|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 16:15:43   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Jас гледам на најмирен начин да ја разрешам ситуацијата без да биде повреден некој.


Kako mislish bez da bide povreden nekoj!!! Koga vo celata situacijata shto ja opisha pogore,deteto e toa shto se oseka povredeno,pred se emocionalno,a potoa so fizichki presmetki.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 16:32:13   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

МАртинс мам те разбирам во целост.
Јас би те советувала да од околу и кажеш на твоја свеки дека од психолог ве посоветувале да не се тепа детето и да се повнимава малку на односот спрема него, но јас би сакала и тебе да те посоветувам со синчето да поразговараш и да се обидеш да му објасниш дека на постари лица не се крева рака, ниту пак се навредуваат, туку истите се почитуваат исто како мама и тато.
Ова важи и за твоја свеки и за твоите родители.. Некој ден ке и мавне шамар и на мајкати од чиста навика или пак ако го изнервира, или пак на некој друг повозрасен и тоа е веке проблем и незгодна состојба во која може да се најдете.
Според мене е многу недозволиво мало дете да замавнува на повозрасен човек без разлика каков е тој човек. Сигурна сум дека твоја свеки не го мавнала од чиста мира, туку поминал некоја граница. Немој да ме сватиш погрешно, не ја бранам, но за мене навистина е незамисливо керками да ја мава бабаси.

Тој и маваше шамари, а таа наместо да му го сврте вниманието и да стане, му врза шлаканица.


Наместо таа да му врзе шлаканица во оваа ситуација јас би станала би го тргнала од неа и би му објаснила дека тоа е недозволиво, па ако треба и јас би го плеснала за да свати дека тоа што го направил е погрешно..
Ова е моја гледна точка!


iako se slozuvam vo celost so udiranjeto na vozrasen, jas detevo vo ovaa situacija ne mozam da go obvinam bidejki zad ova postoi cela istorija nanazad kade vozrasnive vo negova okolina se odnesuvaat onaka kako ne treba so dete i toj edinstveno se sto mu pravat povtoruva
ako si go ucis vnuceto da pcue i go pleskas koga ke ti tekne, na toa zacinuvas so pogrdni zborovi, ocekuvas nisto nikogas da ne ti vrati
sosem ocekuvano e i toj da plesne, moze i bilo kogo ama najprvo ke mu se svrti na onoj koj e agresor
edinstveno resenie jas gledam ovde vo ogranicuvanje na interakcija so babata i potoa roditelite da si go sreduvaat deteto


Така е ники Мартин ја мава бабата и се однесува така затоа што тоа однесување нему некој му го презентирал во овој случај баба му.Значи децата се како сунѓери и го имитираат секое однесување на возрасните во поблиското опкружување.Значи сигурно дека детето не би се однесувало така со неа доколку таа секој проблем не би го решавала со ќетек и шамарање.Тој тоа го прави за да го изрази својот револт спрема неа.Сигурно дека детето поминува многу време со неговата баба затоа што едноставно е невозможно да се разбереш со две мали деца во исто време,јас гледам од ситуацијата кај нас дома.И Мартин од својата баба не учи ништо друго туку дека ќотекот е единствена опција за решавање на проблемите.А за градинка не е важно колку години има детето мислам стрикно за возраста на Мартин не мора да значи дека треба да оди во градинка.И јас првпат сум тргнала во градинка на 6 години па никогаш сум немала проблем со социјализацијата.Ама во вашиот случај навистина е пожелно М да оди во градинка затоа што од неговата баба тој дефинитивно нема да стекне ништо добро.Секако дека не е битно само тоа да има некој да ти го нахрани и пресоблече детето туку исто така битно е и тоа многу да има кој да го воспитува додека родителите се отсутни и да биде пример за културно и добро однесување.А јас чисто се сомневам дека вие допрва ќе успеете да и го смените карактерот на твојата свеќи.Така да детето да се прати во грдинка мене ми се гледа како најдобра опција.Поздрав мартинс мам и секое добро и ви посакувам што поскоро решавање на овој проблем што и те како влијае не само на М туку и на сите членови во семејството.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 16:44:35   
Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Jас гледам на најмирен начин да ја разрешам ситуацијата без да биде повреден некој.


Kako mislish bez da bide povreden nekoj!!! Koga vo celata situacijata shto ja opisha pogore,deteto e toa shto se oseka povredeno,pred se emocionalno,a potoa so fizichki presmetki.


