|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Частење на докторите и сестрите
6.9.2009 11:24:08   
Sara
Не видов ваква тема, па сакав да ве прашам што се носи во болница за докторот и сестрите, односно како частење и како всушност се прави тоа?
Кога ќе се породам па здравје боже на мажот ми му напоменав да не биде во бунило дека ќе треба да се почастат сестрите и докторите што биле на пораѓај а може и тие што ќе доаѓаат во соба, не за друго да ми носат се од дома што ќе ми донесат на време.
Дали вие почастивте и што однесоа и како всушност се прави тоа, бидејќи нели никој нема пристап до собите на кого се даваат тие работи, на крај краева од кај ќе знае мажот ми кој бил за пораѓајот за да го почасти?
Дајте некој совет........
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.9.2009 11:36:22   
Еца
Мила Сара се грижиш за непотребни работи.Бидејќи ќе се породуваш во Чаир, кога твоите ќе ти донесат нешто го оставаа долу на прием, кај што и ти ќе бидеш примена на почетокот, и таму се лепи твое има на кесата и си има одговорна жена која ги разнесува кесите низ собите.Затоа нема за што да му ја мислиш да частиш.Тоа директорот на Чаир убаво го осмислил, па не ти треба да имаш некој за да го добиеш она што ти е донесеноuser posted image А доколку сакаш да го почастиш докторот кој што те породил(а ќе знаеш кој е нели) додека си таму маж ти нека ти донесе дали бомбоњера или што и да е, и секако докторот ќе помине да види како му се неговите пациенти кои ги породил, и тоа може и двапати во ден(бидејќи визита има и наутро и навечер, за да се види дали е се во ред со родилката, како се чувствува...)па тогаш дај му го она што мислиш како благодарност.Инаку ние кога излегувавме од болница јас оставив една бомбоњера на сестрата која ми ја даде Мила на тргнување и една за докторот,кој ме искара потоа, ама ете лично јас сакав. И да не дадев ништо, кој ке ти замери.Како што рече и докторот, нема потреба од тоа, ние сме платени за нашата работа.user posted image user posted image user posted image Затоа мила, остави ги тие работи и уживај во моментот кога ќе бидеш конечно со твото бебулеuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.9.2009 11:41:25   
Sara
Епа јас ако не се замарам со глупости, не сум жива. Секогаш сакам за се да бидам однапред спремна user posted image
Инаку претпоставувам дека збориме за истиот доктор, и разбрав дека не примал никакви подароци ни частење, а според мене тоа е еден од ретките што работат по државниве клиники и не бараат унапред тарифа за пораѓај и нарачки за частење. Фала за одговорот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.9.2009 15:42:57   
Палешка РР
Кога сестра ми се породи во Битола докторката не дочека да ја почестиме туку откако излезе од сала си побара ќебапи и вино за цела смена user posted image
Си го доби и она што секако мислевме да и го дадеме, а пред да излезе сестра ми од болница побара уште еден букет. Бидејќи беше недела и се во близина затворено мајка ми и даде пари да си купи сама, бидејќи си побара пари. user posted image
Не сакам да и го споменувам името, ама мнооооооогу се изнервирав user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.9.2009 16:51:45   
katence
ccc lele paleska ne mozam da poveruvam sto citam,kako taka pa i pari si pobarala user posted image lele kakva drskost i nekultura boze,stvarno nemam zboroviuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.9.2009 16:58:06   
milijana
Krivi sme si nie samite..nie kako makedonska nacija taka si gi naucivme ima komentari od tipot ,,Au..sramota e da ne odneses,, Pa..sega i da pobaraat ..ke dades..si vikas nema drugo..a i site davatt.Eve vi uste edna situacija. trebase svekor mi da pravi 6 mes za svekrva mi pocinata i sega moralo da se pravi pomen so davanje podaroci...potoa jadenja vo crkvata..do mezinja..blago na kraj..Da vi kazam uste pesna falese.Mu rekovme..aj samo nie i popot..ama neeee..toj duri i kanese luge.sednal do tel..i zvoni ..kani covekot na spomen za 6 mes..posle .vika ,,Sramota e od narodot,, a nie so ,mm mu vikame a..ako se nema???E..nemozelo taka..ako trebalo ke se pozajmi..znaci..sekade vo Makedonija e toa razmisluvanje kaj lugevo..,,Da dademe,,..a koga ke se pobara ..epa ne bilo sramota???Znaci nema pravda..kalimero..nema.a..nema nitu koj da se pobuni.Se nadevam ne bev mnogu dolga..i pozz na site.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.9.2009 19:25:44   
Палешка РР
Извини милијана, но мислам дека коментарот не ти е на место. Овде разговараме за честење при раѓање на нов живот, ти зборуваш за помени. Едноставно тие две работи не одат во иста тема.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.9.2009 21:08:46   
milijana
Во ред..сум ја утнала темата..сори..продиолзете со коментари..Моја грешка..ке гледам да внимавам..ама изгледа најдобро прво сите да ве исцитам..ок.Поздравче

