|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 11:35:16   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

луѓе ало секој има право на свое мислење форумот е затоа а не веднаш да се толкуваат работите погрешно сите сме различни и мамам различни мислења овде сме да се дружиме и да размениме искуства


Оваа порака е наменета за мене (прашувам бидејќи е одговор на мојот пост) или генерално.
Нормално дека сме сите различни и имаме различни мислења и не гледам ништо погрешно ако нешто некој поинаку прави и мисли од мене да го прашам и зошто? Со тоа што би ми одговорил би допринел ако и нешто погрешно толкувам да си го сменам мислењето или бар да го разберам подобро. Мислам, ако веќе дискутираме. Или темите ги поставуваме за само да водиме монолози со тоа што секој ќе го каже само своето мислење а сите други ќе ги занемари и изигнорира.



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 11:38:30   
big_mama817
ники јас пишав генерално а не се однесува лично за тебе и твојот пост user posted image  секој има право на свое мислење и гледање на работите зато сме тука да си помогнеме и да научиме нешто а не да се напаѓаме кој кажал вака зашто кажа вака и тн


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 11:39:19   
big_mama817
се надевам дека не свати ништо лично и немој да се навредиш user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 11:45:15   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Јас ве читам и ви се чудам  како успевате секогаш кога е време за јадење да бидете баш дома, немате ли други обврски, не ли се наѓате понекогаш во ситуација кога едноставно мора некаде да бидете и детето да ви огладни таму? И што тогаш, правец дома, криење негде далеку од очите на другите?
Зар не се учат децата така на себичност? Зар не е по бон тон ако нешто јадете или пиете на тој покрај вас да му понудите од вашето, да го поделите?
И незнам дал сте заборавиле како било кога сте биле деца или јас сум некој изрод па кај мене само важеле некои си чудни правила? Не сум ручала на улица, но сладолед, чипс, смоки, кекс сме јаделе, сме се договарале секој различно да донесе или купи и заедно да се насладуваме.
И по некоја си логика извлечена од погоре напишаните постови, за да не не гледаат другите кога јадеме треба да се затворат сите ресторани, сендвичари, бурекџилници или да се оградат со високи дебели ѕидови, за оние кои поминуваат покрај нив не се почувствуваат непријатно.
Нормално не е добро за детето супата да ја јаде на улица, но пак строго никогаш ништо да не се изеде во присуство на други луѓе, не е ли и тоа една друга крајност? Зар не сте ја чуле онаа изрека дека во друштво се е послатко, или дека комшивката секогаш повкусно готви од мајката?
Штознам, јас немам проблем кога излегувам да понесам нешто од дома и за јадење или да купам ако затреба. Немам проблем ни со тоа кога ќе појдам кај комшивката ако јадат моето дете да јаде со нив исто и кај мене кога доаѓаат. Немам проблем ни ако види некое дете на улица да јаде и посака истото да го купам. Немам проблем ни кога непознати во парк кои на своите деца им даваат нешто за јадење го нудат моето, ниту пак имам проблем јас да понудам други деца од нашето. Па нема да осиромашам ако некој изеде еден залак од мојот леб нити ќе останам гладна ни јас, ни моето дете, нити пак некој друг.


potpis
jas posto so Elena sme setmari nevideniuser posted image skoro 90%od obrocite i se nadvor od doma,dali u park,dali na klupa nekade,dali kaj prijateli,kaj sestra mi,kaj...i ne gleam loso vo toa,ne e naviena pa tocno sekoj den vom isto vreme da i se jade pa da znam da si planiram.aj sea e bebe,ama i koga ke porasne,ne gleam loso vo toa,posto jas sum vo kuka rastena i staaalno sme jale neso nadvor,normalno majkite site koga nosele davale i za drugite deca,prljavi bile racete,e de de ,sterilizirani bevte vie kako mali pa sea i vasite deca treba da bidatuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 11:45:29   
niki
 Не, не не се навредувам јас, само морам  да се пазам некој друг да не се навредил, бидејќи се сложувам со постот на Мотхер 29 погоре некоја чудна атмосфера има на форумот кога некој ќе се осмели да искаже поинакво мислење.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 14:59:30   
Curica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Ау не. Ич не сакам трчање по улица и јадење. Јас настојувам да си јаде дома и тоа седната на маса да се знае кога е време за јадење и да стекне култура на маса. 

