|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колкава месечна плата би и дале на жената...
1.12.2014 16:06:52   
Hopeful RR
Се согласувам со ники во поголем дел од ставовите. Работата го прави човекот, и мислам дека апсолутно секој треба да работи и да придонесува колку-толку во заедничкото живеење. И притоа, не се работи само за парите што жената би ги заработила, туку и за менталниот и когнитивниот нејзин развој и лично усовршување.

Не ги осудувам домаќинките, но во денешно време за мене тоа не е опција. Знам дека и тоа е работа, и тоа без работно време, и знам дека нема никаква сигурност - и тоа го знам по баба ми, која цел живот ја воспитувала мајка ми да биде самостојна и да заработува за себе, да не зависи од никого. Но, кога сме го добиле тоа како цивилизациска придобивка, зошто да го отфрламе?

Дека треба да се вреднува домаќинската работа - треба, но денес, во денешното општество, не гледам начин за тоа. Извинете ако генерализирам или навредувам, но се слагам со ники - зарем моите даноци и придонеси да ги покриваат оние што се мрзливи или неедуцирани и не можат да најдат работа? Не, драги мои - секоја жена треба да работи, прво за себе, а потоа за своето семејство. Зарем вашите ќерки ќе ги воспитувате да не учат, да не сакаат кариера? Најдобро е воспитување преку пример. Исто така и муабетот за нас, вработените - да не ќе добијам плус плата за обврските што ги правам дома после доаѓањето од работа?

Единствено не се слагам со ники во однос на работата на сопругот - ако со мојата плата можеме комотно да живееме, а мојот сопруг има нестабилна или нестандадрна професија како што има, јас со задоволство би одела на работа, а сопругот да биде поангажиран околу децата и домот user posted image Но јас да не работам - нема шанси. Мојата професија и работа се дел од мојот идентитет и не поддржувам неработење.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Колкава месечна плата би и дале на жената...
1.12.2014 16:20:52   
niki
ne znam sto podrazbiras pod nestabilna i nestandardna profesija...
ako e toa profesija koja toj ja odbral i saka da ja raboti ne gledam zosto ne bi ja rabotel
ako ne si ja saka profesijata sekogas postoi opcija za prekvalifikacija, pa neka odbere nesto drugo
vo sekoj slucaj pretpocitam vraboten maz naspram domakin, ili potocno maz koj teznee da bide vraboten naspram maz koj teznee da sedi doma i da ceka od drzavata ili od zena mu, od roditelite i sl.
sekako vo nekoi vonredni situacii imam razbiranje, no site vonredni situacii bi rekla deka imaat rok na traenje ne se nesto sto trae so godini, bar jas ne priznavam takvi

