|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
4.10.2013 12:19:48   
Felly RR
Ние не сме имале до сега никакв анкета, а еве трета година ни е во градинка. Но штом Слаѓана кај вас имало, може ќе стигнат и кај нас. Ако има, баш ќе видам реакција на другите родители и ќе ви пишам кај нас како било.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
4.10.2013 13:40:31   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

И јас се изнервирав од истите коментари, во стилот мене не ми треба и не треба да имаќомити јас сум целиот свет. Такви реакции слушав и на врата додека ги потполнувавме листовите, не, бе непотполнувам, мене не ми треба. Еееј, каде живееме!

Страшно, за жал user posted image
не можам да разберам и да прифатам дека до толку народов е себичен еј!
Па јас би да пополнам анкетава, иако моето дете ниту оди во градинка, а тие така размислуваат, па уште и јавно кажуваат.
Жално што не се гледа подалеку од својот нос user posted image

Па зошто да нема и втора смена во градинките? Па некој оди во смени на работа, исто и за сабота. Ќе се запосли нов кадар. Сите знаеме дека некој едвај во недела има слободен ден, а не па и во сабота...
Јас искрено се надевам дека сепак ќе има промени и ќе ги адаптираат градинките спрема вистинските потреби на опшеството.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
4.10.2013 14:39:43   
mommy_angels RR
Кај нас сеуште не дале вакви анкети,јас ја пополнив онаа по нет што кружи и искрено се надевам на промени во системот.Организацијата во градинките застанала во времето на социјализмот.Од тогаш па наваму многу работи се сменија во општеството,па би требало и градинките.80 % од родителте работат попладне или барем до 17 , а и во сабота.Така да воведувањето на втората смена до некаде и ќе ги ослободи градинките.Наједноставно кажано,кога сум втора сум должна да ја носам уште во 8 сабајле.Доколку постои и втора смена би го носела детето од 13 до 18,а веројатно и многу други родители.Затоа се надевам дека ќе се почне со реформи во градинките .Само што некако ептен сум скептична оти читам дека вакви анкети кружат неколку години наназад и пак ништо не се превзема цuser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.10.2013 1:15:41   
Snowhite RR
И кај нас вчера имаше ваква анкета, Дали имаме потреба од втора смена, јас иако сега нема да ми треба зашто ќе одам само прва, сепак одгвоорив дека има потреба од втора, бидејќи до вчера и јас работев во смени и знам како е да немаш на одручек кој да ти го чува детето

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.10.2013 8:42:48   
Annabel
Нас некако на брзина ни го дадоа ливчето, на врата, кога го оставав детето. Некако лично ја сфатив анкетата зашто.прашањето беше дали имаме потреба од втора смена а не дали сметаме дека треба да се воведе втора смена за тие што имаат потреба. Заокружив не, зашто не работиме во смени.

Читајќи ги коментарите можам да заклучам дека анкетата е лошо поставена, не ја сфатив целта, инаку би заокружила да.

Мојот впечаток беше дека ќе се отвара втора смена, а со анкетата кажувам дека моето дете не е во таа бројка.

И колку можам да размислувам наутро кога оставам дете и брзам за на работа.

Ова требаше да се дискутира на родителска, а не на врата.

< Поракaта ја уредил Annabel -- 10.10.2013 8:48:08 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.10.2013 8:51:09   
Mihaela 2010
Kaj nas nema vakva anketa,bar ne do sega ama mislam deka i nema potreba( zboram za nasava grupa),bidejki povekjeto roditeli se prva smena,a i onie malku sto idat vo smeni ima koj da im gi cuva,pa mislam i poradi toa ne ne prasale,a za drugive grupi neznam..inaku kako ideja e super bidejki stvarno treba da im se iskoci vo presret i na ovie roditeli koi nemaat decata kaj da gi ostavat...


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.10.2013 13:08:57   
cece333
ако одговориш со Да детето ќе го префрлат во друга група и друга градинка која не одговара со местото на живеење , и најверојатно нема ни да се направи втора смена.
Ни самите незнаат како ќе биди и мислам дека не им одговара,ако некој оди прва па друг ден втора смена каде ќе го носи детето кога ќе е прва смена?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
10.10.2013 16:16:08   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: cece333

ако одговориш со Да детето ќе го префрлат во друга група и друга градинка која не одговара со местото на живеење , и најверојатно нема ни да се направи втора смена.
Ни самите незнаат како ќе биди и мислам дека не им одговара,ако некој оди прва па друг ден втора смена каде ќе го носи детето кога ќе е прва смена?

