|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
21.10.2010 12:44:55   
***Lide***
pak jas za hranata ama toa sega mi e najgolema preokupacijauser posted image
s karamelinoto ili keksolino se pravi so mleko i e od 6 meseci so kakvo mleko da se pravi ako ne so kravsko???????user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
21.10.2010 23:19:07   
Mamiiii
Лиде повекето ги прават со вештачко млеко, но има и такви што ги прават со кравјо млеко. Јас на син ми му правам со кравјо млеко (битолско тетрапак) и го мешам со вода ( 50%-50%). Син ми има 6 ипол месеци и не ми има појавено алергија. Исто така и јас му давам портокал, му пасирам банана со цеден портокал и многу ја сака таа кашичка, и од тоа ми нема појавено алергија. Ти ако веќе си пробала да му дадеш портокал и ако не појавил алергија, слободно можеш да продолжиш да му даваш. Барем тоа е моето мислење

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
21.10.2010 23:46:43   
Pepe
Денес ручавме
Аптамил 1 ,180 мл ,4 оброци
Каша од праска(чиста)половина тегличка,
Сокче од праска ,кое повеке е на вода и (му го спремам од 2-3 лажички од кашичката го дополнувам со 90 мл превриена вода)бидејќи има тврда столица,а не сака да пие вода
хип чајче за добра ноќ 100 мл....
Моето синче е со адаптрирано млеко,и така е од вториот месец,денес полниме 5 месеци.
Двајца различни педијатри ми кажаа различни препораки.Едната докторка ми рече да не го дохранувам до 6 месеци,а другата ми рече да почнам постепено уште од три ипол месеци...Јас ја послушав вторава,зошто мислам дека така треба.Досега му имам дадено банана,јаболко,тиква, мелен ориз,праска,круша,морков,зелена тиквица ...И фала му на Бога,моево дете супер си јаде...Не го терам со сила,му давам колку што сака,и се трудам оброците да му ги давам во определено време...user posted image


(Одговор на членот Mamiiii)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 8:15:47   
Палешка РР
Pepe, јас само да ти го кажам советот на мојата докторка.
На децата не му се даваат кашести, туку цедени сокови од свежо овошје. И јас му давам на моето бебе цеден сок (преку газа) од овошје, а никогаш кашест, бидејќи тоа се непотребни и нехранливи отпадоци во организмот.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Pepe)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 9:29:34   
emma1
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Бисквити со банана
Телешко, грашок и морковче
Печено јаболко за ужинкаuser posted image
Фрутолино
Доење колку сакаш user posted image user posted image



Martins mom bidejki gledam i vie ste na doenje 'kolku sakas' user posted image , a gore dole so vozrast sme tuka nekade kolku pati odprilika cica tvoeto bebce. znam deka se site razlicni no cisto za sporedba. moeto cicase bas kolku sakas koga sakas user posted image , no bidejki pocnuvam so rabota za nekoi mesec ipol pocnav da mu reduciram cicanje preku den, mnogu mi e zal ama mora nekako da se navikne user posted image

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 9:40:37   
Martins mom
Мартин цица вистина колку сака. Сакав да го цицам по саат, ама не бива, ќе се запне и ме тегле за блуза и почнува да кенка. Цица околу 5-6 пати во денот, а последниве 2-3 дена почна и преку ноќ да цица не знам зошто, ми се плаши овие вечери во сонот, па можеби затоа (инаку ноќе не цицаше).
Пробав едно цицање да го заменам со адаптирано, ама не сакаше, го плукаше. Пробав пред некоја недела свежо битолско за варење...и тоа нејќе да го пие, вчера пробав трајно, ма не бре брате...Не знам што да правам и јас. Цел ден е обесен на цицкаuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 9:43:18   
Martins mom
Емма ако одиш на работа, пред да одиш надој го, нека има млечен оброк измеѓу (грисолино, карамелино, овие на хип млечните каши) и кога ќе си дојдеш од работа пак доење...

