|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која градинка?
6.5.2010 14:34:31   
bucko 1
moe mislenje e najubava gradinka e onaa koja ima najmalku deca vo grupa.togas vospituvackita ima poveke vreme za sekoe dete posebno.koga gi natrupuvame spored nas decata vo ubavi gradinki na kraj dobivame pretrupana gradinka kade personalot ne moze soodvetno da si ja vrsi rabotata veruvajte.istoto vazi i za skolite.

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Во која градинка?
20.7.2010 14:19:23   
blue_blue
dali nekoj ima iskustvo so gradinkata Orce Nikolov vo Karpos III kaj Leptokarija. Ako nekoj nosel/nosi deca tamu ve molam pisete mi kako e- kakvi se ucitelkite, kolku deca ima vo grupa, dali ako gi zemas od gradinka vo 16:30 ucitelkite se luti i tvoeto dete e posledno?

(Одговор на членот bucko 1)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Во која градинка?
20.7.2010 14:29:46   
Viktori
две мои деца одеа во таа градинка!
Кажи кај кои учителки се. Моите одеа кај Зоре и Весна, Наде, Вики, Бети и Вања, Данче и Ели (мислам си замина)

Директорката на градинката е супер, малку се дере повеќе по учителките, ама затоа пак тие си ја вршат работата како што треба.
Дворот им е прекрасен, 1 см трева насекаде полн со цвеќиња, внимаваат на влез и излез, не смее да се влезе внатре, се е чисто.
Секоја прва среда во месецот беше отворен ден, кога и родителите влегуваа внатре во граниката и изработуваа нешто со децата заедно.
Јас од градинката бев презадоволна.


< Поракaта ја уредил виктори -- 3.3.2011 22:27:59 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Во која градинка?
20.7.2010 14:32:23   
Viktori
групите се големи, ако е законски 25 деца во голема група они примаат 30. Ама дел од децата секогаш си одат пред спиење. Така беше кај нас.
И пооолно деца остануваа после 16:30. Имаше деца и после 5 што си одат. На градинката работно време и е до 18 часот. Ќе си видиш во договорот така пишува.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Во која градинка?
21.7.2010 0:20:13   
jovanka
Na pocetokot grupite se golemi no so tek na vreme se javuva otsutnost.Moj sovet najvazna e komunikacijata na roditelot so vospituvackata.Sega i samite gradinki sekoja sezona pravat odredeni podobruvanja vo uslovite za prestoj.No treba uste sredstva od drzavata koga se raboti za ovaa kategorija na deca a i personalot da se zgolemi grupite da ne sodrzat poveke od 15 deca so dve ucitelki za da dobieme vo kvalitet na vospituvanje i obrazuvanje na edno dete.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Во која градинка?
21.7.2010 8:40:56   
blue_blue
Биктори,

Многу благодарам за пораката. Инаку јас имам одено во таа градинка, ама тоа било многу одамна, па поима немам како е сега. Јас не планирав да ги давам близнацкиве во градинка до идната година, т.е. сакав да имаат барме 2 ипол (ако не баш 3 години) па да тргнат во градинка, намногу поради градење имунитет и болести. Арно ама и мајка ми и свекрва ми не се добри со здравје, имаат проблем со кичма, мајка ми не ми кажуваше и сега кога излезе на виделина - нема шанси да се замара - мора да мирува и малку сум затечена од ситуацијата зошто ќе мора да одат во градинка. Не знам ни дали ќе сакаат да ги примат, а се мислам меѓу таа градинка и Мајски цвет во тафталиџе. Орце Николов ми е на 5 мин од дома, па ќе може женава што ми помага секој ден попладне по 4 саати да дојде, да среди по дома домашни работи и да оди да ги земе. Ама немав идеја каква е градинката, а за Мајски цвет имам чуено многу пофални зборови, само се размислував како да се организирам со носење/земање. идната недела сум на одмор па планирав да одам и до двете и да се одлучам, па да ги намолам да ги примат и после со Господ напред, се надевам дека нема да бидат повеќе дома него во градинка. Инаку они веќе се научени за мочање какање - се надевам таму нема да сакаат да ги вратат назад на пелени.


ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

две мои деца одеа во таа градинка!
Кажи кај кои учителки се. Моите одеа кај Зоре и Весна, Наде, Вики, Бети и Вања, Данче и Ели (мислам си замина)

Директорката на градинката е супер, малку се дере повеќе по учителките, ама затоа пак тие си ја вршат работата како што треба.
Дворот им е прекрасен, 1 см трева насекаде полн со цвеќиња, внимаваат на влез и излез, не смее да се влезе внатре, се е чисто.
Секоја прва среда во месецот беше отворен ден, кога и родителите влегуваа внатре во граниката и изработуваа нешто со децата заедно.
Јас од градинката бев презадоволна.



< Поракaта ја уредил виктори -- 3.3.2011 22:28:31 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Во која градинка?
21.7.2010 9:35:49   
Viktori
Мајски цвет не знам каква е, искрено. А Орце Николов нема пракса да враќа деца. Барем не оваа во Карпош 3, затоа што е голема и има простор.

Инаку за останатото не се секирај. Како ќе се договориш со негувателките, така прават. Они и онака ги седнуваа децата на никширчиња и без да им кажат родителите. Мислам  дека нема шанси да ги вратат на пелени.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Во која градинка?
21.7.2010 11:09:51   
blue_blue
Фала Виктори. Зборував и со една познаничка вели супер било во Орце Николов, па изгледа сепак таму ќе одат. Ќе видам од понеделник да одам до градинката да прашам. па се надевам дека ќе ги примат и дека се ќе биде ОК. Дали треба првите денови да ги носам по неколку саати додека да се навикнат?

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Во која градинка?
21.7.2010 15:35:25   
Viktori
да, ама обично ако почнеш од понеделник најдобро е понеделник и вторник до кај 10, среда и четврток до кај 12. И петок до крај. Така е најдобро затоа што следи викенд и пак ќе си поминат мнооогу време со вас. Ама ако не можеш не се секирај. Како ти одговара на тебе.

Ќерка ми најмалата првите месеци само нејзината учителка си  ја бараше и таа од врата ја земаше. Имаат дежурен на прием на деца од сабајле, ама ти ќе им кажеш дека нивната учителка си ја сакаат и без проблем ја викаат.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Во која градинка?
30.7.2010 15:02:29   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: Saturn

Одело ло некое од Рингерајчињава во градинката „Распеана младост“ во Карпош 1, до школото Карпош? Ќерка ми ќе почне да оди од први мај таму, тоа ни е најблиску. До сега сум чула убави работи, но ако има некоја мамичка да сподели искуство со мене би било супер user posted image Не сум баш од оние „силните“ туку сум од тие што гарант душата ќе ми се стега и ќе бидам ко на шилци. Но мора да почне, во август полни 3 години, а дома имам бебе. До септември мора да се навикне, бидејќи почнувам на работа од тогаш. Уффф, градинка, ем едвај чекам таму со деца да си игра, ем сакам да си е со мене, уффффф. 



Моите одат таму и сум презадоволна.

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Во која градинка?
3.8.2010 15:57:40   
Мамичка
Imate li informacii za privatna gradinka so defektolog  osven Liliput .

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Во која градинка?
30.9.2010 10:22:15   
Sarah
Eve da se vratam na temava....Nie pocnuvame od utre user posted image . Ke odime vo Aerodrom kaj Ambulantata. Se nadevam ke se adaptirame brzo

(Одговор на членот Мамичка)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Во која градинка?
1.10.2010 12:14:04   
LadyBug
A "Cekorce" vo Aerodorom?

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Во која градинка?
1.10.2010 13:29:51   
jovanka
Cekorce vo Aerodrom e navistina edna od podobrite gradinki.Prezadovolna sum od personalot,higienata,hranata,a se raboti i so decata sto e najvazno so vospitno-obrazovna edukacija.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот LadyBug)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Во која градинка?
1.10.2010 15:03:53   
LadyBug
Fala Jovanka......

