|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Моето или неговото презиме??
9.11.2010 1:34:56   
veckasr
da i na mene mi e nekako dolgo dve preziminja a i maz mi i jas sme staromodni  za tie raboti taka da jas ne go zadrzav moeto prezime 

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Моето или неговото презиме??
9.11.2010 10:03:42   
Octavia
Јас го задржав моето и го додадов на мм (ама секаде се потпишувам само со моето user posted image ). За мене презимето е дел од мојот идентитет, дел од мене, а мажите (да не се лажеме) се променливи user posted image . Маж ми немаше никаков проблем околу тоа, ми рече „ако сакаш само задржи го твоето, додај го моето, како сакаш, само не ме терај јас да го земам твоето“ user posted image .

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Моето или неговото презиме??
9.11.2010 10:10:56   
ben10
user posted image user posted image user posted image taka e i kaj mene jas si go zadrzav moeto i go dodadov negovoto duri i na moite dveuser posted image user posted image gi staviv i moeto i na mm prezime

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Моето или неговото презиме??
4.12.2010 21:13:39   
AnnaMolly RR
А што мислите за ова?

Тетка ми сакаше на надимакот на татко и да го додаде презимето на мажот. Татко и е Благоја Спиркоски-Џумерко. Ама и рекоа дека прво треба моминското презиме да го смени во Џумерко, па во матично на тоа да го додаде презимето на мажот.

Што мислите за ова? Јас мислам дека баш е супер.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Моето или неговото презиме??
5.12.2010 0:29:45   
mosa
jas si go zemav prezimeto na mm voopsto ne mi preci i ne patam od toa da mi ostane moeto pezime.iako sum mnlada sum malku patrijahalna pa mi se dopaga negovoto prezime.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Моето или неговото презиме??
5.12.2010 0:33:55   
Maca25
Јас го земав на мм презимето само затоа што ми се допаѓаше многу како ми стои покрај името. Воопшто не ми се свиѓаше моето име со моминското презиме, па додадено презимето на мм, некако беше премногу. Мм немаше никаков проблем и со тоа јас да си го задржам своето, но на крај јас си одлучив само да го земам неговото.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Моето или неговото презиме??
28.12.2010 1:51:16   
mosa
jas sum samo za negovoto prezime i taka i napraviv i voopsto ne mi preci.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Katuska)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Моето или неговото презиме??
28.12.2010 10:02:17   
anedespo
Iako jas go zedov prezimeto od maz mi, mislam deka e seedno koe ke go ima zenata. Megjutoa za decata, smetam deka treba da go imaat od tatkoto, za da se oznaci pripadnosta.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Моето или неговото презиме??
23.2.2011 23:11:03   
petra27
Jas go zemav prezimeto od mm i sum mnogu gorda na toa....iako moeto mominsko prezime e edinstveno,sepak kako sto go sakam mm taka go sakam i negovoto prezime za svoe...pa uste kako mu stoi prezimeto na sin mi...ubavina:)))) 

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Моето или неговото презиме??
23.2.2011 23:24:35   
podarok
На моето го додадов неговото и нема да верувате по негова желбаuser posted image user posted image , а сега збеснувам кога треба да се потпишам со цело име и презиме двете пр имаат по 10 букви!

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Моето или неговото презиме??
24.2.2011 0:43:12   
mila mama
Na moeto go dodadov od maz mi samo zaradi dokumenti. Ziveam vo stranstvo i poednostavno mi bese taka za da ne menuvam se odnovo i licni karti i sekakvi drugi dokumenti. Makar sto od maz mi mi se sviga prezimeto, sepak cel zivot sum so moeto prezime i nekako ako celosno go otstranev kako da sum si go otstranila identitetot ke se custvuvav.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Моето или неговото презиме??
24.2.2011 0:51:04   
baby_bump
Јас го задржав моето и го додадов на мм (ама секаде се потпишувам само со моето ). За мене презимето е дел од мојот идентитет, дел од мене, а мажите (да не се лажеме) се променливи .


