|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: казни
28.2.2012 23:32:01   
Џесика
Јас сум во ситуација во која првпат не знам како да се понашам... Борјан толку ме извади од такт сакаше да седи гол, пискаше, контрираше, побесна, го плеснав, пискаше во лутина, го облеков во пижами го легнав, пискаше, го игнорирав, се поретко и поретко пискаше и сега почнува очајнички да ме бара да легнам до него како и секогаш. Си реков дека мора да ја осети казната за неговото однесување, ама душа не ми дава жал ми е како ме вика... што да правам??? Да издржам или да одам???

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Казни
29.2.2012 7:41:28   
Felly RR
Јас мислам за мало дете и 2 минути е доволно за да се почувствува казнето. И нас ни се случува истото понекогаш, јас и велам дека сум налутена, и не и обрнувам внимание. Ако почне да плаче, и да ме тегни, не попуштам веднаш, туку по некоја минута и велам - ајде, дојди да се смириме, и ја прашувам зошто така направи, нема пак да правиш? Тоа, не дека нема да прави пак така, ама барем да види дека стварно сум налутена.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Казни
29.2.2012 8:01:15   
Viktori
Казната треба да е прилагодена на делото што го извршил. user posted image
Јас мислам дека не треба да се попушта никогаш независно од возраста, ама друг пат не спроведувај казна преку дневна рутина.

Ако секогаш заспива со тебе, така треба да биде додека мислиш дека треба да заспива со тебе, а не додека не извадат од такт.
+ Некако не ми иде дете да заспие со плачење или карано. Секогаш сум гледала казната да заврши пред да си легнат и да си заспијат мирно.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Казни
29.2.2012 8:39:39   
Mihaela 2010
M mene najmnogu me vadi od takt koga i menuvam pampers i koga odma ripa od krevet i saka da mi izbega,t.e ne saka da i stavam pampers.Me vadi toa od koza...i po nekolku minutno ubavo objasnuvanje i gnjavenje deka e ladno i deka mora da oblece pampers,taa prodolzuva isto,i taka znam po gazeto da ja plesnam,i da ja zdoboli,i pocnuva so usticeto da otkacuva grimasi kao uvredena e deka sum ja udrila,ama vednas se smiruva i me ostava da ja sredam.Inaku nekoi pogolemi majmunloci ne pravi,se vo granici na normala,taka da i nemam nesto posebno zosto bi ja kaznuvala.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Казни
23.7.2012 12:14:20   
Mihaela 2010
Neznam ova dali da go narecam kazna ili zakana,ama ete tuka ke si pisam...Bidejki sme si poznati po ne jadenjeto,ovaa nedela da ne ja urocam ubavo si projade,arno ama jade bidejki ako ne jade ke ja nosime kaj Dr.Nabil,nasiot ni pedijatar...Cuvstvuvam griza na sovest,majka mi me osuduva deka sum losa majka so taa postapka,ama da vi kazam nemam sto drugo da pravam ,detevo sega si jade,i mi mavta so prsteto deka ke jade da ne mu se javuvam...Me osuduvate za ovaa postapka???

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Казни
23.7.2012 12:28:25   
Тања РР
Јас не гледам ништо лошо во твојата постапка. Не знам што би рекол некој психолог за ова но мене не ми се чини дека се работи за некоја страшна закана која може да остави последици врз психата или да го натера детето да живее во страв.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Казни
23.7.2012 20:43:56   
Viktori
Психолозите не знам што би рекле, овие новокомпонирани, ама верувај дека секој свесен постар психолог и со животно искуство ќе ти каже дека децата од мали треба да се научат да одговараат за своите постапки. Така ќе знаат и како постари, дека се си има последица и нема така лесно да влетуваат во глупости.

Наредниот пат кога нема да јаде стој си на зборот и почни да и облекуваш патики и сл. Да знае дека не е празна закана, туку дека ако тоа не се случи - следува тоа. Ако примети дека ја плашиш, џабе ќе ти е секоја казна подоцна.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Казни
24.7.2012 8:42:50   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Neznam ova dali da go narecam kazna ili zakana,ama ete tuka ke si pisam...Bidejki sme si poznati po ne jadenjeto,ovaa nedela da ne ja urocam ubavo si projade,arno ama jade bidejki ako ne jade ke ja nosime kaj Dr.Nabil,nasiot ni pedijatar...Cuvstvuvam griza na sovest,majka mi me osuduva deka sum losa majka so taa postapka,ama da vi kazam nemam sto drugo da pravam ,detevo sega si jade,i mi mavta so prsteto deka ke jade da ne mu se javuvam...Me osuduvate za ovaa postapka???


