|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   сексот после породување
10.6.2009 10:48:57   
mami
Кое е според вас оптимално време да се почне со секс после породувањето?
Јас неможев скоро 3-4 месеци да се опуштам, ми беше страв да не ми се распука епизиотомијата бидејќи уште си ја осеќав како болна...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: сексот после породување
10.6.2009 10:54:11   
Еца
Искрено на моја иницијатива ние имавме секс после неполн месец.Маж ми малку се плашеше да не ме повреди, но јас бев тука да го охрабрамuser posted image user posted image user posted image Мислам се е индивидуалноuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: сексот после породување
15.6.2009 20:55:00   
linaJana
па негде после 40 дена, откако бев на контрола и ми рекоа дека се е ок. али ми требаше уште месец дена за да се опуштам и да уживам.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: сексот после породување
6.7.2009 14:13:12   
mami
каков ви е сексот после породувањето? подобар, полош? ист?

(Одговор на членот linaJana)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: сексот после породување
6.7.2009 14:18:22   
Iva
Ние почнавме после два месеца, мислам дека значително ни е подобрен, некако се чувствувам поопуштено. А навистина не знам зошто.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: сексот после породување
3.8.2009 22:51:01   
Еца
Мене искрено хормоните почнаа да му лудуваат, но премногу е рано.Се плашам поради раната.Денес баш убаво ми беше додека се галевме, гушкавме,така силно си го гушкав, но...леле како ќе издржамuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: сексот после породување
3.8.2009 22:58:10   
Natasha5
e Elena i jas i maz mi ne mozeme da izdrzime ama ni e ztrav uste za ranata ne znam i jas kako ke izdrzimeuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: сексот после породување
3.8.2009 23:01:54   
Еца
user posted image user posted image user posted image Абе Нато за мажите е лесно, за нив мислам имаме техники, туку ние?user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: сексот после породување
3.8.2009 23:02:30   
Боцко
е, во овој поглед е чувствувам запоставено. откако се роди стефан, некако сексот веќе не е ист, ниту по квантитет, ниту по квалитет. не знам зошто. јас сакам, жм тешко се решава. периодите помеѓу два односи се многу долги. секогаш на моја иницијатива и ми се чини само поради мене, да се пројде на редот, без посебни ангажмани. сум се обидел со разговор, но не добивам баш валидни одговори. прво болеше - ок. после стефан - ок. ама сега ?!
се плашам дека без добар секс и блискост ќе почне да пука по другите шевови на бракот/заедницата. понекогаш ми се чини дека жм е во дооолга пост породилна депресија. ми останува да бидам трпелив и полн со разбирање. или можеби има и други можности?

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: сексот после породување
3.8.2009 23:09:09   
Еца
Ех Боцко јас имам една многу блиска личност(зборувам за женска особа)која после породувањето толку се оддалечи од сопругот, зборам сексуално што имаа односи на три четири месеци по еднашuser posted image мене тоа ми беше многу несватливо и многу пати и викав дека мора да се промени, дојде дури ситуација кога се разговараше за развод, но друг проблем немаше освен проблемот секс.И? Среќа нејзиниот сопруг толку многу ја сакаше па сето тоа го толерирање уште еден многу долг период од неколку годиниuser posted image но работите се вратија во нормала, повторно се зближија и еве сега после 8 години таа е повторно трудна.Затоа мораш да бидеш трпелив и да разговараш многу со неа, едноставно Стефан е Стефан, за некое време ќе си фати другарчиња, ќе си има свој живот, но нам ни остануваат брачните другари секогаш и за се тука покрај нас.Се надевам брзо ќе се средат работите кај вас, многу поздравuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: сексот после породување
4.8.2009 1:50:31   
nadica
jas so seksot imam problem
go sakam no ne go posakuvam tolku kako pred da se porodam ama mora da porabotam na slucajot oti mm pocnuva da se zali pa mi e strav deka ke najde uteha na drugo mestouser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: сексот после породување
10.8.2009 18:11:50   
Еца
Поради физичките промени по породувањето и пореметеното спиење за цело време додека доите, може да поминат неколку недели, дури и месеци за повторно да посакате да уживате во сексот како порано.

Кога ќе започнете пак, зависи од вас и вашиот партнер. Како и да е, се препорачува да се почека две недели по породувањето, како би се овозможило целосно заздравување.

Нема причина зошто не би уживале во сексот како порано. Многу жени сметаат дека сексуалното чувство дури им се засилило по добивањето на своето прво дете, а со тоа навлегле во нова фаза на поголемо уживање во сексот.

