|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Напредување во висина и тежина
16.1.2010 17:02:43   
pacuvce
Драга Ананате,повеќе РР мамички,меѓукои и јас веќе ти одговоривме во врска со оваа проблематика во темата Тежина кај бебињата...И ќе повторам...Нема потреба да се грижиш..Според мене се е во ред...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот ANAnate)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Напредување во висина и тежина
16.1.2010 17:03:24   
BEBICA
ANAnate so obzir na toa deka e rodena so 2600, a nekoi parametri se deka bebeot do 6 mesec treba da ja udvostruci svojata kilaza a na godina dena da ja utrostruci.Toa znaci da na godinkata trebalo bi da ima okolu 8 kg.
Odlicno ti napreduva.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ANAnate)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Напредување во висина и тежина
16.1.2010 17:08:43   
bablgam
Ajde pomognete celo vreme sum u dilema dali ni e vo red kilazata.Lana se rodi 2.900g. izlegovme so 2.810g.Sega na cetvrti januari(znaci 6 meseci i pet dena)ja merevme imase 7.200g.Kolku treba da napreduvaat mesecno po 6 meseci.Posto neli prvite meseci kacuvaat i do 1kg.mesecno a posle pomalku????

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Напредување во висина и тежина
16.1.2010 18:01:10   
Весна
Баблгам, па баш е напредна Лана. Во рок од 6 месеци бебето би требало да си ја дуплира својата тежина со која е родено.
Значи, браво за Лана која брза да порасне user posted image

(Одговор на членот bablgam)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Напредување во висина и тежина
5.1.2011 15:48:01   
penelopa
Сега се вративме од педијатар: син ми со два месеци тежи 5120г и е долг 57,3 см што според мене е одлично со оглед на тоа што е роден 3 недели порани. Но докторката вели дека премногу се здебелилuser posted image па ми препорача да скокнеме некој оброк и наместо млеко да му дадам вода или чајче. Мамички  хелп- какви се вашите искуства? Од кога се дава вода и чачјче?

< Поракaта ја уредил penelopa -- 5.1.2011 16:01:23 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Напредување во висина и тежина
5.1.2011 15:52:25   
Pepelaska *
Јас чајче му давам од сосема мало, од Бекутан за мешето по 50 мл, исто и вода прво му давав со лајче а сега од шише ама некако не ја сака, а јас да прашам каква да му ја давам ладна или млака, јас лично не би пиела млака вода ама па од ладна да не го заболи грлото

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Напредување во висина и тежина
5.1.2011 15:54:29   
arh_diz
penelopa i na nas istoto ni go zboruva pedijatarot postojano.marko se rodi koga bese najtoplo tuka i zadimeno i uste vo bolnica pocnavme so voda , i mu davam po malku nekogas pie nekogas ne ama mu nudam obavezno, jas mislam ako ste vie na AD obavezno treba da mu davas voda.
Cajce pievme samo Bekutan a pedijatarot ni preporaca detsko cajce od HIPP bez seker za da ne se poprava Marko
Peplasaka jas mu davam na Marko voda od sobna temperatura ne ja zatopluvam

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 5.1.2011 15:55:34 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Напредување во висина и тежина
5.1.2011 16:00:58   
penelopa
Фала ви на брзите одговори. Да арх_диз он претежно е на АД плус од мене цица некои 150мл. И нас ни рекоа чајче на Хип без шеќер, баш сега испи 40мл...ќе му дадам и водичка да проба покасно. Фала уште еднаш.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Напредување во висина и тежина
5.1.2011 17:44:41   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Фала ви на брзите одговори. Да арх_диз он претежно е на АД плус од мене цица некои 150мл. И нас ни рекоа чајче на Хип без шеќер, баш сега испи 40мл...ќе му дадам и водичка да проба покасно. Фала уште еднаш.


Пенелопа, јас мислам дека 150 мл му се доволни на бебе од два месеца, зошто му даваш АД?
Моето има 4 месеци па повеќе од 160 мл никогаш не испива и ние сме на АД, а супер напредува

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Напредување во висина и тежина
5.1.2011 22:20:00   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Фала ви на брзите одговори. Да арх_диз он претежно е на АД плус од мене цица некои 150мл. И нас ни рекоа чајче на Хип без шеќер, баш сега испи 40мл...ќе му дадам и водичка да проба покасно. Фала уште еднаш.


