|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Леворакост
24.3.2010 14:42:35   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


Inaku povrzano so levorakosta postoi veruvanje deka levoraki se decata koi majkata koga ke se porodi prv pat ke gi zadoi na leva grada. I koga trgnav za bolnica da se poroduvam strogo me predupredija da sum vnimavala na desna da go stavam bebeto, ko da e levorakosta nekoja obaka bolest. Iskreno ne se sekavam kako sum ja zadoila kerka mi ama dosega pokazuva deka e desnoraka i poinaku da bese ne bi mi precelo.


i jas znam za vakvo nesto...

Постојат истражувања според кои левораките луѓе се исклучително интелигентни и успешни луѓе. Не знам зошто би ги спречувале децата да пишуваат и се друго да работат со раката со која сакаат односно со која им е природно.

potpis,i mene ne mi e jasno sto gi forsiraat tolku decata da pisuvaat so desna ako se levaci,toa e majka priroda


(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Леворакост
24.3.2010 14:45:14   
matushka

Da, da, sestra mi e levak i bese mnugu uspesna i vo sredno, i na fakultet a i sega vo rabotata.
Постојат истражувања според кои левораките луѓе се исклучително интелигентни и успешни луѓе. Не знам зошто би ги спречувале децата да пишуваат и се друго да работат со раката со која сакаат односно со која им е природно.

potpis,i mene ne mi e jasno sto gi forsiraat tolku decata da pisuvaat so desna ako se levaci,toa e majka priroda


[/quote]

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Леворакост
24.3.2010 15:40:40   
Палешка РР
Јас ја задоив Миа на лева страна user posted image и сеуште повеќе цица на лева страна.
Е сега ако е леворака, ќе ви кажам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Леворакост
24.3.2010 16:14:01   
niki
Ќе чекаме user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Леворакост
24.3.2010 20:34:06   
topce
Анастасија е леворака и многу е интересна.
на почеток мислевме дека ќе смени, ама не остана така.
Сега е 1 годинка и 6 месеци и детето се прави со лева рака.
Таткото на мм е леворак ама во прво одделение го тепал учителот
и сега пишува и со двете раце, не успеал да го сузбие.Јас се работам со лева рака само пишувам со десна, едно време и со двете пишував ама мене не ми е леворакост туку немирно дете па често ја повредував десната и морав да научам се со левата.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Леворакост
20.4.2010 18:34:53   
viksa
Петар има 6,5 месеци и забележавме дека левото раче му по активно од десното. Речиси сите работи полесно ги прави со левото раче. Се уште не сме се консултирале со ортопед бидејќи сметаме дека тоа не е некаков проблем. Мамички кои имате левораки дечиња кога го забележавте тоа?

_____________________________

Насмевката е единствена крива линија која исправа многу работи.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Леворакост
21.4.2010 0:14:44   
ananikol
Mazot mi e levorak.Koga pocnal na skolo jadel kotek od ucitelot za da pisuva so desna raka...user posted image
Denes pisuva so desna (mozi i so leva no mu ostanalo toa deka mora da pisuva so desna) a se drugo pravi so leva.
Sin ni e desnorak a za user posted image  ke vidime..

< Поракaта ја уредил ananikol -- 21.4.2010 0:15:15 >

(Одговор на членот viksa)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Леворакост
17.5.2010 19:29:38   
Тања РР
Jaна е во фаза кога почнува да пружа раче кон играчка и да ја боксира. Забележав дека полесно и е тоа да го прави со левата отколку со десната рака. Можеби ке биде леворак и мене тоа ми е особено симпатично.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Леворакост
17.5.2010 19:36:00   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


Inaku povrzano so levorakosta postoi veruvanje deka levoraki se decata koi majkata koga ke se porodi prv pat ke gi zadoi na leva grada. I koga trgnav za bolnica da se poroduvam strogo me predupredija da sum vnimavala na desna da go stavam bebeto, ko da e levorakosta nekoja obaka bolest. Iskreno ne se sekavam kako sum ja zadoila kerka mi ama dosega pokazuva deka e desnoraka i poinaku da bese ne bi mi precelo.