Ако страдате од сувост на вагината или непријатно чувство поради конците, тогаш можат да ви помогнат некои вагинални лубриканти, т.е. навлажнувачи. Препорачливи се лубриканти на база на вода, посебно ако користите бариерен метод на контрацепција.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: сексот после породување
10.8.2009 23:16:57   
niki
Eve jas da se odvazam i da prokomentiram na temava iako veke dolgo vreme se cuvstvuvam nekompetentna da zboruvam na tema sex bilo kakov i da e. Najmnogu me inspirirase postot na Bocko i verojatno ova obrakanje mu e nemu nameneto, a i na site ostanati mazi koi imaat soprugi rodilki. 
Ke se slozam so Elena deka treba da bide mnogu trpeliv no ke kazam i deka nie zenite neretko posle poroduvanje se cuvstvuvame kako da sme ja zagubile svojata zenstvenost i seksipil, a visokot kilogrami, nadueniot stomak, striite, podvisnatite gradi i site drugi nesovrsenosti koi se ostatok od bremenosta i poroduvanjeto ne ni pomagaat mnogu da se cuvstvuvame sigurni vo sebe. Zatoa nasite partneri treba da izigraat ogromna uloga vo vrakanjeto na nasata samodoverba so toa sto ke ne opsipat so mnogu ljubov, no pred se treba da ni pokazat i deka ne posakuvaat mnogu, deka sme im seuste mosne privlecni i seksi. I toa sto ponekogas se cini deka samo mazite se inicijatori za sex ne e zatoa sto zenite prestanal da gi interesira tuku zatoa sto im e potrebno odnovo i odnovo da se ubeduvaat deka se posakuvani.
Pa od tuka ke izvlecam zaklucok, namesto da se obiduvate so razgovor da gi resavate ovie raboti, pocituvana gospodo, frlete se na rabota, pokloncinja vo vid na seksi dolen ves, seksi  igraciki, masla za masazi, relaksiracki kupki so dvajcata vas vo kada, sveki i vino i se sto vasata sopruga saka napravete go za nea i ke vidite kako ke se vrati onaa starata seksi tigrica od pred poroduvanjeto.  I ne dozvoluvajte stravot od bolka ili bebeto da ve sprecat da bidete bliski bidejki kolku podolgo se odlozuva, kolku poveke se odalecuvate tolku potesko e da se vratat rabotite na prav pat.
Kaj mene rabotite grdo stojat, mm vo bremenosta se plasese da ne go povredi fetusot, posle moite gradi gi gledase kako izvor na hrana za bebeto pa nejkese da gi pipka, potoa se plasese da ne se razbudi malata i da ne vidi i doturkavme do kaj sto doturkavme. I jas si imam udel, taka sto se cuvstvuvav neprivlecno i sto ne nastojuvav poveke i  cekav od nego inicijativa koga toj ke bide spremen, i sega i dvajcata si gi cukame glavite ama e docna, jazot koj e stvoren megu nas mnogu tesko se premostuva i kojznae dal ke go premostime voopsto.
Zatoa luge nemojte da se lisuvate od nesto sto e sosema prirodno i normalno, deteto koe ste go sozdale ima potreba od zdravi i srekni roditeli, a ne od nekoi koi poradi nego ke se lisat od sopstvenata blagosostojba.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: сексот после породување
10.8.2009 23:26:25   
Sara
Многу убаво ми звучи темава,јас што да кажам од сам почеток на бременост ми е забранет сексот, едвај чекам да дојде тој момент секс после породување....

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: сексот после породување
14.8.2009 10:12:04   
evgenija
prvo mnogu strav od bilo sto, posle nemanje zelba, na karaj pocetok na nesto sto uzasno bolese..trebase mnogu vreme dodeka ne se stabiliziravme, a eve znae i sega posle tolku vreme da zdoboli nekogas..sakam uste deca, no se plasam od posledicite

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: сексот после породување
18.8.2009 7:22:23   
Bile
ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena

Мене искрено хормоните почнаа да му лудуваат, но премногу е рано.Се плашам поради раната.Денес баш убаво ми беше додека се галевме, гушкавме,така силно си го гушкав, но...леле како ќе издржамuser posted image user posted image user posted image user posted image


