|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сипаници
25.5.2012 14:02:59   
Dimana
Se konsultirav so maticnata , rece ne bi trebalo da fatam ali toa ke se znae po 12 dena ,nisto nemozam da prezemam se zaviselo od imunitetot ,pa ne mi preostanuva nisto drugo samo da se nadevam na najdobro.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Сипаници
7.7.2012 13:17:16   
miana
devojki Ve molam za odgovor...
Me interesira koga se pojavuvaat sipanicite na deteto,kolku vreme od koga ke se pojavat moze da se prenesat na drugo dete? Dali do nivnoto izceznuvanje ili ...? Prasanjeto mi e - koga moze dete da se razboli od drugo dete?
Imam edno dete koe sto ima sipanici ,ne bilo vo kontakt so moite deca ,no sega doznav deka ke odi so nas na odmor ( so naseto drustvo- vo petok ) i mi e strav da ne im prenese na moive deca ( ne prelezale nisto ) na odmor,pa da se mislam tamu sto me snaslo ( baska kaj Grcine ke odime ) Na deteto sega mu se izlezeni sipanicite,ke odelo vo ponedelnik na pregled i doktorkata ke im kazela dali da odat..I sto ako im kaze da odat? Sto da pravam,ajde poduceteme...Ako se prenesuva i odkako ke izlezat nedela- dve,jas ne poagam so niv na odmor user posted image

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Сипаници
7.7.2012 16:05:22   
Snowhite RR
Периодот на инкубација е две недели, ако сипаниците се веќе излезени, мислам дека не можат да се пренесат


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Сипаници
7.7.2012 22:36:47   
miana
Ajde nekoj drug neka pise sto misli..Jas mislam deka mozat da se prenesat koga se izlezeni..Bas koga se vidov so zenava i detevo,se blizese uste edna majka so dete i taa ja predupredi da stoi podaleku ...user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Сипаници
7.7.2012 22:43:14   
mila mama
Сипаниците се пренесуваат додека не се исушат да станат како крастички, т.е додека тече секрет од нив и се како влажни.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Сипаници
10.7.2012 21:40:29   
miana
Uh,na net procitav deka sipanicite se zarazni 4 dena otkako ke izlezat,majkami mi vika uste 15 dena,site mi kazuvaat razlicno..Ajde Ve molam kazete mi do koga se zarazni sipanicite
??????

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Сипаници
10.7.2012 23:58:40   
Viktori
Миана и мене ми кажа докторката дека се заразни додека не почнат да се сушат. Тоа е отприлика уште една недела сигурно откако ќе избијат сите.

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 10.7.2012 23:59:13 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Сипаници
11.7.2012 0:49:29   
Ikana
Мианке како и да е, во животот еднаш мора да ги прележат...ама па не мора баш на одмор да биде тоа. Јави и се на мајката прашај ја до кај се сипаниците, а во Грчка да се маткаш по доктори не ти препорачувам, и види и донесете одлука....Па крај краева не одите....малку треба и они да имаат усул, со дете од сипаници болно у странство, не знам ни дали ќе ги пуштат на граница, ама дива лига е кај нас, па сигурно ќе ги пуштат.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Сипаници
11.7.2012 14:14:26   
Maria
Изворна порака : Snowhite

Периодот на инкубација е две недели, ако сипаниците се веќе излезени, мислам дека не можат да се пренесат


Истото ми го кажа и мене докторката лани.user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Сипаници
25.7.2012 17:19:21   
martice
Edno prasanje. Kerkami e alergicna na tecna pudra so sto drugo moze da se macka za da se isusi sipanicata?

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Сипаници
26.7.2012 9:14:05   
Annet
леле можно ли е да фатиме сипаници,е вака се случи,додека се шетавме со количката едно девојче дотрча и веднаш ја бакна ќерка ми,незнам како и се испушти на мајката, и мајката веднаш почна да ми се извинува,јас не сваќам зошто. ми вика извини има сипаници.леле извини,мене паника ме фати.и сега жени нема ништо,била некоја јадра сипаница,можно ли е да ја префати керка ми? има 11 месеци,а беа веќе изгорени сипаниците на девојчето?? леле ве молам помогнете ми со ваше искуство........

