|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Новогодишна трпеза
28.12.2012 16:01:34   
Beatris
Јас до овој момент за на трпезата имам новогодишни салфетки и чаршав лента за на средина. Останатите артикли ми се во Веро user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Новогодишна трпеза
30.12.2013 12:02:24   
Bethany
Женски, да ја активираме темава во 5 до 12 user posted image

Што ќе спремате за новогодишна трпеза?
Ние дека сме самички, мислам овака: кифлички, има едни замрзнати лиснати стапчиња куповни ,
некоја салата- се мислам помеѓу салата со пченка од АнеЛав или една со ананас, ориз и пилешко.
Потоа ќе испечам месо (кременадли), свежа салата, и сега за благо уште не знам... да правам некоја торта, и ако правам, не знам каква би направила, или едноставно да купам?
Што предлагате?
Кажете ваши идеи... user posted image

А да, би сакала да имам и сарма онаа класична, немам јадено сто години, ама не ми се прави и експериментира кога никогаш порано немам правено, па така ништо од сарма годинава. Ќе биде и одвишок, премногу храна за само нас двајца, така да сарма ќе јадам за Божиќ од свекрва ми user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 30.12.2013 12:04:45 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Новогодишна трпеза
30.12.2013 12:24:36   
Felly RR
Јас вчера направив ситни суви колачиња елкички, за салата и јас се мислам таа од АНеЛав, зошто сега за роденденот од М имавме руска па да не биде пак иста. Кифлички имам замрзнато од роденденот, а главно јадење мевце ќе биде и кај нас со компир и салата.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Новогодишна трпеза
30.12.2013 12:31:44   
fila
Na nas bideejki denes ni e rodenden polnime dve godini se sto imame spremeno za rodendenot se nadevam ke ostane nesto i za utre ruska salata kiflicki , mini pici.nesto skara suvomesnato i se mislam i jas za salatata od ANELAv

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Новогодишна трпеза
30.12.2013 12:32:53   
sandriana RR
За домашната трпеза главниот дел е на свеки - печењето месо и сарма, а јас направив кифлички, и ми остана уште колачот со јаболи да го направам попладнево. И тоа ќе биде се во принцип, бидејки вечерта на 31ви сите ќе бидеме кој каде - свекор ми и свеки на една страна на дочек, золва ми на друга, дедото на 3та user posted image .
А ние (со Т и мм) ќе бидеме кај старосватовите, и за таму ни се поделени обврските за спремање, а комплетното мени е - руска салата, туршија, печено месо, кифлички, пак мојот колач, грицки.
Штетно е повеќе од приложеново user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Новогодишна трпеза
30.12.2013 13:48:28   
Hunny
Сега направив колачи едни, вечер планирам уште едни, кифлички имам и домашни и купечки лиснати, руска, ќе испечам месо и компир и тоа. Кај моите сме на први па ќе јадеме сарма. Кај свекрва ми сме на Божиќ и така.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Новогодишна трпеза
30.12.2013 14:09:28   
Bethany
ете да се надополнам user posted image
Падна одлука на салата од пченка (од АнеЛав) и наместо торта ќе правам нешто како чиз-кејкот со малини.
Тоа ќе направам денес. Месото ќе печам утре.
Плус од благото ќе имаме Панетоне и некои ролати куповни од Кам, многу се вкусни, кифлички порачав, плус некои замрзнати лиснатици ќе испечам, грицки (кикиритки), сокче и црвено винце обавезно user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Новогодишна трпеза
30.12.2013 23:40:05   
mommy_angels RR
Денес бев вредна user posted image спремив дел од работите за новогодишната трпеза,па да си се пофалам.Направив еден колач со бисквити и кокос,побрзо здравје,за 20 мин е готов,направив сарми,крем салата со ориз,макарони и печурки,кокошките и свинското се ставени во саламура,утре само во рерна да ги ставам,кифличките се готови од пред два дена,а утре ќе ја направам и салатата со компир,сирење и јајца.Од мене толку,а да и свежи салати и овошје оти после овие калории душичката ќе ни бара нешто свежичко user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Новогодишна трпеза
31.12.2013 6:26:55   
Melanija RR
Ех долго кратка ноќ од 23 до 2 часот ја стокмив сармата и направив кифли, а легнав во 2 и 30 и еве оп пред 6 бебе гладно и сарма рингла и почнува нов ден user posted image ќе спиеме кога ќе дојде новата година user posted image
Остана нешто благо да смучкам ама незнам што и руска (не сум правела 3 години)

