|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
[Анкета]

Предности и маани на градинката


Градинката има повеќе предности
  96% (31)
Градинката има повеќе маани
  3% (1)


Вкупно гласови: 32


(Последен глас : 20.10.2014 9:05:30)
(Гласањето трае до: -- )
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предности и мани на градинката
26.10.2012 18:56:31   
Maca25
Браво за умниот Никола!!!! user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Предности и мани на градинката
26.10.2012 21:11:11   
@Mila@
Nie od 9 meseci trgnavme vo gradinka zasega odime 1,5 mesec so 2 nedeli pauza poradi razboluvanje megjutoa nishto seriozno virozi i bakterii standardni a gradinka,toa e edna od manite,ponatamu sto posle 2 saat nemast nekoja aktivnost tuku se namaluvaat ucitelkite i avtomacki mora da se snaogjame i da gi zemame decata porano za da ne sedat vo guzva a nas poveketo rabotnoto vreme ni e do 4-5 dur da stignesh vo gradinka deteto ke zbudali.
E sega prednostite od ovoj kratko period mozam da zabelezam deka e posamostalen i si zaigruva sam a porano beshe lepenka za mene,poopusten e so drugi decinja i obozava da se druzi mng brzo se prilagoduvas vo nova sredina nas gosti vo igrotka i sl,polesno se zaspivame i mng polesno se ranime.
Voglavno sum zadovolna i ke prodolzime so gradinka.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Предности и мани на градинката
27.10.2012 0:02:33   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Вчера неочекувано не плесна првата видлива предност од градинката. Никола пред да си легнеме, сам посака да ги собереме играчките во корпа оти така правеле со учителката Ане. user posted image user posted image

Браво за мојот умен комшија! Везилка, предностите од градинката тек следуваат, верувај. Само да си продолжи така Никола.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Предности и мани на градинката
19.11.2013 11:35:26   
Bethany
Мислев дека нема да пишувам на темава барем не уште скоро.

Бев против градинките, барем овие на тукашниве простори, поради условите пред се, нормално ако и домашните услови тоа дозволуваа па да можам да сум дома со него.... ама како одминува времето колку и мене да не ми се допаѓа тоа, ги гледам потребите на син ми кои јас не можам да му ги исполнам.
Му фалат другарчиња!

Тука, во овој град сме сами, немаме ниту фамилија, па со братучеди да се игра, да се посетуваме, со тукашниве пријатели со деца евентуално ако се видиме еднаш неделно на два саати, и генерално осамен е. Не сакам 95 % од времето да поминува само со возрасни. user posted image

Првин со мм зборевме дека ќе се обидеме таму следниот септември (кога Ј ќе има 3 години), меѓутоа како ја посматраме ситуацијата, би пробали и сега од пролет (ќе има 2 и пол год.)
Тој е задоволно дете и сега, не знае за подобро нели, ама ние како родители, гледаме дека нешто му недостасува. Ние сме створени како социјални суштества, ама некако мислев таа потреба покасно ќе исплива,ама веќе ја гледам дека мора да се превземе нешто.
И покрај тоа што мислиме дека воспитувањето иде од дома, и дека нема да биде несоцијализиран и ако не оди во градинка (на крај од краиштата не ми е битно дали некој ќе рече дека тој е социјализиран или не) туку гледаме дека му ТРЕБА тоа.
Настрана и моите стравови и ставови дека во колектив е фрлен ко во огин што се однесува до болестите.

Ете , оваа една предност (опкруженост со врсниците) ќе ја ставам изнад сите маани, па ќе видиме.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Предности и мани на градинката
19.11.2013 12:37:15   
sandriana RR
Ете , оваа една предност (опкруженост со врсниците) ќе ја ставам изнад сите маани, па ќе видиме.

Токму заради оваа предност нигогаш не ја ставив градинката под знак прашање за моето дете.
Првата причина, во основа на одлуката дека ќе оди во градинка уште од 9 месеци, беше баш придобивката од осамостојување и социјализирање со врсници. Да не морав да одам на работа, можеби ќе пролонгирав поаѓање во градинка заради имунитетот, можеби до 2 години, но бидејки немав можност да останам дома, помеѓу чување по дома од баби, тетки и сл. и градинка, ја одбрав градинката.

