|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што да се понесе во болница?
20.9.2009 23:29:40   
mami
Со лесно мила..само ти не се секирај..и да не купиш спавака...ако се пораѓаш во некоја од приватните имаат убави спаваки, нивни, а и во државните има , не се толку убави и сексиuser posted image ама вршат работаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Што да се понесе во болница?
21.9.2009 12:40:39   
Sara
Еве јас да ви кажам од моето скромно искуство.
Јас се пораѓав во Чаир и 90% од работите што ги носев не ми требаа.
Употребив само улошки-што повеќе тоа подобро, тоалет хартија,влажни марамици, 2-3 мали пешкирчиња, четка и паста за заби, и пелени и павловичева за бебето.

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Што да се понесе во болница?
2.10.2009 11:06:27   
bordan
Jas se porodiv vo drzavna lebarki nemase ili barem ne gi sretnav bese se ok.Za mene nosev pribor za licna higiena i vloski kolku poveke tolku podobro jas nosev 6 paketcinja i spavaka si nosev moja,a za bebeto mi trebase samo pampes,vlazni maramcinja i krema za gazeto.Oblekata sto mu bese spremna ne ja koristev tamu samo koga si izlegovme go oblekoa vo nasi alista.Za jadenje ne jadev nisto od toa tamu oti nemozev pa mm mi nosese doagase 3-4 pati vo denot samo gladna i zedna da ne bidamuser posted image

_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Што да се понесе во болница?
28.10.2009 0:42:22   
alex_mo
      Ајде во молам тие што се од внатрешноста или што се породиле во болници во кои бебињата се постојано со мајките и што мора се од дома да носат да ми пишат што подетално и колку од кои алиштенца треба да се носата во болница....Фала...

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Што да се понесе во болница?
28.10.2009 0:52:51   
nadica
се породив во кавадарци и тука го облекуваат во нивни алишта

но една другарка се породи во велес и и требаа повеќе работи на пр го пресоблекуваат 4-6 пати во текот на 24h и се што е на него треба да имаш

пр: боди, чорапчиња, долен дел со стопало ѕиври, шпикозни_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Што да се понесе во болница?
28.10.2009 23:50:19   
lidijas
Jas se porodiv vo drzavna moram da kazam deka e necisto grozna e hranata. Za bebeto ti treba pampers ili drugi ednokratni peleni, vlazni marmcinja, pavloviceva ako sakas(tamu ima nekoja krema). Obleka za bebeto ne ti treba tamu gi oblekuvaat vo nivni alista, a mozes da si zemes kebence za bebeto i nekoe carsavce za krevetceto i sekako obleka za bebeto koga ke si odite. Za tebe ti treba pribor za licna higiena, vloski so mreza(kupi si VIR najdobri se), vlazni maramicki, toalet (za vo rodlna sala), krpi, mozes da si zemes postelnina, spavaca za doenje ako sakas.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Што да се понесе во болница?
9.11.2009 2:44:50   
Весна
Ве молам, пишете што се’ треба да ми биде стокмено во торбичето за бебето. (за себе знам user posted image )
Знам само за пелените и павловиќевата, како што веќе имате наведено, но околу облеката, искрено, врска немам. user posted image
Па ај да си прашам и колку тетра, шведски пелени треба да имаме откако ќе се вратиме домко? (ау, не ни знам како изгледаат ни за што служат). А исто кои се останатите реквизити? user posted image
Колку ли само ми се смешкате сега, а?! user posted image

(Одговор на членот lidijas)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Што да се понесе во болница?
9.11.2009 8:03:01   
srekna mama
Весна,јас да ти кажам купив може два пакета тетра и освен што му ставам на Илија за широк повој,ги користам за постилање под главчето негово(чисто и плус од повраќање),а од шведските имам 5-6 и нема потреба од повеќе.од облека земи бенкичиња-мене ми беа многу практични ,неколку пара шпикознички-всушност нема потреба да купуваш многу-одма ќе ги израснете.ај кога ќе ми текне друго ,ќе пишам..