Детето како што гледам не се осеќа повредено, повредена сум повеќе јас што свесно морам да го трпам тоа што го гледам. Баба му му е како издувен вентил, место каде треба да се лудува и троши негативната енергија. Мислам дека М го има доживеано тоа како игра...тој да и скока по живци (прави намерно се што ја нервира), а таа се понаша помала од него и почнува да ја игра играта на дивјаци.Значи детето ја прочитало и знае што може да очекува од неа. Мене ми е криво што е така. Исто и да го оставам во градинка или било која друга установа, ќе се најде некое дете - дивјак и исто би било, зарем децата таму не јадат ќотек. Тешко ми е зошто тоа да е неговата баба.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 18:28:26   
vezilka RR
Исто и јас се чувствувам повредено и гневно бидејќи гледам дека пред мои очи се случува лошото влијание, а јас не сум сигурна дека секогаш успевам да го елиминирам. Е сега уште поголем проблем е што тоа лошо однесување на бабата влијае и на нас родителите (еве јас после 4 години живеење таму сум друга личност) па и ние самите понекогаш во неисконтролирано однесување придонесуваме кон лошото влијание. Како да објаснам, на пример кога на свекрва ми по десетти пат и објаснувам дека не треба да прави нешто, и самата повишувам тон. Сета таа атмосферата влијае врз развојот на детето некако сигурно. И јас секој ден живеам со мислата дали ќе успеам да да оформа личност која ќе биде таква каква би била и без бабата дома. Има деновиви кога мислам дека ќе успеам, има денови кога мислам дека нема. Професионална помош уште не сум побарала, но гледам дека ќе морам, за точно тоа да ми го каже, како да го елиминирам лошото влијание од однесувањето на баба му. (Инаку некаде имам напишано дека пати од некоја депресија, придружена со неконртолирано опсесивно однесување и агресивни периоди наспроти некои тотално отсутни периоди. Немаме официјална дијагноза од доктор, туку само ја опишувам нејзината состојба. )Муабетот ми е дека кога некој со дисфункционално однесување ти е по дома секој ден, многу е тешко да ја имаш контролата врз сите ситуации нон стоп и да реагираш секогаш во секоја ситуација како што пишува во книгите дека треба.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 21:25:58   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Jас гледам на најмирен начин да ја разрешам ситуацијата без да биде повреден некој.


Kako mislish bez da bide povreden nekoj!!! Koga vo celata situacijata shto ja opisha pogore,deteto e toa shto se oseka povredeno,pred se emocionalno,a potoa so fizichki presmetki.


Детето како што гледам не се осеќа повредено, повредена сум повеќе јас што свесно морам да го трпам тоа што го гледам. Баба му му е како издувен вентил, место каде треба да се лудува и троши негативната енергија. Мислам дека М го има доживеано тоа како игра...тој да и скока по живци (прави намерно се што ја нервира), а таа се понаша помала од него и почнува да ја игра играта на дивјаци.Значи детето ја прочитало и знае што може да очекува од неа. Мене ми е криво што е така. Исто и да го оставам во градинка или било која друга установа, ќе се најде некое дете - дивјак и исто би било, зарем децата таму не јадат ќотек. Тешко ми е зошто тоа да е неговата баба.


Pa ti ne mozes da go spasuvas od divjaci cel zivot taka sto ke go izoliras od niv, tvoja roditelska dolznost e da go naucis toj da ne bide
Ako nekoj e divjak i nedoveten ne znaci deka ti treba da mu dozvolis na deteto da mu skoka po zivci i namerno da go nervira samo zatoa sto procenilo toa deka mu se moze taka
I drugo babava sto ja mrzi da odi po nego vo wc do nekade ja opravduvam, detevo ima 4 godini i ne ste go naucile vo wc da bide samostoen, pa koga planirate da go ucite koga ke bide prvo odd na skolskite cucavci
Stvarno ne mozam da svatam sto e tolku loso vo gradinkite
Nitu kade e najmirniot nacin ako svekrva ti i sin ti od 4 godini vzaemno se samaraat, ovaa zaradi nemok i mrza da pravi nesto so deteto a toa pak zaradi zabava
I uste nesto faktot sto sveki tvoja go udira deteto koga ne ja gleda maz i ili sin i ja pravi nea zlostavuvac, ne se raboti tuka za star kov i patrijahalni ubeduvanja, tuku za svesno maltretiranje na deteto i preku toa indirekno te maltretira i tebe
Znaci ne treba da se karas ama moras da si preispitas nekoi stavovi i da izmenis nekoi raboti vo zivotot vas


