|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совет од правник
20.10.2012 14:45:56   
Cipi Ripi
И мене ме интересира совет за ова.
И на нас ни стигна Анет. Ова е нешто најново од МРТВ. За секој член по 190 денари!!! Срамота, поголема глупост немам видено!!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Совет од правник
21.10.2012 0:14:20   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Ќе ве замолам за совет.е вака,дома ни стигна писмо за радиодифузна такса.секој месец ја плаќаме,ама сега ни стасаа две сметки,една на свекорот, една на мажот ми,кога оваа куќа се води на свекорот ,како може да му стаса и на мажот ми???
2 сметки по 190 денари на една адреса,што ако почнат и евн да праќаат вака,си играат со нас народот....
па ве молам,за совет од вас правици на нашиов форум.и на други семејства вака им стигнувале дома сметките.каде да се обратиме или пожалиме.ние веќе имаме наш стан на мм името,тука немаме ништо ама се водиме на оваа адреса,не сме преселени...



Адресата на живеење ви е целосно иста?? знаете за време на попис дури и да имате иста адреса може да се водите како две различни домакинства....ако така се изјасните....од кај да знам..ова само претпоставувам..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Совет од правник
21.10.2012 0:31:05   
Pepelaska *
Не сум правник ама свекрва ми работи во ујп и ми кажа дека имало такви случаи кои најверојатно се грешки како и овие што иделе на секој член од семејството.Одете во ујп оттаму праќаат решенија па тие ќе ве упатат каде да одите.

А за ова со име на мт веројатно е дека има стан на негово име ( значи се мрднаа од мтв се провериле) однесете последна платена сметка од струја ( која сигурно е минимална) и лична карта од маж ти која е со адреса кај што седите и кажете дека таму не седи никој.
Незнам колку ќе помогне тоа ама пробајте.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Совет од правник
21.10.2012 9:14:53   
Annet
stanot e kupen nekolku meseci,se renovira,ama ne se raboti za taa ardesa tuku na ovaaa kaj sto ziveeme i se vidime veke 3 godini,dojde smetka za svekorot ama i za mm..obaa dubari nekoi....bas na tv imase sinoka,,ovie Mtv semokni stanaaa

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Совет од правник
22.10.2012 10:52:14   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

stanot e kupen nekolku meseci,se renovira,ama ne se raboti za taa ardesa tuku na ovaaa kaj sto ziveeme i se vidime veke 3 godini,dojde smetka za svekorot ama i za mm..obaa dubari nekoi....bas na tv imase sinoka,,ovie Mtv semokni stanaaa


Вчера на МТВ имаше соопштение за вакви случаи..поради ажурирање на некои листи..ги повикуваат сите дапојдат во УЈП и да си проверат...признаваат дека има грешки.

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Совет од правник
22.10.2012 13:56:02   
Annet
fala Andrijance:)

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Совет од правник
22.10.2012 21:52:30   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

Ќе ве замолам за совет.е вака,дома ни стигна писмо за радиодифузна такса.секој месец ја плаќаме,ама сега ни стасаа две сметки,една на свекорот, една на мажот ми,кога оваа куќа се води на свекорот ,како може да му стаса и на мажот ми???
2 сметки по 190 денари на една адреса,што ако почнат и евн да праќаат вака,си играат со нас народот....
па ве молам,за совет од вас правици на нашиов форум.и на други семејства вака им стигнувале дома сметките.каде да се обратиме или пожалиме.ние веќе имаме наш стан на мм името,тука немаме ништо ама се водиме на оваа адреса,не сме преселени...


I kaj moite doma taka stigna i na majka mi i na tatko mi:)



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Совет од правник
22.10.2012 22:36:12   
bombica
I kaj nas stignaa 2 smetki edna na ime na svekor mi edna na mm.Se rasprasavme ni rekoa trebalo da se podnese zalba vo UJP i da se plati 200 den.......Ne e nekoja golema para vo prasanje ama strasno me revoltira.Nekoj smislil "greska " za da sobere nekolku stotici iljadi evrauser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Совет од правник
22.10.2012 23:41:41   
Cipi Ripi
Девојки, јас колку што разбрав од информации наваму натаму ова е нешто најново од МРТВ, а не дека е грешка. Ама ај ќе видиме.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Совет од правник
22.10.2012 23:56:27   
kapina
mrtv ke odgovara za krazba na licni podatoci bidejki od kade znae mrt oti toa lice na ciesto ime ne glasat beleskite za plakanje znae oti zivee na taa i taa adresa

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Совет од правник
23.10.2012 21:35:47   
Cipi Ripi

Изјава на МРТВ. Сепак направиле грешка со сметките.



< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 25.10.2012 10:44:13 >

(Одговор на членот kapina)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Совет од правник
15.12.2012 23:55:17   
17mart
Jas bi sakala da ve prasam slednovo...bidejki jas go ostaviv maz mi i si se vrativ doma a on saka deteto da go gleda on koga ke posaka jas mu kazav deka dodeka ne se razvedeme sudski i ne odredi sudot kaj kogo ke bide deteto nema da mu go dadam...e sega dali toa e zakonski mozno i dali moze znaete kade mozebi ke go dodeli deteto sudot..(deteto ima 10meseci)
inace i jas i on sme nevraboteni (on sega demek ke se registriral kako zemjodelec) i ima li sansi bidejki ke ima on prihodi da mu go dadat nego???
Blagodaram odnapred!!

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Совет од правник
17.12.2012 0:49:31   
Goddess*
Nema teorija tolku malecko bebe za sudot da mu go dodeli na tatkoto..Obicno decata sekogash pripagaat na majkite osven samo ako majkata ne e mentalno sposobna za izdrzuvanje na decata,togash decata po nekakva slucajnost moze da pripadnat na tatkoto...

(Одговор на членот 17mart)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Совет од правник
18.12.2012 13:55:01   
17mart
dobro...ama on sega saka da go vidi da ide kaj nego 2-3saati ama jas sum mu rekla dodeka sudski ne se razvedeme toa nema da moze bidejki mene mi e strav deka ona mozebi nema da mi go vrati bebeto...moze li nekako sega da mi go zeme??? Vi blagodaram mnoguuuser posted image

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Совет од правник
1.2.2013 20:35:03   
lindicka
Zdravo na site.
Da ve prasam za sovet od pravnik. So maz mi sme vo procedura na eden nedvizen imot, nesto kako planirano ni bese, ama izleze od kaj nego da mu dadat pogolema suma na pari, i kje zememe malku kredit i da go kupime imotot. E denes koga bevme da se rasprasame ubavo za se, notar, danoci, ne prasaa na cie ime kje bide imotot, jas onaka demek povekjeto pari se negovi rekov deka ne mi smeta da e na negovo ime, zatoa sto nie sekako sme vo brak, i spored zakonot za imot pisuva se pisuva na edno ime, a se cita na imeto na dvajcata sopruznici. A tamu ne poglednaa cudno kako toa jas ne se izjasnuv da bide i na moe ime :)
Koga dojdov se zamisliv, i si vikam moze ne e loso d ago pisat i na dvajcata na imeto, i jas kje pridonesuvam vo ratata, najverojatno itn. MM vika kako sakas taka kje napravime.
Prasanjeto mi e, dali i ako bide na negovo ime, vo slucaj na razvod, neli ne znaeme sto kje se sluci po 15 godini, cisto da bidam pretpazliva, dali bi se delelo na pola?user posted image
Inaku, toj nema da ima dogovor deka pogolemiot del od parite se od nego, i deka ucestutuva so pogolem del od rata i kjes pari.

Fala, i poz

(Одговор на членот 17mart)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Совет од правник
2.2.2013 10:51:33   
Mihaela 2010
Jas kolku sto znam se sto e kupeno i steknato vo brak vo slucaj na razvod se deli na pola.nema vrska dali edniot dal povekje ili voopsto ne dal.inaku jas koga bi bila na tvoe mesto bi si go napravila imotot i na moe ime.

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Совет од правник
3.2.2013 21:28:13   
Gardenia
линдичка точно како што вика Михаела,имотот ќе биде и на двајцата иако ќе стои на имотен лист само на име на едниот,но јас би те советувала да си го запишете во катастар на име на двајцата по идеален дел во заедничка соственост,ова од искуство ти кажувам од пракса што се соочувам на работа и знам какви проблеми им излегуваат на сопружниците недај боже кога би имеале финансиски проблем,ама сепак вие си знаете најдобро

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Совет од правник
11.3.2013 14:03:06   
acemace
Zdravo zenski, neznam dali mi e za tuka prasanjevo ama kako i da e, me interesira dali treba da podnesam godisna danocna prijava a prihod imam samo od plata i porodilno, neka pise nekoj ako znae. Pozdrav

Од сигурни извори ти кажувам дека треба. Дури и ако си земала оние 5000 од општина и за нив ти треба.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 11.3.2013 14:06:46 >

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Совет од правник
19.3.2013 23:56:57   
cleo
Zdravo. Bi ve zamolila za eden sovet dokolku ima nekoj koj e zapoznaen so ovaa problematika. Znaci vaka, jas sum na dogovor za rabota na opredeleno vreme koj istekuva na 31vi Mart. Od firma mi soopstija deka nema da mi go prodolzat, no ne mi dadoa ama bas nikakvo objasnuvanje zosto ne go prodolzuvaat. Inaku, bev na porodilno do 14ti Mart, taka sto krajot na dogovorot maltene se poklopi so krajot na porodilnoto. Sega me interesira dali spored Zakonot za Rabotni odnosi pri zavrsuvanje i neprodolzuvanje na dogovorot rabotodavecot e dolzen da ti gi soopsti pricinite za istoto, ili ednostavno nema obvrska da go pravi toa. Bi vi bila mnogu blagodarna ako mi dadete odgovor na ova prasanje. Blagodaram odnapred!

