|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: хиперактивни деца
16.2.2011 14:18:16   
anedespo
Па за да не се чека градинките да Ви ги проценат децата, моја препорака би била самите да си ги однесете во Симпо на еден "систематски" преглед , колку да бидете спокојни зашто погоре постот напишан е во право кога вели дека има разлика помеѓу хиперактивно дете и темпераментно.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: хиперактивни деца
16.2.2011 14:54:20   
mamica 30
Zdravo Anedespo.I jas imam problem so sinceto cetiri ipol godini ,strasno temperamentno,malce i razligaveno , a sega imame bebence i uste poveke nervozno i ljubomorno.Ne pomaga ni so zborenje, ni so kazni , ni so kotece po gazot .Stvarno nezna sto da napravam ,pa da probam da go odnesam vo Simpo,sto ima tamu psiholog,za kakov pregled stanuva zbor?Moze podetslno da objasnis kade i za kakva ordinacija stanuva zbor kontak i sl?
Blagodaram i Pozdrav

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: хиперактивни деца
16.2.2011 15:06:12   
big_mama817
и јас се почуствував како и јас да сум фрик и Тарик и уште ми е така никако

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mamica 30)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: хиперактивни деца
16.2.2011 15:07:07   
nadica
mamica30 кај симпо има Завод за ментално здравје и стручни лица од повеќе области као доктори, психолози, педагози, логопеди, ...
мислам дека ти треба упат од матичен и плаво картонче и ништо друго
се надевам дека ти помогнав ако некој друг знае повеќе ќе пише

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mamica 30)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: хиперактивни деца
16.2.2011 15:25:33   
anedespo
telefonot za zakazuvanje pregled
3065-711.
Ima cel tim na lekari. Prvo go pregleduva pedijatar, i od pregledot zavisi kaj ke te prati. Se gubi otprilika eden den . Primer odis vo 8.30 a zavrsuvas vo 13 casot. Ama vo sekoj slucaj e polezno.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: хиперактивни деца
16.2.2011 23:38:17   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

едно време гледаше Долина на волците


user posted image user posted image user posted image user posted image ме насмеа со ова Долина на волците!  не знам, ама децата мои  Господар на прстените го утепаа гледање, Јана сакаше со Окото на Сауран да и биде тортата...





_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: хиперактивни деца
16.2.2011 23:46:47   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

не знам, ама децата мои  Господар на прстените го утепаа гледање, Јана сакаше со Окото на Сауран да и биде тортата...



Виктори бе сите деца со Ноди,јаготка,снежана сакаат торти твојата со окото на Сауранuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image .Срцки се и двајцата.user posted image user posted image за нив


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: хиперактивни деца
23.3.2011 17:57:47   
suzeto
bideki pocnavme na logoped prasav i za hiperaktivnost,i dr.mi reke vaka ne mozam jas nisto da kazam mozam samo da te upatam do skopje ,zaboraviv kako se vikase dr,pod penzija bil rabotel i privatno no nemal EEG ,,,,sto znaci sto moze da utvrdi so pregled?ne mi e jasno,,,,,,moeto dete ako e na doktor se srami i e poslusen a na druga strana toa e sosema drugo dete...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: хиперактивни деца
12.7.2011 11:02:20   
anedespo
Aj eden sovet od drugite roditeli. Se interesiram za neurofidbek vezbite. Megjutoa na klinika mi rekoa deka e mal, sto jas ne se soglasuvam. Ima 6 godini i sekade vo svetot se prakticira od 5 godini. Ne sakam da gubam dragoceno vreme. Pa ako ima nekoj informacija za ova.
Vtoro prasanje, sakam i vtoro mislenje ne samo od Zavodot za mentalno zdravje za pravenje na psiholoski testovi i procenka na inteligencija. Pa mi treba kontakt od licnost  (psiholog ) koj e specijaliziran za rabota so deca so ADHD.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: хиперактивни деца
27.12.2011 10:44:21   
MERUSHKA
И јас имам хиперактивно дете.Мојата ќерка има 5 год.Неможе да седи на


_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: хиперактивни деца
27.12.2011 10:46:36   
MERUSHKA
И јас имам хиперактивно дете.Има 5 год,не седи на едно место ни 1 мин.Се задева со сите,одвраќа,не слуша наредба.....страшно!!!  Има ли некоја мајка да каже каде си го нашла лекот за своето дете!?

