|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се почне со дохрана
1.7.2010 11:56:46   
*miki mami*
мојов бебуш има 4 ипол месеци се роди 4кила и 2оогр напредувасе по кило кило и 100,а овој месец само 700гр не одбива цицанје па си мислам да не е гладен не плаче се буди по 2пати навечер многу ретко и по еднаш.поврака од првиот ден еден периот потпрестана(кратко).да поцнам ли со дохрана ако има искуство некој нека пише.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Кога да се почне со дохрана
1.7.2010 12:17:36   
Felly RR
I moeto bebce taka, nekade okolu 4tiot mesec pocna da se budi navecer pocesto i da bara da cica, a prethodno spiese od koga ke si legnse po 6 saati bez budenje. Jas od cetvrtiot mesec pocnav so kasicki, no smees samo ovosni da mu davas (jabolko, krusa, praska, kajsija..)
I toa mnogu ne smeni vo spienjeto, pak se razbuduvase, bidejki ovosjeto ne drzi sitost- ovie kasicki se davaat kolku da se nauci da se hrani so lazicka.
Znaci jas mislam deka mozes da mu davas kasicki no samo ovosni, i toa da bidat termicki obraboteni, za so blender izmiksirani.
pozdravuser posted image

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Кога да се почне со дохрана
1.7.2010 15:52:18   
*miki mami*
фала јас баш се мислев дали да почнам да не му е рано али тој додека да научи да јаде ке помине доста време user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Кога да се почне со дохрана
2.7.2010 0:22:46   
Snowhite RR
Мики мами, после 3-от месец бебината напредуваат помалку, значи првите 3 месеци по 900-1000 гр, а потоа по 500-600гр, така да нема потеба да се грижиш за тоа, што се однесува до започнувањето со дохрана, можеш да ја прочиташ оваа тема од почеток и да видиш кога и сите ние сме почнале со дохранување. Јас конкретно за мене ќе ти кажам дека јас почнав на 4 и пол месеци да му давам сок од јаболко, а потоа кашичка од јаболко, потоа морков. Сега има 5 месеци и 3 дена и уште 2 дена планирам да му давам морков, а после тоа кашичка од јаболко и морков, па банана, круша, ориз, компир итн. Значи не мора само овошје да се дава, напротив наизменично се дава и зленчук, бидејќи ако се навикне на слаткиот вкус на овошјето, зленчукот потешко ќе го прифати. Но сепак тоа не значи дека со дохранувањето ќе цица помалку, тоа е за да почне да пробува нови вкусови. Инаку многу од членовите овде почнуваат со дохрана на 4 и пред 4 месеци, макар што не се препорачува пред четвртиот месец, заради тоа што организмот на бебето се уште не е добро развиен. Педијатрите не препорачуват воведување на друга храна освен мајчино млеко до 6 месеци, мојот педијатар ми рече да му давам јаболко и банана пред 6, зашто наводно тие немале алергиски реакции, но јас еве му давам и морков и за сега е ок. Во врска со тоа со која храна да почнеш, и како се воведува, прочитај ТУКА

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Кога да се почне со дохрана
2.7.2010 23:56:41   
Тања РР
Kaко што веќе пишав, почнав да и давам на Јана јаболко и морков но проблемот е во тоа што таа прима многу мала количина. Со сокче од јаболко стигнавме до 30 мл наеднаш а со морков до 15. Кашичка од јаболко денес јадеше ама сосем малку дали едно 5 мг.
Како беше кај вас на почетокот?


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.7.2010 1:16:20   
Палешка РР
Миа престана да пие сок, воопшто не го сака и не ми е мака. А кашичките од почеток ги јаде колку што и даваш толку...ако не прекинам јас таа не прекинува, ама после повраќа. Затоа прво бевме на пола тегличе, сега сме на цело за еден оброк и уште плаче...ама знам дека и е доста.
Ќе почне и Јана да јаде, само треба време веројатно. 

