|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
[Анкета]

Каква бременост имавте?


Школска бременост без проблеми
  64% (116)
Компликации од почеток на бременоста
  10% (18)
Компликации во еден дел од бременоста
  25% (45)


Вкупно гласови: 179


(Последен глас : 26.2.2018 11:36:31)
(Гласањето трае до: -- )
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Каква бременост имавте?
2.3.2010 23:07:50   
gurgica
Jas imav losi iskustva so bremenostite.Prvata bremenost mi zavrsi so spontan vo 12 nedela.Od cista mira naednas iskrvarev obilno i tolku bese.So vtorata bremenost krvarev i primav inekcii i tableti,lezev do 6 mesec i izdrzav do kraj.Se porodiv 9 dena pred termin lesno ko na film.Sega sum povtorno bremena i od 5 nedela krvarev,pa povtorno ista prikazna,inekcii,tableti,2 fetusa od koj edniot go izgubiv,sega sum 21 nedela i se nadevam se ke bide vo red.A inaku vo tek na bremenosta nitu povrakav,nitu mi se gadese,nikakvi simptomi deka sum bremena.Pozdrav

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Каква бременост имавте?
15.3.2010 14:16:56   
Snowhite RR
Првата бременост и мене ми заврши со спонтан, заради тоа д-р за втората беше исплашена, па малку повеќе паничеше, а мислам дека немаше потреба, затоа што бебушот супер напредуваше. Е сега скоро цела бременост повраќав, ама мислам дека нешто ми се поремети желудникот, затоа што и после породувањето повраќам понекогаш, имав и киселини, мислев ќе се роди со многу коса, како што велат, ама коса има само назад опавчина, со фризура се родиuser posted image Видов мака, мислев дека можеби пораѓајот ќе ми биде полесен, ама не беше баш така, ама нека се здрави и живи...

(Одговор на членот gurgica)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Каква бременост имавте?
15.3.2010 14:30:29   
lukas
jas dve godini se macev da ostanam trudna so terapii so klomifeni pa bev na laparaskopija i potoa na 2 juni ostanav trudna i sega si imam since LUKAS...jas ja pominav pocetokot na bremenosta so strav so gripovite se pazev ne smeev da se napregam...da se umorvam...potoa kaj 7 mi mecsec mi rekoja deka ima maloto na bubrezeto cista...i pak pocnav so stravot...potoA maticniot mi velese deka moram koga ke napolnam 38 nedela da se porodam...otidov na bolnica mi kladoja apcinja za provokacii i ne se otvorav ne sum bila zrela pa od tamu aj na carski so spinalna ....inace vremeto mi se pogodi zima kratki denovite...brzo mi pomina...pozdrav...i ako nekoj mozi da me upati dali ima tema nekoja na forumot za cisti na bubrezinjata...pozdrav...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Каква бременост имавте?
15.3.2010 19:46:36   
topce
супер бременост.ако може проблем да се нарече паднат шеќер и низок притисок кој си го имам и во небремена состојба user posted image .
бев многу позитивна, многу се движев и дружев единствено што првите три месеци ме викаа спанка бидејќи во 19 часот јас веќе спиев.во трети месец гинекологот ми даде железо да пијам да сум го појачала организмот бидејќи малото бргу напредувало и затоа сите мислеа дека е машко ама јас имам осетлив желудник па си направив сама мед и коприва и двапати на ден јадев и имав топ крвна слика.Немав дури ни кандида што често се појавува кај бремени жени заради намален имунитет.Отоци почнаа втората недела од 9 месец и тоа само на левата нога и со малку одмор спласнуваше отокот.Последната недела почна кичмата да ме боли ама мм знае професионално да масира па ме опушташе.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Каква бременост имавте?
15.3.2010 20:24:14   
ananikol
Prvata user posted image  mi bese epten skolski primer,so lesno si ja iznosiv i so lesno si se porodiv.Ama togas imav 21 godinauser posted image
Vtorata user posted image  imav epten stresni situacii so krvarenjata do 4 i pol meseci.Lezenje odmaranje...Sega normalno se dvizam,nemam nikakvi problemi,ako go odzemime spienjetouser posted image  i pojacanata emotivnostuser posted image user posted image .Sega sum vo 7-mi mesec ama se osekam veke tesko a imam i 37 godiniuser posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Каква бременост имавте?
15.3.2010 20:45:28   
melody
Epten skolska bremenost. Denot pred da se porodam perev se zivo i divo od alista moi i na mazot mi do zavesi pa uste i krpite za cistenje gluposti zivi(inaku spartav od stan do peralna bog znae kolku pati vo tekot na denot za se ova da go isperam) i ostanav budna do 5 saat sabajle,a vo 10:25 sabajleto se porodiv