Au user posted image Sara prvite dve nedeli samo od levata cicase, pa morav desnata da ja izmolzuvam. Od na mm stranata nema nikoj levorak a za od kaj mene neznamuser posted image Ama simpaticno. Zatoa li samo levata raka si ja stava vo usta?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Леворакост
17.5.2010 22:27:46   
melody
I jas ja zaoiv kerka mi na levata grada i bas me interesira dali ke bide levoraka.Ne bi mi smetalo mene licno voopsto.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Леворакост
21.1.2011 15:15:25   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Сестра ми е леворака а исто и сопругот. Знам дека во основно училиште ги терале да пишуваат со десна ама не им успеало. Не знам како е денес ама не гледам што е погрешно ако некој е леворак.... баш би сакала и моето дете да го наследи тоаuser posted image


Ехе ова сум го напишала пред година дека па изгледа така и ќе биде. Гледам уште сега повеќе левото раче го става во уста и кога мафта. Ќе видиме понатаму како ќе се одвиваат работитеuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Леворакост
21.1.2011 15:17:07   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Сестра ми е леворака а исто и сопругот. Знам дека во основно училиште ги терале да пишуваат со десна ама не им успеало. Не знам како е денес ама не гледам што е погрешно ако некој е леворак.... баш би сакала и моето дете да го наследи тоаuser posted image


Ехе ова сум го напишала пред година дека па изгледа така и ќе биде. Гледам уште сега повеќе левото раче го става во уста и кога мафта. Ќе видиме понатаму како ќе се одвиваат работитеuser posted image



Малечка е за да видиш дали ќе биде леворака или не, пенелопа.
Сите бебиња прво ја форсираат левата рака, па двете, па десната, па пак двете и дури по 3-4 години почнува да се покажува доминантната рака.

Ова го прочитав во една статија на рр user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Леворакост
21.1.2011 15:19:18   
AnnaMolly RR
Од моја страна немам леворак никој, ама од на мм ги има и тоа доста.
Дедо му, баба му, братучетка му и вујко му.

Филип ми е активен со двете раце подеднакво, па ќе видиме понатаму.
Инаку мислам дека е баш симпатично ако биде леворак.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Леворакост
21.1.2011 15:21:11   
AnnaMolly RR
КЛИК за статијата за леворакост подготвена од редакцијата на рингераја.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Леворакост
21.1.2011 15:32:32   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Сестра ми е леворака а исто и сопругот. Знам дека во основно училиште ги терале да пишуваат со десна ама не им успеало. Не знам како е денес ама не гледам што е погрешно ако некој е леворак.... баш би сакала и моето дете да го наследи тоаuser posted image




Ехе ова сум го напишала пред година дека па изгледа така и ќе биде. Гледам уште сега повеќе левото раче го става во уста и кога мафта. Ќе видиме понатаму како ќе се одвиваат работитеuser posted image



Малечка е за да видиш дали ќе биде леворака или не, пенелопа.
Сите бебиња прво ја форсираат левата рака, па двете, па десната, па пак двете и дури по 3-4 години почнува да се покажува доминантната рака.

Ова го прочитав во една статија на рр user posted image


Фала Ана Моли баш ќе прочитам. Може ние сме си утуриле во глава дека ќе биде леворак посебно на маж ми му годи. Ама ќе почекаме рано билоuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Леворакост
21.1.2011 15:34:05   
AnnaMolly RR
Ајде јас држам среќа да биде леворака, за да се радува мт.

user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Леворакост
21.1.2011 15:37:35   
Pepelaska *
сестра ми е леворака, ама и со десна пишува и на школо си ги менувала да не ја заболатuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Леворакост
21.1.2011 15:39:31   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Ајде јас држам среќа да биде леворака, за да се радува мт.