Potpis.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 15:07:22   
nadica
настојувам да се јаде дома а за по двот може грицки, смоки, ресана,... и да даде и на другите дечиња
но како што се затоплува мислам дека ќе биде тешко изводливо бидејќи и за спиење или менување на пелена сите не разбираат
обожава да биде надвор user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 15:08:02   
jovanka
Sepak se deca eve denes utrovo doma ne sakase da proba otidovme da kupime mlecna kifla si ja izede.Eve ni idat potopli denovi taka i prosetkite ke stanuvaat podolgi ne gledam nisto loso vo toa nesto da se kasne i nadvor.Site na decata im nosime sok,voda,caj pa i toa e eden vid na hrana treba da se vratime do doma za ispieme tecnost?

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Curica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 23:21:16   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: mina_m


ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

никој не е крив и темата не е отворена да се бараат кривци!едноставно дали сте за или против,дали практикувате или не!?
ккао тргна нешто фоумот овде се осудувало,таму обвинувало,овде оговарање било,таму  се коментирало за туг живот.............
и што да правиме муабети,за месечината и звездите.знам дека не ми е на место постов,ама ај relax и да си коментираме и уживкамеuser posted image
позззз


malku off topic ama moram da pisamuser posted image

POTPIS,za ova i jas vcera sakav da napisam,posto apla se gleda netrpelivost,inaetlivost na forumov,ako napise covek nesto sprotivno od nekoe drugo razmisluvanje...odma pistoli se vadatuser posted image



јас немам чувство дека постои таква атмосфера на форумот, како и да е, тука сме за размена на мислења, па и борба на мислења user posted image шега на страна, битно е посуптилно да се одговори на нешто со кое вие не се согалсувате, а не навредливо...и јас сум вон тема user posted image

јас до сега не сум шетала со тањирот по улица, но не ги обвинувам ни тие што го прават тоа...мислам дека има секакви деца и секакви мајки, секој нека си прави како мисли дека е најдобро...

инаку кога ќерка ми беше помала, нормално дека знаев во парк да извадам кашичка, или да ја дојам (и тоа е на улица user posted image ), а денес обавезно носам вода, сок, грисини или сл. и како што вика Јованка, не е ништо страшно да се касне надвор

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 23:29:34   
Maca25
Кога подобро ќе размислам, некои родители мака мачат со нејадењето на нивните деца и затоа мора да пробаат се: хранење на улица, во парк, кај комшиите, само за да им јаде детето.
Еве денес нина не сакаше да јаде дома, а требаше да излеземе и јас морав да земам кашичка и да ја наранам во парк. Што да правам, нема ваљда да ја оставам гладна. Но пак сум за ранење дома, на маса, а не да трчам наваму натаму по неа.
Се сеќавам дека како дете сите вечеравме на улица. Секој ден различна мајка ни мачкаше лепчиња и сите јадевме надвор. Посебно летно време кога не се прибиравме дома. Требаше да не ловат за да јадемеuser posted image .
А тоа на улица нема јадење, рацете му биле валкани - не знам, ние сме играле и сме јаделе. Знам зимно време баравме мразулци по покривите и ги лижевме како сладоледuser posted image , а тие што не соджат - еден куп витамини од валканите покриви. Па еве фала богу сите сме здрави и среќни.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 23:34:34   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

ne gledam nisto loso vo toa nesto da se kasne i nadvor.Site na decata im nosime sok,voda,caj pa i toa e eden vid na hrana treba da se vratime do doma za ispieme tecnost?


Земете во предвид дека и ние возрасните често пати јадеме на улица (барем мене ми се случувало, а сигурна сум дека и на вас) брзајќи на работа или трчајки по разни обврски. А камо ли за дете, јас не гледам ништо лошо во тоа.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 23:38:11   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Leonida

ИЗВОРНА ПОРАКА: jovanka

ne gledam nisto loso vo toa nesto da se kasne i nadvor.Site na decata im nosime sok,voda,caj pa i toa e eden vid na hrana treba da se vratime do doma za ispieme tecnost?


