|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
5.12.2011 11:05:36   
Felly RR
Јас мислам дека во секој случај бабите и дедовците им дозволуваат на своите внуци многу повеќе отколку што им дозволувале на нивните деца. Е сега до која граница ќе дозволуваат пак и тука има разлика, зависно од нив, ама дека многу работи им дозволуваат тоа е факт. Кај нас се има случено дури и мојата баба, значи на Матеа прабаба, на пр. Матеа плачи за нешто, и таа одма се нуди да оди во продавница да и го купи тоа. Јас тоа не го дозволувам, нема да скокнуваме на секое плачење,ако плачи - ќе преплачи, треба и да види дека со плачење не се добива се. Е сега јас ако не сум тука, сигурно дека одма ќе и купат, само да не плачи.
Значи влијанието не се гледа само ако живеете во заедница. Кажете еве колку пати, сте слушнале од некоја баба - Па го гледам еднаш во неделата, сигурно нема да го карам. Јас барем, многупати.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
5.12.2011 15:23:12   
miana
mislam deka ima razlika od cuvanje na deteto od strana na babata i dedotot po 2-4 casa na den a drugo e ziveenje so istite 24 casa na den..Vi ja citiram sveki a i majkami - eee sto bilo ubavo da si baba,nemas obvrska da vospitiuvas,nema potreba da karas i pleskas ,na nas e samo da guskame...eeeee epa ova se vi kazuva... A toa so babami moja i mene mi se sluci..Ja setame vo zooloska so babami i jas vo mene veke se od pari istrosiv imav uste 40 denari ( sakala voda,sakala sladoled i sl) pred da izlezeme od gradinka taa zdogleduva zena koja prodava baloni... Trcanje grabanje balon ( od onie so helium ) i fitilj da bega..Jas bremena ,bez pari vo mene trcam po nea ( i notrmalno i udiram edno malo samarce ,go vrakam balonot ,se izvinuvam na zenata koja prodava i nemav namera da go kupam i da imav pari vo mene ) mora da se nauci deka ne smee taka da postapuva..Jas zastanav i i odrzuvam lekcija,i objesnuvam deka toa e nekulturno,deka znaci kradenje i deka ke ja vidi policaec i ke ja kazni..Zamislete jas odrzuvam lekcija a babami vo meguvreme go kupila balonotuser posted image user posted image user posted image user posted image  Pa koga pocnav i po nea da vikam.... Na sto lici toa??Treba li pak da postapi taka drug pat???  Eve denes vleguvam doma so nea,se vrakame od setanje,ona od vrata i vika na babai - odi di ,ne te sakamuser posted image user posted image user posted image  Kerkami za tri godini sto ja cuvase sveki namesto da odi vo gradinka ,nauci da cisti so krpa i da gotviuser posted image  Otkako pojde vo gradinka pocna i angliski da kazuva i da se odnesuva malce pociviliziranp...Imase i negativni efekti gradinkata - projavuvase nekoj bes koga ke dojde doma ama se pominuva... Koga sedime zaedno site nakup - deteto ne e toa.,...REdnas se kacuva svekormi gore i ja gleda i mi vika : snaske jas neznam sto mu pravis ti na detevo ama jas vakvo mirno ne sum go videl ( a ona si sednala i si gleda tv ) pa nema koj da ja zbesnuva ,jas nisto posebno ne i pravam..A svekormi znae i da preokomentira- vie slabo pleskate izgleda... ( znaci i on e za pleskanje ama ne ja pleska - on e dedo ) i samiot kazuva : eeee jas od zenami ne sum smeel da opcujam pred decava ..A jas pak vo sebe si vikam : a pred moevo koj da ti zabrani? Sekoj vtor zbor e pcofka...Pa mazmi e prekrasno vospitan covek,no za kerkami ne se zamaraat - si ima majka i tatko..Ili pak komentar od sveki - pri majka i tatko jas da vikam ...Epa sega vie videte....

