|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Фамилијарно стебло
15.5.2010 21:57:07   
jovanka
Дали си го познавате поширокото семејство поточно дали имате информации за прабаба,прапра дедо,чукундедо...обично во радосниците е даден цртеж каде треба да се стават имињата на предците и нивното потекло?Интересно е кога во разговор со постарите членови од семејството се разговара за семејната лоза.
Лично јас сакам да разговарам на таа тема и да истражувам освен за потеклото и за нивниот живот,професија и сл.Мислам дека е интересно и возбудливо и усте ако се сочувани некои стари фотографии или предмети кои се давале од поколение на поколение.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Фамилијарно стебло
15.5.2010 22:06:31   
vezilka RR
Уф да, мене многу ме интересира да слушам за моите предци. Во моментов кај мене од страна на татко ми најстар е чичко ми и него го прашуваме за тоа. Пред некое време братучедот направи електронско фамилијарно стебло, сите роваревме по дома и баравме стари слики, сето тоа се скенираше, на нет најде некој темплејт за стебла и многу убаво излезе. Стварно ќе остане и за понатамошните генерации..Треба некој да се заангажира па да напраиме такво стебло и од страната на мајка ми..

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Фамилијарно стебло
15.5.2010 23:59:41   
Bogdancanka
искрено мене многу ме итересира за моите предци и стално некој од постарите испрашувам,колку браќа биле,колку сестри која каде живеал кој како починал,колку деца имаат.........и ред други работи поврзена сум со моите први братучеди многу а мајками се 6 живи деца едниот вујко за жал не го запознав на мајка ми мајка се 13 деца........така да тешко е за сите да знам мајка ми или тетка ми ми раскажуваат за нивните баби и дедовци......

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Фамилијарно стебло
16.5.2010 1:09:59   
Rossana
Da... Jas pred 4-5 godini istrazuvav za mojata prababa(na dedo majka mu) i imav cela statija napisano za nea, no CD to vo koe bese snimen siot materijal, po mjja greska veke go nemam... Imav cvrsta pricina da istrazuvam, a i uste baram podatoci, se nadevam deka za edna godina ke prisoberam dovolno materijal za da mozam da napisam cela prikazna za nejziniot zivot bidejki navistina ima sto da se cita i da se slusa, ima edna goooolema dolga trogatalna prikazna koja sto zapocnuva vo Kukus a zavrsuva ovde vo makedonija vo naseto selo.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Фамилијарно стебло
18.5.2010 13:12:54   
Martins mom
Си ја знам "лозницата" 7 генерации наназад и сум горда на моето потекло !!!

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 5
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?