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Частење на докторите и сестрите
6.9.2009 22:04:59   
Весна
ИЗВОРНА ПОРАКА: milijana

Krivi sme si nie samite..nie kako makedonska nacija taka si gi naucivme ima komentari od tipot ,,Au..sramota e da ne odneses,, Pa..sega i da pobaraat ..ke dades..si vikas nema drugo..a i site davatt.


Здраво Милијана. Коментарот што ти го цитирав погоре ти е сосема на место. МЕНЕ би ми било срам да со една бонбоњера искажам благодарност на докторот и сестрите, само за тоа што си ја извршиле својата работа. Убаво е да се почасти, и не за џабе се прават мекици, така?! И сигурна сум дека на докторот мојата искрена насмевка, поглед со голема почит кон него, далеку повеќе ќе му значат и ќе му ја пренесат мојата благодарност и радост отколку таа бонбоњера.
Арно ама ова важи само за оние неискварените, хуманите лекари, кои со љубов ја вршат својата работа и кои со бонбоњера не мора да ги потсетиме колку се заслужни за прекрасниот настан (раѓањето на новиот живот).
А за останатите-само срам да им е!

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Частење на докторите и сестрите
7.9.2009 9:49:04   
mami
ништо не им дадов ни на сестрите ни на докторот...им се заблагодарив и тоа им е доста- сепак за тоа се платени така?нема зошто јас да ги частам за нешто за кое добиваат веќе пари од некого...

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Частење на докторите и сестрите
7.9.2009 20:58:41   
biser
ste imale site sreca sto ne ste od tetovo.kaj nas mekici, bombonieri,buketi ne se racunaat kako castenje,ako ne se rasfrlas so evra nikoj neme ni da ti dojde vo vizita.ama za ubavo gi davas pa ne boli

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Частење на докторите и сестрите
9.9.2009 8:22:15   
mami
молам!!!! Евра да му фрлам? и букети и бомбониери не му се частење???извинете ама јас такво нешто не би фрлала ни за најубавото..бара евра? Има телефон за мито и корупција и се пријавува тоа веднаш..Може сум се породила и сме сите во еуфорија ама не до толку за некој да ме пљчка на трезно

(Одговор на членот biser)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Частење на докторите и сестрите
9.9.2009 8:38:44   
niki
Na temava ke se slozam so milijana, sami sme si krivi. Site davaat aj i nie. Sum bila vo situacija koga nikoj nisto ne pobaral, a lugevo se mislat sto da go pocastat lekarot, pa kolku e dosta.
Da se raga dete radost, greota da ne pocastis edno bombonce, no ne i poveke od toa. Majka mi mi vikase da sum mu kupela na doktorot nekoj poklon, cekaj bre nit go znam nit go poznavam togas go vidov dezuren bese posle 2 izlegov od bolnica toj ne bese na smena i da mu kupuvam za sto ili evra???? Pa zema plata, ako mu e mala neka si otvori privatna klinika, pa neka zarabotuva poveke.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Частење на докторите и сестрите
9.9.2009 8:41:17   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Частење на докторите и сестрите
15.10.2009 21:28:23   
ananikol
Lele Paleska znam za koja doktorka stanuva zbor.Samata trebase da predposavis deka taka ke bide pa neli ja vide vo racete nema prst bez  2-3 zlatni prsteni.A ako ti ja vodi bremenosta obavezno nesto zlatno ti znaci arno si pominala...Isto taka za volja na vistinata si gi vodi trudnicite kako nikoj drug i od doma doaga ako ima potreba(ostava telefonski broj).
Jas koga se porodiv i kako znak na blagodarnost (cela bremenost me vodese doktorot i toj me porodi) sakavme da mu daime pari no toj ne gi zede-si ja rabotel rabotata so ljubov(i toa e tocno).

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Частење на докторите и сестрите
15.10.2009 22:21:15   
lilit
       Kako si pominav pred skoro 6 godini vi drzavna jas zasluzuvm castenje a ne tie!A za parite sto gi baraat podobro platete si vo REmedika i gotovo !na odenje sepak svekrva mi i dade na sestrata sto  i go podade marko bonboniera iako ne zasluzuvaa nisto.Ubavo e da se pocasti ama sepak za toa se plateni i jas sum protiv toa!!!!!