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Каква бременост имавте?
13.4.2010 14:23:00   
Martins mom
Мојата бременост...мммм...одлично чувство user posted image user posted image На почеток, првите три месеци повраќање, утрински мачнини, ама тоа не е ништо страшно...Притисок цели 9 месеци 120/80, хемоглобин 130, се здебелив 11 кила...се совршеноuser posted image На секој му посакувам бременост како мојата

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Каква бременост имавте?
13.4.2010 14:28:55   
lukas
prvite tri meseci mi se gadese od suvomesnato od cigari i od kafe pa potoa ubajnaa....

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Каква бременост имавте?
13.4.2010 14:50:40   
Тања РР
Мојата бременост може да се нарече одржувана. Само зачнувањето помина без никакви проблеми. Останав бремена од прваuser posted image . Со мм во мај решивме дека е време да почнеме да се обидуваме да забременам (мислевме ќе ни треба неколку месеци барем) ама ја фативме првата овулацијаuser posted image user posted image
Потоа почнаа проблемите. Прокрварев уште во третата недела, неколку капки, и така беше речиси до крајот. Ставав утрогестан, пиев Дабростон, па ставав Бетадине, Полижинакс...затоа што ми открија полипи и рана на грлото на матката, па на брис се покажа дека имам Proteus mirabilis, па го излекував и на крај во 31 недела се породив. Инаку за цело време одев на работа и трчав како улава, нозете ми беа отечени, не помогнаа ни специјалните чорапи за компресија, ни влошките за масажа на стапалата, ни ладните облоги.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Каква бременост имавте?
13.4.2010 14:56:43   
matushka
Znaci kolku e teshko da se sozdade zivot...ama VREDI!
I jas imav teshka bremenost, krvarenje vo 4-ti mesec, problemi so bubregceto na bebeto vo 6-mesec i od sedmi do kraj na patologija vo Cair. Duri mm koga ke mi spomnese vtoro dete mi se krevase kosata. Ama sega kako pominuva vremeto, se podzaborava, pa malku sum pomeka na idejata za vtoro dete, za nekoja godina.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Каква бременост имавте?
13.4.2010 15:12:11   
lukas
matuska velis pogore problemi so bubrezeto mozis da mi kazis kakvi zosto i kaj mene vo bremenot mi rekoja nesto so bubrezeto ama izlegoja da se podrasireni pijalonite...sega sme 2 meseca i go nosam na kontroli...pozz

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Каква бременост имавте?
13.4.2010 15:15:53   
bordan
I bremenost i poragaj imav super.Ako taka se nosi i  taka se raga jas uste 10 ke cuvam user posted image ,a golem panicar bev duri sakav i carski i epiduralna..Znam deka bese praznik Spasovden (maj mesec) i so mm resivme da probame a toj trebase da zamine denta nadvor od drzavata i kao ajde ako bide bide ako ne sleden pat ama se fatilo od prva.Bez da znaev deka sum bremena krecev vo dukan renovirav krevav se i sesto.Bremenost imav super bez nikakvi problemi pritisok kao i obicno 60/90 krvna slika super e samo kg malku poveke od 54 kg do 80 user posted image (sega pak sum 55 user posted image )Do posleden den bev vo dukan na rab a inaku mnogu se dvizev nonstop setav navecer a poragajot mi bese za 5min vo 1.05 stasav vo bolnica samo sto se kaciv na boks 1.10 Oleg izleze.Na site im poskauvam vakva bremenost i vakov poragaj.Se nadevam deka i so vtoroto ke pominam lesno ( za da se resam i za treto user posted image )

