoja majka gi slikala ,pa ja fatila i mojava kako se razlapala lepce i marmaladceuser posted image ..prosto ne mi se veruvase ama vo drustvo sekogas povekje se jade...zelka doma nema sansi da proba,tamo jade,taka da me tesi toa sto,i 5 lazici da gi kasne tamo,bar vnesuva od taa hrana i ja probala..
Edni prijateli nivnoto dete koska i koza,doma vikaa samo jadelo leb i virsli i nisto drugo,se zasekirale go odnele za krvna slika top, ama detevo se vo gradinka si jadelo,od dorucek do rucek mandji,i ustvari toa go drzelo..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 10:03:31   
Палешка РР
Ниту јас не сум видела мени Felly, изгледа нема истакнато.
Кога и да ја прашам што јадевте ми вели супа и манџа, а за појадок што јаделе не памти user posted image
Важно кога ќе си дојди дома со свекрва ми во 12,30 одма во фрижидер влегува user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 11:19:37   
Felly RR
Па за ручек Палешка, секако и супа им даваат, и баш тоа сакав и јас да го спомнам и Бетани што пиша погоре, кај нас во ручекот секогаш им ја стават и супата - на пр ако има ориз со месо, во тоа им стават супа и така си сркаат сите деца. Затоа и јас мислам дека оброците и не им се баш многу големи количински. Исто и за појадок М кажува дека 2 лепчиња најмногу јаделе, некогаш некој ако сака 3, нема - се потрошил лебот. А им даваат од оној сечен леб.
За појадок најчесто: Леб и крем, леб и кашкавал, леб и маргарин, па некој намаз со урда и маргарин, леб и мармалад.И обавезно им даваат чај или млеко.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 12:29:04   
Bethany
што се однесува до порциите, навистина се помали, млеко/чај дали и по 100 мл им даваат, храна во чинииче едно малечко, плитко, мислам една мала црпка стават, а јас дома од манџа му ставам по 3 user posted image

Кришка леб една насабајле по една, ако имаат овошје, нема банана на секое дете, туку мислам една банана оди на 2-3 деца и така. Ама добро, оброците им се блиску, па затоа се по малку.
Инаку, да е поголема порција ќе јадат деца со саати. Пример моето дете само да јаде, точно би дојдело времето и да се затвори градинката тој се уште би јадел колку е спор user posted image

Инаку, денес имале за појадок леб со еурокрем и млеко, а ручек имале нешто "посвечен": супа, пире и ќофта. user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 12:34:04   
AnnaMolly RR
Кај Филип ручекот е баш онака обилен, ќе најдамслика ќе ви покажам полно чиниче ручек.
Инаку, што праша Меланија за комбинирање на јадењето.
Филип никако не јаде пак оброк кога ќе дојде дома. Значи последно јадење во градинка му е во 14:30 ужинката. доаѓаме дома до кај 16:00 и јаде или овошје или пудинг или ништо. После во 19:00 асално вечера.
Не зборам само за сега, туку и како помал(1,5 година и до ден денес), не руча пак кога ќе дојдеме дома.
До душа и дома кога е кога не оди во градинка многу рано ручаме и пак вака тераме. Во 13:00 ручек и до вечерата во 19:00 јаде овошје или нешто лесно. Ретко се случува да јаде пак непто асално меѓу ручек и вечера.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Мени во детските градинки
7.10.2014 13:01:03   
Melanija RR
Не ми иде два пати ручек ама времето тоа е јаде 11и30 па после дома 15-16 е гладен и си јаде како секогаш дом аполн таџир.СЕкако јаде на 3,5 -4 часа и тоа по цел тањир околу 300-400 гр.
Нека под порасне па некако ќе менувам а дотогаш комбинирамuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?