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
6.12.2011 22:01:12   
suzeto
(Одговор на членот jagodica)

zosto pouskusni mozda nekoi ...evo primer svekrvami se omazila na 15 god.i gledala dete nemoze da bide poiskusna od zena sto rodila na 27 god primer jas.....toa bilo vo nivno vreme sega ne e taka vo nivno vreme ne ni gledale na ishrana a kako e sega .....svekrvami moja samo mi vika pa so smoki porasnaa decava moi ,kako moze so smoki nekoj da porasne,sega ima mnogu roditeli koi gi izbegnuvaat a porano nasite roditeli ne ni znaele deka se stetnii vo nivno vreme koga gi gledale decata ne bile poiskusni mozda gresam no nie sega sekade preku net barame nekoja informacija ako ni treba a tie kade barale...a koga stanala baba iskustvoto se zgolemuva no koga se raboti za vnuce toa e samo ljubov sve drugo se zaborav se dozvoluva sve i seesto.majkami ne mu dozvoluva sve i nea ne e saka a svekrvami i svekormi sve mu dozvoluvaat i toa sto e zabraneto niv poveke gi saka

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
6.12.2011 23:45:50   
Martins mom
На раб на лудило сум поради ова прашање. Затоа и ме нема на нет, сакам да минам квалитетно време се моето дете. Од кога тргнав на работа, моето дете почна да поминува време со баба, дедо и тетка му, не можам да го препознаам. Див, некултурен, научил да плука, тепа, пцуе. На сите им е интересен, тоа им е игра, ама мене ич не ми е смешно. Сака да има се што ќе види, кога ќе побесне, го смируваат со нова играчка, кога ќе заплаче, сите околу него се собираат и се надвикуваат. УЖАС!!! Конкретно вечерва, бевме на слава сите кај соседите. Имаше многу гости и еден куп деца, а мојот фраер им покажуваше дисциплини во плукање, грабање играчки од другите деца, рикање на цел глас, за на крајот да премине во тепачка. Го облеков и си заминав. Не можев да ги трпам коментарите од свеки како сум го плачела детето и не сум го оставала да си игра. Се дере пред луѓето на цел глас Зооошто детето плачеuser posted image user posted image user posted image Најтешко од се ми паѓа тоа што таткото не е заинтересиран за воспитивањето на детето, апсолутно релаксиран, без да се замара. Е тоа боли најмногуuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
7.12.2011 1:29:48   
jagodica

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto



zosto pouskusni mozda nekoi ...evo primer svekrvami se omazila na 15 god.i gledala dete nemoze da bide poiskusna od zena sto rodila na 27 god primer jas.....toa bilo vo nivno vreme sega ne e taka vo nivno vreme ne ni gledale na ishrana a kako e sega .....svekrvami moja samo mi vika pa so smoki porasnaa decava moi ,kako moze so smoki nekoj da porasne,sega ima mnogu roditeli koi gi izbegnuvaat a porano nasite roditeli ne ni znaele deka se stetnii vo nivno vreme koga gi gledale decata ne bile poiskusni mozda gresam no nie sega sekade preku net barame nekoja informacija ako ni treba a tie kade barale...a koga stanala baba iskustvoto se zgolemuva no koga se raboti za vnuce toa e samo ljubov sve drugo se zaborav se dozvoluva sve i seesto.majkami ne mu dozvoluva sve i nea ne e saka a svekrvami i svekormi sve mu dozvoluvaat i toa sto e zabraneto niv poveke gi saka





suzeto vervaj nemam nisto protiv babite :) eve ti gi spomna smokite . Na kerka mi od doktor ni e zabraneto da jadi blago i raboti sto sodrzat jaglenohidrati i sega mi vika doktorot kerkata e mala za tolkava tezina treba doma site da bidite slozni i ko ke nema blago nema i mm ke se razvika ednas ubavo deka ako nie ne mu davame ne smee ni baba mu i znajs so ???? mi idi kerka mi polna vo ustata ke se zadavi od so mu e polna i i vikam koj ti dade i mi vika baba . Vistina deka e ljubov koja baba si go nejki vnuceto ama pa se ima granici
Eve denes na pr. go zaspivam maloto koe e 5 meseci i ima zapce i si ima maka ne moze da zaspie tie dvete so baba mu se trkalat na zemja se kikotat kako da se sami vo sobata i mu vikam na kerka mi zastani ednas dva pati tri pati i na krajot baba mu mu vika aj aj dosta oti majka ti ke ne kara e kazi mi so e to ? Jas ne sum strasiloto doma
jas te razbiram za se mozi i togas bilo taka ama jas sepak si stojam do stavot deka se e vo LUGETO razlicni luge razlicni karakteri
i posto ne se znajme i mozam da ti kazam eeee navistina neznam do kaga ke izdrzam user posted image user posted image user posted image POZDRAV