Земете во предвид дека и ние возрасните често пати јадеме на улица (барем мене ми се случувало, а сигурна сум дека и на вас) брзајќи на работа или трчајки по разни обврски. А камо ли за дете, јас не гледам ништо лошо во тоа.



user posted image

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Хранење по улица
26.3.2010 23:50:09   
ananikol
Nikogas ne sum trcala so tanjrot po deteto za da jadi....za MENE toa nee vo red.Ako ne sakalo da jadi sega ok ke jadi pokasno no jas sakav da se znai koga ke sednime da jadime da sme site na masa,uste od malo go sednuvav na hranilica i da, mu steknav navika.
A dali nosi jadenje na ulica od tipot sendvic ili ovosje ... zosto da ne dokolku e gladen izmegu obrok.A ako ima so nego drugarce se razbira deka ke napravi i za nego.Sin mi jadi kaj drugarite i tie jadat kaj nas a za vikendi i so spienje si se .
A inace vo princip ovdesnite deca ke si kupat cips( na primer) ke si go otvorat i nema sansa nekogo da ponudat sekoj si kupuva za sebe i ic ne im e gajle dokolku nekoj go gleda.Sekoj si kupuva za sebe,nema ponuduvanje,nema delenje...Toa e od prilika na vozrast koga ke pocnat na skolo a so tekot na vremeto koga ke stanat nerazdelni drugari e togas mozi da se ponudi nesto da se podeli.A pak od druga strana do kolku nekoe detence zaboravi da ponesi pari za obrok na skolo sigurno nema da ostani gladno sekogas nekoj ke se najdi da mu pozajmi bez nikakov problem.Ama hrana tesko deka ke podelat.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Хранење по улица
5.6.2011 19:05:40   
Snowhite RR
Јас не сакам по дома да трчам по него да го ранам, а камо ли пак на улица, е сега ако се работи за грицки такви работи или кифлички тогаш може, сакам кога е време за ручек да се знае дека се седи на маса и се јаде, Михаил кога е при крај со јадењето интересно му е и сака да трча низ соба, а јас по него и така да се донајади, ама јас кога ќе почне така да растрчува низ соба престанувам со ранење.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Хранење по улица
6.6.2011 8:47:31   
vesna1
Jas so golemata kerka imav mnogu problem so jadenje. Vo denot ako kasnese dve zalcinja jas bev ziva srekna. Zatoa so mandata vo tanjirce na tobako na koncinjata, kolickite i se ranevme. Neznam kolku pari ostaviv na tie kolicki  i koncinja.
I eve sega so malovo nekogas koga nejke da jade napraveni zalcinja ja od doma i na ljuljaski pa jademe edno saat vreme. Znaci sve e do deteto zarem jas ne sum probala da ja sednam vo hranilka ili na masa i da jade, no koga deteto e takvo sto ne jade sve ke napravis da go naranis.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Хранење по улица
6.6.2011 8:51:45   
anedespo
Protiv hranenje na ulica. Da i moite igrale ke im se prijade pa gi nosam doma da jadat. Ili ako sme podaleku vo sendvicara. Ama da jadat a drugi deca da gledaat. Toa ne. Vtoro ne im dozvoluvam da zemaat hrana od drugi lugje. Ne se raboti samo za higiena, tuku i za zastita od sekakvi lugje koi mozat da gi izlazat za lizavce ili mastika.(kidnapiranja i sl. ). E sega za higienata, kako sto nekoj spomena pogore, za sterilizirani race ili mrazulci lizenje, samo Gospod ne cuval da ne zabolime od nekoja bakterija koja moze da bide i smrtonosna. Pa videte sto pravi EHEC vo momentov vo Germanija i ke vi stane jasno kolku e higienata najvazna. Zasto losite raboti se slucuvaat samo ednas vo zivotot.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Хранење по улица
6.6.2011 9:10:17   
AnnaMolly RR
Кога излегуваме во парк или на некоја прошетка носам со мене кашичка, смоки или животинско царство и ако му се пријаде му давам. И тоа најчесто додека јас и мм пиеме кафе во некој кафич за тој да седи мирен во количка, па се лажеме со смоки :))
Инаку кога сме во населба си доаѓаме дома за јадење. Греота е некое детенце да јаде, а другите да гледаат. А кај нас во населба има мноооогу деца и ќе ми треба цел пакет за да пробаат сите user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Хранење по улица
6.6.2011 11:17:12   
Maci3
И јас сум против хранење на улица.Детето треба да стекне навика да јаде на маса

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Хранење по улица
7.6.2011 23:00:00   
suzeto
koga si izlezen moras da mu dades vo park itn .a za setanje po dvor po ulica da go molis toa sum mnogu protiv ....nie imame problem so jadenjeto od bebe nikako ne jade sega ima veke 6 god.ise uste e isti no nikogas vo dvor ne sum go ranela osven ako izleguvame a nemam vreme moze kroasan po pat da mu dadam

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 44
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?