Mene mi e problem samo izborot na kazna ili zakana, ne sum protiv sankcioniranje na odnesuvanje kaj decata i od najmala vozrast treba da im se pokaze deka sekoe odnesuvanje ima posledici, no nacinot na koj toa se pravi treba da se bira.
Pedijatarot e lekar, koj uste dolgi godini ke vi bide potreben i ke go posetuvate i za dobro i za loso, deteto nego treba da go cuvstvuva kako prijatel koj ke dade resenie za zdravstven problem ako se javi, a ne da se plasi od nego bidejki ke bide kazneto so posetata kaj nego. I uste, kaznata treba da ima smisla, vo slucaj da deteto ne poslusa taa treba da se sprovede, sto vo tvojot slucaj bi znacelo deka taa ke se zainaeti i nema da saka da jade i ti togas ke treba da ja obleces i odneses kaj pedijatarot i sto togas? toj ne e strasilo nekoe, nitu e tolku avtoriteten ni sugestiven, samo ke porazgovarate a deteto vo toa sigurno nema ni da ucestvuva.
Moj predlog e da biras zakani koi koga ke gi sprovedes ke prestavuvaat lisuvanje na deteto od nesto sto nemu mu e znacajno, a e prisutno sekojdnevno, toa moze da bide nekoja igracka so koja non stop se igra, moze da bidat crtani filmovi koi vo odreden del od denot gi gleda, moze da bide cokolado ili nekoja gricka koja sekoj den ja dobiva i mu pricinuva posebno zadovolstvo, zavisi od deteto, no kaznata ili zakanata mora da bide primenliva vo sekoe vreme od denot, sedum dena vo nedelata, ne samo koga e pedijatarot vo ordinacija.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Казни
24.7.2012 9:07:47   
Mihaela 2010
Se slozuvam so tebe niki,zatoa i imam griza na sovest,zosto utre koga vistinski ke treba da ideme na pedijatar znam sto ke me ceka,ovaa postapka se sluci naednas i vidov deka ima efekt zatoa i taka prodolziv,sepak neli se ke probame samo za da ni projadat decava,sto vo momentot mi bese golem problem nejadenjeto...
No mislam deka ke prekinam so ovaa "metoda",i ke iznajdam drugo resenie,se tesam deka sega pocna zadovolitelno da jade,pa ke i se otvori apetit i mrzlivite creva pa nema da ima potreba od zaplasuvanjeuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Казни
24.7.2012 9:28:19   
Beatris
Михаела и на нас Д-р Набил ни ''отвора'' апетит user posted image Не гледам ништо лошо во тоа, се додека пали ќе го користиме user posted image

Не дека се плаши којзнае колку кога одиме, си прават ''да пукне'' и сл. ама ете со јадењето пали кога ќе го спомнам

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 24.7.2012 9:30:23 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Казни
24.7.2012 10:39:04   
Џесика
Јас во принцип не сакам закани и избегнувам да ги користам како средство... Михаела пробај да ја натераш да јаде со тоа што после јадење да следи нешто што таа сака многу... на пример, ние периодов со базенот на тераса правиме се. „ајде сега да јадеме, па да рипнеме во базенот, сакаш? и одма после тоа следи ДА, па „да пукне“, „урааа“ и седнуваме на маса??? ДАААА и некако еуфорично во разговор за тоа убаво што следи, ќе се најаде без проблем... или со некоја игра што ја сака, цртан било што...бидејќи син ми не прави ништо со лошо, односно, со закани и казни, успеваме со мотивација за награди... само така ми успева, таков му е карактерот... едино се заплашуваме од време на време со баба рога, али сирот појма нема кој е тоа, само ќе речам еве ја баба рога, бргу мижи, и некако се смирува, не дека се плаши... и затоа најчесто со мене најлесно поминува, мм и свекрва ми завршуваат со карање и казнување, не успеваат да му го најдат теркот на кој најлесно се справувам... и најчесто наградата ја спомнувам пред да почнеме да јадеме, да не ја осети ко уцена user posted image пошто се револтира и се инаети после... „ајде сине, сакаш ли сега прво да јадеме и после да одиме на гости кај баба? Ќе јадеме и ќе одиме да шетаме со колата... и готово, не бира после ништо, целта е да се доживее шетањето, а до тоа све ќе проголта user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Казни
27.10.2012 0:25:40   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Наредниот пат кога нема да јаде стој си на зборот и почни да и облекуваш патики и сл. Да знае дека не е празна закана, туку дека ако тоа не се случи - следува тоа. Ако примети дека ја плашиш, џабе ќе ти е секоја казна подоцна.