(Одговор на членот acemace)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Совет од правник
20.3.2013 7:34:15   
Octavia
Колку што знам јас, по завршувањето на договорот работодавачот нема никаква законска обврска кон вработениот. Значи, испочитуван е законот, договорот не ти е прекинат предвреме и тоа е тоа. За причина, тоа е најлесно, (на пр. намален обем на работа и сл.) ама колку што знам, не се должни ни причина да имаат, едноставно, договорот завршил и толку.

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Совет од правник
21.3.2013 14:25:28   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mick

Ајде да видиме кое е вашето мислење за темава, Имено Рзведен сум и во законот за семејство разводот се одвива во две етапи , 1. Се одредува старателството кај кого ќе припаднат децата и висината на Алименатцијата.
2. па потоа се разрешуваат имотно правните односи.
Што доведува до ситуации кој ќе програби од заедничкиот имот тој е добитник.
Во сите западно Европски држави тие два процеса се неодвоиви , така да не ни чудо што се склучуваат бракови од интерес.



_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Совет од правник
24.4.2013 22:20:01   
blue_blue
Ako moze nekoj pravnik da mi kaze na koi disciplinski merki podlezat ucitelkite vo gradinka za udiranje na deca so stap po glava, koja e procedurata za potegnuvanje na nesto vakvo, so sto ke bide kazneta ucitelkata I koi mehanizmi ni stojat na raspolaganje kako roditeli za da se osigurame deka vakvo odnesuvanje nema da postoi I da se tolerira kako prifatlivo. Fala!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Совет од правник
25.4.2013 8:48:42   
vezilka RR
Еве јас да кажам предлог во исчекување на поисцрпен одговор од некој правник.
Прва истанца секако би била директорката на градинката да поведе дисциплинска мерка.
Ако тоа не функционира, тогаш, според закон секоја градинка мора да има Саовет на родители и Надзорен орган кои тела ја надгледуваат работата на установата. Значи преку советот на родители, може да се бара пред надзорното тело да покрене дисциплинска за воспитувачката пред управниот одбор на градинката. Не знам дали функционира овој механизам, и искрено не познавам некој кој го употребил, ама знам дека како законска регулатива постои. Претпоставувам дека е и заплеткан и со сопки.
Трета опција би била веројатно директна жалба до инспекторита за надзор на градинките при Министерство за труд и социјална работа.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Совет од правник
25.4.2013 8:55:33   
blue_blue
Би ми било од корист некој правник или некој кој имал искуство да објасни што уствари ќе и се случи на учителката и на сличните на неа. Просто ме интересира кои права ги имаат родителите за да обезбедат здрава и нормална средина за детето дур е во градинка. Толку немоќно во живот не се сум се чувствувала и мислам дека не можам веќе да бидам на страна на родителите кои викаат - е да де, така е ама што да правиме....со директорката ќе разговарам ама знам дека нема да има ама баш никаков ефект. Сум го пробала тоа веќе неколку пати и нема фајде. Ме интересира дал има некој правилник по кој работи градинката и кај се чува тој. Тоа советот на родители кој членува во него и како се станува член. Мене како родител никој никад не ми кажал (Знам дека постои телото на хартија, ама кој ги избра тие членови, кои се тие и како мене ми се достапни немам појма) дека тоа тело постои и што му е функцијата....

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Совет од правник
25.4.2013 9:10:06   
vezilka RR
Вака сега градинките работат според Закон за детска заштита. Друг документ со кој се управува работењето на градинката е Статутот, кој исто така мора да го имаат согласно законов. И веројатно имаат и деловник за работа. Тие документи се од јавен интерсе и доколку ги нема објавено на веб страната на градинката можеш да си ги побараш според Законот за пристап до информации од јавен карактер (постои формулар за Барање за пристап до информации од јавен карактер и мораат да ти одговорат во рок од 30 дена) Е сега каде е објавен списокот на советот на родитеи не знам, ама знам дека морада постои и мора да има претставник од секоја група, значи и од вашата. Веројатно можеш и списоков да го побараш. КАј нас во градинка на почеток на годината се бира советот. Еве тука сме зборувале нешто скромно за советот. Јас стопати сум кажала дека тоа е најдобриот механизам кој треба да притиска за подобрување на условите во градинките, ама верувај дека 90% од родителите не сакаат да се занимаваат со тоа додека не ги здеси нешто не дај боже.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 25.4.2013 11:39:41 >

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?