|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 14:21:22   
vezilka RR
Има на страната на МВР, и барања да си симнеш и упатство, што како ти треба, бројот за закажување, а и пример со уплатници пополнети.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 14:23:34   
Mihaela 2010
najdov nego me interesira gledam ima 3 ziro smetki,za ina postapka,za lica nad 27 adm taksa i obicna,aj kazete mi za decava kolku plativte?dali samo tie 1500 den ili i uste nesto?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 14:28:24   
rina13
Се плаќа и административна такса од 100денари.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 14:29:09   
vezilka RR
И1500 за образез за пасош и 100 денари за административна такса.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 14:33:06   
Mihaela 2010
Fala vi

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 15:10:20   
Yummy Mammy
Dali nekoj ima iskustvo koga roditelite se vodat na edna adresa vo pasosot, a deteto na druga, dali pravat problem na granica?
Mislam, na nasa granica ne ocekuvam problemi, zatoa sto kolku tolku nasite sluzbenici se zapoznaeni deka ima promena na ulicite, no kako ke im objasnam vo stranska drzava deka se vodime na ista ulica ama so razlicni iminja?!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 15:12:48   
Annet
i jas ova sakav da prasam,znae li nekojuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Dali nekoj ima iskustvo koga roditelite se vodat na edna adresa vo pasosot, a deteto na druga, dali pravat problem na granica?
Mislam, na nasa granica ne ocekuvam problemi, zatoa sto kolku tolku nasite sluzbenici se zapoznaeni deka ima promena na ulicite, no kako ke im objasnam vo stranska drzava deka se vodime na ista ulica ama so razlicni iminja?!


(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 15:16:46   
miana
Штом детето има пасош што му го издала неговата држава и има двајца родители во брак - нема шанси да ви прават проблем..Во компјутер се појавуваат податоци за детето - кои му се родители а бидејки вие ке си бидете присутни ,нема да имате проблем. Штом државата ваша не ви направила проблем при вадењето на пасошот,тогаш што има па друга држава да гледа на која улица живеете ...Јас така мислам и можеш да се јавиш на некој од граничниве премини и чисто информативно да си прашаш,да видиш што ке ти кажат.Нашиве ако ти кажат дека нема проблем ( граничните полицајци ) тогаш нема проблем..Тие знаат дали они би направиле проблем за некоја ваква ситуација на наш или странски граѓанин и дали тоа би можело да биде проблем за вас на некоја од другиве граници. Види на информации броеви од некој наш граничен премин и прашај.. Јас си прашував кога требаше да одам со керками на одмор без мм,си се јавив и ги прашав што ке ми бараат и си добив најточно инфо.

< Поракaта ја уредил miana -- 25.6.2013 15:19:15 >

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 15:20:52   
rina13
Мислам дека не би требало да има проблем, дека она што е битно е присуството на двата родитела или согласност заверена на нотар при нивно отсуство или отсуство на еден од родителите.  Пример 10годишни деца да речеме може да ги пратите на одмор со баби и дедовци со потпишана ваша согласност никој нема да направи проблем поради адресите. Сметам дека нема да има никаков проблем.
Друго може да излезе подоцна како проблем, кога ќе се вратите од друга држава тука да ве казнат поради промена на лични податоци и нивно не ажурирање да испадне дека сте ја поминале границата со неважачки пасош(Освен ако не постои одредба дека патните исправи и покрај настанатата промена се менуваат при истекот на рокот)

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 15:26:56   
Yummy Mammy
Kako sto ni kazaa vo MVR site pasosi nas ni se vazecki iako se vodat na razlicni adresi (zatoa sto niv sistemot ne im e abdejtiran i ne e vozmozno da ja vnesat najnovata adresa). No, kako jas vo druga drzava mozam da dokazam deka deteto e moe?! Samo po prezime?! Se kladam deka pola forum se preziva Stojanovski user posted image

Jas se sekavam deka koga ja vozev kolata na majka mi, koga ke me zaprese cajkan mi pravese problem zatoa sto nemav potvrda deka toa navistina mi e majka, se vodevme na razlicni adresi i so razlicni preziminja. Pa sekogas so mene vo kola nosev fotokopija od sudskata promena na prezimeto na majka mi. Kakov takov, i toa e dokaz... za da ne vadam polnomosno sekoja godina.