Баш за ова сакав да пишам. Во последно време Филип е мнооооогу инает, тврдоглав и понекогаш многу ме нервира зашто не ме слуша. Завчера одејќи накај продавница видовме една комшика, стара баба со рапав, длабок глас, згрбавена user posted image Веднаш се исплаши од неа. И некако почнав и дома да ја користам за „плашење“. Ама не ми палеше ако му речам „Ќе те носам кај бабата“ а тој сфати дека го лажам.

И прееска јадеше и почна со полна уста да се валка по земја, да скока по кревети. Трипати му реков дека ќе го носам кај бабата ако не седи мирен, џаби. И четвртиот пат од кожа ме извади, зедов му облеков патики и јакна и тргнав во двор, демек одиме кај бабава. Леле луѓе, прво се утепа од плачење, видно се исплаши дури и жал ми беше. Ама додека не легна да спие како бајче беше мирен.

Сега ми е жал дека го исплашив, што викате, да не претерав?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Казни
27.10.2012 0:28:29   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР
и најчесто наградата ја спомнувам пред да почнеме да јадеме, да не ја осети ко уцена user posted image пошто се револтира и се инаети после... „ајде сине, сакаш ли сега прво да јадеме и после да одиме на гости кај баба? Ќе јадеме и ќе одиме да шетаме со колата... и готово, не бира после ништо, целта е да се доживее шетањето, а до тоа све ќе проголта user posted image


Леле, НЕ ДАЈ БОЖЕ да му речам „Ај прво да јадеме, па ќе одиме да шетаме“. Е тогаш настанува пекол и заборава на се друго освен на тоа што сум му го ветила како награда.
На пример: „Ајде прво да јадеме, па ќе се бањаме во бзен“. Следува вриштење и пиштење, тотално заборавање на јадењето и додека не влезе во базен-хорор!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Казни
27.10.2012 9:58:15   
Maca25
Сум приметила кај Н. дека закана не пали, само ќе почне да плаче, па тоа ќе премине во вриштење,па хистерија итн. И затоа закакани избегнувам.
Сега пробувам со награда да ја натерам да јаде, кај нас најчесто е за јадење плачењето и карањето. Ако изеде, ќе може да пуштиме цртани или пак ќе добие десерт после ручек. Ако не изеде, ништо не добива. Не пали секогаш.
Неколку пати ја имаме казнето, еднаш ја казнивме со тоа што и го земавме омиленото коњче и и го ставивме на тераса, па се додека не ги раскрена сите играчки не и го дадовме.
Признавам дека неколку пати во нервоза и имам мкажано дека ќе ја носам кај докторката, да види она зошто не сака да јаде, ама тогаш веќе бев на крај со нервите. Не се уплаши од тоа, дури и ми рече да ја однесам да и извадат крв (не се плаши од вадење крв инаку).

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Казни
10.4.2013 11:05:39   
AnnaMolly RR
Значи ве молам дајте ми некој совет како да го дисциплинирам детево мое. Сите досегашни методи не ми палат веќе, станат е како мало ѕверче, апсолутно ништо не ме слуша.
Многу е станат лош, само вика, сака да ме тепа ако го скарам, се треска од земја... Станат е невозможен. Ни плескање по газот не ми успева, уште повеќе плаче и се дере.
НЕ ДАЈ БОЖЕ на пример да му речам Филип симнувај се од маса. А бе за инает легнува на маса и ме гледа и се смее. Ќе станам ќе го симнам и ќе му речам да не се качува. ПАК си се качува и уште се смее. ЌЕ го плеснам по газот, плаче и пак се качува! И така до недоглед.
Ни со плескање по газ и други казни не ми успева да го смирам, ни со награди...