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Частење на докторите и сестрите
15.10.2009 23:03:55   
nadica
и јас мислам дека по една бонбоњера за др и сестрата е доволно но неееееееееееее свекрва ми и мм двапати го цастеа цел сменски персонал еднаш со пици и пити и еднаш со тиганици среќа се породив во кав па немаат многу персонал 10 луѓе user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image и на крај + подароци за др и сестрата што ме породи и сестрата што ни го даде бебето

мислам дека тоа е премногу но... прво внуче...

немав сила да се образложувам и попуштив

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Частење на докторите и сестрите
16.10.2009 9:50:00   
mis.
Доколку ги почастам докторите тоа е затоа што јас така сакам.Најверојатно сум била задоволна и некако добро се чуствувам ако ги почастам со некое чоколатце.Кога се породива отидов кај матичниот го почастив со чоколатциња и кока кола.Човекот беше со мене до крај дури и ургираше во породилното кога ми се искомплицираа некои работи а не ме знае ни познава.Значи искрено сака да помогне на своите пациенти.Ми излезе во пресрет и многу сум му благодарна.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Частење на докторите и сестрите
16.10.2009 9:55:21   
ostoun
Ako ne im dades voopsto ne te poglednuvaat ima vo hodnik da se porodisuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Частење на докторите и сестрите
16.10.2009 9:57:21   
mami
НАдице- цел персонал? па уште два пати? аууу тоа не..нема шанса..јас не им однесов ништо, ниту имав желба, тие се за тоа платени и должност им е да бидат фини спрема родилките- а нив и тоа им е тешкоuser posted image
Е однесов кај матичниот гинеколог, кај кој одам веќе 7-8 години- бомбониера, мерак ми беше, знам дека го измачив со мојата бременоста а тој беше секогаш стрплив и смиренuser posted image user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Частење на докторите и сестрите
16.10.2009 10:38:57   
mother 29
мм кога им однесе бајадера на сестрите од ре-медика,тие дури како увредени,демек нема потреба од вакви работи.....user posted image ама си ја слапаа
а јас на мојот др.што ме правеше царски му дадов шише виски и бајадера,кај него во канцеларија ,си ги зеде и се заблагодари.

е сега зборот ми беше ,срамоти големи што си бараат да го частиш,ако сакаш да им однесеш по своја желба-тоа може ама така да ми апла побараа ,од инает немаше да им однесам ништо.
пс.тоа се најсрекните моменти во животот ,кој не би почастил?!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Частење на докторите и сестрите
16.10.2009 10:43:09   
profesorica
Мајка ми и донесе бајадера на бабицата што многу ми помогна во болница, толку-доволно е.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Частење на докторите и сестрите
16.10.2009 11:08:42   
bibi
јас како пројдов пред 2 години добро е и бонбоњера и виски што си добија, тој докторот ми помогна на крај кога ми рипна врз стомакот, инаку колку ме измачија и тоа им е многу. Сега ме фаќа страв како ќе пројдам со второво во зимава што следуваuser posted image
што се однесува за честењево најмногу се согласувам со мами, значи луѓе тоа им е работата и треба да си ја работат како треба. Ако сакам евра да фрлам ќе ги дада, во СИСТИНА и РЕМЕДИКА, бартем знам дека ќе завршат на нивна сметка, а оттаму тие ќе му дадат плата на докторот. Во останатото иако се работи за нов живое што се раѓа, доволни се бомбончиња за честење, а еврата чувајте си ги ќе ви требаат за да му купите на тоа ангелче многу убави работиuser posted image user posted image user posted image Само Господ да есо нас кога ќе ги раѓаме, а за честењево баш ми е гајле. Кој колку има нека дава, ако мисли дека требаuser posted image Ај, поздравче

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Частење на докторите и сестрите
16.10.2009 12:43:38   
elle
Една роднина на мажот ми по 7 години остана бремена и роди машко детенце.Кога ја породил докторот им побарал 2-300 евра,родителите среќни што конечно си имаат бебенце но немале толку пари за да му дадат на докторот. И овој дури изнервиран им рекол:''Вие сте неблагодарни родители откаде го чекавте толку време и сега немате ни 200 евра ''.
Да се чудиш и да плачеш,па тие не си го купуваат детето од докторот,а тој за да се нарече доктор треба да биде пред се човек.
Ова се случило во Струмица а незнам како се вика докторот...user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Частење на докторите и сестрите
16.10.2009 12:52:02   
mis.
Е оваа е веќе за пријавување.катастрофа.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?