Бетани, јас те поддржувам во ставот и размислувањето, и во одлуката за поаѓање во градинка. Предностите повеќе тежат од мааните, во секој случај user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Предности и мани на градинката
19.11.2013 12:43:28   
Bethany
Фала Сандриана, значи па вистинско време сме избрали тогаш, ќе има 2,5 години, веќе е поголем, малку ојакнат со имунитетот, па ќе видиме, болестите ми се нај-мака.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Предности и мани на градинката
19.11.2013 12:56:15   
sandriana RR
, болестите ми се нај-мака.

Болестите се неизбежна фаза во процесот на адаптација, но кај тебе е предност што не си врзана со работно време надвор од дома, па и да дојде до Не дај Боже ситуација да треба да поседи дома - дали бактерија, дали температура, сипаница и сл., ќе можеш да го почуваш дома до опоравување, без да се секираш кај да го оставиш.
А и секако е веќе поголем и полесно би поднесувал било каква инфекција.
Ви посакувам успешна реализација на идејава за градинка user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Предности и мани на градинката
19.11.2013 13:03:02   
niki
kakov god izbor covek da napravi sekogas postojat prednosti i mani
kerka mi ne odese vo gradinka bidejki nemavme na raspolaganje ista, osven privatna koja ne ni bese isplatliva
i taka po sila na prilikite bese zastitena od cesti razboluvanja, antibiotici, bolka
no nedostatok bese sto nikogas ne mozevme da i obezbedime dovolno detsko drustvo
pa mnogupati ja gledav kako pokraj deca procvetuva i koga ke treba da se razdeli so niv svenuva
i toa me cinese da se cuvstuvavam porazena kako roditel, kako nekoj koj iako se trudi se najdobro da mu dade na deteto sepak ona sto mu e sustinski vazno nemu, na deteto, mu go uskratuva so toa sto ne moze da mu go obezbedi
i beskrajno sum blagodarna sto ovde skolskiot sistem zapocnuva so predskolsko od 4 godini pa konecno ni se dade prilika i na deteto da se iznauziva vo igri so deca i nam kako roditeli da ja gledame srekna sto zivotot i se zbogatil
za da nadoknadime od izgubenoto odese i vo celodnevna iako sekogas ne bese bas potrebno za nas, nitu pak sekojpat uslovite bea zadovolitelni, no za nea vremeto tamu sekogas bese neprocenlivo i nikogas dovolno
taka da jas sum ZA onaa varijanta koja nosi pridobivki vo korist na deteto, manite se prezivuvaat


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Предности и мани на градинката
19.11.2013 14:13:45   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

i toa me cinese da se cuvstuvavam porazena kako roditel, kako nekoj koj iako se trudi se najdobro da mu dade na deteto sepak ona sto mu e sustinski vazno nemu, na deteto, mu go uskratuva so toa sto ne moze da mu go obezbedi

taka da jas sum ZA onaa varijanta koja nosi pridobivki vo korist na deteto, manite se prezivuvaat


Е токму тоа. Колку да се трудам, оваа потреба ние не можеме да ја исполниме.
Така да, и јас уште сега психички се припремам, ама станувам и возбудена поради оваа нова одлука.
Верувам дека после адаптацијата тој навистина ќе ужива.



_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Предности и мани на градинката
19.11.2013 15:01:40   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


taka da jas sum ZA onaa varijanta koja nosi pridobivki vo korist na deteto, manite se prezivuvaat



Јас сум на ова мислење. Ние како родители сме тука и сме должни мааните што ги воочуваме, да се бориме да ги решаваме. Знам што ќе речете, што можеме ние. Ние можеме да притискаме. Ете на пример менијата во градинките. Сите сме свесни дека не чинат. Ние како група, родители, можеме и имаме сила да притискаме да се реши овој проблем. Ние сме засегната страна во овој проблем. Пасивноста на граѓаните во нашата држава е на високо ниво, тоа знам, ама исто така знам дека има и една група на граѓани, можеби не голема, која не е така пасивна, и која сака да работи на решавање на проблемите. Треба сите да станеме такви.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Предности и мани на градинката
19.11.2013 15:47:26   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


taka da jas sum ZA onaa varijanta koja nosi pridobivki vo korist na deteto, manite se prezivuvaat