Не знам веќе главата каде ми е. Не си го препознавам детево, не беше ваков user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Казни
10.4.2013 13:00:29   
Bethany
Ана Моли, ние се уште не стигнавме до тој стадиум, па не можам од лично искуство, ама знам дека некои мајки кога веќе не можат да се справат со инаетот на друг начин, го носат детето во друга соба и од таму не смее да излезе додека не се смири. Он ќе покуша да излезе, ќе се спротиставува, вика, ти пак врати го и секој пат му кажувај дека ќе остане таму додека не се смири и кога ќе му речеш ќе може да излезе. Ете некои мајки кажаа дека ово им било многу ефикасен начин, во почетокот се децата збунети и сакат да излезат, ама многу бргу го прифаќат начинот како казнен метод . Наравно, се подразумева, а верувам и сама знаеш дека нели собата треба да биде безбедна user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Казни
10.4.2013 13:34:44   
niki
Anamolly, ova sto predlaga Bethany za inaetot vo kombinacija so mnogu zboruvanje i okupiranje so aktivnosti sto mu se interesni
i bi rekla deka kaznite se isto taka i kontraproduktivni, ne treba da se preteruva, jas gi praktikuvam ama vo ekstremni situacii ne se del od naseto sekojdnevie
bi ti predlozila da vidis od site losi postapki da odberes edna i da se koncentriras da go naucis samo toa da ne go pravi, ako e toa kacuvanjeto na masa na primer, ke mu objasnis zosto ne treba da se kacuva ako zaboravi ke mu kazes 1 ako ne poslusa uste 1 potoa ednostavno ke go trgnes od tamu i ke objasnis pak zosto ne i taka duri ne svati, potoa fati se so sledniot problem koj go imate i na ist nacin i taka so red edno po edno resavajte
na pocetok ke bide tesko no ponatamu ke se navikne, ednostavno treba mnogu povtoruvanje, ako nesto ne dozvoluvas denes ne dozvoluvas nikogas i sekako treba da mu dades pricina zosto, objasnenie kolku god neka e banalno duri i poznato da mu e povtoruvaj duri ne go prifati i pocne da se odnesuva kako sto ocekuvas
pomaga i toa da go prenasocis barajki mu da ti pomogne vo nesto ili da si igra so nesto drugo ili ednostavno koga e taka nevozmozen prasaj go sto bi sakal da pravi namesto sto e kacen na masa, moze mu e dosadno pa te predizvikuva da mu obrnes vnimanie a ne znae kako poinaku da ti kaze ili pokaze