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
7.12.2011 23:54:14   
nadica
ОГРОМНО без разлика на тоа дали е добро или лошо влијанието е огромно посебно за тие кои живеат во заедница
Јас живеам во заедница и како што пишале и повеќето од вас родителите на мм и ќерка ми знаат да ме излудат ама навистина до толку да почнам страшна кавга за тоа како се воспитува дете и што треба а што на треба да му биде дозволено.
Еве само што ја заспав плачејќи за да спие со пижами по кратки ракави user posted image  палчеше до заоѓање, а пред еден час исто така заоѓаше зошто не сум и дала вода да го полни шприцот да ги боцка куклите и да прска насекаде, едвај успеав да ги спречам да не ја галат туку да ја остават да се исплачи.И мене ми е тешко што плачи ама кога е за глупост подобро да се исплачи отколку да и удоволувам. А моите се друга приказна тие пак уште повеќе ја галат оти поретко ја гледаат user posted image  

Само едно се надевам дека ќе ме држи паметот кога ќе станам баба да не си ги секирам децата и дека ќе ги воспитувам внуците без мн разгалување user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 9:04:04   
Pepelaska *
Еве еден пример, најтазе од вчера.Значи толку сакав да излезам со мм да бидиме сами макара и на поласат, после 3 сааата молење излеговме среќа ни се јави еден другар, малку по снегот малку на кафе, ја одморив душата и мозокот.Мартин остана дома. Се враќаме, дома и го наоѓаме детето качено на стол во кујна, ракавчињата запрегнати и се мие,мие ѓезвиња на чешма и сл.Пред тоа така го научија( не ми смета ај нека се мие , ама тие немаат осет би го оставиле и по пола сат).Одам ја , свекор ми вика па квичеше што да му правам сакаше, ќе му помине.( а кога ќе го тргнат оттаму плаче заоѓа). Не реков ништо си отидов в соба да видам до кога ќе седат. Влезе мм ги виде и одма го грабна, аман му вика на татко му не заебавај сега во вода детево стои. Татко му се изналути , се тргна и седна, и вика аман сега само што застана.Мартин почна да плаче до бесвест.Го донесе мм в соба и почнав да му викам за и тие да слушшнат.Дека секогаш го нервираат за глупости, дека секогаш кога ние не сме тука пправат се што не треба и се му даваат и дозволуваат.И на крај караница со мм, ебати убавата вечер. И како јас да оставам дете на поласат со нив кога одма се прават глупости.Пред некој ден му даваа пуканки(сосе она пченицата внатре) ако се засркне не се замаарат ич, го најадоа виршли и салами , епа ќе пукнам веќе.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 10:26:44   
Felly RR
Pepelaska, зошто ти и мт да се расправате заради бабите/ дедовците (било од твоја, било од негова страна). Ако и двајцата не се согласувате со тоа како тие се однесуваат кон М, тогаш подобро заедно застанете кажете им дека не сакате така, многу подобро в лице да им кажеш отколку да ве слушаат како се карате.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 15:22:17   
Martins mom
Abre so nekoi luge ne samo da zboruvas, tuku i da im crtas-nema fajde.Pak po nivno teraat i kaj vinovni, pa i ke ti se lutatuser posted image
Tuku jas si imam drug problem i pak e povrzan so doticnata. Si idam od rabota i deteto mi se zali deka baba mu go trgala za uvoto, nareden den mi placi i mi kazuva deka go plesnala, tret den uste od vrata slusam kako mu se deri so seta sila i mi pukna filmot i ja prasav sto e rabotata, da ne ima nekoj problem, a taa mi odgovara deka ne mozela poveke da se rasprava so nego, i bilo macno da go preslekuva-nejkel da i lezi, ne mozela da go rani-nejkel da jade, nemala raet i bilo tesko, da sme go nosele vo gradinkauser posted image
koga e so mene, deteto mi e bubalka i ne pravi nikakov problem. Sega sekogas koga ke go nosam kaj baba mu za da odam na rabota, piska i place, mi vika ne kaj baba, ne kaj neauser posted image Jas sekako ke go nosam vo gradinka, ama od naprolet, a do togas ne znam so ke pravamuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 15:30:21   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

