|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Козјо млеко
18.12.2009 14:54:34   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: HristinAntonio

MMMM VEKE NEKOLKU GODINI JADEME SAMO KOZJO SIRENJE.....i vistina e ako e dobro napraveno nema los miris


да како тоа на мајка ми, баш ќе го пробате.поминете ни некоја недела горе.ајде ве чекаме со тони.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Козјо млеко
28.12.2009 15:36:03   
profesorica
можеби ќе донесам вечер козјо сирење кај анушка да го пробате сите.па после ќе збориме какво било.

а???може??


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Козјо млеко
28.12.2009 15:41:49   
arh_diz
Kozjoto seirenje e najubavo i najskapo i najzdravo samo koj moze da go jade. Profesorica i jas imam probano ednas kozjo sirenje bez da znam nemase nikakov miris . Se e vo nacinot na podgotvuvanje
Inaku ne sum ljubitel na nisto kozjo

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 28.12.2009 15:42:49 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 9:36:08   
profesorica
арх_диз штета што не беше и ти вчера на дружењето, ќе пробаше од козјото сирење на мајка ми. повеќето го бендисаа.не сум сигурна дали сите го пробаа но во чинијата остана уште едно парчеuser posted image user posted image user posted image тоа сигурно чекаа да изгаснеме светло па кој ќе си го грабне негово си еuser posted image

јас сум инаку многу пребирлива но ова сирење воопшто го нема тој специфичен мирис.баш сега јадам сендвич со козјо сирење.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 9:38:54   
arh_diz
Vo nekoja naredna prilika se nadevam ke doneses povtorno profesorica

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 9:41:05   
profesorica
обавезно, смао ти дојди ни во Македонија, а и бебица ја чекам на порбаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 9:42:54   
BEBICA
Ja sum ti na spisokot profesorice za da kupam ne samo da probam.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 9:43:20   
profesorica
user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 9:43:58   
BEBICA
jas obozavam sirenje,i se sto e od mleko.Eve vcera mm mi donese pipeki poneti so pavlaka.Vo Makedonija pravat so urda a ovde so pavlaka.Lele luge kolku e toa ubavo.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 9:47:49   
arh_diz
bravo bebica za tebe jas mnogu malku sakam mlecni proizvodi jadam samo odredeno sirenje i pijam jogurt i kiselo mleko.A toa so pavlaka go imam probano

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 9:50:18   
profesorica
и јас го имам пробано.топ е.

јас многу сакам сирење, урда сум пробала се и сешто а и здраво е!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 9:50:33   
ripce
Здравје во чаша козјо млеко и козјо сирење

Се верува дека козата била првото животно кое човекот го користел за производство на млеко. Старите Грци и Римјани пиеле козјо млеко, бидејќи верувале дека е многу здраво. 

Козјото млеко содржи витамини, минерали, амино-киселини, квалитетни протеини, масти, а е добар извор и на рибофлавини. Козјото млеко содржи доста калциум, кој е многу важен за одржување на цврстината и густината на коските. Исто така, содржи и доста калиум, кој е есенцијален минерал за одржување на нормалниот крвен притисок.

Разлика меѓу козјото и кравјото млеко
Козјото млеко се разликува од кравјото по бојата, вкусот и мирисот. Козјото млеко содржи помалку натриум, а повеќе калиум и хлориди. Содржи помалку железо, фолати и витамин Д, па доенчињата кои се на исхрана само со козјо мелко можат да заболат од еден вид на анемија, т.н. мегалобластна анемија, која се јавува како последица на недостаток на фолати и витамин Б12. Поради опасноста од бруцелоза, козјото млеко треба да се свари веднаш после молзењето. Во однос на кравјото, козјото млеко содржи повеќе есенцијални масни киселини и полесно е за варење. Калориската вредност на козјото млеко е скоро иста со онаа на кравјото. Белковините од козјото млеко се слични со белковините во мајчиното млеко.

Здравје во чаша козјо млеко и во козјо сирење

Козјото млеко е извор на високо квалитетни протеини, на витамини и на минерали. Еден литар козјо млеко содржи 32 грама протеини, што е доволна дневна потреба за дете од 11 години, односно 70% од дневната потреба на една трудница. Козјото млеко полесно се вари во желудникот, бидејќи неговите масти се составени од помали честички, за разлика од мастите од кравјото млеко, кои се потешки за варење. озјото млеко е добар извор на минерални материи, кои му се потребни на човечкиот организам. Одличен е ивор на витамини. Еден литар козјо млеко ја содржи дневната потреба за витамини за човечкиот организам. Од козјото млеко се прави и сирење, кое е многу здраво. Во светот постојат 450 вида козјо сирење. Козјото млеко и сирење се препорачува за прочистување на организмот и за зголемување на имунитетот. 

< Поракaта ја уредил ripce -- 29.12.2009 9:52:01 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 9:52:28   
profesorica
рипче алал да ти е-user posted image user posted image user posted image

трудници, мајки по сирење веднашuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 10:03:48   
Mila na mama
Професорице сирењето сега разбрав дека било козјо супер беше никогаш не би погодила од што е ама јас обожавам сирење и не ми смета козјо кравјо овчо само да е убаво, вкусно.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Козјо млеко
29.12.2009 10:06:22   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Професорице сирењето сега разбрав дека било козјо супер беше никогаш не би погодила од што е ама јас обожавам сирење и не ми смета козјо кравјо овчо само да е убаво, вкусно.


