|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совет од правник
5.7.2012 23:00:49   
miana
Mislam deka za ova ne ti treba zakon,najdorbo e da gi prasas pretpostavenite i ako se "luge" ke te razberat,a ako im nastapis taka kako sto si naumila da ne te svatat poinakuuser posted image

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Совет од правник
10.7.2012 14:41:47   
Gardenia

ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

Zdravo mamicki, itno mi treba sovet od pravnik vo vrska so ostvaruvanje na pravoto na majka doilka (clen 171 od Zakon za rab odnosi). Prasanjeto mi e dali vo soglasnost so ovoj clen od zakonot dokolku ne ja koristam pauzata od 30 min, mozam od rab da si zaminam 1.5 casa porano odnosno namesto vo 16.30 vo 15 casot, ili moram da koristam 30 min pauza pa da si zaminam 1 cas porano odnosno vo 15.30.


Е вака Ванесса30,според членот како што е, остварувањето на ова право зависи од тоа како во фирмата ви е регулирана паузата т.е во кој период од денот и тоа сега мислам дека со правилник или одлука треба да ви биде утврдено во кој период од денот ви е паузата и тогаш да го користиш и тој плус 1 час за правото на мајка доилка.Е сега според тоа како е регулирано во законот произлегува дека неможеш порано да си отидеш,затоа што стои дека ова право се користи "во текот на работното време",ама сепак може и да си го искористиш вака како што сакаш ти ако работодавецот ти дозволи и ако сака да те разбере,тоа е сепак негова волја ,јас ти кажувам само како е правно регулирано

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Совет од правник
11.7.2012 7:48:10   
zapce
Здраво Рингерајки, ме интересира за една пријателка ке оди во Австралија и сака да земе оправдано неплатено, според Законот за работни услови има право на 3 месеца,
Дали постојат други начини освен боледување од матичен до 15 дена да земе нешто повеке, за да види како ке се снајде во Австралија, а сепак да не ја изгуби работата тука.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Совет од правник
11.7.2012 17:25:59   
Gardenia
zapce нема друг начин неплатено отсуство како и што си знаеш само до три месеци е дозволено,за повеќе ако може така да порзе со боледување или пак редовен годишен одмор да и го спојат ако сакаат

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Совет од правник
16.7.2012 13:11:04   
babyhope
РР-јки знае ли некоја како иде постапката за наследство на имот, поклон или препишување не знам кои се опции има.Се работи за поклон на куќа од татко на ќерка? моите сакаат да ми ја поклонат куќата, па каде се врши тоа, кај нотар, суд, адвокат... Колку чини и дали потоа се плаќа данок негде за тоа? И уште нешто, слушнав као наводно подарокот можел да се врати, т.е. ако сака тој што го поклонил да си го побара назад, да може да си го добие.. Тоа е точно или?
Благодарам ако некој знае да ми одговори.
Поздрав

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Совет од правник
16.7.2012 13:30:28   
Mihaela 2010
babyhop,si pravis dogovori za poklonmvo 6 primeroci,imoten list od tatko ti ne postar od 6 meseci i izvod na rodenite od kerkata.
Danok na podarok od prv nasleden red ne se plakja,se sproveduva vo Grad Skopje,t.e kaj meneuser posted image ,od koga ke se zavrsi kaj nas postapkata si ides na notar pa u katastar za da se prefrli na daroprimatelot.Ako se vrakja poklonot se plakja 3% danok na promet,t.e na nasledstvo i podarok

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Совет од правник
17.7.2012 13:05:20   
babyhope
Еј баш ти фала Mihaela user posted image но сепак моите не се од Ск, па ќе морам да барам во друга општина некој. хахах... како и да, дали знаес дали постои уште некој начин освен овој (и склучување на договор за издршка) со кој ќе може да се префрли куќата на мое име. И уште нешто ме интересира- кој го прави договорот во 6 примероци?
Поздрав

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Совет од правник
17.7.2012 13:21:15   
Mihaela 2010
Ako imotot e vo Skopje bez razlika sto tvoite ne se od Sk se sproveduva kaj nas,ako e imotot vo drugi gradovi si ides vo taa opstina.Dogovor za dozivotna se sporveduva sega ,si pravis dogovori ama toj se sporveduva tek skraja da e koga ke pocinat tvoite,i se osloboduvas od danok na nasledstvo samo za svojot del,ako imas brakja sestri se plakja 3 posto danok na nasledstvo za nivniot del,taka da varijantata so poklon ti e najdobra.
Dogovori si pravis sama dokolku go znaes terkot ako ne advokat ke ti napravi...pozd