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Колкава месечна плата би и дале на жената...
1.12.2014 18:32:14   
anaana
Jas vaka na prvo citanje na naslovot na temava, ne mozam da svatam za kakva plata i za koja kategorija na zeni stanuva zbor. dali opsto za zenskiot pol koj od bilo koi pricini ne e vraboten. Dali za zena koja e mazena pa cisti po doma dodeka mazot e na rabota... ili pak na zena - majka na kolku i da e deca koja od bilo koj pricini ne e vrabotena.. ili pak ednostavno za zena domakninka koja ne saka da odi na rabota, i cel den go posvetuva na decata i domot...
Navistina ne svakam zosto bi trebalo na zenata koja ne odi na rabota da i se dava nekoja plata? Neli celo vreme go tupime so toa deka mazite i zenite se ednakvi i deka treba pogolema vklucenost na zenite vo pazarot na trudot... i sega imame tema deka moze bi bilo dobro, kako sto procitav vo nekoj prethoden post, drzavata da im dava na nevrabotenite zeni plata...
Od procitanoto svativ deka verojatno stanuva zbor za zena-domakinka koja poradi rabotata koja ja raboti doma treba da prima plata. Kako i koj bi ja presmetal taa plata? Ili ke imame pravenje rucek = x denari.... brisenje prasina = y denari itn...
Nikako ne ja razbiram logikava, ama ajde. I da ima zenata dete, neli odime kon toa mazot se poveke da bide vklucen vo domasnite obvrski. togas ako toj denes mi pomogne mene kako nevrabotena domakinka, drzavava ke mi isplati pomala dnevnica? non sens, ne znam.
Sekoj vo opstestvoto se trudi da si go najde svoeto mesto, nekoj uspeva polesno a nekoj ne. Ama ako imame situacija kade drzavata nudi plata, za zenata da ostane doma, da ne raboti i da cisti gotvi sto i da pravi, i da gleda deca, pa mislam deka se vrakame godini godini na nazad, kade na zenata se gledalo samo kako masina za deca. Samo sto sega za toa i ke zema pari..
Od druga strana platata koja vo cifri bese napisana vo nekoi od postovite, isto ne mozam da ja razberam.. 1000evra??? ne deka ne ja cenam domasnata rabota i grizata okolu domot i semejstvoto (decata), ama lugje 1000 evra? pa denes site odime na rabota i se vrakame umorni i se grizime za nasite deca, i jademe i spieme... pa vo MK tesko koj dve zaednicki plati dostignuvaat do 1000evra. Lugje rabotat nokna smena, namesto da spijat, rabotat rizicni raboti pa ne znam dali stigaat do plata od 15000den
Da ne preteruvame so tezinata na rabotata vo domot. Tezinata na zenata koja od bilo koi pricini ostanala doma (a saka da odi na rabota) e poveke psihicka frustracija bidejki ne moze da najde rabota.
Ne znam od koj pricini ama temava mi e cudna :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Колкава месечна плата би и дале на жената...
1.12.2014 19:03:04   
Hopeful RR
ники, мислев на професија која се работи на проекти, периодично, односно професија која сама по себе не може да се смести во рамки понеделник-петок, 9-17ч. Инаку апсолутно не би сакала мрза од сопруг покрај мене, да чека се на готово и да не се ангажира, таман работа. Има многу мажи-уметници кои имаат поинаков концепт за работа, или не можат да го наплатат тоа што го работат, но сепак работат, од дома, или по потреба на проект, мислев на тоа user posted image

Инаку се слагам и со anaana, не може да се квантифицира домашната работа, посебно во ситуација во која се делат обврските со сопругот. Кај нас дома тоа е подеднаков ангажман и на двајцата, зарем треба да добиваме заедничка плата? user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Колкава месечна плата би и дале на жената...
1.12.2014 20:37:41   
niki
se razbravmeuser posted image mene i tie mi spagaat vo kategorija vraboteni bez ogled na organizacijata na rabotnoto vreme i sedisteto od kade se izvrsuva

a efektivnosta ke se presmetuva li?
24 casa imame site na raspolaganje koi vrabotenite gi trosat del za rabota del za domasni obvrski del na zabava a domakinkite samo na domasni obvrski i zabava
dali e fer za ista rabota za koja nekoj ke potrosi 10 minuti drug 30 minuti isto da bidat plateni?
user posted image_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Колкава месечна плата би и дале на жената...
31.12.2014 15:31:09   
sonc90
vcera go prasav mm za ovaa tema i mi rece 500 evra najmalce...i dodade,ne za drugo,moze ke najdam nekoja sto gotvi podobro od tebe ama za cistenje ti nema ramna,baska sto ko tebe domakinka nema...e toa e od mm odgovor...i navistina e taka...nikogas ne mi bilo nesredeno,necisto ili da nemalo rucek...sekogas sum gledala doma da mi e se tip top,vo sekoe vreme moze nekoj da dojde na gosti,ili pa neprani ili izguzvani alista,Boze pazi...pa ako mi tekne sega da ideme negde a nema cisti i peglani alista???? ova ispadna ko sama da se falam ama kaj mene e stvarno taka...i drugo,da,ziveeme vo vreme kade sto zenata raboti i se grizi i za domot i za soprugot i decata ama pa ne e lesno,neli?a i na kraj kraeva pa ne sme unazadeni,mozat i mazite malce da pofatat nesto,sreka sto mm mi pomaga ama dodeka sama ne si fatam dzabe e...ma da ne ni baram od nego mn pomos zaso sum svesna deka on ide na rabota a jas sedam doma...negova e samo pravosmukalkata, taka da se e pak na moj teret i ne se zalam...e utre koga ke pocnam so rabota ne znam kako ke bide ali sepak kako zaklucok-fala mu na mm sto mi go ceni trudot za 500evra...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 56
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:


Анкета

ime za mojata kerkicka
jasmina112

Najubavo ime

Nina (61%)

Robertina (6%)

Bojana (25%)

Vanesa (8%)


Број на сите гласови: 161

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!