(Одговор на членот martice)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Сипаници
26.7.2012 9:18:04   
AnnaMolly RR
Анет, мислам дека доколку се избиени сипаниците, повеќе не се заразни. А и таа мајка се надевам дека не го изнела детето надвор знаејќи дека има сипаници во заразна фаза.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Сипаници
26.7.2012 9:20:43   
Annet
аххх абе незнам знаеш како ме фати паника,несовесни мајки бе по светов,арно ми кажа да не се чудам од што не снашло.дај боже да не ја префати,и беа изгорени ја видов,и јас сум свесна дека подобро е да се прележат.ама вака ли па?? уф лелеее цела ноќ не заспав сал ја проверувам,незнам ако се јават по колку време се јавуваат.маки брееееuser posted image

< Поракaта ја уредил Annet -- 26.7.2012 9:21:13 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Сипаници
26.7.2012 9:28:07   
Џесика
Annet, не се секирај многу, сипаниците се во најјака фаза на зараза, 10тина дена пред избивање и 10тина дена по избивање, штом му биле исушени на девојчето нема гајле... а инаку и да закачи ич да не се плашиш... јас син ми го носев во градинка во екот на сипаници, не префати, со внука ми си играа пред да избијат неколку дена кај неа и чекав да има и кај него, немаше, и после 1 недела од избивањето се дружеа пак и не префати, матичниот ми рече не мора да значи дека при првиот контакт ќе префати, кога е спремен организмот- тогаш, некои се мешани со сила ко деца, па на стари години прележуваат. Ич да не му се секираш

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Сипаници
26.7.2012 11:20:44   
Annet
фала ти многу,ме утешиuser posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Сипаници
6.3.2013 18:13:51   
aneta1980
jas gi prelezav kerkickata gi preleza a sega maliot gi lezi veke 4 den. dali sega toj moze da gi prenese na drugo dete veke pocnaa da mu se zasusuvaat

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Сипаници
7.3.2013 0:29:05   
Maca25
мислам дека се заразни се додека не исчезне и последното, но во најјака фаза се пред да избијат и десетина дена откако ќе избијат ( како што има и Џесика погоре пишано). ЈАс не ја мешав ќерка ми со други деца додека не почнаа да се губат. Кај нас тоа брзо се деси, затоа што многу брзо се исфрли и одма почнавме со сушење.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот aneta1980)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Сипаници
30.3.2013 15:09:14   
mama78
моето user posted image има 5 мес и има нелжкоја врста на мали сипаници као точки е цела по телото user posted image . Дали имате некое искуство со нив? Матицната вели за 3-4 дена дека ке поминат ама е мн нервозно еве веќе втор ден. Што да се прави???? Се мачкаме со пудра течна ама сепак плачи и е нервозна! Помагајте со васето искуствоuser posted image

_____________________________

Always look on the bright sight of life :)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Сипаници
30.3.2013 23:38:36   
acemace
I mojot bebus na 7 meseci iimase mali sipanici. Ne znam dali se isti ama kaj nego pocna so temperatura 38 do 38.2 tri dena i posle se isfrla celiot so crveni sitni tocki, posle tri dena odkoga se isfrli gi snema tockite i skroz mu se iscisti kozata.Ne go mackav so nisto, kaj nas bese problem temperaturata,, ama pomina.