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.7.2010 9:33:47   
Martins mom
Не се секирај Тања, постепено ќе си бара таа повеќе и повеќе.И Мартин е како Миа, дури му давам си јадеuser posted image user posted image Тапан во стомачето, потеченuser posted image user posted image user posted image Затоа пазам да не го предозирамuser posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.7.2010 9:37:58   
Martins mom
аааа, ќе заборавев исто и сокче престана на пие...сега сме на водичка 

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.7.2010 12:31:18   
Snowhite RR
Можеби морковот ќе ти го јаде повеќе, кај нас така е, повеќе сака морков од јаболко, а сок не пие и не ни форсирам да пие

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.7.2010 14:12:50   
Тања РР
Сега и давав сок од морков со лажиче. Многу и се допадна, цело време кенкаше за уште. Подоцна ќе и дадам каша од морков да видам како ќе оди.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Кога да се почне со дохрана
3.7.2010 16:48:23   
Палешка РР
Браво Јана!user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.7.2010 16:23:52   
Палешка РР
По 6-тиот месец се воведува и месо, денес докторката ми рече да почнеме со пилешко (откако ќе поминат три дена од вакцината) ама јас ќе ја прашам и матичната на Миа, мислам таа ми рече по 7-от месец.
Кога почнавте вие со месо?


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.7.2010 17:00:35   
Snowhite RR
И јас така знам, дека месото се воведува во 7-от месец и тоа најпрво се почнува со месни супи со кои се меша зеленчукот, а потоа миксирана месна каша

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.7.2010 22:32:05   
lukas
mene luge nisto ne mi e jasno iskreno...go dojam ednas na den posto mn.malku mi se polnat gradite i deka navecer se rabudva vo 2-3 i go klavam na grada i da prezaspie i da se napapa...od 9 sabajle koga ke se razbudi mu davam vestacko vo aptamilot vo livceto pisi deka na 4 meseci se davaat 180ml.ama jas mu davam 150 kako za 3 mesecno posto 180 ne go dopiva...a izmegu na dvapati na den mu davam sega pocnav so domasna praska denes mu davav kasicka od jabolko...kupeckata 3 dena mu ja davav od jabolko a dene od edna praska mu napraviv 120 ml i mu ja dadov na dvapati i ja ispapa...nezz se mi e urnebes mi se cini..aman kazvajte...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Кога да се почне со дохрана
5.7.2010 23:57:17   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

mene luge nisto ne mi e jasno iskreno...go dojam ednas na den posto mn.malku mi se polnat gradite i deka navecer se rabudva vo 2-3 i go klavam na grada i da prezaspie i da se napapa...od 9 sabajle koga ke se razbudi mu davam vestacko vo aptamilot vo livceto pisi deka na 4 meseci se davaat 180ml.ama jas mu davam 150 kako za 3 mesecno posto 180 ne go dopiva...a izmegu na dvapati na den mu davam sega pocnav so domasna praska denes mu davav kasicka od jabolko...kupeckata 3 dena mu ja davav od jabolko a dene od edna praska mu napraviv 120 ml i mu ja dadov na dvapati i ja ispapa...nezz se mi e urnebes mi se cini..aman kazvajte...


Мене не ми е јасно што тебе не ти е јасноuser posted image Млеко давај му онолку колку што сака, не се води толку по табели, а истото важи и за цврста храна. Се што кажуваш нормално делува, ај појасни малку што е тоа што те буни.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Кога да се почне со дохрана
6.7.2010 13:12:47   
lukas
so ova sto go kaza mi objasna iskreno se...a be mi se cini ne pram nesto kako so treba nezz...ama kako sto mi objasna ti izgleda pravam kako sto treba fala mnogu...i uste nesto..navecer mi zaspiva vo 22h i mu davam samo mleko..adaptirano..150 ml.ama nema sansi ako ne se razbudi vo 2-3 h i trca za na grada..ke potrga malku ke zaspie i pak posle po 2 sati pak trca za na grada..nezz koga ke mi snema mleko sto ke pravam..kako ke se zaspivame pak..a so lazackata neki a mi rekoja noke da ne mu davam vestacko...pozz..i pak fala vazno preku denot pravam pravilno onaka kako sto go osekam deteto taka mu davam...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Кога да се почне со дохрана
6.7.2010 13:46:35   
Тања РР
Лукас не ја мисли за времето кога ќе снемаш млеко. Давај му сега навечер да цица и уживај. Не ми е јасно зошто ти рекле да не му даваш адаптирано навечер, освен заради тоа што е тешко и напорно. user posted image  