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 10:24:58   
emma1
pa taka i pocnav donekade da pravam, cica okolu 6, pa posle nekoj 2.5 saati kasicka ovosna, pa posle nekoi 2 saati cica, pa rucek pa cicanje, pa vecera i cicanje pred spienje. vo tekot na nokta obicno ednas cica. sum probala i adaptirano go pie ponekogas taka da zdravje za nedela dena ke pocnam da mu davam ednas vo tekot na denot da mu davam mleko mesto cicanje. ne go drzat kasickite dovolno, gi saka ama ne jade mnogu kolicinski
aj da se vratime na temata, vcera ruckavme:
banana, praska so adaptirano ml.
doenje
oriz, morkovce, malku spanak i telesko
doenje
mlecna kasicka hipp
doenje

< Поракaта ја уредил emma1 -- 22.10.2010 10:26:51 >

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 10:25:45   
sone
Lide moeto bebce ima skoro 7 meseci. Davaj mu na bebceto adaptirano mleko (po tvpj izbor). Jas i davam aptamil 2. Kupuvam voda malku ja stopluvam i stavam mleko. Na 60 ml voda stavam 2 dozerki (vnatre ima plasticni dozerki) na 120ml stavam 3 dozeri vo zavisnost od toa kolku ke izede. I plotoa stavi keksolino ili karamelino. Zavisi kolku gusto sakas da e. Jas so prviot sega ima 3 godini nemav gajle za hrana, ama so ova votoroto maka si macam. Nisto neke, ke mora da ja odbivam od cicka.

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 10:27:02   
sone
Miki mami dali da i dadam kravjo mleko? Neli mi e malceka? Sega na 01-vi noemvri ke polni 7 meseci.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 11:06:52   
sone
Martins mom ti i jas navistina si imame maka. I na mene non stop mi visi na cicka. Noke se budi po 5-6 pati. Resiv vikendov da ja menuvam situacijata. Ke ja ostavam da poplece, a veke ne cicka ne ja stavam preku den. Od utre nov rezim. Inaku ke poludam. Kao sto rekov so prvotot nemav maka za nisto ama ova votoroto ke mi naplati za se. Jade tuk tamo od kupeckite ovosni i mlecni ama onie sto jas i gi pravam neke da gi lizne.  

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 11:16:18   
sone
Aj pak jas. Citam deka veke ste im dale kravjo mleko, svezo vareno ili kupecko. Vcera pijam jas mleko a ovaa malava moja otvara usta. I ja podavam casata i mnogu vnimatelno i davam da lizne nekolku kapki (se razbira ne znae da pie skoro 7 meseci) i zamislete saka si ja lize goranata usta se navednuva otvara usta i saka uste. Se prasuvam mozebi ne go saka aptamilot 2? Pa neli e malecka za kravjo? Ama gledam deka ste im dale na vasite bebinja? Da i dadam i jas? Pozdrav.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 11:23:22   
Mamiiii
Соне некои мајки не преферираат кравјо млеко, меѓутоа јас му давам на моево мешано со вода (50%-50%). Син ми уште цица, ама кога го оставам понекогаш дома со свекрва ми му правам кравјо млеко со вода, кашичките порано му ги правев со моето млеко, но бидејќи немам веќе доволно за одмолзување, секогаш му ги правам со кравјо млеко (син ми има 6 месеци и 3 недели). Дури во една литература за деца прочитав дека веќе од 6 месеци може малку по малку да му се дава на бебето и кравјо млеко, со тоа што на почетокот го мешаш со вода и постепено го намалуваш количеството на вода. Со тоа што дента кога ќе пробаш да му дадеш кравјо млеко, немој да му даваш друга храна што првпат ја пробува, од причина да видиш дали е алергичен на кр. млеко.

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 11:26:06   
Mamiiii
И уште нешто, Соне, и моето бебенце на 1-ви ноември ке полни 7 месеци user posted image , па сакам да те прашам каде се пораѓаше? user posted image

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 11:31:30   
sone
EEEE Mamiiii bas mi e drago. Znaci na ist den sme se macele. Jas se poragav na klinika. A ti? Me poragase Gligor Tofovski. A za ova so kravje mleko me interesira dali mu davas svezo pa go varis ili trajno ( i koe? ako e trajno). Jas na sin mi sga ima 3 godini mu davav kravjo trajno na DUKAT so 3,2% m.m. ama veke pri kraj na 12 mesec (nepolna godina) a so polni 9 meseci pocnav so nego so aptamil 2. Ma ic nemav problem so nego. Fala za sovetite. Znaci svezo ili trajno?