Abre so nekoi luge ne samo da zboruvas, tuku i da im crtas-nema fajde.Pak po nivno teraat i kaj vinovni, pa i ke ti se lutatuser posted image
Tuku jas si imam drug problem i pak e povrzan so doticnata. Si idam od rabota i deteto mi se zali deka baba mu go trgala za uvoto, nareden den mi placi i mi kazuva deka go plesnala, tret den uste od vrata slusam kako mu se deri so seta sila i mi pukna filmot i ja prasav sto e rabotata, da ne ima nekoj problem, a taa mi odgovara deka ne mozela poveke da se rasprava so nego, i bilo macno da go preslekuva-nejkel da i lezi, ne mozela da go rani-nejkel da jade, nemala raet i bilo tesko, da sme go nosele vo gradinkauser posted image
koga e so mene, deteto mi e bubalka i ne pravi nikakov problem. Sega sekogas koga ke go nosam kaj baba mu za da odam na rabota, piska i place, mi vika ne kaj baba, ne kaj neauser posted image Jas sekako ke go nosam vo gradinka, ama od naprolet, a do togas ne znam so ke pravamuser posted image



Со кое право таа бе тегни уво на туѓо дете,плескала и се дерела.Читам и не можам да верувам.Душиче ,за греота.Свеки твоја нека си бара доктор

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 15:42:02   
Pepelaska *
Мартинс мам зошто не го оставаш со тетка му ( ако добро памтам и таа со вас живее) колку толку помлада е, а Фели инаку мм нема шанси да му се спротистави на татко му, ( и да му рече џабе е) тие си го знаеле каков е затоа си ќутеле. Значи само тој е во право и друг никој,Штета што мм е на него.Сега дури почна да манипулира со синот ама тоа во друга тема

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 17:05:48   
SkCura77
Мартинс мом имаш право, на дотичната човек треба да и изназбори,да и исцрта и да и се изнаобјасни, но џабе. Мислат дека најголем нивни аргумент е -ех, јас колку деца изнагледав, две мои и плус од сестрата / братот - и мене ми се крева коса на глава од тој муабет. Баш затоа што тоа веќе нема врска, зашто се сменети и доктори и правила и самите деца па и општеството и воопшто не ми држи вода. Плус, кој на кого има право да му каже дека е добра / лоша мајка? Секој си тера по свое,колку и да грешиме за некои работи, ќе се оправиме од чисти примери и од следење на сопственото дете, а не од муабети. Веќе со дотичниве све ми е преку глава и почнав по дома малку и црти да ставам и да забранувам и да си терам мое дете по мое.
Гледам дека и ММ се согласува, зашто стопати сум му рекла - ај мајка ми да ја викнам овде да каже што мисли она како треба или тетка ми од село - и тој престанува да држи страна.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 17:07:06   
SkCura77
Затоа, влијанието МОЖЕ да биде големо само доколку мајките го дозволат тоа.


(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 18:07:11   
kremco
Затоа, влијанието МОЖЕ да биде големо само доколку мајките го дозволат тоа.

Se soglasuvam so tebe..
Kaj nas dodeka bevme vo zaednica svekrva mi iskreno ako sakam da zboruvam bese mnogu fer i korektna okolu vnuceto,i koga kje go razgaluvase (neli toa im e vo krvta na site babi i dedovci) bese podnoslivo i neznacajno,ama svekor mi kolku im pusta leleee,a nekogas pa kje zameri sme nemale avtoritetuser posted image

A moite ne da razgaluvaat upropastuvaat,na sin mi se mu e dozvoleno...

ama ne dozvoluvame barem so niv razgovarav i se soglasivme deka na dete mora da mu se stavi granica uste osobeno koga vrati pampers otkaKO se sodi sestra mu...

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 18:35:00   
Ikana
Bravo Tanja, odlicno kazano!
Jas sum rastena pola/pola////bab mi i gradinka...pa bas naprotiv...ne sum smeela fioka otvorena da ostavam, race po 10 pati na den mienje, banjanje pred spienje, od nadvor me pribirala za 5 sekundi, ona me ranese, so nejze spiev do 9 ili 10 godinki vo ist krevet, majka mi i tatko mi si brkaa karieri, pa eve gledam deka jas bas super izlegov...vredna, pametna, uredna....e sega znam da odvrzam jazik ama samo koga ke me isprovocira nekoj, inaku ne se zakacam. I vo gradinka sum odela, i kaj prvite komshii sum spiela, do den denes vikaat za mene ova ni e prvoto vnuceuser posted image
Zavisi i od covekot mnogu...Baba mi od tatkova strana bese nastavnicka vo osmoletka, pa red i disciplina mi bese ko oce nasuser posted image I koga terav inaet, mi vikase "Ke ti go skrsham otporot!", fraza sto den denes ja pamtamuser posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања РР