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Новогодишна трпеза
31.12.2013 9:26:38   
blue_blue
Кај мене дома традиција ни е со мм за нова година да имаме сосем различно мени од она што е вообичаено на нашиве простори - разни сирења, пармезан, рокфор, моцарела, кашкавал со бибер, обавезно пршут, кулен и врат, црвено вино и лепчиња од багет малку потпечени со лук и путер...И тоа е секоја година. Брзо за спремање, не е тешко за јадење и нас ни е омилено. Така да и вечер тоа ќе биде на менито, а за утре за ручек ќерка ми сака пире со панирани парчиња од риба. И нормално свежа салата. Торти и колачи не правам и некупувам бидејќи имаме доволно чоколади, кроасани, тортици и слични ствари од пакетчиња

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Новогодишна трпеза
31.12.2013 9:46:28   
LoveableMe RR
Јас вчера до доцна печев спремав, тек сега седнувам да пишам. Нашата новогодишна трпеза обично се состои од кифли, бела салата, (сакав руска, мм не сакал да јадел мајонез), салами кашкавал сирења маслинки аранжман, месо не правам бидејќи ќе одиме кај пријатели да славиме вечер, а за десет имам ресана колачи со мармалад и урма торта, винце секако. Утре сме кај свеки, така што пак нема да правам ручек.

Bon аppétit на сите!

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Новогодишна трпеза
16.12.2014 8:59:50   
Melanija RR
Што годинава нема да се јаде за нова година?user posted image

Ние сме дома па сакам да сменам ама нешто а незнам што.Кифли ќе купам,сарма ќе смотам. Незнам што салата ама исто без мајонез.LoveableMe RR која е таа бела салата, да ја пишеш во темата Салатиuser posted image
И нешто лесно брзо благо ,ама што user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Новогодишна трпеза
16.12.2014 9:04:12   
AneLav RR
Меланија како некоја традиција е кифли, руска салата и кока кола за нова година кој седи дома. ќе заборавев и печено свинско мевце.Имам едно брзо благо многу е вкусно ќе ти го пишам во десерти. Еве ти го рецептот ТУКА

< Поракaта ја уредил AneLav RR -- 16.12.2014 9:11:32 >


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Новогодишна трпеза
16.12.2014 11:59:47   
Felly RR
Ова Кока Кола од рекламиве е традиција, демек го собира семејствотоuser posted image Јас па никогаш на новогодишната трпеза немам кока кола.
Меланија за салата без мајонез, имам јас пишано рецепт во темата за салата со павлака, компир, брокула и морков. А брзо благо го имам правено ова од АнеЛАв, малку подруга варијанта стварно е вкусно или пак може да одбереш некоја торта со бисквити - сите тие се брзи. Да имаш повеќе опции user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Новогодишна трпеза
16.12.2014 14:06:12   
deluxe
Denes ke si mesam kiflicki za Nova godina(normalno Ke gi zamrznam)user posted image Kiflicki I ruska salata mi se sekogas Na Novogodisnata trpeza.Potoa ke pravam torta(Eskim)po zelba na kreka mi I da bide ukrasena so Frozen figurite.Po zelba na mm ke ima teleska corba Od koska I skara za vecera.user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Новогодишна трпеза
16.12.2014 14:33:49   
miana
Јас едвај чекам да седнам на новогодишна трпеза а и да ја спремам..
Кај мене на мени - руска салата по желба на мм ( јас од никогаш не сум ја јадела ) ке правам и една друга салата што ми е новост и ептен ми е убава - кисели краставички, димено пилешко филе, кашкавал, павлака, мајонез и бибер ..После стандард кифлички, месо свинско печено и сармички ако успеам да направам, апетисанчиња и нешто сувомесно и некоја слаата свежа ..Јухуу сега како што постам, едвај чекам да дојде денот user posted image