исто и јас user posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Моето или неговото презиме??
24.2.2011 18:52:57   
Snowhite RR
Јас не си го сакав воопшто презимето моминско и едвај чекав да го сменам, ама сега ми е криво што не си го задржав, затоа што е единствено во цела Македонија, односно во светот

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Моето или неговото презиме??
1.6.2011 9:19:13   
blond
Јас го зедов само презимето на маж ми. Дури не чекав таа во матичното да ми ги каже сите можни варијанти, јас ко од пушка испукав: го земам неговото user posted image . Моето моминско презиме е многу често, а плус имам и брат што ќе го носи понатаму. Сепак ако го задржев моминското и кога ќе се потпишував ќе трошев 2 пенкала (долго име и долго моминско презиме и плус презимето на маж ми).
А од него немав некои притисоци што да направам,како да направам. Ми остави јас да си решам.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Моето или неговото презиме??
1.6.2011 10:01:38   
Maca25
Мм цело време мислеше дека ќе си го задржам презимето. Но пред да одиме во матично да поднесеме документи, пробував дома, се потпишував со двете и ич не ми идеше. Моето ептен македонско, неговото српско и некако не можев да си направам краток потпис, а и плус многу ми се свиѓаше неговото презиме.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Моето или неговото презиме??
1.6.2011 10:11:58   
AnnaMolly RR
Јас не ни размислував да го задржам своето презиме, ама и да го задржев ќе ми одговараше.
Така ќе бев Ирина Цветановска-Домби, а сега сум само Ирина Домби и мнооогу ми се допаѓа како ми одговара на името. user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Моето или неговото презиме??
1.6.2011 10:26:15   
Maca25
Ана Моли презимево ви е супер! А на Филип најмногу му одговара!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Моето или неговото презиме??
1.6.2011 10:36:34   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Ана Моли презимево ви е супер! А на Филип најмногу му одговара!


Фала, фала и мене многу ми е убаво! (Ама нарцис сум, а?) user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Моето или неговото презиме??
1.6.2011 11:13:30   
skorpijana
go zemav negovoto a se kaam sto ne si go zadrzav i moeto sega mi e maka ama docna e

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Моето или неговото презиме??
1.6.2011 11:27:52   
Calypso
Јас го зедов презимето на сопругот, и сите ми велат дека им звучи како да сум некоја русинка user posted image
Инаку, со свекрва ми имаме исто име (иако различни варијанти), па така и иницијалите ни се исти. Додуша, и кога си го имав моминското презиме, имавме исти иницијали, само што таа има поретко и аристократско моминско презимеuser posted image
Затоа го зезаат мм дека имал едипов комплекс (не за друго, и си личиме со свекрва миuser posted image )

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Моето или неговото презиме??
1.6.2011 14:24:18   
Olivia
Do veridbata velev deka ke go zadrzam moeto i ke go dodadam negovoto, no spontano vo poslednite godina dena pred brakot site pocnaa na zezanje da me vikaat "gospogice (negovoto prezime)" i nekako da vi kazam mi bese tolku smesno i cudno i na kraj tolku se priviknav i uzivav vo negovoto prezime sto na krajot odluciv da bidam negova zena so negovo prezime koe sega si e i moeuser posted image


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Моето или неговото презиме??
2.6.2011 12:21:09   
sladjana ms
user posted image Jas si go zadrzav mominskoto prezime i go dodadov prezimeto na soprugot.Ne znam imav cuvstvo kako da gubam del od mene i zatoa si go zadrzav prezimeto, a mm ne mi pravese nikakov problem vo vrska so ova!user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Моето или неговото презиме??
2.6.2011 15:19:24   
dostickage
jas go zedov na mm prezimeto i toa vo originalma transkripcija so "I" na kraj.Arno ama moze ne e ubavo sto zboram vaka so tek na vreme mi stana krivo zasto mislam deka izgubiv del od sebe.Mislam deka trebase da go dodadam  na moeto.cudno mi e sega koga kje me prasaat kako se vikam sekogas go koristam mominskoto prezime.

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Моето или неговото презиме??
4.6.2011 20:49:56   
mamicki
Go zedov negovoto i go dodadov moeto... Sega, po 18 godini brak nikoj ne me imenuva so dvete preziminja, tuku samo so moeto mominsko prezime user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Моето или неговото презиме??
4.6.2011 21:11:38   
kapina
jas go zedovna mm prezimeto  nesakam dve preziminja da imam nikoj ne me sopre da go zadrzam i moeto no mnogu mi se dve preziminja a i da go zadrzev i moeto sigurno ke go koristev samo ednoto ne dvete 

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?