Jас би се согласила дека бабите и дедовците имаат влијание врз детето доколку поминуваат подолго време со него но не разбирам зошто сите мислите дека тоа влијание  неопходно мора  да биде негативно? Зарем тие исти баби и дедовци не ве воспитале вас и вашиот сопруг? Сметате дека вие сте излегле „не како што треба“ па сега се грижите истата грешка да не ја направат со вашето дете?
Мене во голема мера ме има воспитувано дедо ми затоа што не чувал со брат ми додека родителите беа на работа, па сепак сме биле деца за пример. Учтиви, послушни, мирни, никогаш немавме преголеми барања и желби, мислам дека не научи на скромност пред се.
Ќерка ми поминува по три часа во денот со една од бабите (наизменично) и јас не забешежувам ништо негативно кај неа. Ако нешто не ми се допаѓа им сугерирам и тие прифаќаат. Не би ги менувала за градинка во никој случај.


(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 18:57:10   
bocence
iskreno mnogu ima vlijanie ziveam samo so svekrva ama od nejzinoto vospituvanje "begaj podaleku"na moeto since(4god)se mu dozvoluva ja tepa,ja kube,se i rasfrla dolu (posto ona zivee na dolniot sprat a nie gore) i posle nie taka sme go vospitaleuser posted image a gore si e naj normalno dete. a za toa nejzinite kako se vospitani sto da vi kazuvam zolvata koga ke dojde (ona zivee vo SK) a be luge ne znae zdravo da kaze ili pak koga ke ideme kaj moite vo SK na gosti i koga ke dojde da ne vidi ,ne znae dobar den ili kako ste da im kaze na moite pravo go zema maliot i odi vo druga soba da si igra so nego.a mm osven rabotata ne znae edna sajka da zakova .Majka mu vika zasto on da se maci za se ima majstor vospituvanje 1va klasa i zatoa jas ne se zaposli posto nema koj decata da mi gi cuva gradinkata mi e daleku treba duri vo 5 da gi budam

_____________________________

Koj ne go razbira tvoeto molcenje,nema da gi razbere ni tvoite zborovi.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 19:59:23   
mamicki
Babite i dedovcite imaat tolkavo vlijanie vo vospituvanjeto na decata kolku sto kje dozvolat roditelite. E sega, em sakame da setneme bez deca ili da ne trcame vo gradinka rano nasabajle, em decata da ni bidat kako da sme 24/7 so niv. Da bideme realni, arno si veli pogovorkata: "Kako znael Petko- taka plasel deca." Ako go ostavam deteto so nekogo za kogo ne sum uverena deka kje se grizi za nego po moj koncept, kade e tuka mojata odgovornost? Ili kje go ostavam i kje prifatam deka se ne e i ne moze da bide idealno. Jas na pr. na site sto redite na temava red solzi, red mrsuli kako vi gi upropastuvaat decata kje vi ponudam trampa- obidete se da ziveete smo edna sedmica bez nikakva alternativa za ostavanje na dete nekade ni na 5 minuti, kako vo mojot slucaj. Potoa vo celo kje gi baknuvate i babite i dedovcite sto gi kritikuvate.

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
12.2.2012 20:06:52   
bocence
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Babite i dedovcite imaat tolkavo vlijanie vo vospituvanjeto na decata kolku sto kje dozvolat roditelite. E sega, em sakame da set_neme bez deca ili da ne trcame vo gradinka rano nasabajle, em decata da ni bidat kako da sme 24/7 so niv. Da bideme realni, arno si veli pogovorkata: "Kako znael Petko- taka plasel deca." Ako go ostavam deteto so nekogo za kogo ne sum uverena deka kje se grizi za nego po moj koncept, kade e tuka mojata odgovornost? Ili kje go ostavam i kje prifatam deka se ne e i ne moze da bide idealno. Jas na pr. na site sto redite na temava red solzi, red mrsuli kako vi gi upropastuvaat decata kje vi ponudam trampa- obidete se da ziveete smo edna sedmica bez nikakva alt_ernativa za ostavanje na dete nekade ni na 5 minuti, kako vo mojot slucaj. Potoa vo celo kje gi baknuvate i babite i dedovcite sto gi kritikuvate.