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Совет од правник
19.7.2012 9:21:45   
Malecka23
Дечки ми треба помош,,Се работи за мојата тетка.Пред 30/40год има купено имот-дел од двор на дедо ми димитар но тој исчезна и е прогласен за мртов жена му е мртва останува само синот што живее во куќата во дворот и сестрата што е мажена вп близина.Е сеа тетка ми на времето имотот го има купено си направила куќа плаќа данок за истата но не епрефрлена на нејзино име значи нема имотен лист.Синот и сестрата на димитар треба прво ан суд д аодат да им се подели наслество за да може после да се префли делот на тетка ми арно ама они не сакаат едностано такви се немарни подмолни.Прашањето ми е дали има некоја друга процедура што може да се направи за да си го добие тетка ми делот без да се меша со нив.Ве молам за одговор

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Совет од правник
19.7.2012 9:29:26   
Malecka23
само да се надоврзам дедо ми и тегтка ми имаат дог за имотот ама само меѓѕ нив нели на времето тоа било релевантно

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Совет од правник
19.7.2012 10:11:17   
Mihaela 2010
Malecka23 ne me fakjaj za zbor ama mislam deka moze da gi tuzi,pa vrz osnova na sudskata presuda ke se prefrla na nejzino ime...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Совет од правник
19.7.2012 10:55:51   
Malecka23
а колку е сигурно дека може на тој начин и дека ќе биде у наша корист.Зш женава е 75год и што се вика не сака да го напусти светот додека не се реши тоа премногу грижи и нервози помина до нервен слом дојде ради тоа за нешто што поштено си го платила да не е нејзино

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Совет од правник
19.7.2012 11:16:17   
Mihaela 2010
а колку е сигурно дека може на тој начин и дека ќе биде у наша корист.Зш женава е 75год и што се вика не сака да го напусти светот додека не се реши тоа премногу грижи и нервози помина до нервен слом дојде ради тоа за нешто што поштено си го платила да не е нејзино



Znaci so dogovorot za kupoprodazba sto go napravile,ke ide vo sud na salter 24 mislam deka bese i ke si podnese tuzba...posle ke ja izvestat,pa so presudata ke si go dobie svoeto,vrz osnova na presudata ke si plati 3% danok na promet i ke si go prevede na svoe u katastar.Sepak ke vi treba da si angazirate advokat...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Совет од правник
19.7.2012 11:40:50   
Malecka23
фала многу за насоките.позз

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Совет од правник
25.7.2012 8:02:05   
zapce
Едно прашање, според законот за рабботни односи може да се земе три месеца оправдано неплатено, дали со истекување на годината и почеток на друга година може да се земе повторно три месеца, за илустрација ако се земе од 10 октоври и трае до 10 јануари оправдано неплатено, дали со новата година 2013 во јануари има право повторно да се земе оправдано неплатено. Ви благодарам

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Совет од правник
12.8.2012 5:10:11   
crvce
NIe ziveeme vo kuka na tatko mi,odnosno toj mi ja kupi uste pred da se omazam no se uste ne e prefrlena na moe ime e sega me interesira tatko mi ke mi ja prefrli na moe ime t,e, kako poklon, Dali toa ke se smeta kako imot steknat vo brak i dali ,,ne daj boze,ama se biva,,vo idnina se razdeleme so soprugot toj moze ili bi imal pravo na polovina od kukata,i ako e taka na ko nacin da ja dobijam kukata na moe ime a toj da ne bi imal nikakvo pravo pri razvod.

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Совет од правник
12.8.2012 13:09:14   
Џесика
Ако е поклон од твоите, и во брак да е стекнато, нема право никој да ти го одземе освен твоите... во случај на развод, сопругот твој нема право на тој имот

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот crvce)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Совет од правник
12.8.2012 18:06:49   
Gardenia
да баш како што вика Џесика,нема причина да се грижиш штом е подарок тоа си е само твоја сопственост и неможе подоцна во случај на развод да ти бара дел

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Совет од правник
12.8.2012 18:13:42   
sandra_
Како правник, ќе те советувам дека доколку имотот е твој подарок, и да е дел од заедничкиот имот како што е твојот случај( значи двајцата живеет во куќа, што сеуште не е пренеена ), во случај да дојде до развод на брак, др брачен другар нема право на тој дел од имотот, но сепак ќе напоменам доколку договорот за подарок гласи на твое нема никаква шанса да ти биде одземен имотот.И уште нешто, на имот што е подарок не се плаќа данок.Се најдобро.Поздрав..