е баш ми е мило дека ви се допадна.обавезно ќе донесам повеќе следен патuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Козјо млеко
28.1.2010 16:23:16   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamasane
дали некој има искуство со тоа и каде може да се најдат производи од козјо млеко. Инаку Никола има 1 година и месец и пол па дали смее да конзумира производи од козјо млеко. Извинете што бев поопширна ама ова навистина ни е проблем.



(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Козјо млеко
28.1.2010 20:34:42   
profesorica
mamasane мајка ми прави домашно козјо сирење.ако сакаш да земеш прати ми пп. па ќе се договориме.сега нема толку млеко али на пролет ќе има. Син ми Дамјан има година ипол и јаде козјо сирење.така што мо
еш да му дадеш се разбира ако му се допаѓа.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Козјо млеко
1.2.2010 9:05:08   
mamasane
професорица, сирењето е фантазија. јас обично и овчо сирење многу не јадам ако ми мириса појако, ама ова козјово навистина има многу убав вкус а и Никола слатко си го изеде цело тањирче со палента и сиренце. user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Козјо млеко
1.2.2010 9:23:16   
profesorica
user posted image user posted image user posted image супер баш ми е мило Сањаuser posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Козјо млеко
15.2.2010 13:18:42   
candy
i nie doma se prefrlivme na kozji proizvodi. t.e.decata.do skoro i neznaev kolku mnogu se zdravi tie proizvodi se dodeka mojot homeopat ne ni kaza da namalime so kravjite.
a pricinata bese toa sto na malata i se pojavija na dve mesta mali i suvi lisajcinja.nesto kako dermatitce ama vo poslaba varijanta.i ja proveruvase krvta i vide deka ima mnogu masti od kravji proizvodi.

a jas kako sekoja mama butkam jogurt,sirenje,kaskaval i dr.ama se sto e mnogu ne cini.
pa taka se prefrlivme na kozji proizvodi.lisaiite sami po sebe pominaa,mackav samo od vreme na vreme obicna krema od neven.

kupuvame od stocara bogdanci,sekogas imaat taze proizvodi.i naogame vo vero i ramstore tetrapak mleko ,,zbregov,,slovensko.

isto taka taze proizvodi imaat i vo sirenjarata vo beverli i gtc.


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Козјо млеко
19.7.2010 13:21:29   
jovanka
Iako kozjoto mleko ima poseben vkus negovata redovna upotreba ima povolno deluvanje na organizmot.Kozata e retko zivotno koe ne zaboluva(toa e zivotno koe nikogas ne zabolelo od rak vo bilo koja forma) pa zatoa treba sto cesto koristenjeto na kozjoto mleko i produktite koi mozat da se dobijat od istoto(urda,kaskaval,sirenje).Preporaclivo e koristenje dokolku nekoj ima alergiska reakcija od kravjoto mleko ili nekoja poteskotija od kozjoto mleko toa nema da se sluci bidejki kozjoto mleko sodrzi oligosaharidi koi se potrebni za lesno varenje i kvaliteten metabolizam.Eve eden podatok sto go procitav za kozjoto mleko edena casa sodrzi:17%od dnevnite potrebi za belkovini i 20%riboflavin.Belkovinite pridonesuvaat za izgradba na muskulite a riboflavinot pomaga vo produkcija na energijata.So eden zbor se sto mu e potrebno na eden organizam za pravilen rast i razvoj toa ke se ovozmozi so ubotrebata na kozjoto mleko.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот candy)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Козјо млеко
21.7.2010 13:36:58   
Sara
Ние сме алергични на кравјо млеко, т.е. до сега само такво имавме пробано и пројави алергија, на алерго-тетстовите тоа се потврди, е сега имаме 10,5 месеци и се мислам дали би можела да давам козјо сирење, и тоа младо случајно видов во една продавница каде што зимаме сирење урда, демек го носат од битолска млекара и го пробав стварно беше убаво, младо несолено и воопшто не мирисаше, но се мислам да не ни е рано за козјо сирење, што мислите вие?

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Козјо млеко
21.7.2010 14:36:17   
jovanka
Ne e voopsto rano edinstveno proizvodite od kozjo mleko ne pridonesuvaat alergiski reakcii.Samo gledaj bidejki e leten period a mladoto sirenje bara soodvetni uslovi baraj deklaracija za proizvodot.Mlado sirenje imaat i vo Beverli vo prodavnicata za mlecni proizvodi Fejzi a ima i vo vero kozjo sirenje i urda.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Козјо млеко
29.1.2011 9:33:12   
Felly RR
Јас сакам да почнам да и давам козјо млеко, ама не знам од каде да набавам, порано гледав по поголемите маркети имаше тетрапак којзо, ама сега нема.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Козјо млеко
29.1.2011 18:11:53   
luna*
Prvo da vi kazam zdravo na site, jas sum nova na forumov i ve citam veke nekolku dena. Od denes pa natamu se nadevam na dobra druzba user posted image Temava za kozjo mleko posebno me zainteresira zatoa sto momentalno sum vo potraga po takvo mleko, no ne vo tetrapak pakuvanje, tuku svezo. Inaku majka sum na dve bliznacinja od po 21 mesec i nekako vo posledno vreme kravjovo mleko ne go pijat bas...probav so kozjo od Vindija, go ispija bez problem. E sega sakam da prodolzam da im davam kozjo i ako nekoj znae da mi kaze kade mozam da nabavam svezo neka mi kaze

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?