Пенелопа, јас мислам дека 150 мл му се доволни на бебе од два месеца, зошто му даваш АД?
Моето има 4 месеци па повеќе од 160 мл никогаш не испива и ние сме на АД, а супер напредува


Пепелашка не сме се разбрале. Од мене на ден добива по 150мл а не на оброк...ехе да имав толку млеко немаше да го дохранувам.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Напредување во висина и тежина
6.1.2011 0:05:03   
Pepelaska *
Ех не сме се разбрале, жал ми е и јас немав млеко уште на два месеца

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Напредување во висина и тежина
6.1.2011 9:23:28   
mama26
ne mi se veruva kolku variraat so tezina decava.moeto na 15 meseci bese 15 kg.a sega na 4 godini e skoro 20 kg.no kako sto procitav tuka a i kako sto mi kaza pedijatarot decata pokasno pomalku stavaat vo kg a poveke vo visina.eve na primer moevo od 4 do 5 god..treba da stavi samo 2 kg .a da porasne za 6 sm ...

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Напредување во висина и тежина
4.3.2011 16:45:07   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktorija3

Mojata kerka ima 3 god i 3 meseci visoka e samo 11.400 kg i e visoka 84 sm me interesira kolku e idealnata tezina za taa vozrast ili seto toa e  rezultat na zdravstvenite problemi i dali nekoj znae da mi pise nesto poveke za ger refluksot



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ANAnate)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Напредување во висина и тежина
4.3.2011 23:21:54   
Maca25
Викторија ако твојата ќерка е здрава, не се замарај со идеална висина и тежина. Кај секое дете е различно. Некои повеќе напредуваат во висина, некои во тежина, има период од 2 до 3 години кога стагнираат малце, но ако детето е здраво, ако му е направена крвна слика и се е ок, тогаш нема потреба да се замараш колку тежат децата околу вас.

На пример ќерка ми на последното мерење на 2 години имаше 13 кг. и беше 96 цм. висока. Докторката, според некои графикони, ни рече дека оваа висина и тежина е супер за дете на нејзина возраст, но дека не треба да се водиме според стандардите. Беше десетина дена болна и кога ја измерив дома имаше 11,5 кг. За десет дена симнала 1,5 што за мене е многу. А и слабокрвна е. Сега не знам како со нејзиното нејадење ќе се вратиме во нормала.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Напредување во висина и тежина
6.3.2011 14:33:01   
AnnaMolly RR
Читам вашиве деца со годинка, годинка и пол имаат по 11 килограми. Мојов Филип има 11 на 8 месеци. Сега на 9 ќе го носам да го мерат и во висина. На 6 месеци имаше околу 10 кила и 75 см висина, којзнае колку пораснал во висина за три месеци.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Напредување во висина и тежина
7.3.2011 11:32:32   
Tanjicka
Luka na tocno 1.5 godina ima 12.5 kg i 86 sm

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Напредување во висина и тежина
8.3.2011 9:11:48   
Pregnant
Ќеркичката на 9 месеци беше 7.850 гр и висина 86 см, а се роди со 2.900 и мислам дека е ОК. Сега е 10 месеци, ама ја немам мерено. Битно е да биде и да изгледа здраво, не треба толку да се замараме со грамови и см, зашто секое дете е различно.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Напредување во висина и тежина
8.3.2011 9:14:07   
vesna1
Marta na 1.5 god. 11,5 kg teska, i visok 83 sm.user posted image

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Напредување во висина и тежина
8.3.2011 11:26:08   
skorpijana
postariot sin e 23 kg a visok 105 sm a malite se 71 sm a teski po 9830 i 9890 

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Напредување во висина и тежина
8.3.2011 11:45:43   
ananikol
 

Na 9 meseci 11 kg i 76,5sm

Spored kg i obimot na glavceto sme ok samo  so visinata sme nadprosecni

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Напредување во висина и тежина
8.3.2011 23:54:18   
strelec 1982
mojot sin e dve godini i pred edna nedela bevme na sistematski pregled bese tezok 13.5 kila i visok 88 sm.Ni rekoa deka e super spored nekoja si nivna tabela.Pa i mene mi izgleda dobar ne e slabo dobro si jade mnogu e podvizen ne miruva.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Напредување во висина и тежина
27.4.2011 21:33:38   
Luci
Na 3 meseci Mario ima 6.4 kg i e visok 66 sm

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Напредување во висина и тежина
29.4.2011 20:12:08   
mamamoni
6 месеци, 8500 гр. и 67 см

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Напредување во висина и тежина
29.4.2011 21:48:26   
temjanuska75
5 месеци, 7.200 гр и 66 см

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Напредување во висина и тежина
29.4.2011 21:54:09   
maripoza
колку би требало да е нормалната тежина и висина за 4 годишно дете моето тежи 15кг а е високо 103см. и ние го имавме тој проблем со ГЕРефлукс и често одевме во козле и затоа мислам дека тежината ми е некако малку иако сега веке сме добри..

_____________________________

понекогаш добро е кога ке го послушаш срцето...дозволи тоа да ти каже.....

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?