|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Експандиран ориз
27.9.2009 15:45:26   
Markoimama
Mojot MArko ima 6 mes i od 30 dena mu se pojavuva crvennilo na licenceto, pomalo ili pogolemo krugce so suva kozicka, koe nabrzo isceznuva za pak da se pojavi po nekoe vreme. Toj od 30 tina dena pie hipp 1. Okolu 4 mes mu se pojavi crvenilo koe se zadrza skoro do 5,5 mes, a od 4 mes pocnav da mu voveduvam ovosni i zelencukovi kasicki i mlecna kasa so jabolko na hipp. Crveniloto pocna da se siri, a i dolgo veke bese zadrzano pa otidovme na kozno i ni rekoa deka e od hipp 1 i da pocneme so hipoalergeno mleko na hipp. Go pie veke skoro 1 mes, se izgubi crveniloto vo prvite 2 ned, no sega pak pocna da se javuva. Taka da problemot ne sme go resile i ispagja deka ne e od mlekoto. Imal li nekoj slicen slucaj i doktor koj bi go preporacale? Sakame da odime na klinika, no ne znaeme koj doktor e dobar. Ne sakam da gubime vreme i deteto da go lisuvam od se ona sto treba da go dobiva za ovaa vozrast vrz osnova na pretpostavki na nekoi "lekari"


(Одговор на членот boni)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Експандиран ориз
27.9.2009 16:04:34   
mis.
Маркоимама доколку мислите дека е на алергиска база тука има доста теми што можат да ти помогнат
http://www.ringeraja.mk/forum/alergija/forumid_93/tt.htm
Јас лично мислам дека кај вас се работи за нешто вакво
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%95%D0%B3%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B0_%28%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD_%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%82%29/m_4208/tm.htm

(Одговор на членот Markoimama)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Експандиран ориз
27.9.2009 23:47:19   
koalicka
Ej mamicki fala Vi na podrskata i odlicnite soveti, jas duri sega najdov vreme da se priklucam na internet pa zatoa sega Vi se zablagodaruvamuser posted image , inaku bevme na kontrola i super napreduvauser posted image user posted image user posted image , bevme kaj dr. Marina Pop Lazarova taa mi preporaca samo da ne i davam mleko i deka e mozna minliva-tranzitivna alergija, pa taka da pocekam dokaj osmi mesec koga ke pocnam da i voveduvam drugi mlecni proizvodi, pa duri togas da proveruvame ako se pojavi nekoja reakcija.Boni ako sakas da mi kazes kakva e alergijata od gluten, dali e pak so povrakanje, crvenila, isipuvanje ili poinaku.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Експандиран ориз
28.9.2009 0:10:55   
mis.
Коаличка баш ми емило што сте добро и ќе видиш со време ќе се среди.За алергија на храна тука можеш да се приклучиш кон дискусијата
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0/m_33/tm.htm
а за глутенот тука има нешто ако може нешто да се помогне
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%90%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0/m_33/tm.htm
Ќе побарам нешто за реакција од алергија на глутен и ќе ти пишам.

(Одговор на членот koalicka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Експандиран ориз
28.9.2009 0:14:17   
mis.
За правилна исхрана без глутен еве го линкот
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BB%D0%B0_%D0%B7%D0%B0_%D0%B8%D1%81%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D0%B5%D0%B7_%D0%B3%D0%BB%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD/m_7798/tm.htm

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Експандиран ориз
28.9.2009 10:41:14   
mis.
koalicka еве еден линк за целијакија-алергија на глутен
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%A6%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%98%D0%B0/m_7799/tm.htm

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Експандиран ориз
4.10.2009 15:57:22   
Markoimama
Probavme i so hipoalergeno mleko i so stroga dieta, samo cicanje i H.A. ama pak se pojavi. Ne e nekoja golema povrsina i ne go cesa ama e tuka i me vadi od takt. Me upatija na klinika i od tamu na imunologija da sme mu vadele krv od vene na glavceto da ispitame alergija na kravjo mleko. Pak se konsultirav so edna pedijatarka koja mn ja pocituvam i me drzi kaj nea toa sto ima dobieno prva nagrada za doktor pedijatar vo Makedonija i taa me sovetuvase da ne go lisuvam deteto od nisto sto treba d ajade vo ovoj period, da si vnimavam i da si davam se sto treba, deka atopiski dermatit se javuva kaj 99 posto pd decata, vo pogolem ili pomal oblik i do 1-2 god samo ke iscezne kako ke se zajakne imunitetot. Da ne go maltretiram so kremi, vadenje krv, doktori i kliniki. Da mackam so zastitna krema na mustela ili eucerin i da vnimavam da ne se siri. I sega sum mn posmirena a i pocna poleka da se gubi. Se nadevam deka brzo ke pomine.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Експандиран ориз
4.10.2009 17:45:33   
Mila na mama
Драга Маркоимама
Мустела за бањање од колекцијата Стелатопиа - специјално за кожа склона кон атопичен дерматит. Не е ефтинко (околу 800 ден) ама е 100% ефикасно и исплатливо. Мила беше само на доење кога почнаа да и се појавуваат црвени суви печати на лице и по тело не големи ама доволно да ме загрижат. Педијатарот ни препорача да се бањаме со Стелатопиа и мачкање со Пантексол. По една недела се исчезна. Негата си ја продолживме  на ист начин. Мустела не ја менувам за ништо на свет.
Мислам дека на Марко не му е од Хип. Атопичниот е наследен и може да се влоши. Мене и ден денес иако сум возрасна ми се појавува обично на нервна база. Ама со Мила го решивме проблемот.
Поздрав