user posted image


user posted image user posted image user posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Леворакост
23.1.2011 2:08:09   
Maca25
Мм бил леворак, во пколо го терале да пишува со десна, па почнал  и со двете да пишува. Дома со лева, во школо со десна user posted image . кога слика, слока со двете раце. Нина кога почна да фаќа работи, си почна со лева рака, но еве ја сега повеќе ја користи десната. А кога црта - црта со двете одеднаш и исто, нема разлика дали е со лева или десна user posted image . Но не верувам дека ќе биле леворака. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Леворакост
30.1.2011 21:17:45   
petra27
Jas sum levorak i svekor mi e levorak,sekako bi sakala i sin mi da go nasledi toa od mene bidejki i taka e moja kopija vo se........inace bukvalno se pravam so leva raka i leva noga.....so desna neznam penkalo da fatam vo raka...i mnogu mi e smesno koga ke me prasaat:A kako mozes da pisuvas so leva raka?........uzas....pa kako i ti so desna :))))))))))

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Леворакост
2.2.2011 10:01:13   
Anabanana
Toa им е останато од комунизмот....да ги тераат децата да пишуваат со десна рака. Јас памтам дека моите кога тргнав во школо ја прашаа учителката дали ќе има проблем зошто пишував со лева рака, но таа рече не, и така си продолжив со лева. Еве и Марко е сега левучар и баш ми е мило за тоа, една работа барем да има на мене, другото се му е на татко му. 

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Леворакост
2.2.2011 14:07:35   
maripoza
и јас сум левучар и кога тргнав на училиште немав проблеми за да пишувам со лева рака мегутоа два пати ја кршев така да морав да научам да пишувам и со десна рака и сега добро ми оди и со двете пишувањето.. а и двете ги користам и тоа дури мислам и наизменично.. на пример јадам со лева, сечам со лева, а со десна месам леб мијам садови го држам маусот додека сум на компјутер и.т.н. кај син ми сеуште се доминантни и двете раце така да со која и да пишува или да ја користи повеке во иднина не ми смета сеедно ...гените ке си кажат самиuser posted image ...сестра ми е левучар а исто и мајка ми е била.

_____________________________

понекогаш добро е кога ке го послушаш срцето...дозволи тоа да ти каже.....

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Леворакост
19.3.2011 23:35:23   
suzeto
i sin mi poveke ja koristese levata raka,i svekrvami vikase levucarce na baba kako baba ke bide,no na kraj ispadna desnicar,dodeka se mali kako sto pisuvase pogore dominiraat so dvete racina,ako saka da zeme nesto zema so toa race sto mu e poblisku,,,mm koga bil mal pisuval so leva raka i od ucitelot dobival stalno stapce po race i mu ja vrzuval levata raka nazad,i sega moze so dvete race da raboti ako se umori so desna si raboti so leva(toa za na rabota) da ne me svatite pogresnouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот maripoza)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Леворакост
20.3.2011 9:01:27   
annie
јас и син ми сме левучари а и брат ми исто така.никогаш не сме имале поголеми проблеми освен јас ви прва година средно,ми рече професорката по географија ај нацртај свера на табла и јас земав тоа кредата и си почнав а таа ме гледа,гледа и кога завршив ми рече ке ти ставам точка за единица затоа што сум и ја нацртала на левоuser posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Леворакост
5.3.2013 13:46:37   
vezilka RR
Имам чувство дека сите околу мене се левораки user posted image . Во основно седев во клупа со леворак, во средно, исто, пола од другарките ми се левораки, мажле такуѓере. Никола во овој период исто се користи и со двете раце. Јаде со десното раче, па ќе си го префрли лажичето во лева и ќе си прдолжи. Шутира топка со двете ноџиња, гитарата ја држи со лева, заби мие со лева, црта со двете рачиња. Ние не го форсираме воопшто, туку го оставаме како му е позгодно така да прави. Јас баш сакам да може двете да ги користи подеднакво, полесно ќе му биде user posted image да не ја замара само едната.

(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Odmor
AnMari

Dali e bezbedno da se odi na odmor so novorodenche?

Da (67%)

Ne (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!