(Одговор на членот mama78)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Сипаници
31.3.2013 9:36:49   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama78

моето user posted image има 5 мес и има нелжкоја врста на мали сипаници као точки е цела по телото user posted image . Дали имате некое искуство со нив? Матицната вели за 3-4 дена дека ке поминат ама е мн нервозно еве веќе втор ден. Што да се прави???? Се мачкаме со пудра течна ама сепак плачи и е нервозна! Помагајте со васето искуствоuser posted image


Не разбирам како ти рекле некој вид на мали сипаници има? а има само 5 месеци и претпоставувам нема примено вакцина? ова доктор ти го кажа? Може се работи за вирусни сипаници, ама не се исфрла во тој случај детето по цело тело. АМа јас мислам дека не е заебанција бебе на 5 месеци да има сипаници. Јави и се и нека ти објасни што поточно има твоето бебе.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama78)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Сипаници
3.4.2013 10:57:14   
mama78
I mojot bebus na 7 meseci iimase mali sipanici. Ne znam dali se isti ama kaj nego pocna so temperatura 38 do 38.2 tri dena i posle se isfrla celiot so crveni sitni tocki, posle tri dena odkoga se isfrli gi snema tockite i skroz mu se iscisti kozata.Ne go mackav so nisto, kaj nas bese problem temperaturata,, ama pomina.


Ete i nas ni pominaa user posted image Fala bogu user posted image T spadna vo petokot i do ponedelnik nemase nisto. Sega e super cista kozickata. Pak sme veseli i nasmeani supeeeeer

_____________________________

Always look on the bright sight of life :)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Сипаници
3.4.2013 13:04:19   
masa
Ние прележавме сипаница крај на ноември,лесно поминавме,но од вкупно четири брунчиња на лицето имаме три белегчиња,две на слепоочниците и едно над веѓата.Можеби требаше веднаш откако паднаа да почнам да ги мачкам,но се празници некако се одложи и крај на јануар почнав да ги мачкам со контратубекс.Првиот месец ги мачкав по три пати на ден со масажа во сите правци,потоа по два пати и ептен ретко се случува да зборавам да ги намачкам а резултати не гледам,освен можеби кај тоа најмалото дупченце над веѓата што и е кое и така многу не се забележуваше.Ми рекоа дека треба да бидам упорна и цело тубиче ќе го употребам ама незнам кога да очекувам да ги снема и дали има шанси да ги снема или само малку ќе се ублажатuser posted image Мака ми е дека е девојче и навистина беше дициплинирана не се чешаше а овие ги скина од невнимание и освен на лицето немаме друго белегче.

(Одговор на членот mama78)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Сипаници
6.5.2013 9:53:12   
petra27
Nie sme so sipanici 4-5 dena......lele luge mnogu e osipan,5 dena se borime so 39-40 tepmeratura.....do koga li ke ja ima,aman veke......pa uste i borba vodime za mackanje,place,se treska od zemja i sea go mackam so race,isturam i mackam...i so sirupot sme skarani,eden go drzi vo legnata pozicija a drg mu zatvara nos i mu buta vo usta...strasna rabota......do koga li ke izleguvaat?
Ednen ton mislenjaslusnav dali da go banjam ili ne....jas go banjam so hipermangan....kazete sea nekoj drug nacin , bilo sto da mu olesnam cesanje....

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Сипаници
7.5.2013 10:37:10   
kikicka
Петра често туширање не е добро за сипаници а па не и за било кој дерматит. Незнам друг начин за олеснување на чешањето ама со често туширање не му помагаш дефинитивно, било кој дерматолог ке ти го каже тоа. Влага не им треба на тие брункички, затоа и се мачкаат со пудра за да ги исуши.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Сипаници
7.5.2013 10:46:26   
JovanaJ
Nie lani imavme, bas ova vreme vo Maj. I jas go tusirav so hipermangan. Nema nisto stetno vo tusiranjeto duri i bas naprotiv, so hipermanganot se sprecuvaat dopolnitelni infekcii. I ne im preci voopsto na bruncinjata, ke go istapkas mnogu vnimatelno so peskirce i povtorno ke gi namackas so pudra ili sto i da koristis. Samo ne upotrebuvaj gelovi za tusiranje. Nie nemavme temperatura visoka, samo eden den blaga do kaj 37.5 i pominavme mnogu lesno.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali preferirate da odite da gledate balet?

Da (50%)

Ne (50%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!