|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Моето или неговото презиме??
2.7.2011 20:28:42   
sladjana ms
user posted image Jas go zadrzav moeto prezime i go dodadov prezimeto na mm,a za bebce se dogovorivme ako e devojce da bide kako mene so dve preziminja,a ako e masko da bide so negovoto prezime.Na posledniov pregled ni rekoa deka e momce.user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Моето или неговото презиме??
7.7.2011 17:10:12   
dzigimigi
Jas stojam na mojot zbor nema da si go smenam prezimeto nikogas iako moeto since automatski si go dobi od mazotmi se uste ne sme bile vo maticno a i ne sakam koga do sega ne sme go napravile toa pa odseganikako  malku od inat hehehhehehe

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Моето или неговото презиме??
7.7.2011 18:44:17   
Maca25
dzigimigi а не сте се регистрирале? ај те молам кажи ми што ви стои во изводот на детето? дали има нешто како забелешка дека детето е вонбрачно?!?! Знатоа што на пријатели мои кои не се во брак им пишува дека детето е вонбрачно, ама рекоа дека нешто околу тоа ќе се менувало, нема да пишувало?!? Баш ме интересира!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Моето или неговото презиме??
7.7.2011 20:01:39   
Viktori
ако не е веќе и сменето Маца. Кога таткото го признава детето, не треба никого да го боли дали е во брак или не.
Дискриминација од раѓање.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Моето или неговото презиме??
8.7.2011 0:32:15   
delfinka
Jas licno si go zadrzav i svoeto prezime no go dodadov i prezimeto od soprugot...sepak sakam da si go zadrzam svojot identitet....moite roditeli vlozuvale dolgi godini vo mene vo mojot razvoj,skoluvanje i mnogu bitni raboti pa sakav na eden nacin da se oddolzam...

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Моето или неговото презиме??
8.7.2011 0:39:28   
kapina
i majka mi i tatko mi ne bile vo brako koga sum se rodila jas no tatko mi me priznal kako negovo dete i vo mojot izvod ne pisuva vonbracno dete 

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Моето или неговото презиме??
8.7.2011 1:10:20   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

dzigimigi а не сте се регистрирале? ај те молам кажи ми што ви стои во изводот на детето? дали има нешто како забелешка дека детето е вонбрачно?!?! Знатоа што на пријатели мои кои не се во брак им пишува дека детето е вонбрачно, ама рекоа дека нешто околу тоа ќе се менувало, нема да пишувало?!? Баш ме интересира!


Во изводот на детето не може да пишува дека е вонбрачно родено. (ова ако детето е родено во РМ). Кај името на родителите си ги пишува татко: Име + Презиме; мајка Име + Презиме(моминско).

Всушност, доколку кај родителите при венчавање мајката си го задржи своето (моминско) презиме исто ќе стои како кај вонбрачно родено дете.

Дури и таткото да не го признае детето, со постапка на ДНК, по судски налог се утврдува татковство и се запишува во изводот на детето.



(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Моето или неговото презиме??
8.7.2011 22:28:02   
dzigimigi
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

dzigimigi а не сте се регистрирале? ај те молам кажи ми што ви стои во изводот на детето? дали има нешто како забелешка дека детето е вонбрачно?!?! Знатоа што на пријатели мои кои не се во брак им пишува дека детето е вонбрачно, ама рекоа дека нешто околу тоа ќе се менувало, нема да пишувало?!? Баш ме интересира!

Maca 25 ne ziveam vo makedonija zatoa nemozam da ti kazam kako e tamu,no tuka od koga se rodi sinceto bevme na razgovor za da kazam koj mu e tatko i togas kako go zavedoa pojma nemam nikakvio knigi ne ni dadoja pozz

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Моето или неговото презиме??
9.7.2011 11:05:51   
kuklica
moeto ne da e ubavo preubavo e user posted image ama nema da go zadrzam nekako mi e glupavo so dve preziminja user posted image

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Моето или неговото презиме??
27.8.2011 15:32:50   
andronika
Sakav da prasam "Dali nekoja od vas go zela prezimeto na mazot ,no se pokajala, i posle si go vratila mominskoto?", zosto tokmu toa sakam da go napravam, i koja e procedurata?
I bidejki nie sme dve sestri, a jas imam dvajca sinovi, dali eden od niv na pr, otkako ke se ozeni,so dogovor se razbira pomegu dvajcata braka,bi mozel da go zeme moeto prezime vo paket so moeto nasledstvo, koe ne e malo

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Моето или неговото презиме??
3.12.2011 15:41:56   
kuklicka26
Јас си го задржав моето презиме и го додадов на мм,затоа што сите ме знаат по презимето мое,а ќеркичката го има на мм презимето а мене воопшто не ми смета.Единсветно ние сме две сестри не сакам презимето скроз да се заборави а и за идентификација9сите ме познаваат по него).Иначе според мене не е толку битно презимето ако се има разбирање.