Ajde Elena ke izdrzis uste malku a sto da kazam jas imav mnogu teska bremenost i od samiot pocetok mi e zabranet odnos.user posted image
Samo da dojde denot koga ke mozam user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: сексот после породување
18.8.2009 7:46:43   
profesorica
Jas i mm pocnavme posle 40 dena iako prethodno 2-3 pati imavme oralcen sex, posto i dvajcata odmav cekavme.sexot bese malku bolen prvite 2-3 pati no mm bese mnogu nezen i + mi rece dekas sega uste povekje uzivali mu bilo merak.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: сексот после породување
5.10.2009 10:53:50   
Mila na mama
Почнавме 2 месеции по породувањето со пенетрација а орален имаше и порано.
Сакав  да прашам како е кај другите по раѓањето на детето. Откако ја родив Мила сексуалниот живот ни се промени. Порано водевме љубов речиси секој ден, а сега треба дополнителна организација детето да заспие или па да средис се па обврски и се се сведува на 5-6 пати месечно. Ама морам да се пофалам дека квалитетот на доживувањето е 100% подобар толку последователни оргазми не сум доживеала никогаш. Сепак може ли барем 3 пати неделно?!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: сексот после породување
5.10.2009 11:00:46   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Порано водевме љубов речиси секој ден, а сега треба дополнителна организација детето да заспие или па да средиш се па обврски и се се сведува на 5-6 пати месечно. Ама морам да се пофалам дека квалитетот на доживувањето е 100% подобар толку последователни оргазми не сум доживеала никогаш.



потпис!





_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: сексот после породување
5.10.2009 20:18:08   
karla
Читам и неможам да најдам некој со проблем како мојот. Еве веќе еден месец помина откако се породив а јас немам никаква желба за било каков близок контакт со мм а камоли за секс. Тој постојано има желба да се гушкаме и сл. а јас не ни помислувам на такво нешто. Не ми е јасно што ми се случува???

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: сексот после породување
5.10.2009 20:37:19   
Еца
Карла јас го имав истиот проблем до пред две недели, но еве некако се надмина тоа, верувај се е во главата. Сега целата си посветена на бебето и мислиш целиот сцет е таа.Да тоа е точно но уште малку ќе се вратиш во нормала дека сепак и мм е тука, дека и тој постои и верувај ќе ти се врати желбата. А можам само да ти кажам дека треба малку да се опуштиш и да одвоиш време само за тебе и мм, барем 10 мин, да се погалите ако ништо повеќе. Еве мене ми требаа два месеци да се соземам од породувањето, проблемите со крварењето... и сега повотрно сексот е одличенuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: сексот после породување
5.10.2009 20:40:28   
karla
Se nadevam deka si vo pravo. Zatoa sto navistina sakam da se vrati sjajot koj prethodno go imavme, a i mm e tolku vnimatelen i postojano e okolu mene i malata, ne opsipuva so ljubov i neznosti a jas se cuvstvuvam uzasno zatoa sto ne go cuvstvuvam istoto. Sepak ke se strpam uste malku i ke ti veruvam i se nadevam deka se ke se sredi.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: сексот после породување
5.10.2009 20:49:11   
Еца
Јас и мм дури и отворено разговаравме за ова, му велам јас имам некој проблем, и почнав да плачам, те сакам неизмерно, но не чувствувам желба за сексuser posted image И тој ми вика, се е во твојата глава,а и самата знаеш дека хормоните зште лудуваат, и така полека, полека навистина се си дојде на свое место. user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: сексот после породување
6.10.2009 11:00:42   
mami
многу нормално чувство Карла, и јас бев таква на почетокот, и убаво ти рече Елена- се е до хормоните и мислите кои ти се во бебето и никој друг..ке помине и после ке дојде она веселотоuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: сексот после породување
8.10.2009 15:43:05   
Sara
ИЗВОРНА ПОРАКА: karla

Читам и неможам да најдам некој со проблем како мојот. Еве веќе еден месец помина откако се породив а јас немам никаква желба за било каков близок контакт со мм а камоли за секс. Тој постојано има желба да се гушкаме и сл. а јас не ни помислувам на такво нешто. Не ми е јасно што ми се случува???

Исто и јас, баш сакав да напишам за ова. Дури мажот ми ми вика дека сум го избегавала, демек да ме баци јас му го вртам образот.
Во текот на бременоста имав огроооомна желба за секс, а што е најтрагично ми беше забранет поради проблемите што ги имав и мислев дека сега после толку време едвај ќе чекам? Па баш и не е така, хормониве ми се на нула паднати, никаква желба за интимност да се немало, незнам во што е проблемот, ама јас го зезам мажот ми дека ќе мора мнооогу да се потруди да ме придобие пак хахаха. Се надевам ќе се среди се набрзо, ова не сум јас.

(Одговор на членот karla)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?