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Казни
10.4.2013 13:44:32   
zzaa
AnnaMolly RR i jas nemam licno iskustvo so kaznite bidejki mojata e uste mala,ama od iskustvo na moite prijatelki so pogolemi decinja naj efikasna kazna e crvenoto stolce ili pak stoenje vo koce,sekogas koga deteto ke napravi nesto sto ne treba da se stavi da sedi na stolceto tolku miutki kolku godinki ima deteto na pr.3 godini 3 minuti,a za toa vreme da ne mu se zboruva nisto otkako ke zavrsi kaznata majkata da se spusti na negovo nivo i da mu objasni zosto e kazneto i zosto ne treba da go pravi toa.Na pocetokot ke pokazuva otpor i ke stanuva od stolceto no majkata treba da e pouporna,i ova kazna netreba da se primenuva mnogu cesto za da ne mu stane neli navika,da ne si rece ke posedam na stolceto pa posle pak ke si teram po moe.A bas kako sto kaza ti za Filip sto tera inaet,go vidov pred nekolku dena bev kaj moite i dojde edno detence 3 godini,i tatko mu mu veli ne go frlaj siseto vo kanta frli go na trevata,toa za inat go frli vo kanta,posele mu veli ne sedi na stolot sedni na betonot ono za inat sedna na stol,na mene mi bese cudno i bas za toa porazgovaravme so tatkoto na deteto,i kaza deka se obratno mu zborat za da napravi kako sto treba deka toa e faza vo razvojot koja sekoe dete treba da ja pomine,samo roditelot da se naoruza so voloveski nervi.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Казни
10.4.2013 13:46:49   
rina13
И моево дете континуирано прави работи што не се дозволени, една од тие е качување на маса или носење на столче до умивалник и прскање вода на сите страни(читај прави поплава). Се додека јас упорно и зборував дека не треба така да прави она упорно го правеше и се газеше од смеење најверојатно поради тоа што и обрнував внимание. Почнав да ја игнорирам она се качила на маса јас се правам дека не ја гледам не и зборам само ќе ја симнам по 100 пати истото, или од умивалник. Полека полека прекина со тие активности,нз дали и помина кефот или поради тоа што не и обрнував внимане. Инаку имаме 25 месеци.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Казни
10.4.2013 14:11:57   
Octavia
AnaMolly, мислам дека децава ни се тука некаде по возраст (1-2 месеци разлика) и еве и ние сме во таа фаза. Ама од фазава ќе збудалам. Моево е девојче и тоа е единствената разлика мислам, друго е како што опишуваш. Покажува голема непослушност која ја започнува како игра и ако ја опоменам, веднаш го прави истото и при тоа ме гледа во очи и чека како ќе изреагирам. За жал, некогаш не сум доволно истрајна за секогаш исто да реагирам, некогаш едноставно сум емотивно преисцрпена и реагирам понервозно, мислам дека ретко кој родител е секогаш зен и смирен. И затоа истражував и најдов дека ова е фаза кога испитуваат граници. Детето станува свесно за својата волја и испитува како може да си го истера своето. Некогаш тоа за детето претставува само игра, не е свесна непослушност, ама некогаш е токму тоа, свесно не слуша за да испита терен. Исто така, тука се бори и со својот инает, односно, ако запнало да се качи на маса некогаш и кога сака да послуша да не се качува инаетот односно егото не му го дозволува тоа, па продолжува со белјата. Кога забележувам дека доаѓаме до тој момент, да сака да послуша ама не знае како, ја оставам, не и зборувам и не ја потсетувам. И тогаш обично само вели дека ќе го направи тоа што е забрането, ама не го прави. На пр. ќе вика Ќе се качам на маса, ама не се качува. Многу често сакаат да предизвикаат реакција (знае дека ќе има реакција кога ќе се качи на маса, на пр) или сака да привлече внимание. Треба сама да процениш што е поверојатно. На пр. јас ако видам дека прави нешто што знае дека не треба и при тоа ме гледа мене, обично знам да и понудам некоја игра за која знам дека ќе ја заинтересира, па се откажува, ќе се заиграме заедно и заборава што правела. И искрено, напорна е фазава и немаме секогаш ни сили ни нерви да се справуваме со ова „како по книга“, ама барем да можеме да ги препознаваме моментите па да реагираме пред да настане хаосот. И во градинка зборував со воспитувачката, ми вика „Фаза е, сите деца ја поминуваат, ама кај попасивните помалку се забележува, кај попргавите е многу понапорна... “. Moj совет (не дека сум за совети делење, и моево знае да збесне) е ако не е нешто опасно кога тера инает, игнорирај го. Кога е нешто опасно, како качувањево по маса, пробај со залажување со некоја игра, нешто што знаеш дека сака (ама при тоа не му ја спомнувај масата, немој на пр Ајде симни се од маса да си играме со коцки, оти така веднаш следува Не сакам!) Јас тогаш одам, ја земам и како ништо да не е почнувам да зборам за нешто што ќе си играме.
Прочитав неодамна дека воспитувањето не успева само кај деца кои се поупорни од родителите user posted image . Значи само нерви и упорност ни требаат user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Казни
10.4.2013 14:30:28   
vezilka RR
Леле и ние сме исти. Јас единствено успевам со пренасочување на вниманието. Некогаш успевам за две секунди да бидам доволно креативна и да смислам нешто, ама некогаш не успевам. Значи тоа нешто треба да му биде поинтересно за да престане со тоа што не треба да го праи, а да не се расплаче или да не се изнервира. А штом се изнервира, нема шанси да ме послуша и исто, веднаш вика ќе те тепам, ама почесто вика ќе го тепам тато, без разлика дали јас или тој го скарал. Од типот на казни што почнува да ми успева е кога ќе му речам дека нема да си играм со него оти не е умен, ќе го оставам сам да си игра..моево дете не сака само да си игра и затоа веројатно ме послушува. Ама сето тоа треба да биде кажано со што помирен тон за да ми упали, ако примети дека викам или така нешто..уште повеќе збеснува.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Казни
10.4.2013 14:52:16   
AnnaMolly RR
Значи сум пробала се што ми кажувате :)
и со обратна психологија, со оттргнување на вниманието кон друга активност, со политика...
На пример, ако се качил на маса и му речам дојди да читаме сликовница, ќе дојде. Ама штом завршиме со сликовницата, ПАК оди и си се качува на масата.
Или ако запне да се симнене во двор, а надвор е ладно. Милион игри ќе му смислам, ама тој си останува на своето. Е во тој случај го оставам да се исплаче и не реагирам. Ќе плаче може и 15-20 миниути, ќе се смири, ќе поигра 5 минути со нешто и пак бара надвор. И пак одиме игнор, плачење, смирување, пак бара да оди надвор.
Сум пдобала и да му објаснам дека умните деца ги слушаат мама и тато, дека не смеат да плачат и да бидат непослушни...
Не, бре, ништо не ми пали. Се надевам ќе помине.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Казни
10.4.2013 15:01:38   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Од типот на казни што почнува да ми успева е кога ќе му речам дека нема да си играм со него оти не е умен, ќе го оставам сам да си игра..моево дете не сака само да си игра и затоа веројатно ме послушува.