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
11.3.2014 22:22:09   
mommy_angels RR
Јас овде само не можам да разберам зошто НЕ во градинка user posted image Очигледно бабата ,којашто јас не би ја нарекла немоќна,туку безобразна,не е личност која треба да ти ги гледа децата.Градинката е убаво место за згрижување на децата,таму и учат и се воспитуваат и се социјализираат.А болестите,вака или така детето ќе ги помине,дали сега или догодина на училиште.И мене ми беше тешко кога А фати вирус кој дирекно помина во бронхит,ама тоа можеше да се случи и седејќи дома.И кога ја читам твојата ситуација воопшто не би размислила кога би требало да бирам меѓу градинка и психички лабилна личност.Нечиј карактер после 50-60 години неможеш да смениш.И самата кажа дека ниту нејзините деца не ја сакаат,значи има и зошто. Јас на твое место не би размислила ни два пати.Стегни заби,организирај си се со земање-носење во градинка и превземи си одговорност .Жени сме ние,можеме.На моменти психата ни попушта,ама можеме да издржиме и многу повеќе.Детево ти го малтретира бабата,а така си станува и нервозно.Штом дома друга жена не може градинката е најбезболно решение.И свеќи нема да се налути и ти посмирена и дете посреќно, а за да ти ги причува децата од време на време нема да те одбие.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.3.2014 8:12:12   
Tanjat7880
Martins Mom,te citam postojano I mozam samo edno da ti kazam,ti si SOVRSHENA MAJKA koja mnogu se grizi I se posvetuva na decata,duri I premnogu.
A decata si imaat svoj zivot I svoj odbranben mehanizam I si go ziveat zivotot.Moj sovet,olabavi se malku,ne se site problem TVOI problem,ne se ti mozesh da reshish vo zivotot,duri I vo zivotot na deteto,pushti tamu,ne analiziraj premnogu I so tek na vreme rabotite ke se smenat,odnosno ke dobijat drug tek,sega M pravi ova,toj ima 4 godini I e vo faza na prkos,no ke pomine taa faza,ke dojde druga...
Za vlijanieto na okolinata jas bi ti kazala da barash reshenie zatoa shto na vozrasna zena(kolku I da e zdrava,fizicki I mentalno)da I ostavish dve deca na cuvanje e pregolem zalak,ti mlada si pa pekolno teshko ti e so dvete,neli?!
Te pozdravuvam I ti sugeriram da ne gi do tolku analizirash postapkite I za istite da se sekirash,mora nekogash da prevzemesh merki no ne sekogash I decata na cuvanje kaj sveki samo kaj nea,vo nejzinata dnevna,vo tvojata dnevna tvoi pravila a tamu neka pravat shto sakaat!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.3.2014 11:21:45   
Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


detevo ima 4 godini i ne ste go naucile vo wc da bide samostoen, pa koga planirate da go ucite koga ke bide prvo odd na skolskite cucavci
Stvarno ne mozam da svatam sto e tolku loso vo gradinkite
Епа драга ники, не се сите деца исти, не јадат сите самостојно од 14 месеци, не се одвикнуваат сите од пиењето со цуцла пред три години, не кажуваат сите за какање на година и пол, не прозборуваат сите од 7 месеци, не цицаат сите до 2 години, не почнуваат да џвакаат на 10 месеци, така што ете и на моето му е потребна помош за да го избришам кога какалоuser posted image
А кога ќе влезеш во градинката во која го носев, а воедно е и најновата во градот, кога ќе те мавне една реа, у несвес да паднеш,што страшно ме загриживаше. Таму не сакаше да јаде, прва недела одма инфекција на очите, во месец дена, 3 пати ноќе го носевме на инфузија, температура преку 39, детето ми ослабе 5 кг за еден месец, а тоа е премногу. И што, една недела во градинка, две дома, пак со баба.