(Одговор на членот andronika)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Моето или неговото презиме??
3.12.2011 16:02:10   
lilicka
Јас си го задржав своето презиме и го додадов презимето на сопруготuser posted image
Ќерка ми ги има двете презимиња и моето и на мм!

(Одговор на членот kuklicka26)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Моето или неговото презиме??
3.12.2011 16:42:27   
vida
Јас го земав презимето на мм и сто пати се покајав што не си го задржав и своето...а син ми у секој случај ке си го имаше само презимето на мм.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Моето или неговото презиме??
3.12.2011 20:31:40   
miana
Jas si go zemav prezimeto na mm i ne se kaam...Prvo zaradi toa sto se znae kako treba i kako e redot ,a vtoro zaradi toa sto tatkomi me nemase videno 17 godini nitu mi s ejavi da prasa dali sum ziva i ne sakav negovoto da go zadrzam.... I taka

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Моето или неговото презиме??
3.12.2011 22:16:28   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Jas si go zemav prezimeto na mm i ne se kaam...Prvo zaradi toa sto se znae kako treba i kako e redot ,a vtoro zaradi toa sto tatkomi me nemase videno 17 godini nitu mi s ejavi da prasa dali sum ziva i ne sakav negovoto da go zadrzam.... I taka

Mislam deka ne postoi red nitu pisano pravilo za toa koe prezime ke go zeme zenata.Toa e stvar na dogovor pomegu sopruznicite.

Jas na moeto go dodadov negovoto i sega se kaam.Premnogu se dolgi dvete prziminja i skoro nikade ne gi sobira taka da najcesto od moeto mominsko prezime stoi samo prvata bukvauser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Моето или неговото презиме??
4.9.2012 11:19:06   
pucilda
jas sakav da si go zadrzam i moeto prezime ama mm se pobuni i mi rece sto se mazis togas ako si go sakas tvoeto prezime da ostane, ha ha ha i ne mi e krivo,samo sto ponekogas ke se zaboravam i se potpisuvam so moeto........

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Моето или неговото презиме??
4.9.2012 11:46:16   
babyblue
jas sekogas sakav da go zadrzam svoeto prezime. ama naidov na balkanec user posted image i se bunese. otidovme kaj maticarot i go prasavme dali moze da go zadrzam samo inicijalot mi rece ne, mora celo prezime pa jas ako sakam da si go pisuvam samo inicijalot. i po dolgo razmisluvanje, sfativ deka prezimeto sto sum go nosela tolku godini i za koe sum bila privrzana bilo prezime na tatko mi a ne na majka mi, pa jas sum proizvod od niv dvajcata a ne samo od tatko mi, zosto da ja pocituvam samo na tatko mi familijata, i go zemav od maz mi. spored mene, treba mazot i zenata koga ke vlezat vo brak da si odberat novo prezime, ni negovoto ni nejzinoto, tuku edno novo zaednicko, i taka nema da ima raspravii. ako zenata tolku lesno se otkazuva od svojot dolgogodisen identitet togas zosto da ne moze i mazot, sto se toj i negovoto prezime tolku posebni. amanna kraj sekoj kako si saka neka si pravi.

(Одговор на членот pucilda)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Моето или неговото презиме??
4.9.2012 11:57:13   
AnnaMolly RR
Моето моминско презиме е „грешка“, ако може така да се изразам. Татко ми пред да стапи во брак се презивал Цветковски, а матичарот по грешка ги запишал Цветановски во венчаницата, па така само јас, сестра ми, мајка ми и татко ми се презиваме така, сите други се Цветковски.