(Одговор на членот Mamiiii)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 11:47:41   
Mamiiii
Соне јас му давам кравјо битолско трајно, ама можно е деновиве да му сменам со млеко за варење, гледам повеќето им даваат од тоа млеко за варење, претпоставувам затоа што се вари и да е расипано ќе се види, а трајното не можеш да видиш дали е расипано, освен ако не го превриеш и него. А иначе јас се пораѓав во Чаир user posted image

(Одговор на членот sone)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 11:54:04   
vesna1
Mamicki, ve citam i da vi kazam. Jas na Marta od 7 meseci i davam Dukat 3.2 so vitaminite. Do 5 meseci cicase, posle 5 do 7 aptamil i ic ne go sakase piese po 50 ml mleko. Od koga i go dadov kravjoto mleko pie po 150-200ml na cicanje. Mnogu e povkusno od vestackoto. Go prasav doktorot pedijatar rece nema problem i ne e alergicna fala bogu. Moj sovet vie  ne    gi frlajte djabe parite podobro kravjo mleko i vitamini Bebivit. Nie toa go pieme i krvnata slika ni e super.

(Одговор на членот Mamiiii)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 12:12:15   
sone
Vesna1 i Mamiiii fala na sovetite. Definitivno od utre (sepak sabajle da ne projavi nekoja alergija ke i dadam) ke pocnam so kravjo mleko. Se nadevam deka ke go prifati. Pa posle ke pocnam i kasicki da i pravam so istoto mleko. Daj Boze da bide se OK i da go saka. Od cicka nema da ja odviknuvam ama barem ke pocnam so kravjoto mleko. Ke se obidam rano sabajle i navecer da ja dojam a ostatokot od denot so mlecni kasicki i zelencukovi. Fala.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 14:45:35   
Pepe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Pepe, јас само да ти го кажам советот на мојата докторка.
На децата не му се даваат кашести, туку цедени сокови од свежо овошје. И јас му давам на моето бебе цеден сок (преку газа) од овошје, а никогаш кашест, бидејќи тоа се непотребни и нехранливи отпадоци во организмот.


Палешка ,мене вакво нешто не ми кажал никој,отсега ќе му ги цедам...И ако може да ми кажеш до кој месец да му ги спремам така....Јас од свежите овошја што ги има пробано му ги правев во соковник,а праската сега ја нема и поради тоа му давам од хип...А и јас приметив во изметот се исфрлаат ситни остатоци од овошјето....Мислев дека не е ништо посебно важно ,зошто столицата кај бебињата,не може да биде секој пат нели, иста по густина,боја итн.Во секој случај,ФАЛА на советот,стапува на сила ВЕДНАШ...user posted image



(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
22.10.2010 22:44:30   
Палешка РР
Јас на Миа и цедев сокови од четири месеци, во почетокот ставав мнооогу вода, па постепено намалував и сега пие чист сок.

Миа денес слабо јадеше, ја вакцинираа, а инаку:

гриз со млеко и банана
грашок, морков и ориз со павлака
лебче со путер и јогурт user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Pepe)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
23.10.2010 0:00:51   
Snowhite RR
Денеска ручкавме

Чоколино
Телешко, компир, морков, пиперка и малку путер
за ужина чоколаден пудинг
Оризови снегулки потопени во јогурт

Моето бебе е 8 месеци 3 недели и 4 денаuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Pepe)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
23.10.2010 0:02:36   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Денеска ручкавме

Чоколино
Телешко, компир, морков, пиперка и малку путер
за ужина чоколаден пудинг
Оризови снегулки потопени во јогурт
едно чоколато животинско и малку сокче

Доење за заспивање

Моето бебе е 8 месеци 3 недели и 4 денаuser posted image



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
25.10.2010 13:44:49   
***Lide***
doenje
griz so mleko i banana
sokce od jabolko
doenje
se mislime sto za rucek user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
25.10.2010 13:49:44   
***Lide***
a sto se odnesuva na kravjoto mleko jas mu davam svezo za varenje toa ne e tolku jako kako trajnoto i plus mozis da vidis koga e raasipano i mu go davam od 5 meseci nemase nikakov problem a koga ja prasav doktorkata da mi kaze koe adaptirano mleko da go kupam a znaese deka pie kravsko mi rece da prodolzam so kravsko ako nemal nikakva alergiska reakcija

e sega aj bidi pameten sto da pravis sekoj ima razlicno mislenjeuser posted image

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Денеска ручкавме(за деца до 1 год.)
25.10.2010 13:52:13   
***Lide***
грашок, морков и ориз со павлака


paleska mozi da mi kazes dali e vkusno ova jadenje nekako ne mi odat sostojkite bas zaedno so pavlaka ako e vkusno go gotvime odma za rucek user posted image

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Koe ovosje?
Jana9

Koe ovosje najmnogu vi se dopaga?

Ananas (0%)

Banana (33%)

Portokal (67%)

Citron (0%)

Limon (0%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!