Јас веќе пишав во друга тема,ама еве и овде,во Корчагин веќе постои втора смена,па ако тие може да се организираат и средат,ќе можат и сите други.Не е ова никаква научна фантастика,како што сите други фирми и институции се организираат во смени ,можат и градинките.Се може да се среди само треба да постои добра волја од институциите.Ако земеме процентуално,сигурно е многу мал бројот на родители што работат само прва,сите други се во смени ( медицински работници,продавачи,угостителски работници ,услужни дејности итн итн)

(Одговор на членот cece333)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
20.10.2013 10:44:05   
Snowhite RR
Коментар од една родителка во врска со втората смена: Еее супер вака, од сабајле од 7 до 9 вечер в градинка!
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
15.11.2013 9:46:25   
Felly RR
Ние денес добивме анонимна анкета, околу активностите во градинка - дали сме запознаени што учат во градинка, со кого најчесто разговараме, дали добиваме упатства за дома, што ние дома работиме со децата...

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
15.11.2013 11:30:13   
vezilka RR
Ние не сме добиле ваква анкета. А ви ја кажаа ли целта на анкетата. Мислам зошто би послужила?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
16.11.2013 1:21:40   
Felly RR
Па најверојатно да се види колку сме задоволни од работата на воспитачките/негователките. Сите прашања беа во таа насока.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
6.12.2013 11:02:59   
sandriana RR
Вчерашната анкета- Дали сметате дека има потреба за дополнителен топол оброк (како дополнителна услуга), кој би се спремал во централната кујна на градинката, и би се земал после работно време на градинката, кога си го земате детето?
Во темата Мени во градинките ја напишав структурата на менијата - класичен ручек.

Која е потребата од ова?
За да се растеретат мајките од готвење дома? Зошто би носела ручек спремен во градинка, да го јаде детето дома?

Ваш став?

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
6.12.2013 11:22:16   
miana
Мислам дека нема потреба да им прават спремено јадење за по дома ( таман работа ) но мислам дека треба да има некаков оброк за оние деца кои ги зимаат малце подоцна.. Еве мој колега ми кажува дека кога работел во претходната фирма и одел во смени ,се случувало детето да остане до 17 па и до 18 часот ( до толку работи градинката ) и дека детето огладнува,им бара на учителките да јаде а тие не му даваат.. Па ручекот на децата им го даваат во 12 часот а градинкаа работи до 18 часот..Па нели е греотка тоа дете? Па ете се случува понекогаш да остане некое дете до 18 часот а на нив им е тесшко една кришка леб да му намачкаат.. Јас сум за уште по некоја ужинка за овие случаи а инаку ако има друг оброк мислам дека тоа ке биде одвишок и ако детето го јаде тоатогаш нема да ми јаде дома или пак да си носи јадење од градинка а ние да јадеме нешто сосема друго.. Мое мислење е ова..

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
9.12.2013 12:25:42   
vezilka RR
Тоа да миана, ама анкетава прашува топол ручек кој ќе се подига при земање на детето од градинка. И јас неколку дена ја думам оваа и никако да ја сваам потребата. Единствено што ми текнува е бизнис. Оти не знам дали Сандриана примети, во делот каде стои цената пишува, еден оброк ќе чини 50,00 МКД, значи неделно 350,00 МКД, а во листата има 5 оброци. И целата цена за месец ќе биде колку цената за сите оброци предходно во денот? Веројатно сакаат да изнајдат начин како да заработат некоја пара, тоа е причината претпоставувам.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
9.12.2013 14:36:27   
mommy_angels RR
Се согласувам со миана дека фали оброк во градинките. Детето го земаме до 4 а тоа е многу гладно и нервозно дури да го најадам. Или малку побогата ужинка. После ручек во 12 едно крем бананче не ги задоволува потребите до 4 .
А ова предложеното погоре е жива катастрофа. Освен причината што ја наведе Везилка,друга не гледам

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
9.12.2013 14:46:33   
Mihaela 2010
Predlogot i mene ne mi e jasen. da zemam obrok za DOMA ne mi e sfatlivo koga i onaka pretezno doma site vekje si imame rucek. koga vekje nemaat sto da im dadat na onie decinha koi ostanuvaat podocna bolje predlogot da vazi za niv no so nekoja simbolicna cena vo mesecot

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Анкетирање на родителите кои имаат деца в...
9.12.2013 14:57:34   
Mihaela 2010
Samo da se nadovrzam od pricina sto nisto nemaat za jadenje posle uzinkata jas ne ja ostavam do 5.koga bi imalo nekoja opcija da imaat uste eden obrok bi ja ostavala. vaka plakjam zena da ja zima nakaj 3 i doma i se jade vekje

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 43
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?