Јас не сакав да го задржам моминското, иако убаво ќе ми стоеше со името, ќе бев Ирина Цветановска-Домби, сега сум само Ирина Домби и супер ми е user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Моето или неговото презиме??
4.9.2012 12:08:35   
ivoni4ka
jas go zedov prezimeto od mm ama i moeto go zadrzav taka sum Tomeva-Jovanova ( mominsko jovanova) a kerka mi e samo tomeva od mm, a za identitetite vo pravo se celo vreme sum bila taa sega odednas nekoja druga nema greska. koga stapuvavme vo brak tatko mi se podnaluti za mojava postapka ama mu mina

_____________________________



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Моето или неговото презиме??
4.9.2012 12:15:25   
Annet
еј супер тема хехе,ние сме две сестри и ја не го задржав моето презиме,мајка ми и татко ми секогаш ке ми бидат мама и тато во срцето,порано сите деца имале презимиња по дедовци и баби,така и татко ми,со сите негови родени сестри има различно презиме.решив да го земам ма момчето но онака како што се презива тој ИЛИЕВ,така и јас сега гордо си го носам тоа презиме и сега сме Фамилија Илиев и мојата керќичка исто.....Јас го одбрав презимето на мојот доживотен сопатникuser posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Моето или неговото презиме??
4.9.2012 12:46:18   
mamymamy
Aj da vi bide krivo na site. Jas nemav nikakva dilema moeto mominsko mrezime e identicno na prezimeto na MM.user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Моето или неговото презиме??
4.9.2012 13:08:55   
sandriana RR
И јас го земав презимето на мм-без разлика што во секој случај, какво и да беше тоа презиме, ќе го земев за свое, особено ми годеше што е исто со моминското на мајка ми, а го посакував од секогаш. Се наместиле околностите сами user posted image

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Моето или неговото презиме??
19.12.2012 13:37:35   
zzaa
jas si go zadrazav moete prezime go dodadov i na mm iako se i dvete dolgi,ali moete si go obazavam i ne bi se pomirila da so smenamuser posted image

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Моето или неговото презиме??
20.12.2012 13:52:18   
Ring
Jas go dodadov prezimeto na mm i se mislam deka ne trebase...
Uste pred da se mazam bev resena da go zadrzam prezimeto , moze bev mnogu suetna i ne sakav nitu da razgovaram za toa , a plus si imav i podrska od mm...ama kako tece vremeto nekako mi e glupavo so dvete preziminja, a moze oti i skoro sekoja devojka go pravi istoto , ima dve preziminja !
Od denesen aspekt ne bi stavila dve preziminja....moze vo idnina bi go smenila i bi go zadrzala samo negovoto, ama epten e golema procedura user posted image user posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Моето или неговото презиме??
7.10.2013 15:25:33   
elenak
Во разговорите пред брак со мм тој настојуваше да го земам неговото презиме (така бил редот), а јас како личност која скоро секогаш сака да отстапува од редот се инаетев. Мојот главен адут беше идентитетот. Му викав дека нема право да ми го менува идентитетот. Зошто морам јас одеднаш да се претворам во некој друг само поради тоа што му станувам сопруга. Ако се стремиме кон комплетна рамноправност меѓу мажот и жената во семејството зошто да не сме рамноправни и на тоа поле? Ама нели сме станувале семејство, не може да имаме различни презимиња и еден од нас (поточно јас) мора да се ,,жртвува,,. Воопшто не ми беше сатисфакција моето да го задржам доколку пак го земам неговото, комплицирано за изговарање, потпис, претставување. Едноставно не ми правеше така ќејф. Во име на љубовта и мир во домот си го присвоив неговото презиме во оригинал, т.е во машки род како еден вид компромис, нема по мое, нема ни по твое.user posted image
Само што прочитав една интересна статија и се надевам ќе мрднеме малку напред па кога на мојата ќерка ќе и дојде ред за мажење овој застарен сексистички обичај ќе биде минато.
Се работи за редефинирање на семејното презиме, а тоа подразбира одбирање на едно заедничко презиме за семејството. Еден интересен пример.
Цитирам: ,,Да го погледнеме можеби најпознатиот и најимпресивниот брачен пар на светот во овој момент. Бјонсе и Џеј Зи. Како што претходно годинава модниот магазин ,,The Cut,, истакна, двајцата законски ги променија своите презимиња во Картер-Ноулс, создавајќи така семејна единка која двајцата подеднакво ги претставува.,,

Па што мислите за ова? Заедничко презиме формирано од презимињата на двајцата партнери или некое сосема ново?

< Поракaта ја уредил elenak RR -- 7.10.2013 15:29:18 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?