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: хиперактивни деца
14.3.2013 10:22:47   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: bilbilce

gledajki go moeto malechko kako raste i se razviva, od den na den se poveke mi doaga do izraz deka vo najgolem razmer se razviva negovata zelba za konstantna aktivnost, dvizenje i potreba od aktivnosti novi i novi bidejki site igri i zanimacii brzo gi sovladuva. me faka panika deka nabrzo ke gi potrosam site idei za noviteti i igri (iako toa e nevozmozno) no od 24 h aktivnostite na 2 godini i 6 meseceno meche 14 h gi pominuva vo baranje na novi raboti.bidejki ova mi e prvo dete dobro mi doslo da spodelam iskustva so nekoj koj veke imal iskustvo so toa.



_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: хиперактивни деца
24.8.2015 6:34:56   
Lovelife
Zdravo majki I tatkovci,jas sum majka na 2god. I 6 meseci detence. Mnogu citam na tema hiperaktivnost ili ADHD, bidejki I jas I soprugot sme samite hiperaktivni,jas vo poblaga forma.Jas sum so master degree,soprugot nikogas ne zapisa fakultet.Go kazuvam ova bidejki toa sto me zagrizuva e nesposobnosta na moeto dete ili bilo koe dete so ADHD da se skoncentrira sto vlijae na negovata idnina.Iako e premal Za dijagnoza,si go gledam pratam I sporeduvam,ne moze da sedi podolgo Od 1 minuta na mesto,duri ni koga e gladen I jade,citanje knigi pesnicki e nevozmozno bidejki odma skoka na noze.Jas I soprugot sme Celite rani I krvovi bidejki me grebe udira ako ne mu dozvolime sto saka toj da pravi.Citav deka ishranata e odgovorna vo mnogu slucai,kompletno go otfrlam,vo Nasiot slucaj maliot e alergicen na mlecni proizvodi jajca pa ne ni znae kakov vkus Ima torta!Ima probano lizavce no retko mu dozvoluvam. Ne ziveam vo makedonija,go nosam vo preskapa internacionalna gradinka no toj nisto ne uci bidejki po cel den trca ili si igra koga ucitelkite gi ucat drug ute deca. Napraviv dolgo istrazuvanje na temava I spored mnogu eksperti pokraj trpenie,insistiranje na dobri naviki I odnesuvanje,mnogumina prijavuvaat podobruvanje pri zemanje na vitamin I kako zink,vit.C,omega-3 osobeno ili lenenovo Maslo.Problemot mi e sto maliot ne gi prifaka.Dali nekoj Od vas znae da me upati Koj se prifatlivi opcii Za decinja so prijaten vkus?

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: хиперактивни деца
24.8.2015 23:45:26   
bucko mal
Lovelife od mene sovet samo trpenie I vie roditelite da smenti nesto vo vrska so vasheto odnesuvanje so nego. Mora da mu najdete nekoja taktikauser posted image
Sega on e vo edna od najteskite fazi, malovo moe e dosta mirno, poslusno dete sepak toj period bese najlosh.
Golemiov sin se odnesuvashe kako tvoeto dete, ne mozam da kazam deka bese hiperaktivno dete bidejki nitu edno struchno lice ne mi go potvrdi toa. Vitamini, dodatoci nisto ne ne pomagashe.
Pochna da se menja posle pettata godina so toa sto I jas go smeniv odnosot sprema nego. Na primer koga ke barashe nesto sto ne treba ne mu davav I go ostavav da place, vrishti, mava po zemja. Jas ne popustav I taka nekolku pati vide ne vide si pocna da se menja.
Posle deset_ata godina imase ogromna promena(ako ti e za uteha) Sega ima 12 god. I nemoze chovek da go prepoznae. Ok, nekoi raboti si ostanuvaat, I den denes kaj sto ke pomine se nesto ke butne, ke se udri u vrata I takava nekoi raboti, bedejki pak ne moze da napravi nesto popoleka, smireno. Se nesto nasila, se nesto nabrzina, se so trchanje.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lovelife