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Совет од правник
1.9.2012 2:33:58   
babyblue
jas imam edno prasanje pa ako nekoj pravnik ima vreme ve molam odgovorete. jas i prethodno pisuvav za ova na forumov ama ne barasv sovet. letovo preku agencija uplativme odmor ALL INCLUSIVE, vo Grcija za mene, za maz mi i 5 mesecno bebe. pred da trgneme bebeto se razbole i zavrsivme vo kozle, 1 nedela pred da odime na odmor maz mi se javi vo agencija i prasa dali moze da go pomestime odmorot za nekolku dena zatoa sto bebeto ni e bolno ni rekoa ne moze ke zadrzele 90% od parite. Nie se konsultiravme so lekar i ni dadoa dozvola da go nosime maloto na odmor. Otidovme so uste eden par so nivna kola. Koga stignavme vo hotelot na prijatelite im dadoa soba a na nas ne, ne sme imale rezervirano ni uplateno i nikoj od agencija ne se javil da kaze deka doagame. ne ne primija se javija vo Skopje vo agencija i tie pratija pretstavnik koj ni rece deka ke bideme smesteni vo drug grad daleku od prijatelite so koi zaedno uplakavme i so koi trgnavme na odmor i vo drugiot hotel ke imame samo dorucek i vecera, znaci polupansion, so izgovor od pretstavnikot deka toa bilo super druga agencija ne bi se ni zamarala sami ke sme se snaogale???? kako i da e, odmorot zavrsi katstrofalno. znaci slobodno sme mozele da go odlozime patuvanjeto i da ne rizikuvame so bebeto, potrosivme mnogu pari za rucek i za pienje(voda i sokovi) koi ne ni bea isplanirani zosto trebase da ni bide all inclusive, ne oddelija od drustvoto, tie doagaa sekoj den da ne zimaat so kola i za na plaza i za setanje i trosea pari za benzin koi nikoj ne im gi vrati. jas ja prasav vrabotenata vo hotelot vo koj sto trebase da bideme, mi rece deka spored zakonot ako nastane vakva zabuna agencijata treba da ne smesti vo hotel so ista kategorija ili edna dzvezda poveke, a nas ne smestija vo edna dupka vo drug grad i ni dadoa polupansion. jas veke se konsultirav so advokat i toj mi rece deka za maltretiranje ne moze da se tuzi vo RM e sega prasanjeto mi e DALI MOZAM DA GI TUZAM ZA PREVARA? Zamislete so malo bebe 5 meseci edvaj ozdraveno, po tie zestini, me odnesoa vo drug grad vo edna dupka od hotel i mi rekoa za rucek snaogaj se. maz mi sekoj den mknese jadenje vo soba za da ne go peceme bebeto na sonce HOROR.

(Одговор на членот sandra_)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Совет од правник
11.10.2012 10:59:45   
Luci
Женски ај хелп
Дали може и каде да се провери дали е направен меѓу две странки договор за доживотна издршка или за подарок? Треба една моја блиска особа да направи договор за доживотна издршка со вонбрачниот партнер но некако е многу сумљива работата и сака да си провери

< Поракaта ја уредил luci -- 11.10.2012 11:09:21 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Совет од правник
11.10.2012 11:11:27   
Gardenia
luci единствено кај што можеш да провериш е во катастар,ќе си извадиш имотен лист ако во случајов има нешто врска со имот и тој договор мора дабиде внесен на имотниот лист како товар,друг начин нема бидејќи не постои некој регистар за упис на овие договори.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Совет од правник
11.10.2012 11:19:49   
Luci
Срцка фала за брзиот одговор
Имотен лист има само за земјиштето а куќата не постои нигде иако имаат се комплет документи поднесено(геодетски елаборат, дозвола за градба), од катастар не можат да добијат имотен лист за куќатаuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Совет од правник
11.10.2012 11:31:24   
Gardenia
епа штом е така значи од имотниот лист може да се провере само дали има нешто ставено на земјиштето,а за куќата штом е дивоградба и си има уредна документација поднесено за легализација тоа е уште во процедура и се чека време нека не се секира еден ден ќе си излезе на нов имотен лист, сеуште се во фаза на обработка,само ако не е сигурна треба да побара кој е подносител на барањето за легализација,ама ваљда штом е тој сопственик на земјиштето мора да го поднел он,а тоа се поднесува во општината.Така да ако сакат сега да склучат договор за издршка и да го прибележат во катастар ќе мора да се стрпи додека не излезе куќата на имотен лист па после да го внесат,ама нека прашаат најдобро и кај Нотар како може да се изведе тоа,сепак нотарот најдобро ќе знае да и каже

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Совет од правник
20.10.2012 14:41:43   
Annet
Ќе ве замолам за совет.е вака,дома ни стигна писмо за радиодифузна такса.секој месец ја плаќаме,ама сега ни стасаа две сметки,една на свекорот, една на мажот ми,кога оваа куќа се води на свекорот ,како може да му стаса и на мажот ми???
2 сметки по 190 денари на една адреса,што ако почнат и евн да праќаат вака,си играат со нас народот....
па ве молам,за совет од вас правици на нашиов форум.и на други семејства вака им стигнувале дома сметките.каде да се обратиме или пожалиме.ние веќе имаме наш стан на мм името,тука немаме ништо ама се водиме на оваа адреса,не сме преселени...

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?