(Одговор на членот Markoimama)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Експандиран ориз
4.10.2009 17:47:58   
ripce
Ако може да прашам од кога почнавте со експандиран ориз?

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Експандиран ориз
4.10.2009 17:50:30   
mami
од 5-6 месеци, кога видов колку ги сака готовите кашички со житарици решив дома да му правам, па во прво време го мелев во блендер заедно со овошјето- најчесто банана, ориз, мусли и сок од јаболко или една праска- па после почнав со млеко да му го давам, а во последно време го јаде потоени во павлака

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Експандиран ориз
4.10.2009 17:52:09   
ripce
аха... значи може да пробаме...доволно сме возрасни...благодарам мами... user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Експандиран ориз
6.10.2009 21:24:39   
Markoimama
BLagodaram za odgovorot Mila na mama( taka ke se vikase i moeto ako bese devojce). Da, site vikaat atopiskiot e nasleden ama nikoj vo nasa pobliska familija nema alergii. Bas me cudi. Sum citala i deka poveke se javuva kaj deca vo urbani sredini zaradi zgaduvanje i sl. Vo kakvi uslovi ziveeme vo Sk nase i ne e  ni cudo.
Zasega e smireno i ke vnimavam ako mozam da primetam sto go potencira. Mala povrsina e, od 2 cm na licenceto samo i ne go cesa, ama mora da se pazi, neli? Pozdravce...

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Експандиран ориз
6.10.2009 21:45:47   
mis.
За атопичниот дерматит тука има корисна дискусија.Еве ви го линкот
http://www.ringeraja.mk/forum/m_4208/mpage_1/key_/tm.htm#26972

(Одговор на членот Markoimama)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Експандиран ориз
29.10.2009 13:17:12   
mother 29
сега последно купивме карамелизиран експандиран ориз,ама  мојот не го сака,ама па затоа мама го обожаваuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Експандиран ориз
29.10.2009 13:23:21   
profesorica
леле ден без експандиран ориз не поминуваме-го обожава.а не сум пробала карамелииран ај баш ќе земам user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Експандиран ориз
12.1.2010 10:02:00   
mami
бев вчера во Виталија, дека дома залихите на житарици се потрошија user posted image и земав некоја мешавина од карамелизиран и обичен експандиран ориз, Лука ги јаде и двата па вака мешана комбинација супер ми дојде..

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Експандиран ориз
21.7.2010 19:10:11   
Џесика
ме интересира дали експандираниот ориз држи ситост како леб, не знам дали е погоден за вечера

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Експандиран ориз
21.7.2010 21:11:35   
Палешка РР
Јас на Миа секогаш навечер и давам ориз, ама обичен, а колку и држи ситост незнам, по 1 час пак плаче како гладна, па и давам да цица user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Експандиран ориз
26.7.2010 12:55:26   
Felly RR
ЈАс вчера купив експандиран ориз, обичен и давам, а може и ваков, нели?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Експандиран ориз
27.7.2010 23:07:31   
Felly RR
Ние пробавме од оризот мешан со овошје прво, па потоа со јогурт пробавме, ама не го сака, и не го сакаuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Експандиран ориз
27.7.2010 23:09:55   
Палешка РР
Обичен давај и Felly, зошто експандиран?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Експандиран ориз
27.7.2010 23:16:11   
Felly RR
Па не знам, реков да пробам, читам сите велат децава го сакале, а и обичен кога и мешам со овошје не сака, само со бисквити јаде овошје па сакав да и сменам

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Експандиран ориз
27.7.2010 23:19:51   
Палешка РР
Пробај со печено јаболко, јас така и го камуфлирам и не го сеќава. Сега почнав и во јогурт и така го сака user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Експандиран ориз
27.7.2010 23:23:10   
Felly RR
Ќе пробам така, ајде, да видимеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Експандиран ориз
28.7.2010 11:39:34   
Felly RR
Палешка, фала за рецептот. СЕга го пробавме јаболкото со ориз, и не беше многу воодушевена, ама цело си го изедеuser posted image user posted image user posted image user posted image . Барем смени малку во храната, да не бидат само бисквити.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?