Единствено ова до пред некое време ми успеваше, сега ни тоа. Му викав ако си лош, јас ќе си седнам тука на кревет и ќе си гледам телевизија и ич нема да ти правам муабет. И навистина си седев и што и да правеше глумев дека го игнорирам. И ми доаѓаше и ми викаше „Мамо, ме сакаш? Ќе си играш со мене ако сум умен?“ и тоа ми успеваше. Ама јок, готово веќе.

А да не зборам па колку е лош станат кога има друго дете околу него! Ти Везилке барем си го видела каков е кога е лош user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Казни
10.4.2013 15:22:50   
vezilka RR
Не бе не е лош, тоа се темпераментни деца. Тој кога е на свој терен е многу фин и не праи проблем. Кога сте кај нас тогаш е попроблематичен, ама тогаш сигурно му семота нешто низ главчето како сега јас немам ниту една моја играчка и што ќе правам, хе, хе..борба за опстанок се вика тоа. А тоа за надвор е друга приказна, вчера по дождот само јас и Никола бевме на улица оти не можев да го убедам дека треба да си одиме оти врне. user posted image . И тоа со отргнувањето на вниманието немој да мислиш дека икај нас е поинаку, точно како што викаш, пет-десет минури и пак се враќа на „старата љубов“ user posted image и јас со нова измишљотина. Кај нас олеснителна околност е голамата страст на Никола за гитарата, тоа секогаш сака да прави..можеш да замислиш колку често го пренасочувам кон неа. user posted image И стварно, треба еден тон упорност..море не еден, два три не ќе се на одмет.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Казни
10.4.2013 15:23:02   
Mihaela 2010
Moevo tera inat neviden.isto pravi neopravdani raboti, ja ja karam taa mi se smee ili prodolzuva za inat da go pravi toa.
Sega primetiv primer ete ako saka da se kaci na masa jas i vikam...samo ako ne si se kacila ke vidis ubavo i odma prestanuva da se pentari.
,se fakja za druga rabota.
Pred nekoj dn i svariv jajce i ja ubiv od molenje da kasne bar pola da go izede, usta ne otvori, i ivikam e samo ako si probala, veruvajte na toj nacin izede povekje od pola.valjda im e period na inaetenje i ete jas momentalno na ovoj nacin ja ottrgam od glupostite sto gi pravi.normalno prvo neli so dobro, so ukazuvanje, so primeri sto e dobro a sto ne ako ne pali a cesto ne pali preminuvam na ovaa rabota.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

na kakov nacin se porodivte?
nataly_13215

na kakov nacin se porodivte?

1.so carski rez (31%)

2.spontno poroduvanje (49%)

3.se uste ne sum se porodila (19%)


Број на сите гласови: 67

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!