Zdravo majki I tatkovci,jas sum majka na 2god. I 6 meseci detence. Mnogu citam na tema hiperaktivnost ili ADHD, bidejki I jas I soprugot sme samite hiperaktivni,jas vo poblaga forma.Jas sum so master degree,soprugot nikogas ne zapisa fakultet.Go kazuvam ova bidejki toa sto me zagrizuva e nesposobnosta na moeto dete ili bilo koe dete so ADHD da se skoncentrira sto vlijae na negovata idnina.Iako e premal Za dijagnoza,si go gledam pratam I sporeduvam,ne moze da sedi podolgo Od 1 minuta na mesto,duri ni koga e gladen I jade,citanje knigi pesnicki e nevozmozno bidejki odma skoka na noze.Jas I soprugot sme Celite rani I krvovi bidejki me grebe udira ako ne mu dozvolime sto saka toj da pravi.Citav deka ishranata e odgovorna vo mnogu slucai,kompletno go otfrlam,vo Nasiot slucaj maliot e alergicen na mlecni proizvodi jajca pa ne ni znae kakov vkus Ima torta!Ima probano lizavce no retko mu dozvoluvam. Ne ziveam vo makedonija,go nosam vo preskapa internacionalna gradinka no toj nisto ne uci bidejki po cel den trca ili si igra koga ucitelkite gi ucat drug ute deca. Napraviv dolgo istrazuvanje na temava I spored mnogu eksperti pokraj trpenie,insistiranje na dobri naviki I odnesuvanje,mnogumina prijavuvaat podobruvanje pri zemanje na vitamin I kako zink,vit.C,omega-3 osobeno ili lenenovo Maslo.Problemot mi e sto maliot ne gi prifaka.Dali nekoj Od vas znae da me upati Koj se prifatlivi opcii Za decinja so prijaten vkus?



< Поракaта ја уредил bucko mal -- 24.8.2015 23:46:50 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Lovelife)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: хиперактивни деца
31.8.2015 10:55:54   
Lovelife
Fala bucko mal,se mi e uteha da znaes,pomaga da znaes deka decinja go nadminuvaat I ok problem,eve sedum dena mu davam vitamini I omega-3 no nema nekoja promenade. Fala sekako Za nadezta,pozzce

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: хиперактивни деца
31.8.2015 14:54:49   
Hopeful RR
Lovelife, како сте со глутен? Знам дека кај голем дел деца со адхд констатирана е нетолеранција на глутен и големо подобрување откако ќе се исфрли...
Во секој случај се согласувам со bucko mal дека треба малце построг однос за да не премине во размазеност и изволевање... сепак, ти најдобро си го знаеш сопственото дете и колку е размазеност, а колку реална состојба. Во секој случај, се надевам дека наскоро ќе се подобри ситуацијата user posted image

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 31.8.2015 14:55:53 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Lovelife)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: хиперактивни деца
8.10.2015 14:11:40   
Sasha Fierce
Хиперактивност односно хиперкинетичен сиднром не е исто со АДХД.
Кај нас е дијагностициран хиперкинетичен сиднром, и тоа е страшно нешто. Детето е постојано постојално во движење.
Пишете искуств за оние чии деца со хиперактивност веќе пораснале

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: хиперактивни деца
8.10.2015 15:23:19   
tincule
Јас чував едно такво детенце значи нонстоп да е во движење, рчка се и свашта, место не го фаќаше а ако сакаше нешто а не смее се трескаше од земја па плаче па вика и т.н. Ама со добра дисциплина и насочување на неговата енергија на нешто друго мислам дека може да се среди. На пример зависи колкаво е обично за похиперактивни деца најубаво е да се занимаваат со некој спорт ама спорт каде што ќе може да ја троши таа енергија и да ја исфрла. Карате, трчање, фудбал, кошарка и т.н. Каратето е добро зашто децата се учат на самодисциплина покрај другото. Во одредени ситуации најубаво е да се однесувате смирено а ако не помага ни разговор игнорирање на испади на нетолерантно однесување како трескање од земја правење сцени каде што плачењето не е вистинско зашто нешто стварно му треба туку за да биде по негово. бара многу енергија и трпение ваквото однесување ама сепак изнајдете начин да му го насочувате вниманието кон нешто ако треба и заедно правете го без разлика дали интересот ќе го држи 5 или 15 минути секој ден по малце мислам ќе има ефект. Сега ова е мое мислење. Препорачуваат да се избегнува благо ама ќе кажам па благото е погрешно сватено, ако не се претера ако се јаде во нормала има смирувачко дејство па зашто има кашички ноќни со чоколадо. Исто се препорачува и на депресивци по неколку коцки на ден. Позз

(Одговор на членот Sasha Fierce)
Непосредна врска до пораките: 43
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?