< Поракaта ја уредил miana -- 16.12.2014 14:34:32 >


_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Новогодишна трпеза
24.12.2014 14:55:15   
Kvisko
Ни годинава веројатно нема да бидеме дома за НГ ама кога сме стандард ни е печено месо, кифлички и руска салата. Плус салата од урда и две три што јас ги сакам као на пример салата со брокула, брусница и лешници/ореви и салата со морков и павлака. На 1-ви стандард ни е сарма плус од месото. Секако пропратено со благо бидејќи имаме две слави во близина на НГ па од таму си имаме различни колачиња.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Новогодишна трпеза
24.12.2014 15:37:58   
Hopeful RR
Kvisko, лиги ми потекоа кога ми спомна брокула и брусница - давај рецепт user posted image

Инаку, ние ќе бидеме дома, ама нема да се потресуваме за менито како други години што сме се потресувале. Обично мм пече свинско за него и за гости во текот на ноќта и следните денови, но бидејќи јас не јадам, комбинираме и вегетаријански јадења. Оваа година ќе имаме кифлички, свежа сезонска салата, ајвар/малиџано и некои сиренца, кашкавалчиња. За благо, планирам сирови бомбици од суво овошје со јаткасти плодови, а може и некои браунис да улетаат user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Новогодишна трпеза
24.12.2014 16:24:51   
Kvisko
Hopeful го пишав рецептот во Салати, ама бидејќи е краток еве го и тука пак.
Ја барип брокулата да омекне ама не премногу. Додека е топла и додаваш сецкана брусница и ја зачинуваш со маслиново масло и балсамски оцет. Откако ќе постои малку и ќе впие од течноста се додаваат и толчени лешници и ореви. Се зачинува со сол и бибер. Сите состојки се ставаат по вкус, ама јас отприлика на една д=брокула става една рака брусница и исто толку лешници/ореви.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Новогодишна трпеза
25.12.2014 11:04:27   
scared RR
Годинава планирам да направам кифлички со интегрално брашно, сега брзо мајка ми правеше и супер испаднаа, а за гости што ќе доаѓаат во наредни денови посни кифлички , поубави ми се него ли со млеко user posted image Ќе направам руска салата , неизоставен дел ми е , многу ја сакам и јас user posted image Планирам да испечам и малце мевце (свинско или телешко) за мм пошто јас не јадам. Едино благо не планирам да правам, ќе си купиме неколку колачи од слаткарница за нас, а за гостите мајка ми бидејќи ќе спрема така повеќе благо ќе се изгребам од неа да ми даде user posted image
И ќе заборавев сиренце обавезно ќе има, ајдамер, нешто чајна и сл. ќе направам мало ордеверче колку да има и тоа user posted image

< Поракaта ја уредил scared -- 25.12.2014 11:05:51 >

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Новогодишна трпеза
30.12.2014 12:32:42   
bucko mal
Kiflickite I tulubmbite se napraveniuser posted image
Jagnesko I svinsko meso,ruska salata,ordever I novogodishi kolaci imam kupeno. I ova e mnogu nego aj neli Nova godina e.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Новогодишна трпеза
31.12.2014 1:28:40   
Ilina87
Кај нас на трпезата ќе има печено свинско со компири, руска салата, месени работи и ордевер со сувомеснати и кашкавал.Конечно завршив со подготовките, уште салата да ја направам утре и месото да се испечи. Направив кифлички, мафини и мини пици од месени работи. И за десерт чоколадна торта која туку што ја завршив. Ајде да ставиме уште некое килце плус user posted image

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Новогодишна трпеза
31.12.2014 14:38:33   
Malecka23
Za vecer ke imame peceno svinsko so dodatok brokulcinja so kaskaval,kiflicki ruska salata.Za mene i mm e sosema dovolno duri i mnogu:)A za utre ne mu ja mislam ke odime kaj majka mi na rucek posle sum slobodna da spremam za na 3ti na mazle mu e rodenden:)

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 48
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?