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Во која градинка?
1.10.2010 16:45:27   
Sarah
Nie odevme malku vo cekorce i personalot od jaslite ne mi se dopagase. bea nekako mnogu zaspani i kako da ne im se zborese. a jas sakav se da znam, dali jadelo, dali pielo, dali kakalo itn. Ama za cisto, cisto e. i mislam deka vo sekoja gradinka ima i dobri i losi ucitelki t.e. onie koi so zadovolstvo si ja rabotat i sakaat profesijata i onie koi samo sto ke go doneses deteto kako da si im stapnal na zulj. Mislam deka se zavisi kako ke ti se pogodat ucitelkite vo grupata. Inaku nemam zborovi za toa kolku e sredeno.

Nas konecno ni se pogodija ucitelkite. Prezadovolna sum od prviov den a najvazno deteto za prv pat ne se zaliese tuku naprotiv ne sakase da si odi doma. user posted image user posted image

(Одговор на членот LadyBug)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Во која градинка?
6.12.2010 11:09:57   
sandravlae
nie sme vo gradinkata vo przino i jas sum mnogu zadovolna koga go zemam izvestaj na vrata jadelo kakalo kivnalo i dr sekogas presobleceno cisto ,vospituvackite se prekrasniuser posted image

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Во која градинка?
6.12.2010 15:52:34   
AnnaMolly RR
Женски, а може ли да го запишам детето во градинка во К.Вода ако живееме во општина Центар?
Мене ми рекоа дека мора да биде во иста општина, а во К.Вода имам градинка на 5 метри од каде што работам, па така повеќе ќе ми одговара.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот sandravlae)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Во која градинка?
6.12.2010 17:15:44   
mami2
Јас живеам во К. Вода и некои од тука ги носат децата во Центар, Карпош, Аеродром па мислам од тој аспект нема ограничување. Проблем со овдешниве градинки е што се пребукирани, место има само ако се највиш додека си бремена. И да се фатат врски џабе кога има премногу деца во група.Ти можеби без проблем ќе го запишеш сега кога е бебе, но за две години таа група ќе има 35 деца а нега колку што можат да постигнат воспитувачките со волку деца. Можеби по пат имаш подобра градинка??

Имате ли информации или искуства со приватните градинки, затоа што со цена се како што зема жена за чување?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Во која градинка?
6.12.2010 18:42:47   
Maca25
Има повеќе приватни градинки и цените се движат од 10000 до 15000 денари. Кога ќе видиш исто ти се фаќа дали жена ќе ти го чува детето или во приватна ќе го носиш.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Во која градинка?
6.12.2010 18:47:32   
AnnaMolly RR
Препорачајте ми некоја добра градинка во Центар. Јас знам само една што е зад зградите кај Градска болница.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Во која градинка?
6.12.2010 18:49:09   
AnnaMolly RR
А, да, и ми рекоа дека треба уште сега да го запишам, има 6 месеци, за да почне кога ќе има година и пол?
Вистина по толку се чека?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Во која градинка?
6.12.2010 19:33:00   
vesna1
Dali nekoj idel vo gradinkata vo Lisice na samata ulica. Mislam deka se vika Pcelka.Jas ja zapisav Marta uste sega za da pocne od april, togas ke ima godina i pol. Ke vidime kako ke bide.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Во која градинка?
6.12.2010 22:15:38   
AnnaMolly RR
Јас живеев пред да се омажам блиску до таа градинка и мислам дека е супер. Цело Лисиче е таму и не сум чула некој да се жали. Има исто една и кај амбулантата, и таму е супер. А каде живееш ти, весна?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Во која градинка?
6.12.2010 22:59:20   
baby mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Препорачајте ми некоја добра градинка во Центар. Јас знам само една што е зад зградите кај Градска болница.




Pozadi Crven Krst ima gradinka do Penzisko kaj sto bese, a inaki taa sto e kaj gradska mislam deka se vika Korcagin.Na dever mi devojcinjata odea tamu i epten ja falat gradinkava.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?