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Кога да се почне со дохрана
6.7.2010 21:37:50   
lukas
em mi rekoja em procitav negde ama ne se sekavam kade...zboruvam vo 3-4 satot sabajle da ne mu davam..a kasicka od praska mu davam edna na dvapati i ic ne mu drzi...zosto pojma nemam...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Кога да се почне со дохрана
6.7.2010 22:49:12   
Палешка РР
Како да не му даваш? И што ќе правиш за да го смириш? Ај од нишање ќе заспие едно 15-тина минути и пак ќе ти се разбуди..Ако не му дадеш во 3-4 ќе му дадеш во пет. Не ми е јасно која е целта user posted image
Давај му и други овошја, јаболко,кајсија, круша, ако има четири и пол месеци може и ориз, само немој да биде гладно user posted image


< Поракaта ја уредил Палешка -- 6.7.2010 22:50:47 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Кога да се почне со дохрана
6.7.2010 23:09:43   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

em mi rekoja em procitav negde ama ne se sekavam kade...zboruvam vo 3-4 satot sabajle da ne mu davam..a kasicka od praska mu davam edna na dvapati i ic ne mu drzi...zosto pojma nemam...


По книги викаат дека околу 3 месец бебињата се одбивале од ноќен подој, но во реалност ако се буди и ако е гладно мораш да му дадеш или адаптирано или да го доиш.
Што се однесува до кашичките преку ден откако ќе ја изеде ако е уште  гладно дај му и млеко да се дојаде, додека не пораснете и да почнете со покалорични кашички. Овошјето нема што да го држи.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.7.2010 8:16:31   
lukas
fala niki...pozz

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Кога да се почне со дохрана
7.7.2010 8:17:09   
lukas
isto i tebe paleska..pozz

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Кога да се почне со дохрана
30.7.2010 15:41:54   
opasna
Ve molam pomagajte moeto bebuvce e 3 meseci od koe rodeno e so vestacko mleko kako rasti se poke i poke bara da jadi koga bevme na zdravo srcenceto moe imase 6.600 klava po 1.200 od prilika ama sega gledma deka mlekto poe ne mu drzi na sekoi 2casa bara da jadi .Dali da pocnam so nesto kasicki sokcinja itn.user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Кога да се почне со дохрана
30.7.2010 19:48:26   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: opasna

Ve molam pomagajte moeto bebuvce e 3 meseci od koe rodeno e so vestacko mleko kako rasti se poke i poke bara da jadi koga bevme na zdravo srcenceto moe imase 6.600 klava po 1.200 od prilika ama sega gledma deka mlekto poe ne mu drzi na sekoi 2casa bara da jadi .Dali da pocnam so nesto kasicki sokcinja itn.user posted image


Се уште е мало за дохрана, почекај барем да направи 4 месеци, а и да почнеш со сокчина и кашички тие ќе бидат овошни и нема да го најадат, нив ќе ги даваш за да осети нов вкус и да се навикнува да јади со лажиче. Јас мислам дека 2 часа не е кратко време за јадење, давај му кога бара, не знам, сепак нека кажи некоја мамичка која го храни бебушот со вештачко

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот opasna)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Кога да се почне со дохрана
10.8.2010 13:24:56   
emma1
i jas pocnav so kasicki jabolko pa jabolko morkov nekade posle 4m., prethodno 1-2 mu dadov sokce od jabolko ama nesto ne e po sokovite :).
sega uste 1 nedela pravi 5m. i mu davam ovosna kasicka (jabolko ili jabolko-morkov) ednas dnevno. neznam kolicinski kolku bi trebalo da jade, prvo mu davav po 1 teglicka Hipp 125gr na 3 dena ama mu gi mesav malku so adaptirano mleko, a sega samo kasicki i pocnav da mu davam po pola teglicka na den ama sega nekako poveke bara, obozava da jade so lazicka :). ne sakam da go butam mnogu so kasicki da ne e uste mal za tolku, ama eve denes posle pola teglicka nekako ne mi bese dojaden pa se fati da se docica :).
po kolku kolicinski im davate kasicki na ovaa vozrast?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali ?
Jana9

Dali ste popustliv roditel?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!