|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сезонски работници
13.5.2010 9:42:42   
niki

Дали има на РР?

Ова ми е актуелно моментално во животот. Барам работа по цела зима преспиен зимски сонuser posted image Огласи, тел. разговори, средби, неизвесност, па привикнување на нова средина, нови колеги, нови работодавци.... Преод од сосема релаксиран начин на живот, во сосема спротивното, турбо обврски без одмор, без слободни денови.... Ииииииииии таман кога ќе влезам во колосек, сезоната ќе заврши и  ко мечка се враќам во своето дувло и чекам да помине зиматаuser posted image .
Ова секако има и позитивни страни, ми овозможува да гледам како ми расте детето и уживам во тоа. Имам слободно време да се занимавам со работи кои ми се интересни и лично ме исполнуваат. Имам најголем одмор во цел свет, шест месециuser posted image
Но сепак на крајот ова би го променила за постојана работа со слободен викенд или бар еден ден и време за летен одмор.

Повелете ваши искуства, мислења...


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сезонски работници
13.5.2010 9:50:55   
riba79
eve i jas sedam 3 g.doma,baram rabota ama nistouser posted image user posted image user posted image odam na intervjua,testiranja i tuka zavrsuva se user posted image ako nemas nekoja vrska nisto vo nasava makeddonija ne pravis ili ako nemas partiska kniska....user posted image dosadno e bez rabota i mislam deka posle 5g rabotenje pocnuvam da utupuvam.zatoa rabota e najdobro zasto izleguvas od doma,ke se sredis ,ke vidis novi luge i zivotot malku ke se promeni...jas sum za zenata da raboti nema poubavo nesto od toa...ama jas izgleda ke pocekam malku da me strefi taa srekauser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сезонски работници
13.5.2010 9:57:54   
niki
Еххххх, јас работа ќе најдам, но проблем ми е што ја немам цела година...пих
А во Мк е тешко претешко, да незнаеш дал ти се исплати повеќе да работиш или не, трагедија...user posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сезонски работници
13.5.2010 10:11:55   
melody
Niki podobro nekoj od mene da te sfati zdravje zatoa sto i jas imam sezonski raboteno vo Grcija i totalno znam kako se odvivaat rabotite tamu.Sreka imav sto sum pejacka i sto Grcive se bolni po muzika i nezavisno toa sto sum Makedonka tie me prifakaa kako takva i naidov na navistina otvoreno prijatelstvo od nivna strana i divenje kon mene kako umetnik.Totalno go razbiram i toa sto moras vo odreden period da baras rabota(pocetok na april)kaj mene jas neznaev na sto sum zosto i pokraj vetuvanjata se gledame narednoto leto ne ziveev tamu, ne bev vo tek so nastanite i iako rabotata mi bese  na nekoj nacin sigurna sepak se cuvstvuvav kako da stojam na stakleni noze.Vremeto na pretek sekogas go imam taka da mene ne mi pravi razlika dali peam zime ili lete.Inaku seto toa sega mnogu mi nedostiga,a i faktot sto i pokraj toa kakvi neubavi odnosi imame so Grcite jas sepak Grcija si ja cuvstvuvam kako vtora Makedonija.
I drugo nikogas ne bi si ja zamenila mojata profesija za rabota vo kancelarijauser posted image poubavo ke se cuvstvuvam da si sedam domauser posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сезонски работници
13.5.2010 10:42:41   
niki
user posted image Мелоди
user posted image user posted image user posted image user posted image
Грците со Македонците имаат проблем само на телевизија, вака дур им работиш нема мака. Проблем во целава држава им е што најмногу работа имаат само во туризмот па и многу Грци само сезонски работат, а и тука ко кај нас е застапено она пријател, роднина попрво да запослат отколку некој друг, семејни бизниси и така. Мене ми е џабе што сум цела година тука, кога тие што се работодавци не се и од ке се видиме наредното лето, додека се видиме се нешто непредвидливо се случува.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сезонски работници
13.5.2010 10:59:49   
melody
Tocno taka samo sto sepak trudot sto ke go vlozis znaat i da go cenat sto ne e slucaj i vo Makedonija i barem znaes za sto rabotis ,a ne samo daj ja energijata i vremeto svoe za ic pari i plus doagas nasekiran doma od problemite sto gi nosi rabotata .Ova go velam i za mojata profesija vo MK isto e, mnogu malku muzicari zemaat dobri pari .Nego toa e toa sekoj so svojata sreka i ko sto velam ima Gospod pa utre i jas ke go dobijam ona sto go sakam od zivototuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сезонски работници
13.5.2010 23:17:12   
suzeto
makedonija ako mojs samo ti rabotajsi a za trudot stvarno ne se ceni,i jas eve 3 god.sum bez rabota,vremeto mi minuva so sinceto,rabota samo sezonski ima no toa ne e toa treba redovno a ne sekoja godina da baras rabota i sto za 100 evra katastrofa

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?