_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Каква бременост имавте?
13.4.2010 15:18:34   
matushka
Kaj Mateja problemot bese sto na eho vidoa deka edniot bubreg ne mu se raviva, bese mnoogu pomal od drugiot. Mi kazaa deka ima tri opcii:
-da se prenese i na drugiot bubreg i da moram da go abortiram bebeto
-da ostane taka, i da zivee so eden bubreg i
-da ozdravi sam od sebe, sto fala mu na gospod se sluci i pocna bolnoto bubreze da raste i ja dostigna goleminata na drugoto.
Odma otkako se rodi, gi zamoliv doktorite da mu go vidat bubregot na eho i bese dobro.
Vi posakuvam i na vas da pominete so lesnicko.
Pozz

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Каква бременост имавте?
30.5.2010 20:01:04   
денвер
имав баш школска бременост без никакви проблеми, без мачнини и повраќања до последниот ден бев активна, не бев многу по храната а бебушот се роди 4 кг. најискрено на сите ви посакувам вака лесна  бременост 

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Каква бременост имавте?
30.5.2010 22:51:59   
strelec 1982
Mozam da kazam deka super pominav vo bremenosta.Nemav nikakvi problemi ne mi se losese povrakase osven samo sto mi se spiese vo prvite tri meseca poveke i toa mnogu poveke a posle tretiot isto taka mi se spiese do krajot na bremenosta ama ne tolku mnogu.Nemav problem kako nekoj sto se zalat so grcevi po nozete i kiselini moze vo 8 i 9 mesec po malku kolku da se rece.Inaku bakterii nemav i krvta i zelezoto super mi bea.Si jadev imav apetit ama normalno inaku samo sto bev mnogu golema bremena zena ne tolku vo kilaza kolku sto vo stomakot i site mi vikaa.Koga bev 4 mesec me mislea 6 stomakot mi bese golem i se cudea kako sum podvizna tolku mnogu do kraj si rabotev se i ne otekov.Do kraj na 9 go iznosiv sinot koj se rodi 3800kila a dolzina 55 sm.

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Каква бременост имавте?
21.7.2010 18:34:10   
Albi
Sve pomina mnogu poubavo od toa sto mislev 9 meseci uzivanje setanje ( koga bev 8 mesec duri i na koncert otidov) nemav ni utrinski povrakanje sve bese vo najdobar red, osven edni 10 dena koga doktorkata mi rece deka e potrebono da se napravi amniocenteza zosto sumljase vo Down sindrom no koga gi dobiv rezultatite sve si prodolzi vo najdobar red

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Каква бременост имавте?
22.7.2010 23:45:23   
dostickage
katastofa,nikomu da ne mu se sluci:(((
vo sedmi mesec mi otkrija kancer na limfnite zlezdi ,se porodiv edvaj vo osmi mesec i eve me sega na hemoterapii.fala bogu sin mi ostana ziv posle tolku peripetii i tri hirurski intervencii za mesec i pol vklucuvajki go i carskiot rez:((((

