|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 10:22:28   
Andriance
Андреј е зимско дете...до 3 месеци го бањав секој ден. После фатија епте студои па почнав на секој втор.
ама тоа додека помина зимата само..од тогаш навака се бањаме речиси секој ден.
не е толку многу заради хигиената, колку заради навиките и уживањето. Да го гледаш како се бања жал ќе ти биде да му ускратиш.

ако не сум го избањала тој ден, задолжително го освежувам само под чешма, и газето обавезно.
и кога е настинат, глава не мијам.

не верувам дека секојдневното бањање е врзано со настинки..па ја не го бањам на ладно...го бањам на 25 степени минимум сега кога е поголем.

така да ако сакаат, бањајте ги..се останато е оноа шти и беше напишано за мајката во една статија на РР...

"И мајка која понекогаш намерно го прескокнува бањањето на детето бидејќи е уморна."

user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 10:30:36   
Bethany
Од самото раѓање се бањаме секој ден. И секој ден коса миеме. Уживаше од првиот ден и ужива се уште. Многу сака тој дел. Ние се уште се бањаме во соба (сега претходно затоплена) во тие корита на постоље и се знае тоа време и мама и тато заедно го бањаме и сите уживаме user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 10:33:26   
Annet
ние сега веќе коса не миеме секој ден туку на 3,затоа што и е многу долга и густа,ама туширање или киснење во када обавезно..не сме прескокнале ден,ај што ужива ама па после ми е повеселка,поубаво и иде и поубаво спие.денски гога ја бањам е околку 13часот,а за туширање нема некој ред,зависи некогас може и 2 пати а некогаш еднаш пред спиењеuser posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 11:07:39   
Calypso
Газето му го мијам секој ден барем по еднаш, а обавезно го туширам. Косата на два-три дена му ја мијам, кога како. Ама, моево дете сега има друг филм, не сака да се бањаuser posted image а што убаво си сакаше...

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 12:51:08   
Cipi Ripi
Ние се бањаме секој ден. Вчера прв пат се случи да отидеме на слава и да не го избањаме, пошто си дојдовме 10 до 9 и тој веќе беше полузаспан. Ама некако не ми е исто, ми се разбуди по 1саат, дали очекуваше да го бањам? Што знам?user posted image Помагајте сега со совет, ако почнам да го бањам сега зимово на 2-3 дена, што да правам со навиката што му ја стекнав за бањање секоја вечер, па млекце и кревет?

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 13:08:32   
Ikana
Mislish letno/esensko sigurno?
Ili se rodilo vo zima? Ili rastelo vo zima?
Zbunkauser posted image

Jas priznavam, nekogas sum premnogu umorna da ja banjam toj den, pogotovo sega so majstori niz doma, vcera ripnav ne ja izbanjav, zasto ne mozev da stignam do nejzinite raboti....ama sabajlevo ja sredivuser posted image Inaku nie gaze mieme pri sekoe menuvanje na peleni....od vlaznite maramici mi se isfrla, epten ako ne sum doma togas moze so vlazni da ja zabrisam.

A sto mislite za toa deka nekoi lekari sovetuvaat vo zima poretko da se banjaat decata? Ili voopsto da se banjaat preku 1 den?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance RR

Андреј е зимско дете...до 3 месеци го бањав секој ден. После фатија епте студои па почнав на секој втор.
ама тоа додека помина зимата само..од тогаш навака се бањаме речиси секој ден.
не е толку многу заради хигиената, колку заради навиките и уживањето. Да го гледаш како се бања жал ќе ти биде да му ускратиш.

ако не сум го избањала тој ден, задолжително го освежувам само под чешма, и газето обавезно.
и кога е настинат, глава не мијам.

не верувам дека секојдневното бањање е врзано со настинки..па ја не го бањам на ладно...го бањам на 25 степени минимум сега кога е поголем.

така да ако сакаат, бањајте ги..се останато е оноа шти и беше напишано за мајката во една статија на РР...

"И мајка која понекогаш намерно го прескокнува бањањето на детето бидејќи е уморна."

user posted image user posted image user posted image



< Поракaта ја уредил Ikana -- 8.11.2012 13:13:09 >

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 14:02:01   
eli07
I jas go banjam sekoj den.Trgnuvajki od sebe znam deka mi e poubavo i polesno koga ke si legnam istusirana taka da i zimovo planiram da go banjkam sekoj den.Plus nemame nekoja golema kosa taka da i toa ne ni e problemuser posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 14:11:35   
Pepelaska *
До година секој ден се капевме.Летото и по двапати.Ретко мн скокавме ден.После откако наполни 1 год зимата ( септември е роден ) на 2 дена. ЛЕтото пак секој ден.И сега на 3 дена некогаш и 4 оти луѓе смрт ми е капењево.Сака да се бања, се ужива, а не дава со туш да го исплакнам,па со бокал му турам ама бега од када буквално станува и една нога внатре една надвор , одвај со мм го додржуваме да не излезе и да не остане неисплакнат.Незнам ова одамна му трае ама не дотолку сега ептен бега, а голем е не се додржува.
Газе си миеме обавезно.