Уф, Тањат, ти благодарам user posted image , имам време дури да почнам со работа, па ваљда ќе најдам некое решение. Мм многу не се замара оти не ја знае вистинската ситуација. Се чувствувам како јас се’ да морам оти тука сите како да се мали деца, па треба јас да внимавам на мм , оти е импулсивен и може да направи нешто што не треба, свеки да пазам да не ја увредам, оти ќе се разлути и нема да сака да ми причува едно дете, дури на пр. другото го носам на вакцина...и на сите така по ред пазамuser posted image
user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.3.2014 13:35:46   
niki
Pa martins premnogu tovar si prevzemas, nemoj tolku da gi tintras, tie ne se deca, ti si imas dve a sveki maz ti ostaj gi oci da si vadat ne moras ti da gi vardis nivniot odnos neka si go sreduvaat tie, ko sto ti rece tanja pusti i gi decata kaj sveki vo nejzina kuka i pred maz ti i pred svekorti neka go slapa, pa tie dvajca neka ja opravaat< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 13.3.2014 8:54:35 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
13.3.2014 8:53:06   
vezilka RR
Постовите за Нашите баби и дедовци ќе ги префрлам во соодветната тема, бидејќи веќе имаме таква.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
14.3.2014 0:48:43   
bucko mal
Babite i dedovcite imaat vlijanie vo vospituvanjeto na nasite deca onolku kolku nie roditelite ke im dozvolime.Kaj mene imaa golemo vlijanie i od dvete strani nemozam da se zalam samo na roditelite od tatakoto na sin mi.Od tolku mnogu sto se grizea i dvete strani detevo go napravija za nikade.Najstrasno bese sto tie najmnogu sto mu dozvoluvaa so niv bese najlosh.So hrana go butaa od kade sto ke stignea,da mozea i od usi ke mu stavea.Sega on gi prekoruva za taa hrana am cabe toa sto pominalo ne moze da se vrati.Najgolemite maki si gi trgav jas kakoa roditel oni sekoj so svojot zivot.Sega da mi e ovoj pamet drugo bi bilo ama togash im prekutuvav i samo si se nervirav.Sega nemam nikoj tuka a dokolku bi imala kakva i da e potreba dete bi ostavila samo na majkami na nikoj drug.Bidejki ona slusa sto ke i se kaze a i dobar vospituvac e.sto bi rekol sin mi,,kaj baba ima zakoni i pravila''''user posted image

< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 14.3.2014 0:50:11 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
14.3.2014 1:09:42   
Defne90 RR
Да да навистина имаат ептен големо влијание бабите и дедовците во воспитувањето на нашите деца.Јас можам да кажам дека тие ги разгалуваат на големо своите внуци,барем така е кај нас,значи се им е дозволено,ама баш се.Значи ќе слезам долу кај нив и ќе почне син ми да фрла храна насекаде,а баба му ќе рече битно е детето да се најаде.Ако цела куќа после тоа е валкана и не може да се фати крајот на чистењето.Колку само убави украси и работи и испокржија тоа немам зборови.Пред некој ден гледам си ги зел сликите од баба му како тие биле млади нивните деца внуци и ги фрла по собата и ги кине.И почнав да ги собирам за да не ги упропасти и оние што останаа почна син ми да плаче и баба му ми вели остај ги нека си игра со нив.Мислам сликата нема некоја вредност материјана има емоционална вредност а тој таа емоционална вредност не ја почитува со тоа што ги уништува.И многу многу други работи.И после ке се качи горе и мисли дека и горе е се дозволено и прави неред.Е ама нема синко тоа е куќа а не кочина и така и ќе се однесуваш.Ете јас сум многу построга од сите негови баби и дедовци и не му дозволувам да си прави што си сака кај мене горе.А долу како го научиле така нека им прави.Е сега и ние сме истите со храната баба му значи е во состојба да го храни преку еден час и пред спиење исто кога организмот треба да одмора таа кога ќе почне па чинијата требало да се испразни па цел ден не јадел па тоа па она.Понекогаш не можам ни да ја поднесам кога ќе почне така да зборува и да го тера детето да јаде на сила.А за тоа дека воопшто не ја интересира дали тоа што го јаде е здрава храна или не мислам баш се нервирам.Значи битно е според нив детето да јаде било што па макар тоа биле и салами и паштети.Е затоа после не можеш да ги убедиш да јадат здрава храна.И воопшто воспитувањето што го добиваат од бабите и дедовците,нормално дека ќе бидат размазени и разгалени нема да го почитуваат зборот на возрасните кога тие така се научени уште од мала возраст благодарение на нивните баби и дедовци.Е сега секоја чест за исклучоците односно за оние баби и дедовци кои се непристрасни во воспитувањето и кои што внуците ги сакаат и ги почитуваат но сепак им поставуваат и одредени граници што смее а што не смее да се прави.