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Каква бременост имавте?
13.9.2010 11:16:55   
arh_diz
Nemozam da kazam deka imav losa a nitu pak ubava bremenost.Postojano bev vo panika i strav deka nesto ke mi se sluci ( verojatno  posle prviot spontan) . Koga vlegov vo 9 mesec ginekologot mi rece koga i da se porodis ne e loso jas se opustiv ne me bolese nisto mozev da trcamuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Каква бременост имавте?
13.9.2010 11:29:08   
blue_blue
Од почеток до крај без никакви проблеми. Се беше во најдобар ред, освен што првите 3 месеци многу се осеќав уморно и одев на работа 1/2 раб време бидејќи повеќе не можев да издржам. Кога влегов во 4-ти месец си се вратив на работа нормално од 8:30 до 17:30. На работа бев до 36-та недела (ќе одев и уште, ама имав одмор). Сите испитувања ги правев ко што требаше (и амнио цинтеза на мое инсистирање). Се здебелив 8 кг, зошто многу ми се гадеше и повраќав, ама тоа не го сметам за проблематична бременост. Како за близначка бременост мислам дека беше супер. 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Каква бременост имавте?
7.10.2010 1:24:20   
mosa
slobodno mozam da kazam deka imav mnogu lesna i ubava bremenos bez nekoj stravovi i potekotii do deveti mesec odev na fakultet i si polagav odev redovno sekoj den bez nikakvi problemi.mm mi se cudese kako ne mi e strav da odam na faks sto ako me fatele bolki vo avtobus na pr no mena ne mi bese strav bev nekako mnogu pozitivna.imav samo na dva pati stravovi.vo pocetoot mi otkrija klamidija bakterija,no stavav vcaginalni pa se sredi toa.a vo deveti mesec edna nedela bev vlezena od cista mira kaciv temperaturamislav deka ke mi pomine no temperaturata nikako ne se simnuvase,koga mazmi vide me odnese odma vo drzavna bolnica.dodeka stignav do bolnica temperaturata mi se kaci veke cetiriese.pa infuzii pa na ctg i taka cela nok i taman spadna temperaturata pak mi se kaci no posle nekoe vreme mi spadna skroz i si dojdov doma po edna prespiena nok vo drzavna.sestrata uste odma mi rece ako ne spadne temperaturata ke te porodime so carski za da go spasime user posted image .na za sreka se se zavrsi dobro no potoa go nosev do kraj pa duri i go nadnosev 1 nedela.nikako ne me fakaa bolki.nisto ne me bolese.i me porodija so carski.no pominav super bez problemi.no cela bremenost bev strasno nervozna i pagav vo depresija.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Каква бременост имавте?
25.11.2010 22:58:28   
suzeto
jas imav mnogu teska bremenost,bolna od samiot pocetok kako sto minuvase vremeto imav se pogolemi bolki mozebi od cistite ne znam dr.mi velese deka moram da lezam celo vreme,ne mozev da se dvizam odev kako stara baba od bolki ama za sreka se se zavrsi dobro

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Каква бременост имавте?
26.11.2010 7:41:30   
denim
Првата бременост ми беше сосема коректна и поднослива, како и породувањето. Втората, односно третата до 4ти месец беше поднослива. После 5ти месец многу тешка во смисла на тежина, преголеми отоци, повраќања. Не можев да се движам, да возам кола (бидејќи и табаните ми беа отечени) итн. До денешен ден не ми е јасно дали беше таква поради тоа што беше близначка бременост, поради годините или бидејќи беше летоuser posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Каква бременост имавте?
26.11.2010 11:50:53   
strelec 8
prvata bese taka taka,ne bese strasna ali vtoraat...prvo neznaev deka sum bremena pa zavrsiv vo bolnica so gastritis oti imav nepodnoslivi bolki vo stomakot i mi dadoa dijagnoza oti sum bila anoreksicna(abe neznaele zto da napisat i mi ja stavija taa dijagnoza).vo osmiot mesec pa zab me bolese uzasno ,pa i tie bolki gi trpev edna nedela.e barem porogajot mislam deka bese lesen..fala bogu

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Каква бременост имавте?
26.11.2010 14:27:45   
***Lide***
bremenosta mi pomina odlicno do posledno bev aktivna poragajot bese malku potezok ama se se zaborava user posted image

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Каква бременост имавте?
7.1.2011 13:45:24   
baby_bump
Релативно лесна бременост со оглед на тоа што имам 36 години.
Мачнини никакви, повраќање ниту еднаш во цела бременост, (а бебето се роди со многу коса, спротивно на бабините верувања). Бев на службен пат во 8-9 недела па докторката ми препиша утрогестан, бидејќи требаше да сменам 6 авиони, натаму и наваму, но се беше ок. После патувањето 2-3 капки крв, малку одморање, потоа селење, чистење, пак 2-3 капки крв.....
Во 7 месец малку шеќер, малку диета, пак се се среди. Отоци нормални, до девети месец на работа, жешко, стомакот голем, не можам да се кренам од кревет, со кран ме дигаа.......
Значи во глобала се беше добро, но затоа многу тежок пораѓај, на никој такво нешто не му посакувам, ужас...

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Ime za zensko?
dragana92

Koe zensko ime e najubavo?

Anabela (23%)

Malena (7%)

Galena (14%)

Divna (4%)

Klara (35%)

Leontina (17%)


Број на сите гласови: 147

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!