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Што да се понесе во болница?
9.11.2009 8:11:50   
profesorica
вака за онаа торбица за бебе што треба да ти ја донесе маж ти кога ќе те зима од болница треба да имаш:

1 памперс
2 тетра пелени
1 шведска пелена
бемкиче и зиври или боди по долги ракави
шпихозни
ќебенце
капче
ракавичиња


а инаку за бебчето за во болница ти треба само памперс, павловичева и влажни марамици, таму ги облекуваат.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Што да се понесе во болница?
9.11.2009 8:51:16   
profesorica
Весна помини до стужанка таму имаат се за бебето, дури и да си заборавила нешто-продавачките ќе ти предложат што друго да земеш user posted image

инаку јас имав земено 10 тетра пелени и 5 шведски, 2-3 пара шпихозни, 5 пара обични бемкичиња на преклоп(најлесни се за облекување), 2-3 пара зиврички со ногавица, 2-3 капчиња и ракавичиња, 1 кебе плик, 2 пара целосна постелнина, 1 тенко перниче, 2-3 беби пешкирчиња, 5 пара чорапчиња, 2 градника за доење.Многу работи ми донесоа и ми купија мајка ми и свекрва ми а и брзо ги раснат па не купувај многу, само основното.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 9.11.2009 8:52:21 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Што да се понесе во болница?
9.11.2009 16:29:46   
Sara
ИЗВОРНА ПОРАКА: Весна

Ве молам, пишете што се' треба да ми биде стокмено во торбичето за бебето. (за себе знам user posted image )
Знам само за пелените и павловиќевата, како што веќе имате наведено, но околу облеката, искрено, врска немам. user posted image
Па ај да си прашам и колку тетра, шведски пелени треба да имаме откако ќе се вратиме домко? (ау, не ни знам како изгледаат ни за што служат). А исто кои се останатите реквизити? user posted image
Колку ли само ми се смешкате сега, а?! user posted image


Не се секирај и јас барав на интернет клипчиња како се менува пелена и за што служат шведски и тетра пелени, Но откако посурфав по  интернет веќе си изградив некој став дека ќе користам само памперс и не купив шведски пелени само некои 10 тетра пелени кои ми се наоѓаат за постилање под главчето на релаксатор во количка и слично. Инаку за гардероба јас имав од се по 2-3 работи и најмал број и малку поголем, секој ден ќе имаш за перење така да немој премногу да се оптеретуваш, мене првиот месец Матеј ми растеше ама некако успевав да му го фатам редот, ама сега со полни 2 месеци колку брзо расте леле, јас додека одлучам да му купам шпикозни поголем број него веќе мали му се, ми е срам веќе на продавачките кога ќе им кажам дека има 2 месеци а носи број 6-9 месеци, ме гледаат чудно.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Што да се понесе во болница?
9.11.2009 16:37:52   
Палешка РР
Веснииииииииииииич user posted image
И јас деновиве сум преокупирана со истото, знам дека е рано ама што е попово нека е готово (вели мајка ми)...user posted image
Синоќа нарачав да ми донесат за бебето ова:
- 5 бенкичиња на преклоп
- 5 бенкичиња со петлици
- 5 пара ѕивриња
- 5 капчиња
- 5 лигушки
- 12 пара чорапи
- 1 пар пижами
- 3 пара шпилхозни
- 1 пар хулахопки
- 10 тетри
- 1 бањарка

имам:
1 комплет везани пелени (надворешни)
1 комплет обични пелени (исто надворешни)

Тоа за почеток ми е доволно. Па бабите сакале купувале, сакале не user posted image

Во торбата ќе ставам:
- 2 спавачи
- 1 пењоар
- влечки, чорапи, средства за хигиена

и многууууууууууууууу, многууууууууууууууууууууууу љубооооооооооооооооооооооооооооооФ

user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Што да се понесе во болница?
9.11.2009 20:31:25   
Весна
Еве да ви се пофалам што купивме денеска за бебето:

коритце со платнен држач
заштитни перничиња за креветче
1 комплет постелнина со јорганче и перниче
торбица за Јана
10 тетра пелени
1 комплет облека
и уште по две бенкички и шпилхозни

а од пусто што им се видов интересна (да не кажам ептен смешно неука) на продавачките добивме подарок лигавче и чорапчиња user posted image

Утре нова тура од споменатите чудалии што ми ги кажавте.

А бидејќи Јана си има две баби и четири прабаби кои уште од пред месеци и месеци очи ќе си извадат која што да купи, ќе им го предадам списокот па нека купуваат user posted image


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Што да се понесе во болница?
11.11.2009 20:55:12   
malata
Blagodaram devojki!!!user posted image

