|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козјо млеко
29.1.2011 22:48:11   
Isabella
I nie razmisluvame da pocneme so kozjo mleko. Isabella napolni edna godinka, a seuste ne sme i dale kravjo mleko, pa sobirame informacii za korisnosta na kozjoto mleko i razmisluvame so nego da pocneme. Slednata nedela sme na kontrola pa ke se konsultirame so doktorkata dali e preporaclivo da se pocne so kozjo mleko.

(Одговор на членот luna*)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Козјо млеко
2.2.2011 14:16:41   
maripoza
козјо млеко неможам да голтнам а не пак да го сварам...дури и сум пробала но одма право блак се живо вадам од мене.. а е доста здраво за пиење знам..мегутоа не значи дека ако мене не ми е убаво не треба и детето да не го пие.. напротив син ми е скоро 4 год и од кога наполни годинка почна да го пие и еве уште си пие и си нема мака...а и поретко се разболува..

_____________________________

понекогаш добро е кога ке го послушаш срцето...дозволи тоа да ти каже.....

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Козјо млеко
4.2.2011 1:11:15   
mama ance
eve i jas nesto na ovaa tema.mojot tri i pol godisen sin jade kozjo sirenje veke dve godini i pie kozjo mleko koga go nosam preku leto vo selo,znam deka e zdravo a i toj bez problem go pie pa imam dobitna kombinacija.user posted image

(Одговор на членот maripoza)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Козјо млеко
4.2.2011 8:59:42   
stojanoskad
doma licno site jademe mnogu sirenje,pa i kozjo neli.Nas nekako ni e samo da e ubavo,pa od sto saka neka bide.
Iskreno nikogas ne sum gi forsirala decata ili vo slucajov postariot sin da proba kozjo,no gledajki ne nas neli i on jade.
Go kupuvam od Tineks i kaj nas doma se jade.

(Одговор на членот mama ance)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Козјо млеко
18.5.2011 8:34:48   
Felly RR
Пред некој ден на Матеа и дадов козјо млеко, и си го испи без никаков проблем. Ама па и го немаше тој некој јак мирис.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Козјо млеко
25.6.2011 23:36:48   
antonie
sin mi ima 7 meseci, i se milsam dai da pocnam so kozjo mleko,
sto bi mi preporacale

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Козјо млеко
26.6.2011 10:57:52   
Maci3
ИЗВОРНА ПОРАКА: antonie

sin mi ima 7 meseci, i se milsam dai da pocnam so kozjo mleko,
sto bi mi preporacale



Не се препорачува до годината ни кравјо ни козјо.После година можеш

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Козјо млеко
26.6.2011 16:17:26   
rina13
kozjoto mleko e mn jako i mrsno se dava posle edna godina ama razredeno so voda

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Козјо млеко
26.6.2011 17:39:43   
Maca25
И јас би ти препорачала прво кравјо па после козјо. Козјото е многу појако од кравјото и прво види од ова како ќе реагира па после пробувај со друго.
Ние и имаме дадено на Нина козјо, прво не го сакаше, па после го пиеше по малце, по малце, па убаво си го прифати сега. Кај нас нема некој голем избор на козји млека, мислам дека и од мак. производители нема.
Кај мм на работа носеа во лименки козјо млеко од Холандија и вика дека ова ние што гоо купуваме и тоа од работа врска немаат.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Козјо млеко
23.8.2011 13:54:54   
rosalinda
zdravo na site
imam  4 godisni sin pred dva meseci se razbole imase nedostatok na ajvajs i problem so bubrezi,pa edna prijatelica mi rekla da pocna da mu davam od koza mleko i go pijet bez nikakov problem.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Козјо млеко
10.9.2011 11:14:11   
rehana
i jas citav za kozjoto mleko bas vo tie spisanijata sto gi davaat vo zegin, poubavo e i pokvalitetno od kravjoto pa moze da i go smenat kravjoto mleko so kozjo, se preporacuva osobeno za deca so netolerancija na laktoza .inace go ima vo vero

(Одговор на членот rosalinda)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Козјо млеко
25.10.2011 20:32:35   
MERUSHKA
Козјото млеко треба да се свари одма по молзењето.Дали треба да се измеша со малку вода ,кога им се дава на децата!?Оти мислам дека е многу јако,со масти,белковини....

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот rehana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Козјо млеко
27.3.2012 11:46:28   
Luci
Ние вчера прв пат пробавме козјо млеко и М.си го испи без проблем. Е сега се двоумам и не знам дали да продолжам да му давам козјо млеко или пак АД Нестле јуниор 1+? Инаку М.има 14 месеци

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Козјо млеко
27.3.2012 11:56:18   
dostickage
Luci jas na sin mi na godina i tri meseci mu go prekinav AD mlekoto.I noe bevme posledno na Nestle Junior.
Iskreno da ti kazam planirav podolgo da mu davam ama nekako dva tri dena pred odmor se pogodi piese kravjo , posle tamu kravjo i nema se problem super si bese.Koga se vrativme si prodolzi na kravjo.Ama nekako na odmor kaako detevo skros mi gi pormeni navikite vo ishranata mu tekna deka vekje ne ebabe i ne jade bebeska hrana i taka od togas jademe kako golemi.
Mislam deka mozes da mu dades kozjo na M. dovolno e golem a navecer ako piete mleko pred spienje davaj mu edno sise Nestle da ne mu e naglo.Ili edno sisence Nestle a drugoto kozjo onaka neka si pie...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Козјо млеко
27.3.2012 12:24:57   
Luci
И М.има пиено кравјо млеко, и ок му е. Ама си викам ај овие се сигурно по здрави од кравјото, па не знам кое е подобро дали АД или козјо?