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 8.11.2012 14:13:35 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 14:11:39   
Sandric
Jas posle nekolku meseci prestanav da go banjam sekoj den osven gazeto i sega pak bi go napravila istoto duri i kako bebe ne bi go banjala sekoj den zatoa sto mislam deka decata koga se bebinja prvo nemaat uste razvieno lojni i potni zlezdi za da gi sporeduvame so nas a za mockite i gazeto toj del da zadolzitelno najmalku ednas dnevno.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 14:15:08   
Luci
Ние летово се бањавме дури и по 3 пати некогаш, ама еднаш задолжително. А сега почнав преку еден ден да го бањам. Инаки и ние уживам ептен во бањање user posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 14:21:22   
Sandric
Vo leto e drugo...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 14:26:56   
miana
I jas ja banajv preku leto sekoj den a dokolku sme bile nadvor i zovrieme - obavezno pod tus..By the way na leto si go stavav koritceto vo kada mi bese mnogu ednostavno ,a sega m'knam voda u dnevna pored grealka,pa so legeni ja polivam i nemozam sekoj den da go pravam toa. A vo kupatilio i da zagream pak koga ke izlezeme od kupatilo pominuvame pored WC - koe e kamen ladno i ke bide toplo - ladno... Mene mi se posebno toaletot( so tus prostor za tus kabina ( ima i tus ) i kupatiloto so kada i uste edna prostorija ( kako ostava ) kade sto mi stojat masinite za perenje i susenje ,za usisavanje i plakarce so dolen ves i s-va za cistenje. Kupailot e vo sredina i malce e komplicirano za banjane preku zima -Nemam poima dali me svativte ,ali nema veze user posted image Celta na muabetot mi e deka - sega e mnogu ladno i komplicirano za da ja banjam sekoj den,da m'knam korita,legeni so voda i sl..

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 19:48:56   
kikicka
user posted image Миана бее,со ова туш во туш ме изпобрка user posted image
Што комплицираш,избањај дете во туш кабина со туш и покриј со две бањарки и готово ,пренеси го во топлата соба,тоа до тогаш ке се стопли.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 19:59:05   
Maca25
Јас сум за секојдневно капење. Н. секој ден се бања, и тоа од бебе до сега. Сега знаеме и кадичка да наполниме за да си поигра малце, а ако многу и се спие само туш и во кревет. Обавезно после секое бањање иде и убава масажа.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 21:52:34   
AnnaMolly RR
Повеќе не го бањам секој ден, коса миеме максимум двапат неделно преку зима, туширање секој втор (некогаш и секој трет ден), ама газе миеме често.
А за лето е друга приказна, двапати дневно се туширавме (насабајле обавезно зашто буквално мокар од пот се буди).

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 21:59:03   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Jas posle nekolku meseci prestanav da go banjam sekoj den osven gazeto i sega pak bi go napravila istoto duri i kako bebe ne bi go banjala sekoj den zatoa sto mislam deka decata koga se bebinja prvo nemaat uste razvieno lojni i potni zlezdi za da gi sporeduvame so nas a za mockite i gazeto toj del da zadolzitelno najmalku ednas dnevno.

Баш така. Јас имам читано дека бањање секој ден, поготово со лосиони колку и да биле нежни и бла бла бла, сепак не е добро. А и бањањето е повеќе ритуал пред спиење, отколку што е заради хигиена.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 8.11.2012 22:00:35 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 22:18:34   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

I jas ja banajv preku leto sekoj den a dokolku sme bile nadvor i zovrieme - obavezno pod tus..By the way na leto si go stavav koritceto vo kada mi bese mnogu ednostavno ,a sega m'knam voda u dnevna pored grealka,pa so legeni ja polivam i nemozam sekoj den da go pravam toa. A vo kupatilio i da zagream pak koga ke izlezeme od kupatilo pominuvame pored WC - koe e kamen ladno i ke bide toplo - ladno... Mene mi se posebno toaletot( so tus prostor za tus kabina ( ima i tus ) i kupatiloto so kada i uste edna prostorija ( kako ostava ) kade sto mi stojat masinite za perenje i susenje ,za usisavanje i plakarce so dolen ves i s-va za cistenje. Kupailot e vo sredina i malce e komplicirano za banjane preku zima -Nemam poima dali me svativte ,ali nema veze user posted image Celta na muabetot mi e deka - sega e mnogu ladno i komplicirano za da ja banjam sekoj den,da m'knam korita,legeni so voda i sl..