pa jas i taka ziveam samo na mm gi ostavam, sveki e tuka samo za da kritikuva,a ona ako go pobara maliot da se simne kaj nea- ne i go branam

< Поракaта ја уредил bocence -- 12.2.2012 20:08:15 >


_____________________________

Koj ne go razbira tvoeto molcenje,nema da gi razbere ni tvoite zborovi.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
13.2.2012 11:44:18   
vezilka RR
Како што поминува времето се повеќе ме секира оваа работа. Некаде по форумов имам пишувано за состојбата на свекрва ми, жената не е во добра психичка состојба, пати од некоја хронична депресија или таму не знам каква психичка состојба и не се контролира. Детето не и го оставаме на чување, ама живееме заедно и неизбежно е нејзиното влијание. Не се контролира што прави и збори пред детето и мене не ми јасно како тоа да го превенирам. Никола се повеќе разбира и за некое време ќе почне и да прашува..како да му објаснам на толку мало дете дека се што таа зборува и прави да не го зема предвид? Ете јас немам доверба во неа и не и го оставам на чување, ама нејзиното влијание не можам да го избришам, не можам да го спречам конфликтот меѓу нас и неа кое сигурно влијае врз него, не можам да ја избришам негативната енергија по дома која некогаш ја има а влијае врз него..проблемот ми е како да го канализирам таквото влијание??

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
13.2.2012 13:13:49   
mamicki
Ostavi vremeto da raboti. Nikola kje razbira i rasuduva sam, nema potreba da se optovaruvash so toa. Ako ti se odnesuvash kon nejzinite postapki kako zrela licnost, te ako ne im pridavash znacenje, i toj taka kje ja dozivuva. Naprotiv, ako od sekoj nejzin gaf pravis drama pred deteto, ti samo kje mu go nasocis vnimanieto kon nea.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
13.2.2012 14:01:10   
JovanaJ
Mnogu e razgalen koga go cuvaat svekor mi i svekrva mi. Oni i svoite deca si gi razgalile pa ne vnukot...user posted image
Kako i da e, lugeto se tuka sekogas da ni izlezat vo presret koga ni trebaat, za bilo sto. Eve sega e ladno, sneg, pa sin mi e so niv a ne vo gradinka. Bese bolen pred 2-3 nedeli pa go posteduvame od ponatamosni nastiki, virusi...Bi bilo neblagodarno da kazam bilo sto negativno, samo edno "blagodaram" sto sekogas se grizat za nego koga e potrebno. user posted image

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
16.4.2012 18:13:41   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Како што поминува времето се повеќе ме секира оваа работа. Некаде по форумов имам пишувано за состојбата на свекрва ми, жената не е во добра психичка состојба, пати од некоја хронична депресија или таму не знам каква психичка состојба и не се контролира. Детето не и го оставаме на чување, ама живееме заедно и неизбежно е нејзиното влијание. Не се контролира што прави и збори пред детето и мене не ми јасно како тоа да го превенирам. Никола се повеќе разбира и за некое време ќе почне и да прашува..како да му објаснам на толку мало дете дека се што таа зборува и прави да не го зема предвид? Ете јас немам доверба во неа и не и го оставам на чување, ама нејзиното влијание не можам да го избришам, не можам да го спречам конфликтот меѓу нас и неа кое сигурно влијае врз него, не можам да ја избришам негативната енергија по дома која некогаш ја има а влијае врз него..проблемот ми е како да го канализирам таквото влијание??