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Козјо млеко
27.3.2012 12:29:18   
dostickage
Jas bi ti rekla eden obrok sepak neka mu ostane na AD.Drugo neka pie sto saka kravjo , kozjo i sl.Ako si saka AD ic ne m se msili davaj mu dodeka saka barem edno sise.

Mojov zver piese edvaj po 60 do 70ml mleko i sega tolku pie.Ednostavno ne saka sto se ne sme probale.Ama sega e golem pa nadoknaduva do drugo...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Козјо млеко
20.9.2012 10:31:38   
Bububebe
С почна да пие козјо млеко веќе 3 недели.Е сега проблемот е што на зима немало козјо млеко.
Вчера се јавивме кај еден козар,и тој ни рече дека,пола кози преку зимата му се скозни,а пола не.Демек сакал да има млеко и преку зимата за своето дете.
Дали некој се разбира во врска со козарството? дали мора козите да се оплодени? колку држи вода муабетот со козарот user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Козјо млеко
20.9.2012 10:54:03   
temjanuska75
Да, вистина е. Јас на user posted image претходната зима му дадав козјо млеко, и му купував во тетрапак на збрегов и знам дека имаше период кога немаше од тоа млеко никаде може два месеци или повеќе, и кога прашувавме зошто е тоа така го добивме истиот одговор. Совет направи си залиха од тетрапакот на збрегов.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

С почна да пие козјо млеко веќе 3 недели.Е сега проблемот е што на зима немало козјо млеко.
Вчера се јавивме кај еден козар,и тој ни рече дека,пола кози преку зимата му се скозни,а пола не.Демек сакал да има млеко и преку зимата за своето дете.
Дали некој се разбира во врска со козарството? дали мора козите да се оплодени? колку држи вода муабетот со козарот user posted image


(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Козјо млеко
20.9.2012 14:15:54   
sandra_
Jас сум израсната со козјо млеко, бидејќи мајка ми немала доволно млеко и педијатарот одма препорачал козјо и еве ме здрава, жива, поретко се разболувам и планирам на моето бебе, здравје само, да му давам да пие козјо, ама не од тетрапак, туку ќе го набавувам од едни луѓе што чуваат кози и мислам дека е подобро природно, него од тетрапак преработено.

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Козјо млеко
5.10.2012 8:42:14   
libra.n
Nie pocnavme so kozjo mleko od kako pocna da odi vo gradinka, eve veke eden mesec. na pocetok imase prolivce no i se sredi eve za 2-3 nedeli. Mozebi trebase da i go davam razredeno ama dobro, se navikna. I mene kako dete mi davale kozjo mleko i znam deka e isklucitelno zdravo da se konzumira. Podobro ke bese da najdev covek sto ke mi prodava-kozar, ama nemam nekoj blizok sto mozam da mu veruvam, pa zemam tetrapak na Zbregov. Domasnoto se razbira e pokvalitetno , ova e malku kako razredeno , kako voda. Jas se sekavam dedo mi gledase kozi, i mlekoto bese pozolto, pogusto i so mnogu jak miris, a ova ne se ni sekava deka e kozjo. Ako imate nekoj siguren izvor kazuvajteuser posted image

(Одговор на членот sandra_)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Козјо млеко
21.10.2012 15:00:35   
majka na eva
многу ми е жал што сега не сме на козјо млекоuser posted image ,ама од таму кај што земавме ми рекоа козите зимно време и се намалувало млекото и морав ева да ја научам на кравјоuser posted image а козјото е многуууу,многу поздраво од кравјото а и ева повеќе го сакашеuser posted image ,ама напролет пак ќе се префрлиме на козјо со сигурност...

(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Козјо млеко
10.12.2012 15:54:34   
Mihaela 2010
Jas pred nekolku dena i kupiv kozjo da probam da vidam dali ke go saka....ma jok...proba malku i pocna da vika deka i mirisa,i smrdi i go batalivme...

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Козјо млеко
10.12.2012 18:45:32   
Felly RR
Mihaela 2010, пробај во млекото стави и ванилин шеќер, имам слушнато дека го намалува тој специфичниот мирис. Може така ќе го сака. М го пиеше со несквик.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Козјо млеко
10.5.2013 10:30:31   
eli07
Lugje ajde sovet ve molam.M cica uste ama pocnav po malku kravjo da mu davam.Ne pie mnogu nekoi 30-40 ml dnevno...(posto ke go odbivam). E sega svekriva mi :) tuku od nigde mi se javuva i mi kazuva dek ami kupila kozjo mleko za deteto od selo kaj niv (bez da me konsultira neli) Pogolema kolicina e pa planiram da go zamrznam.Nego nie imame 10 meseci pa me interesira sto mislite da ne e rano za kozjo ili ne dali da go razreduvam ako mu go davam ili taka cisto.....? Planiram da se konsultiram i so pedijatarot ama sakam i vase mislenje da cujam.Fala

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Козјо млеко
20.5.2013 13:29:17   
penelopa
И ние решивме да преминеме на козјо млеко. Додуша син ми млеко не пие ама вака ако нешто му спремам купувам козјо- повеќе пие козји јогурт.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?