Абе миана, ова со тушов многу збунувачки ти е user posted image .И ја имам туш кабина со туш ама не го капам со туш опти вреска.И мене ми е далеку купатилото од собата па го виткам и со трчање на облакање.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 22:32:22   
kikicka
user posted image Е добро Пепелашка ако не го кашиш во туш кабина со тушот ,тогаш како го капиш,во туш кабина????

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 22:49:27   
Beatris
Со вангла user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 22:55:16   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

user posted image Е добро Пепелашка ако не го кашиш во туш кабина со тушот ,тогаш како го капиш,во туш кабина????



Епа уплав имаме од туш ( од татко му направен ) user posted image и сега му го полнам тоа како кадиче што е нели и го плакнам со БОКАл , пишав погореuser posted image user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 22:59:43   
kikicka
Леле ќути, и Л имаше уплав од оваа када џакузи! Абе одвај некако со врескање молење , па и јас почнав со неа заедно да се глупирам додека се бањавме и така попушти , сеа гајле нема!
Инаку се бањаме сега откако залади на секој 3 дена , освен прасето нешто ако не изработи, тоа дополнително, а дунде миеме ус пат со забите ! user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

user posted image Е добро Пепелашка ако не го кашиш во туш кабина со тушот ,тогаш како го капиш,во туш кабина????



Епа уплав имаме од туш ( од татко му направен ) user posted image и сега му го полнам тоа како кадиче што е нели и го плакнам со БОКАл , пишав погореuser posted image user posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: секојдневно капење
8.11.2012 23:10:56   
amateuress
znam deka ne cini sekoj den, ama pa tolku uziva, a i sekoj vtor den samo gazeto i racinjata gi mieme so penlivo, drugo samo so vodicka.

bi sakala i kosickata preku eden den da ja mieme, ama kakov tip na banjanje i da probam (tusiranje, vo kadicka, vo kada itn), tolku slapa i tolku uspeva kosata da ja izmokri sto nema sansa da ne ja susime....

ubavo e za opustanje za muskulatura pred nananje, iako mojov mnogu zbesnuva i povekje se rasonuva otkolku sto se relaksira...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: секојдневно капење
9.11.2012 14:17:19   
mila28
Jas sekoj den pred legnuvanje go tusiram brzinski user posted image , a banjanje vo kadicka 2 pati nedelno, sega kako zaladi, a i ne e pozelno sekoj den so kupki, treba da ostavime kozata ad si stvori zastiten odbramben sloj koj stiti od infekcii, vospalenija, egzmi idr, ladnovo vreme dovolno ja susi kozata uste banjane(podolgo vo kadicka) sekoj den samo dopolnitelno ke ja isusi

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: секојдневно капење
18.11.2012 18:28:25   
MACICUCI
Odkako e roden krajot na april,se dodeka ne pozalade ko kapev sekoj den.Otkako stana poladno go zabelezav deka posle kapenje mu tece noseto,a bidejki sme vo kuka so greenje od panel(momentalno mestime parno) i ne moze da se stopli mnogu go kapam preku 2 dena.Sega se kapime vo kadiceto negovo napolnato so voda i kupka,sednat vo specijalno stolce za tusiranje i so tusot se vodenime, pa samponce,pa plaknenje a vo meguvreme toj si slapka so nodzinjata i gi turka gumenite pajcinja user posted image user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: секојдневно капење
26.11.2012 19:29:57   
JanaMarija
Jas imam edno prasanje, odnosno problem i znam deka ne spaga tuka, ama ne najdov soodvetna tema za da go smestam.

Malata bebuska moja ima 2 meseci i e ,mnooogu mirno i veselo bebe, arno ama poradi x pricini pocnavme da ja banjkame pokasno nakaj 21-21:30 i da zaspiva pokasno-nakaj 22.30-23 ama sega poslednive 2 nedeli si fati red i zaspiva vo 00:00 ili 01:00 pa si spie do 11. 12:00 . Pocnavme sega da ja kapime nakaj 19 za da legne porano, ama si prespiva saat dva i pak e budna, posle si zaspiva , ama docna. Dajte mi ve molam nekoj sovet kako da i go vratime staroto tempo, eve ne bilo do banjanjeto.

Fala vi odnapred

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот MACICUCI)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?