I sega za na granica, ako treba da si izvadam nesto, da ne ne vrakaat od granica nazad...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 15:33:15   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Kako sto ni kazaa vo MVR site pasosi nas ni se vazecki iako se vodat na razlicni adresi (zatoa sto niv sistemot ne im e abdejtiran i ne e vozmozno da ja vnesat najnovata adresa). No, kako jas vo druga drzava mozam da dokazam deka deteto e moe?! Samo po prezime?! Se kladam deka pola forum se preziva Stojanovski user posted image

Jas se sekavam deka koga ja vozev kolata na majka mi, koga ke me zaprese cajkan mi pravese problem zatoa sto nemav potvrda deka toa navistina mi e majka, se vodevme na razlicni adresi i so razlicni preziminja. Pa sekogas so mene vo kola nosev fotokopija od sudskata promena na prezimeto na majka mi. Kakov takov, i toa e dokaz... za da ne vadam polnomosno sekoja godina.

I sega za na granica, ako treba da si izvadam nesto, da ne ne vrakaat od granica nazad...

Абе срцка,им се појавува во компјутер кои се родители на децата и има ваши слики,вадат цели досиеа,такада не му ја мисли за тоа. ж
Инаку ако родителите се во брак ( не се разведени ) детето може да патува без еден родител без никаква потврда и согласност,а лани па ние карками ја однесовме кај свеки која веке беше на одмор ,ја оставивме без потврда и се мислевме дали ке им прават проблем за надад ( дека не нема нас ) и не им правеа проблем никаков.
Ако се разведени родителите,тогаш стравуваат дека детето можеби е киднапирано и бараат согласност.
Инаку Јами мами ,тие ке видат ваши податоци во компјутер и ке ве видат на слика,не се секирај...


< Поракaта ја уредил miana -- 25.6.2013 15:34:47 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 15:50:04   
vezilka RR
Јас освен Извод на родени, друг документ баш и не знам дека е вистински доказ кои му се родители на детето. Имате валидни пасоши, без разлика на адресите. Може сите да сте на различна адреса, па никому ништо.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 21:30:47   
mosa
dobro a mora i dvajcata roditeli da se prisutni pri vadenje pasos na dete?moeto ima 4 god.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 21:32:29   
Octavia

ИЗВОРНА ПОРАКА: mosa

dobro a mora i dvajcata roditeli da se prisutni pri vadenje pasos na dete?moeto ima 4 god.


Да, мора двајцата со важечки лични карти.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Пасоши за деца
25.6.2013 21:59:06   
mosa

ИЗВОРНА ПОРАКА: mosa

dobro a mora i dvajcata roditeli da se prisutni pri vadenje pasos na dete?moeto ima 4 god.


Да, мора двајцата со важечки лични карти.





Faola ti Oktaviauser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Пасоши за деца
5.7.2013 9:02:50   
Mihaela 2010
Samo sto zakazav za pasos za M..ne ocekuvav tolku brgu,vo ponedelnik sabajlecki,bravos,se podobrile,se nadevam i deka za brzo vreme ke mi bide gotov

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Пасоши за деца
5.7.2013 11:05:08   
vezilka RR
Па нас ни кажаа за десет дена, тоа му се паѓа денес, хи, хи..а уште не ми се јавиле. Туку дајте линк за таа страната каде се проверуваше он-лајн дали ти се готови документите?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Пасоши за деца
8.7.2013 10:01:59   
Mihaela 2010
Eve da vi kazam kako pominavme...i povekje od super
Imavme zakazano vo 9:50 ama nie si bevme vo 9:15 tamo
Vo nasata kabina imase dve tri familii so cekaa,decava placat se kornat,nie si sednavme da pocekame,koga eden vraboten ne prasa za ime i prezime i so spisokot ne vikna u druga kabina,za 2 min zavrsivme rabotauser posted image user posted image
Za 10 dena ke bide gotov

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Пасоши за деца
9.7.2013 14:07:13   
vezilka RR
При подигање на пасошот мора и детето да биде присутно? Знаете?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Пасоши за деца
9.7.2013 14:20:38   
Octavia
Не треба, двапати до сега сум подигала пасоши за децата, никогаш не ги побарале.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 70
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?