< Поракaта ја уредил Defne90 -- 14.3.2014 1:12:20 >


_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
16.12.2015 11:32:13   
nina
незнам дали на право место прашшувам ако не е на право место може да го преместите: Во дилема сум незнам како да реагирам живееме посебно но кога малечката е болна не оди во градинка ја чуваат баба и дедо(свекорот и свекрвата) кои доагаат специјално неа да ја чуваат и ок е како мислат така ја чуваат во тие 3,4 сега еве 5 дена и после си оди пак во градинка а они дома, но проблемот е што кога ке дојдат тие девојчето ми се обрака по име претходно ја чуваа 3 дена и третиот ден ми вика по име таман подзаборави сега еве 5 дена ке ја чуваат и од вчера ми вика по име криво ми е многу бидејки девојчето има само 16 месеци ми се обрака со нина ова или нина она пробав да ја игнорам ама криво ми е, таа едвај вика мама,... пред мене они не и викаат еве ја нина но ги имам чуено по телефон и плус бабаи (свекрвата) кога и се обракам на керками многу се меша незнам како да и кажам дека нејзината обврска е додека дојдам јас дома после да прекини скрос значи во смисла и вика ајде бабе јади или ке кажам колку години имаш ти мамичка и она почнува ајде бабе кажи колку ...и такви еден куп ситуции...би ве замолила за некој совет или искуство мамички како да го променам барем тоа со обракањљето по име за другото неколку дена се, ке ги истрпам оти мислам дека тешко ке ја вратам да вика повторно мама...многу сум загрижена user posted image user posted image

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
16.12.2015 13:29:27   
Hopeful RR
Нина, сигурна сум дека ова те погодува, но вака од страна гледано и не е толку страшно... Може и е фаза некоја, може не и е од свекорот и свекрвата... А на баба и и дедо и исто по име им се обраќа? И на татко и?
Пробај со убаво да ја коригираш секојпат кога ќе те викне тебе или кој било друг по име дека треба да користи мамо, тато, бабо... Во секој случај, си знае она добро која е мама и нема да има тука забуни, за тоа немај гајле. Кај мене пак, дека сега прозборуваат моиве, знае баба им да им седне и да им пее над глава - кажи мамаа, кажи мама, ко да треба на неа да и кажат мама, што мене многу ме нервира и пробувам од околу да кажам дека мене ми кажуваат, ама стари луѓе не можеш да превоспиташ. Неколку пати досега и бабата на мм (мајка на свекрва ми) ги тераше да кажат мама... не може бре бебе да ги гледа нив и да им каже мама, како тоа?! user posted image

Во однос на мешањето, ајде, камо нека е само тоа, не е до толку. И кај мене го има, ќе ги прашам нешто, и не дека ќе ми одговорат, ама бабиве одма се надоврзуваат и се мешаат во муабетот. Ти пробај кога се обраќаш да реферираш на себе, "кажи и на мама", и игнорирај го бапското мешање, ко да не кажале ништо, па види дали ќе има промени user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
16.12.2015 13:57:01   
nina
Благодарам за одговорот Hopeful RR за одговорот но тоа е баш што ме погодува на сите се обрака со тата, баба, деде.... само на мама и вика нина се надевам дека ке се поправи за брзо време а тоа ме вознемирува дополнително бидејки тие го чуваат внукот од керката и тој има 4 години на почеток на име го викаше само таткото а сега сите со тоа што другите бба и дедо веројатно навредени го учат и мајката да ја вика по име и сите по име ги вика па јас несакам сега ние да се докажуваме кој што можи па да си направам невоспитано дете