Јас сум на ова мислење. Ние како родители сме тука и сме должни мааните што ги воочуваме, да се бориме да ги решаваме. Знам што ќе речете, што можеме ние. Ние можеме да притискаме. Ете на пример менијата во градинките. Сите сме свесни дека не чинат. Ние како група, родители, можеме и имаме сила да притискаме да се реши овој проблем. Ние сме засегната страна во овој проблем. Пасивноста на граѓаните во нашата држава е на високо ниво, тоа знам, ама исто така знам дека има и една група на граѓани, можеби не голема, која не е така пасивна, и која сака да работи на решавање на проблемите. Треба сите да станеме такви.


tokmu taka
a onoj koj ne moze da raboti ramo do ramo so niv moze barem da gi poddrzi i da gi sledi

ovde ne e tema ama zdruzenieto na roditeli (ili sovet, neznam kako da gi narecam) pri ucilisteto vo koe odi kerka mi godinava zasluzuva i ovde da gi spomenam i pofalam
nasevo uciliste e zaboraveno od ministestvoto za obrazovanie i sekoja godina megudrugoto, nedostiga i nastaven kadar so rezultat decata iako po plan i programa treba da imaat odredeni nastavni predmeti istite da gi nemaat
pa taka ovoj nedostatok se potrudi zdruzenieto da ni go obezbedi kako vonskolski aktivnosti taka sto organizirase i najde nastavnici kako i dogovori so ucilisteto za ucilna koja moze da se koristi za taa cel vo popladnevnite casovi
seto ova ne e besplatno za nas roditelite no isto taka e i so simbolicna cena daleku poniska od onaa koja se nudi vo razni rabotilnici i privatni ucilista
blagodarenie na ovaa inicijativa na roditelite od sovetot kerka mi posetuva teatarska sekcija, a jas kako roditel koj e blagodaren sto postoi dvizecka sila koja se obiduva da pomogne vo resavanjeto na problemite na decata vo ucilisteto sum prisutna na site roditelski sostanoci i akcii koi gi organizira sovetot
i ne sakam ni da mislam kolku polosi bi bile uslovite vo ucilistata da ne postoi sovetot

muabetot mi e, roditeli zdruzuvajte se tamu kaj sto vi se decata i sednete zaedno da razgledate sto od manite moze da se resi a sto ne i koj na koj nacin moze da pomogne
bolesti verojatno sekogas ke ima pomegu decata dali vo gradinka dali na uciliste, no podobri uslovi ili barem nekakvo pomrdnuvanje od zastojanosta ke ima ako ima gragani so inicijativa nesto da smenat



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Предности и мани на градинката
19.11.2013 16:31:59   
Felly RR
Еве ја темата ники, таму го префрлив и твојот пост.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Предности и мани на градинката
29.1.2014 2:28:16   
Defne90 RR
I nie sega od 1 Mart sme na plan da go prakame M na gradinka.Smetam deka veke e dovolno golem i moze slobodno da odi tamu i da sedi cel den odnosno dokaj 3,4 casot.Definitivno gradinkata ima mnogu poveke prednosti otkolku maani,znaci deteto pred se se uci da se socijalizira da se druzi so drugite vrsnici(nie sme epten divi i se nadevam deka tamu ke nauci da komunicira so vrsnacite)se uci da deli i deka ne e toa centarot na vnimanieto deka sepak site deca se isti i site zasluzuvaat ednakov tretman.SE ucat da jadat sami,ucat mnogu korisni nesta go zbogatuvaat svojot recnik so mnogute pesnicki sto gi ucat tamu i pred se se ucat na red i na kultura.Mani ima sekako deka ima no pomalubrojni se za razlika od prednostite.Ete ke spomnam kako maana toa sto cesto mozat da zakacat virus ili bakterija sepak toa e kolektiv ima mnogu decinja vo grupa a nivniot imunitet e mnogu slab za da se izborat so toa.Od toa i najveke ne sakam vednas da odi sepak cekam da pomine sezonata na nastinki i virusi pa togas.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Предности и мани на градинката
29.1.2014 11:11:40   
LoveableMe RR
Предности:

- детето се социјализира, се дружи со своите врсници, учи нешта соодветни за својата возраст, се оспособува да се осамостали и да сфати дека треба да престојува и во средина каде не познава никого (или каде опкружувањето не му е семејството, блиските и сл.)

- мани: бактерии, вируси, нечистотија.....

а за менијата, староста и неодржаноста на градинките....посебна приказна....

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 64
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?