So zboruvanje i objasnuvanje i bez kritikuvanje na licnosta tuku samo na postapkite.
Pr. ako nekoj pcue pred deteto ili nedajboze go uci da pcue vednas vo momentot seces i mu se obrakas na deteto mu objasnuvas deka pcuenjeto ne e ubava postapka, deka taka nekogo moze da navredi i povredi deka e nekulturno i ti ne sakas da imas nekulturen sin. Ako deteto prasa zosto toj i toj taka pravi mu objasnuvas deka toj nekoj zgresil i deka lugeto nekogas ne se svesni za svoite postapki pa e potrebno ako ni se dragi da im ukazeme na greskata ili ako ne da gi izignorirame...
Koga nekoe odnesuvanje e usloveno od nekoja zdravstvena sostojba i toa treba da se objasni na nacin deteto da razbere i da ne gi prifaka negativnite postapki, normalno za ova ke mu treba i odredredena zrelost.
I taka za sekoja situacija verglanje do besvest i povtoruvanje dodeka ne ja sovladate materijata....
Normalno, na vozrasnive moze da im ispadnes rogata, no vospituvanjeto na deteto e povazno od nivnata percepcija na tvoite postapki, bar za mene e taka.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
17.6.2012 7:46:06   
Gorde J
Moeto dete sekogas koga ke go zemam od kaj babite vika NE SAKAM MAMA a po cel den e so mene samo sto ne igram cel den so nea normalno ja ostavam i sama ja vospituvam i postavuvam granici ponekogas i ke podviknam, a babite galat li galat,. Se sto ke posaka e dobro, "i na dete treba so ubavo da mu se kaze". OVAA SITUACIJA ME VADI OD PAMET.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
17.6.2012 9:33:06   
blond
Викендов ми е и мајка ми на гости. И дома од баби глава ме заболе. Па кога ќе слушнам некоја од нив две да каже: ах мамо мамо оти го караш детето, лоша мама user posted image .
Им кажувам и на двете да не се мешаат кога го карам, они пак (особено свекрва ми). Она не го карала толку многу кога го чувала сама. И така детето ми е разлигавено до максимум, веќе почнува да ја мине линијата на претерано лигавење. Аххх здравје од Септември во златна градинка...
Замислете, не сакаше да јаде сабајлево и свекрва ми вика: еее јас го шетам и му давам да јаде. Добро викам, ти кога јадеш шеташ? Или седеш на едно место? Уф.. Ајде ќе издржам некако до есен да не полудам. И кога го карав сабајле што не јаде, кога малце, ама ептен малкуцка му го повишив тонот, леле кога почна да плаче малиов, лелеееее. И веднаш го однесов во друга соба и се смири веднаш. Пред мене не смее да плаче така и да се лигави, ама пред бабите и на глава ќе ми се качи.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Колкаво влијание има воспитувањето од баб...
26.6.2012 21:54:30   
Џесика
Значи! Детето ми е крајно распрдено... веќе 1 месец го чува свекрва ми и немам никаква замерка за тоа како го гледа (не викам дека е ок, туку не забележувам ич), ама детево не можам да си го препознаам... толку се приврза за неа што не можам да си го приберам горе да го видам, еве го и сега седи доле, не сака да се качи ни за бањање, ни за јадење, и ако стане ја влече и неа да се качи, а сирота жена едвај чека да здивне, пошто реално маста и ја вади (за ова сама си е крива) Е сеа тука е и проблемот... детево се што сака мора да добие, писка за секое НЕ, за секое АМА се фрла на земја, буквално извољева и ги мачи сите околу. Најново нешто, го научила кога одат во вц да го носи во раце до вц и он да го запали и гаси светлото. Вака звучи банално, ама дете од 22 кила и осетлива кичма ко мојата некако не идат во комбинација, и милион други хирови кои не поминуваат незабележани со пискање, викање, карање и на крај и плес-плес... Прееска спомнав дека е распрден а таа веднаш алиби „епа тогаш носете го во градинка, не сакам јас да сум крива“ Ова искрено многу ме погоди, па не е целта да се раатисаме, туку да се заложиме детето да се воспитува правилно, а во таа област жената е 0. Не се труди да се однесува малку построго како ние, туку трпи, трпи, и на крај се дере ко лудача повеќе од сите нас, а детето ми е прашалник, и тоа не ми се допаѓа... без размислување би го дала во градинка, ама што кога за 5 дена ќе крене Т (како и секогаш до сега) а јас на работа сум неполн месец и нема простор за отсуства... не знам шо да праам, дали да разговарам со неа или да си се повлечам и да го носам во градинка. За разговор баш и не се осудувам, пошто суета работи, ете како и прееска коментарот со оградувањето не ми се допадна, а знам колку ватрено реагира на најмал напад...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

/
Jana9

Kakvi filmovi sakate da gledate?

Akcija (25%)

Komedija (50%)

Triler (0%)

Horor (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!