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
16.12.2015 15:36:07   
Hopeful RR
Во тој случај, разговарај со сопругот да им каже да престанат со оваа пракса. Сепак, негови родители се, и подобро тој да им каже дека не е во ред да ја стимулираат свесно или несвесно да те вика по име, затоа што се знае која е мама. Ако ни тоа не помогне, тогаш кажи им ти, нема друг начин. Подобро така отколку да чекаш да помине време па после да оди уште потешко одвикнувањето. Сепак е мала и мислам дека веднаш ќе се врати назад, да те вика мама user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
14.2.2016 20:57:09   
marchi
vo vrska so vosituvanjeto sekoj den mislam deka sum tolku nesposobna majka sto si se cudam sto mi se slucuva sto site planovi i celi mi propagjaat.dodeka deteto si sedese doma so mene se si bese vo red odkako pocnav da go pustam da odi kaj majka mi i tatko mi i kaj svekor mi se nesto novo znae se nesto loso se odnesuva,majka voopsto ne slusa,si vikam kade li pogresiv detevo sto nekje da me poslusa ili ne znam da go vospitam...vekeje izvesno vreme sum istraumatizirana psihicki kaj imam mnogu drugi obvrski ova mi e kapak.baska toa vo posledno vreme ako go iskaram mi vika ne ja sakam kukjava ke si odam i izlaguva.coek da se mrdne od pamet.od kade takvo povedenie ne znam,zboruvam zboruvam za dzabe.ocigledno deka zboruvanjeto nema efekt kaj decata.ne znam koj metod vejke da go primenam. ke slusne nekade se raspravaat doma se rasprava ke slusne ne zam sto i .... problemite jas gi trpam deteto ne saka da svati deka toa ne e pravilno.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
14.2.2016 21:42:17   
Hopeful RR
marchi, моите не се на толкава возраст, ама ти ја разбирам фрустрацијата, можам да замислам колку ти е тешко.
Вака од страна гледано, две работи ми паѓаат на ум - прво, дека можеби е фаза, која се надевам дека скоро ќе заврши и ќе се врати да си биде фин и послушен, а второ, дека може баби/дедовци многу се опуштаат со него, не гледајќи ги последиците. Ова многу често го гледам кај познаници, кои се жалат дека откако дете поминува повеќе време со баби дедовци станува размазено, распекмезено, здивено, од причина што се му се толерира, бидејќи тие тоа не го гледаат како родителите и се им е симпатично. Обиди се да разговараш со нив и да видиш како тие комуницираат со него, што му дозволуваат и кои се нивните граници, ако и ги има. Ако приметиш дека не го почитуваат твојот концепт за родителство и воспитување, намали го времето што го поминува со нив, колку - толку.
А моментот дека сам си излегува - како бе така? Не дозволувај, стегни го повеќе. Сакал - не сакал, има да седи во таа куќа и крај user posted image

И исто така, види какви содржини гледа на тв, дали гледа преагресивни цртани, филмови, серии... сето тоа може да се одрази негативно врз поведението... Не сум сигурна, лупам на памет, ама од оние јапонските насилни цртани децата само се здивуваат, а од турските серии во кои сите се караат меѓу себе учат дека карање и расправии се нормална работа...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
15.2.2016 12:23:31   
marchi
od edna strana si velam ajde golem e (ne kojznae kolku ama spak) pa treba i saka da se socijalizira.pa go osttavam da odi taka kaj babi dedovci,isto taka jasno mi e i deka utre ke zaodi na skolo a mozebi i vgradinka pa ke uci nekoi maniri od tamu.mene mi e mnogu bitno da go naucam deka pred se treba da si ja slusa majka si a posle i drugite. najbitno sekogas koga ke pojdi nekade mi kazuva kolku tolku sto pravel kako se odnesuval dali nekoj nesto mu rekol dali toj nekomu nesto rekol...taka ke znam sto da popravam kako da go posovetuvam...
za toa deka izleguva sam...ziveeme vo ista kukja so tatko mi samo toj e na drug sprat i nekogas koga ke se naluti i ke rece deka ke si odi se kacuva kaj niv.ili pa jas ke se prepravam deka placam da ne me ostava sama deka mnogu go sakam i ke se vrati ke mi rece mama smiri se eve ke se smiram ke te slusam....se trudam da ja smiram taa situacija samo problem e sto sepak postoi, i na kraj i jas se nadevam deka e faza,mnogupati sum mu rekla deka e golem i deka nekoi raboti moze sam da gi pravi pa taka misli deka E GOLEM user posted image crtani gleda na TV ona sto se dava na boomerang a na kompjuter masa ili iranje so plastein topcinja lizavcinja...nekoi takvi sitnici

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 94
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:


Анкета

Imencce
jasmina18031990

Koe e poubavo?

Angela (46%)

Marija (36%)

Hristina (18%)


Број на сите гласови: 119

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!