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 8:13:52   
Палешка РР
ШТО Е ПОТРЕБНО ДА ПОНЕСЕТЕ ВО БОЛНИЦА ПРЕД ПОРОДУВАЊЕ
Што ќе ви биде потребно да понесете во болница пред породувањето многу зависи од тоа во која болница ќе се породите. Ќе дадеме општ список на она што е потребно, но најдобро е да прашате во вашата болница што ви е потребно за таму.
Она за што ќе утврдите дека ви недостасува, покасно ќе можат да ви го донесат вашите домашни.
Список на работи потребни за мајката:
 • Здравствена легитимација, упат од вашиот гинеколог, плави картони.
 • Потврда за вашата крвна група и RH фактор.
 • Влечки или компи кои ќе можете да ги натопите.
 • Две крпи.
 • Влажни марамчиња.
 • Тоалетна хартија.
 • Прибор за лична хигиена: сапун, паста и четка за заби, чешел, лабело ит.н.
 • Памучни влошки со мрежа (можеби ќе би бидат потребни и неколку пакувања).
 • Градник за доење.
 • Влошки за градникот.
 • Спаваќа и наметка.
 • Долен веш, чорапи и облека за излегување.
 • Лимон за освежување.
 • Бисквити, чоколада.
 • Сокови.
 • Мобилен телефон и полнач.
 • Книга за читање.

Список на работи потребни за бебето:
 • Памперс од најмалите.
 • Неколку тетра пелени
 • Комплет облека: бенкица, шпихозни, боди, капа и ракавици.
 • Влажни марамчиња.
 • Павловиќева крема.
 • Корпа или плик во кој ќе го изнесете.
 • Автоседиште.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот malata)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 8:36:03   
Mila na mama
Туууууу бре па ова цел куфер.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 8:44:04   
profesorica
ова истото го имам читано во книгата мајка и дете од Младинска Книга.

во приватните болници не треба ништо, ова се мисли на државна и чаир.

ама некои од наведениве работи не требаат. на пр. спаваќа, градник за доење, влошки за гради нема потреба, таму даваат спаваќи и не дозволуваат да си носиш а градите не треба да ти се стегнати, туку опуштени слободно во спаваќате.спаваќите се со отвор напред или со копчиња или со врвци ама на некои во државна им фалат копчињата или врвците па некои макји шетаа соо голи гради.а освен тоа влошки за гради само можат да ја воспалат градата особено ако ви надојде многу млеко.

а за бебето за таму само памперс и влажни марамици треба они имаат павловичева(зборам за државна) а кога ќе го изнесувате треба се од глава до пети.седиште за автомобил не е задолжително(барем не кај нас)-во Германија, Англија да, меѓутоа кај нас, доволно е кебе плик или корпа за бебе.и онака ќе си го држиш во рака бебетоuser posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 20.11.2009 8:45:04 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 8:51:38   
Палешка РР
Се мисли и на мајките од другите градови кои неможат да се породат во приватна клиника од едноставна причина што нема во нивниот град. А условите во Државните болници ни се многу добро познати, па се плашам да не треба и да се прошири списокот. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 8:55:06   
profesorica
хаха мила на мама па јас баш дека носев мало куферче и ми се чудеа што ќе ти е сево ова, затоа кажувам да не носите се.некои работи нема потреба.но сепак јас кажувам искуство за во државна. а секој со своето искуство.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 8:56:36   
Еца
професорица, ја знаеш онаа- кој носи, не проси. Затоа подбор земете си, па и не мора да ви затребаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 9:03:15   
profesorica
 па јас си носев сеuser posted image user posted image user posted image ама после ги враќав назад по мм и тоа во 2 тури, ќе се угушев од ствари...нема место а чистачките и сестрите се караа дека цел кревет сум го преокупирала со ствари и кеси.а нема место каде да ставиш ништо, само една гнасна наткасна и креветот.а во креветчето од бебето не смееш да ставаш-стерилно да биде-тоа пак паметот на сестрите.
во секој случај и да не понесеш нешто, секогаш можат да ти донесат.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 9:11:06   
Палешка РР
Јас ќе си носам се. А мм нека враќа, што му е друго работа user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 9:13:06   
mami
Секаде е различно..Во Чаир, за бебето си носиш и крема и пелени, за тебе можеш и да си облечеш градник, но од оние за доење, што се отвараат напред, облека забебето ти ја носи тој што ке те зема од болница дента кога ке излегувате, нема потреба три дена алиштенцата да стојат во торба...тоа- улошки, прибори секако дека треба- и најмете си некој што ке ви носи храна, зошто таму храната е навистина малку...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 9:18:23   
profesorica
 не само што е малку туку е и никакво јадењето по државните болници-а мане ми се јадеше поприлично многу, среќа мм зема одма одмор па ми носеше сендвичи и пиење од дома.

можам да препорачам да си земете и пумпица за измолжување или барем да го упатите маж ви од каде да ја купи и каква точно да земе за да ви ја донесе ако ви затреба.бидејќи мене и уште на две мајки со кои бевме во соба доста ни надојде млеко вториот ден и пумпицата баш ни се најде.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Што да се понесе во болница?
20.11.2009 9:22:33   
mami
Си ја делевте?user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?